ÚvodAktualityZažijte naše zámky trochu jinak
Památky

Zažijte naše zámky trochu jinak

  • 19. září 2022
Romantika našich zámků je dvojí. Buď se jedná o zámek, který vznikl přestavbou původního hradu, nebo o zámek, který vyrostl na takzvané "zelené louce". V obou případech si ale zámek uchoval svou osobitou atmosféru. Není jen mauzoleem majitelů, kteří ho v průběhu staletí vlastnili, nebo pouhou ukázkou panského života v tom kterém období. Je ukázkou různých stavebních slohů, parkové architektury i součástí historie jako takové.

Zámky známé z pohádek a filmů

TelčDnešní zámky více než kdy jindy žijí svým osobitým životem. Na věhlasu i lesku jim přidává zájem médií i filmařů. Klasickou ukázkou je zámek v Doudlebech nad Orlicí, kterému se dostalo "znovuobjevení" po uvedení Jakubiskova filmu Báthory. Návštěvník se tak zde může seznámit místy, kudy "procházela" Čachtická paní. Doba si prý žádá své a Mikuláš Starší z Bubna, který nechal zámek v 16. století postavit, by asi nic proti filmařům nenamítal. Ale jistě by ho potěšila zdejší unikátní Muzeum přírodovědy a venkova v bývalé zámecké sýpce.
 
Filmaři vyhledávaným zámkem je i ten v Telči. V roce 1952 se zde natáčela slavná pohádka Pyšná princezna. V pozdějších letech se alespoň z části stal zámek dějištěm pohádky Jak se budí princezny, Kouzelný měšec, Z pekla štěstí nebo televizního seriálu O ztracené lásce. Na objektu Státního zámku v Telči od roku 2020 probíhá revitalizace památky, která potrvá do konce roku 2022.
 
Zámek KonopištěZ filmu Jáchyme, hoď ho do stroje si určitě vybavíte scénku, kdy František Koudelka přijíždí na výstavu do skleníku na zámku Konopiště, kde je přivítán jako japonský umělec. Skleníky zde byly pro vzácné teplomilné rostliny zbudovány Františkem Ferdinandem na místě bývalé barokoní zahrady, na ploše 1200 m2. Hraběnka Žofie měla ve velké oblibě žlutou růži, která se stále ve zdejších sklenících pěstuje. Tu dostala kdysi paní hraběnka od anglického maršála Neela, a od té doby se jí říká "Maršálka".
 
Červená LhotaMezi další pohádkové zámky patří určitě také Červená Lhota, kde se (mimo další pohádky) roku 1973 natáčela Zlatovláska, ale také filmy Svatby pana Voka a Pan Vok odchází. Hlavní expozice v interiérech 1. patra představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku.
 
Z pohádky Zlatovláska, Nesmrtelná teta nebo Nejkrásnější hádanka zajisté poznáte zámek Sychrov. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou.
 

Zámky, kde objevíte netradiční expozice

Jánský vrchDalší kategorií zámků jsou ty, které lákají turisty především unikátnosti svých expozic. Například na zámek Jánský Vrch se můžete vydat za největší sbírkou dýmek v České republice. Zdejší pozoruhodná expozice dýmek a kuřáckých potřeb zahrnuje nejenom evropské, ale i americké, africké a orientální exponáty. Tato naše největší sbírka čítá zhruba 1 200 exponátů z 18. až 20. století.
 
Podobně významnou sbírku najdete také na zámku ve Vizovicích. V nedaleké pěstitelské pálenici se totiž můžete seznámit s uměním přeměny ovoce v kvalitní destiláty a nechybí ani tolik oblíbené degustace. Interiéry zámku z poloviny 18. století zařízené nábytkem z období baroka, rokoka, empíru i biedermieru, jsou doplněny sbírkami porcelánu obrazů, grafik a stolních společenských her. A po prohlídce nezapomeňte navštívit zámeckou čokoládovnu, kde si pochutnáte na desítkách druhů originálních pralinek.
 
PerlorodkyNa zámku v Horažďovicích, kde sídlí také městské muzeum naleznete netradiční expozici chovu perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.
 
