ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Národní divadlo hraje, hoří, slaví – a nikdy nekončí
Kultura

Věda a historie není nuda: Národní divadlo hraje, hoří, slaví – a nikdy nekončí

Poslechněte si audio verzi článku
Když se řekne Národní divadlo, většina Čechů si vybaví Smetanovu Libuši, zlatou střechu a slavné „Národ sobě“. Ale věděli jste, že tahle budova má na svém kontě tolik slavnostních otevření, že by na to nestačil ani Smetana s celou operní sezónou? Hořela, vstávala z popela, slavila, zavírala se a znovu otevírala, až je z toho jedno velké divadelní představení. Další dějství ji čeká právě teď. Kulisy se chvějí, Nová scéna balí kufry a historické výročí si říká o potlesk ve stoje! Pojďte s Kudy z nudy do Národního divadla!
Národní divadloBudova Národního divadla v Praze má historii bohatší než většina rodokmenů starých šlechtických rodů – a navíc se pravidelně připomíná stylem „nechte mě chvíli zavřené, až se zase slavnostně otevřu“. Poprvé si publikum vychutnalo premiéru Smetanovy Libuše 11. června 1881. Nadšení však rychle vystřídal dým – po požáru se divadlo otevřelo znovu 18. listopadu 1883. Co se hrálo? Zase Libuše. Tradice je prostě tradice.
 

Potlesk pro národní scénu

Zkrátka Národní divadlo má tak košatou a pestrou historii, že může kulatá či půlkulatá výročí slavit skoro každý rok. V roce 2023 si například připomnělo 140 let od znovuotevření po ničivém požáru (1883), 40 let od otevření po sedmileté rekonstrukci (18. listopadu 1983) a také 40. výročí otevření Nové scény. Ta zahájila provoz 20. listopadu 1983 představením Tylovy hry Strakonický dudák. V roce 2026 oslaví půlkulatých 145 let od prvního otevření, a v roce 2028 zase uplyne 160 let od slavnostního položení základního kamene a premiéry Smetanova Dalibora.
 
A to není všechno. Připravte si šampaňské (nebo aspoň poslední kávu z kavárny Nona, než se přestěhuje o pár desítek metrů dál), protože přichází další změna: rekonstrukce Nové scény. Milovníci skleněného brutalismu se můžou těšit – skleněný plášť zůstane, ale budova dostane facelift, co by jí záviděla kdejaká operní diva. Modernější technologie, sedačky, ekologické vychytávky, akustika a víc pohodlí pro diváky i účinkující. Mezitím se bude hrát jinde, ale nebojte – národní melodrama nikdy nespí. Po dokončení (plánovaném na rok 2028) bude mít Nová scéna také komorní sál, kavárnu s výhledem a moderní energetický systém, takže se tu bude hrát nejen s emocemi, ale i s nízkými emisemi. A co dál? Znáte to – Národ sobě. Ale hlavně divákům! A také další nová výročí pro roky, končící osmičkou.
 

Jak to všechno začalo?

Ano, i Národní divadlo kdysi bylo jen nápad na papíře. Ještě než se začalo mluvit o zlaté kapličce, než se vyznačilo staveniště a než padla první výzva k veřejné sbírce, byla tu jen myšlenka. A hrstka idealistů, kteří si řekli, že když mají Němci svá divadla, Italové operu a Angličané Shakespeara, měli by mít i Češi něco vlastního. Nejen jazyk, ale i jeviště.
 
Psal se podzim roku 1844, když čeští vlastenci přestali snít o důstojném kamenném divadle a začali jednat. V roce 1845 už František Palacký podal žádost stavovskému výboru českého sněmu – a neuvěřitelné se stalo skutečností: za pár měsíců byla žádost schválena. A tím začal příběh, který by s trochou úprav mohl běžet jako minisérie na Netflixu.
 
Sbírka na divadlo začala v roce 1851. A nejen že vznikla slavná věta „Národ sobě“, ale údajně i pozdrav „nazdar“. Legendy praví, že si ho vymysleli studenti, kteří sbírali příspěvky, a každé předání mincí doprovodili mohutným „na zdar!“ Takže až dnes pošlete peníze na crowdfunding, klidně si to zopakujte nahlas. Tradice se mají ctít a dodržovat.
 
Aby to nebylo jen o haléřích, přispěli i velmoži: Lobkowiczové, Chotkové, Schwarzenberkové, Harrachové, Kolowratové, Kinští a Černínové, ale také vědci, umělci a průmyslníci, od Palackého přes Riegra až po Ringhofferovy a Rotty. Pro lepší představu: když tehdy úředník vydělal za rok 300 zlatých, dar v řádu tisíců byl něco jako dnes poslat celý roční plat.
 
