ÚvodAktualityNárodní divadlo si připomíná 140 let od požáru
Hořící ND: zdroj foto Národní divadlo
Památky

Národní divadlo si připomíná 140 let od požáru

  • 12. srpna 2021
Sotva bylo dokončeno, vyhořelo. Budovu Národního divadla značně poškodil požár, ke kterému došlo 12. srpna 1881, pouhé dva měsíce od jeho slavnostního otevření. Národní divadlo tuto událost připomíná panelovou výstavou, která bude od 12. srpna do 10. září 2021 umístěna na náměstí Václava Havla mezi budovou Nové scény a Provozní budovou A. Mimo to proběhne ve výroční den ukázka hašení střechy Národního divadla pod taktovkou pražských hasičů.
Národní divadloNárodní divadlo v Praze si spolu s pražskými hasiči připomene ve čtvrtek 12. srpna 2021 celých 140 let od požáru své historické budovy. Divadlo vyhořelo 12. srpna 1881 jen dva měsíce od svého otevření. V 17:00, tedy v čas, kdy tehdy vypukl požár, dorazí na vltavské nábřeží jednotky pražských hasičů a ukážou zájemcům, jak vypadá hašení střechy Národního divadla. Předvedou též ukázku historické techniky. Celá akce potrvá asi patnáct minut

Ke zničujícímu požáru poněkud narychlo otevřeného, ale ne zcela dokončeného divadla došlo 12. srpna 1881. Tehdejší česká vlastenecká společnost vnímala tuto tragédii jako celonárodní katastrofu. Počáteční šok ve společnosti se však rychle proměnil ve znovuprobuzené obrovské odhodlání a novou vlnu sbírek na obnovu poničené budovy. Ačkoli byli za viníky požáru označeni a odsouzeni klempířští dělníci, kteří měli na střeše zanechat špatně uhašené dřevěné uhlí, je příčina požáru dodnes tématem různých dohadů a zpochybnění. Řada provedených pokusů sice původní příčinu požáru z vědeckého hlediska vyvrátila, ale paradoxně tím ještě posílila rozmanité spekulace.

národní divadloVelkým štěstím v neštěstí však zůstává nezpochybnitelný fakt, že se tehdejší požár obešel bez ztráty lidských životů. Je jasné, že s odstupem téměř půldruhého století neexistují takové postupy, které by požár Národního divadla nadobro objasnily. Poslední čtvrtina 19. století byla obdobím zrychlujícího technického vývoje a zásadních, modernizačních změn a úprav ve městech. Proto jsme se rozhodli zpracovat téma požáru prvního českého divadla v širších a opomíjených souvislostech.

Od 12. srpna 2021 bude pro zájemce otevřena výstava, jejíž panely najdou ve veřejném prostoru v těsné blízkosti historické budovy ND.
 

Když divadlo hořelo... aneb neuvěřitelné náhody, které vedly k destrukci budovy

požár NDTraduje se, že u zrodu katastrofy stála instalace hromosvodu a klempíři, kteří končili 12. srpna práci na střeše, špatně uhasili dřevěné uhlí v kamínkách na letování. Uhlíky, které sice zalili vodou, ale jejichž jádro stále ještě hořelo, vysypali do žlabu okapu. Měděný okap se od uhlíků rozžhavil a chytlo od něj dřevěné bednění střechy. Jako první oheň zpozoroval kolem šesté odpoledne hasič při obchůzce divadlem. Včas sepnul hlásič v budově, ale shodou okolností ve stejný okamžik nahlásil požár také strážník z nedaleké Poštovské ulice, a v hasičské centrále proto zaznamenali místo kódu ND v morseovce jen čárku a nepoznali, kde hoří. Za půl hodiny byl požár nahlášen znovu, ale to již bylo pozdě – oheň se začal nekontrolovatelně a nezkrotně šířit budovou.

Tragédii nahrávala řada dalších špatných náhod – pár minut po příjezdu hasičů přestala tryskat voda z hadic. Ve vodárně na Karlově, která obsluhovala Národní divadlo den před tím prasklo přívodní potrubí a v nádrži značně klesla hladina vody. Navíc při hašení někdo spustil kropicí zařízení nad jevištěm a otevřel všechny hydranty v budově, což srazilo tlak vody a brzy vyčerpalo její zásoby. Šíření ohně podporoval i silný vítr a nakonec vzplanul zbytkový plyn v potrubí. Zanedlouho se zřítil strop budovy i s nádherným lustrem.

národní divadlo spáleništěHasiči s živlem bojovali celých 12 hodin, až do šesté ranní. Oheň zničil střechu, jeviště a hlediště, i dekorace k chystané premiéře opery Libuše. Nutno vyzdvihnout fakt, že díky jejich obětavé práci se podařilo zabránit přeskočení ohně na sousední budovy (např. na Prozatimní divadlo), několik místností Národního divadla (foyer, lodžii, archiv, divadelní kancelář... atp.) a cenná umělecká díla. Klempíři Emil Jenisch a Václav Zinniburg byli odsouzeni pro přestupek a dostali týden vězení. Začala druhá sbírka na obnovení divadla, které se pak podařilo postavit do dvou let. Slavnostně se otevřelo 18. listopadu 1883.
Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.

Národní divadlo v Praze – nejvíce základních kamenů divadla v České republice

Národní divadlo v Praze – nejvíce základních kamenů divadla v České republice

Na světě neexistuje divadlo, které by mělo více základních kamenů než Zlatá kaplička. Pražské Národní divadlo mělo mít původně jen jeden základní kámen z hory Říp. Nakonec má 20 základních kamenů, které pocházejí z různých památných míst Čech a Moravy, např. Helfštýna, Radhoště či Boubína.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha