ÚvodČeská nejHistorickéDitrichštejnové – šlechtický rod s rezidencí v Mikulově
Historické

Ditrichštejnové – šlechtický rod s rezidencí v Mikulově

Centrem rodu Ditrichštejnů býval Mikulov. Jejich rezidencí byl mikulovský zámek, na náměstí stojí Ditrichštejnská hrobka, v Brně na Zelném trhu můžete navštívit Ditrichštejnský palác, další Ditrichštejnské paláce pak objevíte v Praze, a to na Hradčanech a na Novém Městě. Společně s dalšími místy dodnes hlásají do světa moc a slávu šlechtického rodu, který vždy patřil k nejbohatším na Moravě.
Ditrichštejnové či Dietrichsteinové pocházejí z Korutan, do stavu říšských pánů ale byli povýšeni až na počátku 16. století. Když Adam z Dietrichsteina, vyslanec ve Španělsku a vychovatel císařských dětí Rudolfa II. a Matyáše, koupil roku 1575 od Lichtenštejnů panství Mikulov, rod se rozdělil na rakouskou a českomoravskou větev. Ditrichštejnové Mikulovsko spravovali bezmála čtyři sta let a z Mikulova vybudovali své hlavní rezidenční město s reprezentativním zámkem. Zásluhou kardinála Františka Dietrichsteina (1570–1636) v Mikulově roku 1631 vzniklo první piaristické gymnázium severně od Alp, jako vůbec první mimo Itálii. Kardinál také založil na Svatém Kopečku kostel sv. Šebestiána s kampanilou a křížovou cestou a na náměstí zřídil první loretánskou kapli na Moravě, nynější Ditrichštejnskou hrobku. V okolí města kardinál podle italských vzorů zakládal obory s letohrádky a libosady, obnovoval staré lichtenštejnské rybníky a stavěl aleje; zbytkem této barokní krajiny je Portz Insel.

Dějiny rodu dokumentují expozice Regionálního muzea v Mikulově; sídlí na mikulovském zámku a s významným moravským šlechtickým rodem se tu seznámíte do nejmenších podrobností. Zjistíte také, že na Moravě kromě Mikulova Ditrichštejnové vlastnili ještě panství Židlochovice, Boskovice, Sokolnice, Lipník nad Bečvou a Hranice, patřil jim také Žďár nad Sázavou, Polná a Přibyslav, panství Nové Město nad Metují, Budyně nad Ohří, Libochovice, Vlachovo Březí, Nepomyšl a chvíli také Šluknov. Další majetky měli Ditrichštejnové v Horním Rakousku, v Uhrách a ve Španělsku.

Roku 1864 zemřel poslední mužský příslušník rodu. Jméno, knížecí titul a erb Ditrichštejnů se dvěma stříbrnými vinařskými noži se zlatými rukojeťmi ve zlatočerveném štítu převzala díky sňatku a se svolením císaře Františka Josefa I. jedna z větví rodu Mensdorff-Pouilly. Titul hlavy rodu tak v dalších desetiletích zněl kníže Dietrichstein zu Nicolsburg, tedy kníže z Ditrichštejna na Mikulově, hrabě Mensdorff-Pouilly.

Poslední mužský člen této větve, Alexander II. Dietrichstein-Mensdorff-Pouilly, zemřel společně se svou ženou při automobilové nehodě počátkem ledna roku 1964 v Mnichově. Protože pár neměl mužské potomky, rod Ditrichštejnů tak vymřel podruhé a definitivně. Dnes je kromě muzejních expozic připomínají Ditrichštejnský palác v Brně a dva Ditrichštejnské paláce v Praze, a to na Hradčanech a na Novém Městě.
 
Dietrichsteinská hrobka v Mikulově Památky

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Piaristický klášter v Lipníku nad Bečvou Památky

Piaristický klášter v Lipníku nad Bečvou

V místě piaristické koleje stával původně dům Jednoty bratrské. V roce 1634 přišli do města na popud kardinála Dietrichštejna piaristé, kteří postupně tento dům přebudovali do nynější podoby.

Hrad Boskovice – rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu Památky

Hrad Boskovice – rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu

Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu. Od roku 1975 probíhá na hradu postupná rekonstrukce, jejímž výsledkem je zpřístupnění velké části hradní zříceniny.

Zámek Janovice u Rýmařova Památky

Zámek Janovice u Rýmařova

Renesanční zámek Janovice se nachází v Rýmařově – místní části Janovice. Zatím převážně prázdné interiéry zdobí nevšední dřevěné stropy, ale také třeba zcela unikátní vestavěné dřevěné záchody.