Zámek Frýdlant nabízí zajímavou novinku – expozici zlatého pokladu! V roce 2017 se při odbahňování zámeckého rybníka podařilo nalézt kolekci 42 převážně zlatých mincí z 16. a 17. století, které do rybníka ukryla neznámá osoba před asi 370 lety, právě na konci třicetileté války. Podle archeologů jde o majetek značné hodnoty. Poklad se stal součástí nové expozice na zámku. Nejstarší datovanou mincí z pokladu je uherský dukát Ferdinanda I. z roku 1528 a nejmladší mince pocházejí z roku 1642.

KynžvartVůbec nejkurioznější sbírky uvidíte na zámku Kynžvart, a to ve věhlasném Metternichově kabinetu kuriozit, kde každý unikátní předmět má svůj jedinečný příběh. Kabinet obsahuje 4 000 exponátů z celého světa. Mezi nimi se nachází například 3500 let stará mumie egyptského kněze Ken Amona, mumie nilských krokodýlů, hřeben Marie Terezie, kord císaře Ludvíka XIV., křeslo spisovatele Alexandra Dumase, vlasy císaře Napoleona I. anebo kompletní oděv japonského samuraje.
 

Netradiční prohlídky na zámcích, kde to žije

potštejnV hledáčku veřejnosti je zaostřeno také na zámky, které žijí zajímavým kulturně-společenským životem. Jedním z takových míst je i zámek Potštejn – ideálním pro malé i velké, pro jednotlivce i skupiny, pro ty, kteří hledají historii a kulturu, ale i pro ty, kteří chtějí prožít něco opravdu nevšedního. Pro dospělé je k dispozici klasická prohlídka zámkem, děti si tu užijí expozice Bubákov a Pohádkov. V létě jsou pro zájemce přichystány hrané prohlídky (mimo letní měsíce pak pro skupiny na objednání) a během celého roku je možné se na zámku i ubytovat.

Místem kde to žije, je zámek Loučeň. Kromě ojedinělé expozice české větve rodiny Thurn-Taxis v České republice to jsou také instalace dokumentující život na zámku přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tu, jak se na zámku jedlo nebo jak se slavili Vánoce, jaké byly povinnosti sloužících i jak život zámeckých pánů vnímalo podzámčí. Také se tu dozvíte, proč se Taxisův příkop jmenuje taxisův a proč říkáme taxíkům "taxi". Ale hlavním turistickým lákadlem je labyrintárium a celá řada akcí a doprovodných programů.
 
Staré HradyPohádkový hrad a zámek Staré Hrady nabízí výlet do pohádky nejen pro děti. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény na vás už netrpělivě čekají. A věřte nebo ne, je jich tu už na tři sta padesát!
 
Celoročně každou sobotu od 10 do 17 hodin se můžete zúčastnit v komnatách zámku Dětenice netradiční prohlídky v doprovodu čarodějnice Žizeldy. Další populární zámeckou prohlídkou je Pohádka O napravené princezně. V zámeckých komnatách během pohádkové prohlídky prožijete romantický příběh královské rodiny, který jistě velmi dobře znáte. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek.
Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích Kultura

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Horažďovice prosluly ve středověku chovem otavských perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů Památky

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice Zážitky

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Smyslem exkurzní trasy je seznámení veřejnosti s hlavními principy výroby, historií a tradicí firmy Rudolf Jelínek jako významného českého výrobce a exportéra v oblasti výroby alkoholických nápojů.

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov Zážitky

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Zámek Potštejn na Rychnovsku nabízí návštěvníkům zajímavou atrakci, a to tajemné dvoupatrové zámecké sklepení Bubákov plné duchů historických postav Potštejna. Stálá expozice předvádí zábavnou formou jak pro děti, tak pro dospělé historii zámku, hradu, obce Potštejna a okolí.

Pohádkov na zámku Potštejn Zážitky

Pohádkov na zámku Potštejn

Dopřejte vašim dětem nevšední prohlídku mezi postavičkami známými z deseti českých pohádek. Veselá expozice je vhodná pro děti již od 1 roku a její zhlédnutí určitě to stojí za to!

