ÚvodAktualityMuzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově slaví již 25 let své existence
Zážitky

Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově slaví již 25 let své existence

  • 14. srpna 2019
Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … to vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově setkáte na každém kroku. Ve střední Evropě zcela ojedinělé muzeum je živým organismem, který se stále mění a který také inspiruje stovky lidí k vytváření nových a nových rekordů. Muzeum rekordů a kuriozit mapující unikátní výkony českých a světových rekordmanů slaví letos čtvrtstoletí své existence.

Housle ze sirekMuzeum rekordů a kuriozit letos slaví již 25 let svého trvání. V pěti patrech expozice se podařilo za 25 let nashromáždit unikátní exponáty, které nikde jinde na světě nemají. Muzeum zve  návštěvníky na exkurzi do světa miniatur i obřích věcí, siláků i akrobatů, výrobců nekonečných hlavolamů i kaskadérů padajících do osmdesátimetrových hlubin. Prvními exponáty se stala např. obří kávová lžička (253 cm), nejmenší motocykl (28 cm, 50 km/hod.) či obří hlavolam. V průběhu let přibývaly další exponáty (kamenné housle, funkční parní stroj ze skla, kostely z 63 tisíc zrnek rýže, největší čokoládový zámek – sošky vyřezané ze špejlí – obří bunda – unikátní motocykl Jawa Pérák vytvořený v měřítku 1:1 z 22 druhů dřeva – dokonalá miniaturizace Muchovy slovanské epopeje (obrazy mají 37x25 mm, ale nic na nich oproti originálům nechybí) – největší třímetrový nerezový příbor vytvořený laserem …) a desítky dalších. Velmi zajímavou je také expozice unikátů ze sirek. K vidění jsou například funkční kytary, housle, mandolíny, ale i vázy a obrazy.

Kuky z PelhřimovaTaké rozhodně nelze přehlédnout třímetrový zubní kartáček, největší pyžamo na světě dlouhé devět metrů, do kterého se najednou může obléci až devadesát osm lidí nebo obří péřovou bundu. Jedlíci a mlsalové si také přijdou na své neboť mohou obdivovat největší české lízátko s půlmetrovým průměrem, obraz pelhřimovského Masarykova náměstí o rozměrech 120 x 200 cm vyrobený kompletně celý ze špaget, kolínek, makarónů a dalších (celkem osmi) druhů těstovin. Z dalších exponátů jistě stojí za zmínku sochy vyřezané ze špejlí, malby na semínkách či pomlázka upletená ze čtyř vlasů...


Nejnovější přírůstky: obraz z motýlích křídel, čapka T.G.M. a obří šnek

šnek v muzeuMezi nejnovější exponáty muzea patří obraz z motýlích křídel, který letos (2019) venovala do expozice Marie Tesařová. Jedná se o obraz Madony s dítětem vytvořený lepením motýlích křídel na tvrdý papír. Jan Brabenec, výtvarník žijící od roku 1980 ve Vídni, kde tvoří a s manželkou provozuje galerii, je autorem zvětšeniny čepice s kšiltem, která byla typická pro prvního československého prezidenta T.G.M. Čapka s tradiční trikolórou na přední části má průměr 140 cm. Studentka Střední školy gastronomie a služeb Jana Dostálová vytvořila unikátní čokoládový zámek, který znázorňuje kopii francouzského zámku Chaumont stojícího v údolí řeky Loiry. Milovníci fauny ocení i živého šneka z rodu Achatina, který ve svých 6 letech a 10 měsících váží 1,128 kg!

Přijeďte se podívat do Pelhřimova na stovky dalších zajímavých kuriozit podívat – otevřeno je zde každý den o 9 do 17 hodin. Vstupné je za 150 Kč (senioři 120 Kč, děti od 7 let 100 Kč) do obou expozic i zahrady.
Muzeum rekordů  Pelhřimov Zážitky

Muzeum rekordů Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů. Pelhřimovské Muzeum rekordů má otevřeno každý den.

Další aktuality

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 25. října až 3. listopadu 2024 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Osmadvacátý ročník festivalu Ji.hlava má připraveno více než 300 filmů. Mimo jiné objevnou retrospektivu švýcarské filmařky Anne­Marie Miéville a přehlídku oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga. Chybět nebude nový film Filipa Remundy o nacionalistovi ze Sibiře anebo portrét fotografky Marie Tomanové. Festivalu se zúčastní režisérka Kirsten Johnson, která pro Ji.hlavu natočila letošní festivalovou znělku, a dále režiséři Roberto Minervini, Albert Serra a Andrei Ujică. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématům lesa, války, imunity, technologií a volného času.
24. říjen 2024 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.
8. říjen 2024 15:35
Zážitky, Kraj Vysočina

Jak poznat Jihlavu za jeden den

Rozsáhlé podzemí se záhadnou světélkující chodbou, zoologická zahrada, historické centrum, měšťanské domy, atrakce pro děti a přívětivé okolí: to je Jihlava, krajské město kraje Vysočina. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a společně s Kudy z nudy si vybrat dle svého gusta zajímavá místa, která se dají poznat za jediný den.
29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina