Památník bratří Mrštíků spravuje Regionální muzeum v Mikulově. V domku, v němž rodina Mrštíků žila, je dnes expozice, ve které jsou soustředěny památky na Aloise a Viléma Mrštíkovi.
Bratři Alois (1861 – 1925)
a Vilém (1863 – 1912)
Mrštíkové žili v Divákách, kde Alois učil na tamní obecné škole (1889 – 1924) a kde je Vilém po své smrti i pochován.
Zdejší prostředí pod jménem Habrůvka se Aloisovi stalo
inspirací pro rozsáhlou románovou kroniku
Rok na vsi, v niž zachytil život slovácko-hanácké vesnice na přelomu století. Jejich společným dílem je realistická drama
Maryša, čerpající z vesnického prostředí v
Těšanech, vzdálených jen několik kilometrů od jejich diváckého bydliště. Tato hra je dodnes v repertoáru předních divadelních scén.
V domku, v němž rodina Mrštíků žila, je dnes expozice Regionálního muzea v Mikulově, ve které jsou soustředěny
památky na oba umělce, na jejich život a literárně-dramatické dílo.
Prozkoumejte život a dílo bratří Mrštíků právě v místě, kde žili a tvořili, v oblíbeném Památníku v Divákách spravovaném Regionálním muzeem v Mikulově.
Bratři Alois (1861 - 1925) a Vilém (1863 - 1912) Mrštíkové byli čeští spisovatelé, kteří se proslavili zejména díky svému literárně-dramatickému dílu.
Alois Mrštík se inspiroval prostředím Habrůvky pro vytvoření rozsáhlé románové kroniky Rok na vsi, zobrazující život slovácko-hanácké vesnice.
Expozice zahrnuje památky na bratry Mrštíky, jakými jsou předměty z jejich osobního života, ale i originály literárně-dramatických prací.
Vilém Mrštík je pochován v Divákách, kde s rodinou žil a kde jeho bratr Alois učil na obecné škole.
Společným literárním dílem bratří Mrštíků je drama Maryša, zasazené do vesnického prostředí Těšan.
Regionální muzeum v Mikulově má na starosti správu památníku a expozici, která se nachází v domě, kde bratři Mrštíkové žili.
Ano, drama Maryša je dodnes součástí repertoáru předních divadelních scén díky své realistické zobrazení vesnického života.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.