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR Památky

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě Památky

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů Památky

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Hrad a zámek Staré Hrady Památky

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky Památky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Doudleby nad Orlicí Památky

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Městské muzeum Horažďovice Kultura

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezoními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji Památky

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Zámek Dětenice se nachází asi 70 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova s legendární středověkou krčmou a pivovar, který vyrábí vlastní pivo.

Další aktuality

Kde objevíte málo známé řopíky, sruby a muzea čs. opevnění?

Haničku, Boudu, Hůrku a další velké dělostřelecké pevnosti zná každý, ale co méně známá opevnění a objekty, o které se starají soukromníci a party nadšenců? Prozradíme vám nejenom to, kde je najdete, jak se k nim dostanete a kdy mají otevřeno.
14. červen 2024 8:00
Památky

Najděte svůj poklad: výlet do podzemí nebo na hrad?

Chtěli byste najít poklad z dávných časů? Pojďte s námi do míst, kde už někdo něco objevil! Zavedeme vás do podzemí a také na několik hradů, kde tajemství na své objevitele teprve čekají. Pokud se chcete připojit k hledačům pokladů, možná bude stačit jen málo – třeba jen se dobře rozhlížet kolem sebe.
13. červen 2024 18:00
Památky

Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

Hledáte zajímavé tipy na rodinné výlety? Nechte se pozvat na nejmladší zámky, hrady a zámečky u nás. Dýchají romantikou a nabízejí nevšední příběhy i rozmanité zážitky: někde objevíte úžasné vyhlídky, jinde hotely nebo výletní restaurace. Dokonce se svezete lanovkou a navštívíte zoologickou zahradu!
13. červen 2024 8:00
Památky

Vyhlídky z kostelních věží: zajímavosti, rarity a kuriozity

I když Praha má Petřínskou rozhlednu, na Ostravu, Znojmo a Olomouc se podíváte z radničních věží a na Zlín z vyhlídkové terasy slavné Baťovy Jednadvacítky, rozhledny v centrech měst jsou velkou vzácností. Jejich úlohu pak často přebírají kostelní či městské věže, které navíc v záplavě starých i nových rozhleden zůstávají trochu utajené – a věřte, že pohled na hemžení v městských ulicích je leckdy zábavnější než výhled do luk a lesů.
9. červen 2024 12:00
Památky

10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní

Historické památky ze středověku a dávní strážci našich dějin: to jsou tvrze. Pojďte se podívat, jak různou podobu kamenné staré stavby mají. Některé můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, jinde ale slouží jako soukromé domy a obdivovat je budete jen jako krásné stavby, zrcadlící se v hladinách rybníků.
7. červen 2024 6:36
Památky

Noc kostelů 2024: tipy, kam se podívat na jižní Moravě

V pátek 7. června 2024 se již pošestnácté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice. Na svátek všech chrámů, kostelů, kaplí a dalších církevních staveb se připravuje i brněnská diecéze, která pro vás letos otevře 261 kostelů. Některé z nich vám přináší ve svých tipech Kudy z nudy, úplný výčet pak naleznete na webových stránkách Noci kostelů.
6. červen 2024 12:30
Památky

Vydejte se s námi do časů gotiky!

Přeneste se zpět do doby, kdy ideálem muže byl ušlechtilý rytíř na válečném oři, který byl odvážný i slitovný, jemný a kultivovaný. Vznosné gotické stavby vám přiblíží nejen víru tehdejšího člověka, ale mocné kamenné hradby přiblíží i jeho bojovnost a touhu po bezpečí. Navštivte gotické skvosty podle tipů Kudy z nudy.
6. červen 2024 8:26
Památky

Věda a historie není nuda: Mohyla míru a další památníky válek i míru

Války a bitvy provázejí lidstvo celou jeho historií. Na památku krvavých střetnutí se staví pomníky a památníky, od maličkých a nenápadných až po pompézní, které zná celý svět. Málokteré ale mají jiný smysl než připomenout historickou událost – a právě proto je unikátní Mohyla míru na někdejším bojišti Slavkovské bitvy. S Kudy z nudy vás pozveme i do do Hrabyně a na Ploštinu.
4. červen 2024 15:08
Památky