ÚvodAktualityUdělejte si netradiční výlet do elektrárny!
Památky

Udělejte si netradiční výlet do elektrárny!

Nebaví vás výlety jen na hrady a zámky? Pak si naplánujte návštěvu elektrárny. Například Jaderná elektrárna Dukovany nabízí zajímavou expozici, kde si na své přijdou děti i dospělí, laici či odborníci. Cestovat za poznáním světa elektráren však můžete po celé republice. Při návštěvě elektrárny neuslyšíte nic o dávné historii, panovnících či rytířích. Zato zjistíte, jak funguje výroba energie, a nahlédnete do složitých a fascinujících strojoven. Většina exkurzí v elektrárnách je zdarma a výlet lze spojit s návštěvou jiných zajímavostí, kterých je v okolí vždy dostatek.

Z Dukovan na Dalešickou vodní elektrárnu

U přehrady DalešiceElektrárna Dukovany je první jadernou elektrárnou v Česku a nachází se jihovýchodně od Třebíče. Její moderně vybavené informační centrum má připravené exkurze pro veřejnost, ve kterých zhlédnete video o jaderné energetice a prohlédnete si trojrozměrné modely reaktoru. Získáte dobrou představu o fungování elektrárny praktickou formou, kterou ocení také děti. Mezi největší lákadla při návštěvě infocentra patří ReakTour, která vás pomocí speciálních brýlí zavede do přísně střežených prostor jako je reaktorový sál nebo koruna 125 m vysoké chladicí věže.
 
V blízkosti Dukovan se navíc nachází Vodní elektrárna Dalešice. Ta rovněž nabízí exkurze, na vodě se pak rovnou i pohoupáte – k projížďce lodí Dalešická přehrada přímo vybízí. A jen co by elektronem dohodil, najdete i Dalešický pivovar, kde se natáčely slavné Postřižiny, tedy ideální pohodové místo na zakončení výletu.
 

Piknik u Temelína? Proč ne

Temelín a vlčí mákyVíte, jak se řídí jaderný reaktor? Co je to žlutý koláč, nebo co se dá pozorovat v mlžné komoře? Odpovědi na tyto a další otázky najdete při exkurzi do Jaderné elektrárny Temelín, která leží v jižních Čechách a je největší tuzemskou jadernou elektrárnou. Prohlídka se koná v historických prostorách zámečku Vysoký Hrádek, kde se nachází rozsáhlá expozice a kinosál. Rozhodně atraktivním zážitkem je návštěva mlžné komory, kde sami zjistíte, jak všudypřítomné je ionizující záření. Také zde si můžete dopřát ReakTour – prostřednictvím speciálních brýlích pro virtuální realitu se dostanete do nejzajímavější a nejstřeženějších míst elektrárny, jako třeba k jadernému reaktoru, do chladicí věže nebo na blokovou dozornu, odkud se elektrárna řídí. Po prohlídce je čas na relaxaci  – k té vám výborně poslouží blízký park, kde si nejen odpočinete, ale také třeba uděláte piknik s rodinou či přáteli.
 

Orlík a Štěchovice spojte s návštěvou Zvíkova

Přehrada OrlíkRegionální informační centrum v Solenicích slouží jako zázemí exkurzím do vodní elektrárny a hráze Orlík. Odhalíte tajemství vodní výroby elektřiny a sílu vodního živlu nic nebrání vyzkoušet na vlastní kůži při koupání v Orlické přehradě. Kromě návštěvy infocentra vás čeká i exkurze provozu – projdete si jak interiér elektrárny, tak její exteriér včetně hráze. Během prohlídky se na vlastní oči seznámíte s celým provozem elektrárny včetně jejího zázemí, Kaplanových turbín i přivaděčů vody. Součástí běžné prohlídky je i okruh hrází. Vybrat si můžete ze tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti. Věděli jste například, že kvůli stavbě přehrady musel být přenesen celý kostel?  Nedaleko se nachází také hrad Zvíkov a vodní elektrárna Štěchovice, jejíž plavební komora je jediná svého druhu ve střední Evropě. Elektrárnu ve Štěchovicích je možné navštívit celoročně, vždy po předchozím objednání.
 

Dlouhé Stráně lanovkou či výšlapem

Dlouhé StranyDo Jeseníků vyrazte na exkurzi vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která je díky své poloze ideální zastávkou turistických výprav. Kdyby se vám však přece jenom nechtělo pěšky, k horní nádrži vyjedete lanovkou a vychutnáte si tak pohodlně dokonalá panoramata. V samotné elektrárně si poslechnete odbornou přednášku, zhlédnete film, a pak se můžete vydat do podzemní elektrárny. Nahlédnutí do útrob výrobny elektřiny se hodí nejen dětem k pochopení školní látky, ale i mnohým dospělým, aby si dokázali lépe představit proces výroby elektřiny třeba při počítání spotřeby v domácnosti či úspor. Exkurze do přečerpávací elektrárny je možná celoročně ve všedních dnech včetně svátků, sobot a nedělí od 9:00 do 15:00 hod. vždy po předchozím on-line objednání (poslední exkurze začíná v 15:00). Exkurze se pořádají celoročně, v zimních měsících (od listopadu do konce dubna) se však kvůli sněhovým závějím nejezdí k horní nádrži.
 