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy Památky

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Kostel sv. Petra a Pavla v Jaktaři Památky

Kostel sv. Petra a Pavla v Jaktaři

Kostel Petra a Pavla se nachází na vyvýšenině místě v centru původní vsi. Jaktařem prochází cyklostezka směrem na Stěbořice a Arboretum v Novém Dvoře.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří Památky

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně Památky

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně

Libochovický zámek stojí na místě gotické tvrze, kterou nechal přestavět Jan z Lobkowicz na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, ho v letech 1682–1690 přestavěl do rozsáhlého barokního sídla.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí Památky

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní perla, jeden z největších chrámů v zemi, národní kulturní památka. To vše je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Vidět chrám z jeho kůrů, navštívit sály s expozicí nad sakristií, věž s hodinami, či byt zvoníka. Stálá průvodcovská služba v informačním centru schodištěm na věž chrámu.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci Památky

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

V Polné se snoubí hrad a zámek do jednoho celku. Postaven kolem roku 1320 na ostrohu nad soutokem říčky Šlapanky a Ochozského potoka. V jádru se tyčila mohutná válcová věž, což dokládá nejstarší obraz Polné – veduta Georgie Houfnagla z roku 1617.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Portz Insel – cihlový most přes Rybniční potok nedaleko Mikulova Památky

Portz Insel – cihlový most přes Rybniční potok nedaleko Mikulova

Historický patnácti obloukový cihlový most u Nového rybníka na Mikulovsku je ve všech směrech unikátní stavbou nejen u nás, ale i v širším evropském prostoru. Nechal jej postavit kardinál František z Ditrichsteina kolem roku 1629, aby propojil letohrádek Portz s pevninou.

Zámecký park a zahrada Libochovice Příroda

Zámecký park a zahrada Libochovice

V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles.

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

Mikulov nikdy nezklame a je spolehlivým a skvělým tipem na výlet v každém ročním období. Nevypadá totiž jako pohádkové město jen na fotografiích, ale i při pohledu zblízka. Mají ho rádi milovníci vína, památek i krásných panoramat: stačí vyšplhat k zámku anebo na některý z okolních pahorků a rozhlédnout se kolem sebe.

Kostel sv. Václava v Budyni nad Ohří Památky

Kostel sv. Václava v Budyni nad Ohří

Původně dřevěný děkanský kostel byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Přemysl Otakar I. jej nechal vystavit z kamene ve slohu gotickém a zasvětit sv. Václavu.

Zámek Vlachovo Březí Památky

Zámek Vlachovo Březí

Raně barokní dvoupatrový zámek pochází ze 17. století byl postavený na místě původní tvrze. Dnes není zámek nijak využíván a je veřejnosti nepřístupný.

Církevní řády: kapucíni, hrobky, baron Trenck a zajímavá muzea

Církevní řády: kapucíni, hrobky, baron Trenck a zajímavá muzea

Kapucínská hrobka v Brně, Kapucínská zahrada ve Znojmě, romantická Kapucínská ulička v Mikulově anebo ubytování za přijatelnou cenu v klášteře přímo na Hradčanech, to všechno můžete vidět a zažít při toulkách po stopách řádu menších bratří kapucínů.

Gotický kostel sv. Václava v Mikulově Památky

Gotický kostel sv. Václava v Mikulově

Jednou z dominant a vzácných památek zámeckého vrchu je gotický trojlodní kostel sv. Václava s věží umístěnou na jižní straně presbytáře. Do jeho oratoře měla šlechta přístup přímo ze zámku.

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Mikulově Památky

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Mikulově

Kostel sv. Jana Křtitele ukrývá nádhernou malířskou výzdobu od předního barokního malíře F. A. Maulbertsche z poloviny 18. století. Kostel od roku 1784 slouží jako farní kostel pro mikulovská předměstí.

Kostel sv. Stanislava v Mohelnici Památky

Kostel sv. Stanislava v Mohelnici

Původně hřbitovní kostel stojí na Nádražní ulici, kněžiště a východní část zde stojí od r. 1584, v dalších stoletích byl kostel barokně upraven.

Kostel sv. Anny v Pasohlávkách Památky

Kostel sv. Anny v Pasohlávkách

Původně zde stávala kaple Sv. Ducha, která byla v roce 1672 přestavěna a zasvěcena sv. Anně. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn roku 1811 a v roce 1818 byla přistavěna věž. Věžka "sanktuska" nad východním štítem lodi byla postavena v roce 1892.

Lékárna U Milosrdných bratří v Brně Památky

Lékárna U Milosrdných bratří v Brně

Konvent s lékárnou a nemocnicí se 70 lůžky nechal na Vídeňské ulici v roce 1747 postavit hrabě Jan Křtitel Leopold z Dietrichsteina. Nemocnice i lékárna svému účelu slouží dodnes a patří vůbec k nejstarším dosud fungujícím zdravotnickým zařízením u nás.

Katedrála sv. Václava v Olomouci Památky

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci Památky

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Kostnice pod kostelem sv. Václava v Mikulově Památky

Kostnice pod kostelem sv. Václava v Mikulově

Kostnice v Mikulově je koncipovaná jako součást expozice historie kostela sv. Václava. Kostel se čtyřpatrovou renesanční věží je nejvýznamnější církevní stavbou ve městě.