V roce 1852 se konečně koupil pozemek bývalé solnice na nábřeží Vltavy u dnešního mostu Legií. A aby lidé věděli, na co se mohou těšit, ještě před Národním divadlem vzniklo Prozatímní divadlo, navržené architektem Vojtěchem Ignácem Ullmanem; slavnostní otevření proběhlo 18. listopadu 1862.


 

Zrod Národního divadla a příběh o kamenech, umělcích i trpělivosti

Na stavbě Národního divadla měl hlavní slovo architekt Josef Zítek. V letech 1865–66 vznikl návrh, o rok později se koplo do země. Dne 16. května 1868, souběžně s premiérou Smetanova Dalibora, došlo na slavnostní položení základních kamenů. Ano, v množném čísle – protože základních kamenů má divadlo mnohem víc než běžný pomník. Pocházejí z nejrůznějších českých i slovenských krajů, jako by se celá země rozhodla pod divadlem symbolicky podepsat. Na Kudy z nudy jsme zmapovali jejich cesty do Prahy i zajímavé příběhy.
 
V roce 1875 byla stavba hotová až po střechu a o dva roky později byla pod střechou. Mezitím se rozběhla výzdoba interiérů. Na ní se podíleli umělci, později označovaní jako generace Národního divadla, například Bohuslav Schnirch, Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek, Antonín Pavel Wagner, Václav Brožík a Julius Mařák. Co jméno, to eso.
 

1881: slavnostní otevření a o měsíc později katastrofa

Národní divadlo se poprvé slavnostně otevřelo 11. června 1881 při příležitosti návštěvy korunního prince Rudolfa. Hrála se – jak jinak – Smetanova Libuše. Po jedenácti představeních se ale divadlo zase zavřelo kvůli dokončovacím pracím. A pak přišel 12. srpen 1881 – datum, které zná každá kronika. Požár.
 
požár NDOheň vypukl od žhavých uhlíků, které klempíři po práci zřejmě neúplně uhasili a vysypali do okapového žlabu. Měď se rozžhavila, dřevo chytlo – a v šest večer si hasič na obchůzce všiml plamenů. Hlásič fungoval, ale ve stejnou chvíli přišlo hlášení i od strážníka z Poštovské ulice. Výsledkem byl zmatek. Požár trval celou noc, s ohněm hasiči bojovali celých dvanáct hodin až do šesté ranní následujícího dne. K ránu se zřítil strop i s lustrem. Byl to pád jako z antické tragédie – i s oponou od Ženíška a dekoracemi k opeře Libuše. Zajděte se podívat do expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži: díky moderním technologiím se přenesete přímo do nitra hořícího divadla.
 

Rychlá obnova (a další Libuše!)

Ztráty na životech žádné, ale morální rána obrovská. A přesto se stal zázrak. Národní divadlo ještě hořelo, a už začala nová sbírka. Za 47 dnů se vybral milion zlatých! Přispěl i císař František Josef I. s císařovnou Alžbětou (20 000 zlatých), princ Rudolf a Štěpánka (5 000), a další členové vládnoucího Habsburského rodu.
 
Architekt Josef Zítek byl však po požáru odsunut a dokončení se ujal jeho žák Josef Schulz. A protože Ženíšek byl zaneprázdněný – nebo mu možná honorář připadal nízký? – novou oponu namaloval Vojtěch Hynais. Zajímavost? Opona váží 180 kilogramů, má plochu 142 metrů čtverečních a Hynais na ni spotřeboval 26 kilogramů barev. I když je to malba na plátně, zdálky vypadá jako gobelín.
 
Po dvou letech, 18. listopadu 1883, se Národní divadlo otvíralo podruhé, a to opět představením opery Libuše. Skladatel Bedřich Smetana sice byl přítomen, ale už nemocný; zemřel o necelý rok později.
 

100 let na scéně – a pak pauza na generálku

národní divadloHistorická budova Národního divadla sloužila skoro sto let prakticky beze změny. Žádná velká přestavba, jen tu a tam retuše, opravy a kosmetické zásahy. Ale s příchodem 70. let 20. století bylo jasné, že takhle hrát už dlouho nepůjde. A tak přišlo další „divadelní zavřeno“: 1. dubna 1977, sice na Apríla, ale bez legrace, se divadlo zavřelo. Ten večer se naposledy hrála Jiráskova Lucerna, opona spadla a divadlo šlo na šest let „na generálku“ – tentokrát ne kvůli požáru, ale kvůli technickému stárnutí.
 
Začala rozsáhlá generální rekonstrukce, která zasáhla nejen samotnou budovu, ale i její okolí. Vznikla nová provozní budova, která konečně nabídla zázemí hodné národní instituce – včetně zkušeben, šaten, administrativy i hlavní pokladny. A také piazzetta a Nová scéna, která měla dát prostor modernějším formám divadla.
 