Do Hradce na Hučák

Elektrárna HučákV květnu roku 1908 rozhodla městská rada Hradce Králové o stavbě vodní elektrárny na řece Labi. Jméno získala podle jezu zvaného „Hučavý“, který byl na místě vybudován pro ochranu města před povodněmi. Projekt stavby vodního díla vypracoval ředitel Elektrických podniků pražských Prof. Ing. Karel Novák. Objekt elektrárny v secesním stylu navržený architektem Františkem Sanderem slouží dodnes spolu s přilehlým jezem a mostem za příklad skvělého architektonického zvládnutí technické stavby. Právě zde je v provozu Infocentrum zaměřené na obnovitelné zdroje energie. Na prohlídku s průvodcem do strojovny a infocentra můžete dorazit od úterý do pátku ve 14 hodin, v sobotu a v neděli od 10, 12 a 14 hodin. Vítaní jsou zde i ti úplně nejmenší. Vyřádit se mohou ve zbrusu novém dětském koutku, kde si užijí spoustu legrace, ale také se něčemu přiučí. Průvodci světem energie jim budou skřítci Eneři – Watík, Joulinka a jejich kamarádi!
 

Výprava za uhelnou energetikou do Ledvic a na nejvyšší rozhlednu v ČR

Elektrárna LedviceInfocentrum elektrárny Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách. Je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice. Infocentrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením. Styl expozice je akční, interaktivní, nabízí zážitkovou formu prezentací a využívá vysoce vyspělé audiovizuální technologie, např. 3D zobrazení, virtuální realitu, on-line měření fotosyntézy živého stromu, detailní popisy technologie nového uhelného elektrárenského bloku, atd. Součástí elektrárny je také přístupná vysoká věž – nejvyšší rozhledna v ČR. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži nového zdroje Elektrárny Ledvice ve výšce 144 metrů. Nahoru je nutné nejdříve vyjet výtahem 28 pater a poté ještě vyšlápnout 46 schodů. Prohlídky začínají v místním infocentru vždy po dvou hodinách.
 

Na Lipno nejen k vodě – pojďte se podívat do elektrárny!

LipnoLipenská přehrada slouží nejen jako efektivní zdroj ekologicky čisté energie, ale též jako turistické, rekreační a sportovní středisko. Lipenská elektrárna leží na začátku vltavské kaskády. Rychlostí najetí na plný výkon do tří minut, a dálkovým ovládáním z centrálního dispečinku vodních elektráren ve Štěchovicích umožňuje elektrárna Lipno ovlivňovat výkonovou bilanci elektrizační soustavy celé České republiky. Zájemci mají letos šanci osobně navštívit výjimečnou Vodní elektrárnu Lipno. Exkurze jsou zdarma, ale návštěva je určená pro maximálně šestičlenné skupiny předem registrovaných návštěvníků. Ti se dostanou nejen k turbínám a generátorům, ale i třeba k tunelu, který ústí až u Vyššího Brodu.
Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras Příroda

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra Zážitky

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové Památky

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka Zážitky

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Vodní elektrárna Štěchovice Památky

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze Památky

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Další aktuality

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.
22. květen 2024 11:45
Památky

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.
22. květen 2024 11:00
Památky

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!
21. květen 2024 8:49
Památky

Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o seriálu Zlatá labuť, o chystaném otevření obchodního domu Máj a začínající rekonstrukci pražské Kotvy.
21. květen 2024 8:10
Památky

Restituce: poznejte hrady a zámky, vrácené bývalým šlechtickým rodům

Mezi nejsledovanější kauzy posledních třiceti let patří šlechtické restituce. Rodové hrady a zámky, lesy, polnosti a další majetky se slavným rodům vrátily po vydání speciálních zákonů na začátku 90. let. Pro řadu zanedbaných památek tak začaly lepší časy: převážná většina rodin se o svá sídla stará a zvelebuje je. Někteří majitelé dokonce občas sami provádějí zvídavé návštěvníky, jinde zase můžete nahlédnout do soukromých prostor, kde se skutečně bydlí.
20. květen 2024 17:04
Památky

Restituce: zajímavá muzea a památky vrácené městům i soukromníkům

Restituce patří mezi nejsledovanější kauzy posledních třiceti let. Majetek se nevracel jen bývalým šlechtickým rodům, ale také městům, obcím a soukromníkům. Do rukou původních majitelů se přesouvaly nájemní domy, hotely a restaurace, řemeslnické dílny, mlýny a pily, obchody i malé živnostenské provozovny. Některé z nich určitě dobře znáte.
20. květen 2024 17:02
Památky

Restituce: kostely, kláštery a obrazy aneb majetek vracený církvím

Zatímco restituce památek pro soukromé vlastníky už dávno proběhly a dnes se u soudů řeší už jen některá sporná rozhodnutí, na rozhodnutí o vracení majetku církvím se čekalo téměř dvacet let. V první vlně podle zákonů z let 1990 a 1991 bylo vydáno asi 200 kostelů a klášterů, konečné majetkové vyrovnání s církvemi ale bylo schváleno teprve v roce 2012.
20. květen 2024 16:54
Památky

Inspirace na výlety pro milovníky lidové architektury

Poznejte život na vesnici tak, jak vypadal po dlouhá staletí. Vstupte do tradičních roubenek, prohlédněte si obvyklé vybavení sednice nebo si představte, jaké to bylo spát na peci během draní peří. Naplánujte si výlet do některého z našich krásných skanzenů.
20. květen 2024 6:37
Památky