Předvánoční setkání na vížce

Tradiční předvánoční setkání na Kostelní věži.
Mikulov, Jihomoravský kraj

International Wine Tourism Conference – mezinárodní konference vinařského turismu v Mikulově

V Mikulově, jednom z klíčových měst pro vinařský turismus na jižní Moravě, proběhne ve dnech 26. až 27. března 2025 prestižní mezinárodní konference IWINETC (International Wine Tourism Conference).
Mikulov, Jihomoravský kraj

Pálavské vinobraní 2025

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Identita – výstava Mikulovského výtvarného sympozia

V sobotu 10.8. 2024 byl na mikulovském zámku slavnostně zakončen 31. ročník výtvarného sympozia a vernisáží zahájena navazující výstava Identita. Výstava zahrnuje díla současných umělců a umělkyň, kteří byli součástí 31. ročníku sympozia známého jako „mikulovská dílna“.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Mikulov kardinála Dietrichsteina

Výstava, která reflektuje letošní zámecké téma "Úcta a tradice", připomene působení a zakladatelskou činnost knížete, olomouckého biskupa a kardinála Františka Dietrichsteina v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Šachový turnaj U Zajíce – Štěpánský

Dlouho očekávaný pátý šachový turnaj je zde!
Mikulov, Jihomoravský kraj

Pojďme si popřát

Tradiční setkání na Štědrý den.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vánoční koncert

Tradiční vánoční koncert v Městském kině.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Gotický kostel sv. Václava v Mikulově

Jednou z dominant a vzácných památek zámeckého vrchu je gotický trojlodní kostel sv. Václava s věží umístěnou na jižní straně presbytáře. Do jeho oratoře měla šlechta přístup přímo ze zámku.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Kostnice pod kostelem sv. Václava v Mikulově

Kostnice v Mikulově je koncipovaná jako součást expozice historie kostela sv. Václava. Kostel se čtyřpatrovou renesanční věží je nejvýznamnější církevní stavbou ve městě.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Víno napříč staletími – nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Expozice, neobvyklá svým výtvarným pojetím, souhrnně zpracovává historii a vývoj vinohradnictví a vinařství na našem území v kontextu evropských dějin. Atmosféru dýchající vínem a historií podporuje citlivé nasvícení a komponovaná dobová hudba.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Via Czechia – Jižní stezka

Jižní stezka je po Severní stezce druhou nejdelší trasou Via Czechia a druhou nejdelší dálkovou trasou v ČR. Trasa pro pěší, cyklisty a běžkaře spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější body ČR a vede převážně jižním příhraničím.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Jantarová stezka na Moravě – trasa EuroVelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?
Mikulov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Mikulovské Rudolfinum

Mikulovské Rudolfinum je renesanční řadový měšťanský dům z přelomu 16. a 17.století zachovávající původní dispozici. Dvorní část je vybavena v 1. patře toskánským arkádovým ochozem, který je zaklenutý hřebínkovou klenbou. V budově je možné se ubytovat.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Boutique Hotel Tanzberg v Mikulově

Hotel Tanzberg sídlí v historické budově židovského rabinátu. Nabízí restauraci, vinný sklípek, pivnici U Golema. Po celý den se tu podávají pokrmy židovské kuchyně. Za teplého počasí lze stolovat venku na terase. Samozřejmostí je Wi-Fi zdarma.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinařský program v Mikulově

Jednodenní i vícedenní pobyt na Mikulovsku nabitý vinařským programem. Program zahrnuje veškeré služby včetně dopravy v místě, průvodce, tlumočníka, sommeliéra, degustací vína, exkurzí do vinařství, terénní prohlídky vinic, posezení ve vinném sklepě, výlety,ubytování nebo zajištění kol.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinný bar na Korku

Začněte svůj den vydatnou snídaní na Korku.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Boutique Apartman Mikulov

Jedinečné ubytování v historické renesanční budově v malebném jihomoravském městě Mikulov uprostřed nádherné přírodní scenérii CHKO Pálava.Ubytování se nachází přímo vedle mikulovského zámku, nedaleko historické židovské čtvrti.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Penzion Husa v Mikulově

Romantické ubytování ve stylově zařízeném penzionu v centru historického města Mikulov. Penzion nabízí ubytování pro jednu až sedm osob, které mohou využít tento krásný dům pouze pro sebe a strávit zde ničím nerušenou dovolenou.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Eat Art Gallery

Uprostřed inspirujícího a historického centra Mikulova, v klidné souběžné Kapucínské uličce s Náměstím, se spojuje požitek z umění, gurmánství i vína. V nově zrenovovaném objektu se nachází výstavní a požitková galerie pro všechny smysly, atrium, vinný sklep a pension.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Mikulovská vinařská podoblast

Mikulovská vinařská podoblast se rozkládá na 4737 ha vinic, zahrnuje 30 vinařských obcí a zaujímá 25,3 % z vinic ČR. Jde o největší a nejteplejší vinařskou podoblast pod bělostnými svahy Pálavy. Mimořádně se zde daří bílým odrůdám.
Mikulov, Jihomoravský kraj