1983: další slavnostní otevření

OperaRekonstrukce byla naplánovaná tak, aby se 18. listopadu 1983 mohlo důstojně oslavit 100. výročí znovuotevření divadla po požáru. Co se ten večer hrálo? Ano, hádáte správně – opět Smetanova Libuše. Jako by si Národní divadlo jiným dílem nedovolilo začít.
 
O den později byla slavnostně otevřena Nová scéna – tehdy novotou zářící, dnes ikonická stavba z betonu a skla se zvláštní poetikou 80. let, která rozděluje publikum na milovníky a lehce trpící. Celek kolem piazzetty alias náměstí Václava Havla doplňují moderní provozní budovy.
 
Tím se uzavřelo jedno velké století českého divadla. Ale ne na dlouho, protože Národní divadlo se nikdy nezavírá na dlouho. Maximálně do příštího výbuchu vášně, potřeby opravit světla nebo připomenout národu, odkud přišel.
 

Zlatá kaplička, která nikdy neztichne

Když se podíváte na budovu Národního divadla z protějšího břehu Vltavy, vypadá to, že tam stojí věčně. Jako by nikdy nehořela, nikdy se nezavíraly její dveře, nikdy se v zákulisí nehádali scénografové s režiséry. Ale to je právě na ní to krásné – že za noblesní fasádou se skrývá příběh plný vášně, tvrdé práce, omylů, comebacků a sbírek, které dokázaly nemožné. A tahle tradice žije dál. Národní divadlo dnes není jen turistický maják ani svatostánek klasiků. Je to živý organismus tří uměleckých souborů, činohry, opery a baletu. Místo, kde se zkouší novinky, tančí na hraně a hraje se s odvahou – i když někdy s rozpočtem na úrovni dvou kulis a jedné historické paruky.
 
Při pohledu na pozlacenou střechu planoucí ve slunci z mostu Legií také pochopíte, proč se divadlu začalo říkat Zlatá kaplička. Při správném slunci opravdu svítí jako zlatý hřeb panoramatu.
 
Rok 2026 přináší další kapitolu: oslavy, přestavby, nové premiéry, a možná i novou verzi Libuše (kolikátou už?). A vy? Můžete být u toho. Ať už jako divák v první řadě, přispěvatel do nové sbírky (ano, i ty budou), nebo jen jako ten, kdo řekne svému dítěti: „Tady, pod tou zlatou střechou, se píší dějiny. A občas se i zasmějeme.“
 
Protože věda a historie nejsou nuda. A Národní divadlo? Už vůbec ne.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy Příroda

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Rádi navštěvujeme hasičská muzea, žasneme nad krásou starých hasičských stříkaček a dojímají nás příběhy o zachráněných památkách, zároveň ale jen těžko zapomeneme, jak v roce 2022 hořelo České Švýcarsko, v roce 2014 Pustevny a v roce 2017 dřevěný kostel Božího Těla v Gutech. Každoročně si připomínáme 4. května Mezinárodní den hasičů a svátek sv. Floriána, který je patronem všech hasičů a zabraňuje požárům. Právě na ničivé požáry, jejich likvidaci a následky se tentokrát podíváme s Kudy z nudy podrobněji.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna Kultura

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.

Kam v Praze za kulturou? Tipy na návštěvu pražských divadel

Kam v Praze za kulturou? Tipy na návštěvu pražských divadel

Hlavní město nabízí dostatek zábavy v kteroukoliv roční dobu. Pokud patříte k milovníkům divadelních představení, nechte se inspirovat našimi tipy a vyražte za známými herci do velkých i komorních divadel, kde je zaručena osobitá atmosféra prosycená přímým kontaktem se samotnými herci. Navíc v řadě divadel se s nimi můžete sejít po představení v divadelní kavárně. Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek!

Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

26. 4.1. 6.
Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži.

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Praha nabízí spousty zajímavých a kuriózních míst. Některá jsou všeobecně známá, o jiných ale zdaleka každý neví. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit třeba s nejstarší pražskou dopravní značkou, uličkami, které se na noc zamykají, historickými patníky a nárožníky anebo s rekordy pražského metra. Objevte Prahu jak ji neznáte!

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

František Ženíšek (25. května 1849, Praha-Nové Město – 15. listopadu 1916, Praha) byl český malíř z generace umělců kolem Národního divadla. Pro úspěšného umělce své doby bylo charakteristické perfektní zvládnutí řemesla a uhlazený styl, který dokonale vyhovoval tehdejšímu oficiálnímu vkusu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde žil a hlavně tam, kde tvořil – třeba do pražského Karlína, do Národního muzea, Obecního domu, Národní galerie anebo do Národního divadla.

Další aktuality

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Cesta za kometou ve Štefánikově hvězdárně, BeerFest Nechvalice 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
30. červen 2025 12:00
Příroda, Praha