ÚvodAktualityNavštivte moravské vodní elektrárny: Den vody na Brněnské přehradě a ve Spytihněvi
Památky

Navštivte moravské vodní elektrárny: Den vody na Brněnské přehradě a ve Spytihněvi

  • 14. března 2025
Dvě vodní elektrárny na jižní a střední Moravě, které provozuje Skupina ČEZ na řekách Moravě a Svratce, se v sobotu 22. března 2025 otevřou pro veřejnost. Série limitovaných exkurzí v bezemisních elektrárnách je součástí oslav Mezinárodního dne vody, který letos připadá právě na 22. březen. Návštěvníci, kteří se předem zaregistrují, uvidí zákulisí výroby ekologické elektřiny v malých vodních elektrárnách Kníničky na Brněnské přehradě a Spytihněvi. Obě v posledních letech prošly rozsáhlou modernizací, aby i v měnící se energetice 21. století zůstaly důležitými prvky české energetické soustavy.
MVE KníničkyVodní elektrárny se v České republice významnou měrou podílí na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jejich role v dnešní energetice ještě více roste díky schopnosti za několik desítek vteřin najet na plný výkon a přispívat ke stabilnímu provozu české energetické sítě. O významu a přínosu vodních elektráren se veřejnost může přesvědčit v sobotu 22. března 2025, kdy Skupina ČEZ u příležitosti Mezinárodního dne vody uspořádá mimořádné exkurze do vybraných provozů po celé republice. Na jižní a střední Moravě budou moci lidé po předchozí registraci navštívit vodní elektrárny na brněnském Prýglu a ve Spytihněvi.

Elektrárna Kníničky na Brněnské přehradě zvané Prýgl je nejen jednou z brněnských ikon, ale i komplexně modernizovaným energetickým zdrojem zásobujícím společně s níže ležící elektrárnou Komín tisíce domácností v jihomoravské metropoli. Aby elektrárna obstála i před náročnými požadavky v energetice 21. století, proběhly tu v uplynulých letech velké modernizační akce. Při nich bylo postupně vyměněno oběžné kolo, rozváděcí lopaty, regulátor turbíny, klapkový uzávěr a hrabací stroj. Starou čtyřlopatkovou turbínu nahradila moderní o identickém počtu lopatek. Došlo také k převinutí generátoru. Modernizaci završila v letech 2016-17 první výměna rychlouzávěru od roku 1941.

Malá vodní elektrárna SpytihněvElektrárna ve Spytihněvi byla zase díky vzniku ve vyhrocené době tzv. studené války konstruována pro start tzv. „ze tmy“ a při výpadku napětí je schopná sama obnovit dodávku do sítě bez vnější pomoci. Jde o spolehlivé lokální zdroje ekologické elektřiny, které ve svých regionech pokrývají spotřebu tisíců domácností. Díky rozsáhlým modernizacím a pečlivé údržbě jsou i tyto elektrárny spolehlivou součástí energetické sítě v regionu.

Přesvědčit se o tom mohou zájemci, kteří se včas zaregistrují na jeden z termínů komentovaných prohlídek na mimořádné prohlídky na webu ČEZ (svetenergie.cz/infocentra/exkluzivni-prohlidky).
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Brněnská přehrada – Prýgl Letní sporty

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Rejda Spytihněv na Baťově kanále Letní sporty

Rejda Spytihněv na Baťově kanále

Přístav Spytihněv naleznete na břehu řeky Moravy nad plavební komorou Spytihněv, na okraji stejnojmenné obce. Pohodlné nastupování a vystupování z různých typů plavidel umožňují tři různé výšky přístavní hrany betonového mola.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky