ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Poslechněte si audio verzi článku
Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
Ve 13. a 14. století nebyli čeští králové, knížata a císaři jen pány Pražského hradu. České království ve své vrcholné éře zasahovalo daleko za dnešní hranice Česka – přes části dnešního Slovinska a Chorvatska až k Jadranu, přes Alpy do Tyrolska a Korutan, do Braniborska, Horní Falce a Lužice i polského Slezska. Přeneste se s Kudy z nudy do dob panovnických dynastií Přemyslovců a Lucemburků. Do časů, kdy české království mělo moře, alpské průsmyky, horské hrady i bohatá města na Labi, a kdy čeští králové vládli územím od Baltského až po Jaderské moře.
 

Oybin, gotický sen mezi skalami

Malebná ruina na pískovcovém masivu nedaleko Žitavy je jako vystřižená z romantických obrazů 19. století. Ve 14. století nechal Karel IV. přestavět hrad Oybin na klášter s hrobkou a pevností v jednom. Sloužil jako duchovní opora zemí Koruny české, a také jako obranná pevnost v Lužici. Dnes tu najdete gotické oblouky čnící do nebe, romantické chodby a terasy, a samozřejmě výhledy, které vám vyrazí dech.


 
Zajímavosti? V češtině se setkáte se jmény Ojvín či Ojbín. Oybin je také konečnou stanicí úzkokolejky, kde jezdí historické parní lokomotivy. Dráha začíná v Žitavě a má dvě větve, z nichž jedna končí v Oybinu, druhá v Jonsdorfu.
 

Slawenburg, znovuzrozená pevnost dávných Slovanů

Tohle není klasický středověký hrad – Slawenburg je rekonstruovaná kruhová pevnost podle slovanských archeologických nálezů. Nachází se poblíž Chotěbuzi (Cottbus) a připomíná dobu, kdy česká moc sahala i do Dolní Lužice. Oblast byla součástí zemí Koruny české od vlády Přemysla Otakara II. až po 17. století a pradávna slovanská komunita tu vybudovala i celou řadu hradů. Slawenburg byl objeven až na sklonku 20. století při archeologickém průzkumu, který souvisel s rozšiřováním nedalekého dolu na hnědé uhlí.


 
Původním hradem je ale stavba inspirovaná jen navenek. Masivní kruhový val je sice pobitý dřevem, pod ním je ale moderní betonová kostra. Ta v sobě ukrývá jednu z nejmodernějších archeologických expozic v Německu. Připomene vám, jak silné slovanské kořeny má tahle krajina. Správu hradu v roce 2024 převzala nadace Slavonic Europe, a hrad se tak pomyslně vrátil do českých rukou. Nadace má s hradem velké plány: měla by tu například vyrůst replika slovanské vesnice a místo pro pořádání kulturních akcí. Už teď ale prostorný venkovní areál s loukami, stromy, hřištěm, sochami a dalšími instalacemi nabízí spousty míst k objevování a dovádění. Vyrazit sem můžete třeba na piknik!
 
A zajímavost? Archeologické nálezy dokazují, že slovanské osídlení zde existovalo již v raném středověku, od 9. století. Podobných hradů existovalo asi třicet, okružní hradba Slawenburgu měla průměr 57 metrů, šířku přes 10 metrů a výšku až devět metrů.
 

Hrad Lauf aneb český erbovní sál za hranicemi

Na první pohled nenápadný hrad Lauf v bavorském městečku Lauf an der Pegnitz ukrývá poklad: unikátní sál se znaky všech zemí Koruny české. Hrad, německy nazývaný Wenzelsburg či Wenzelschloss, nechal vybudovat Karel IV. na rozvalinách staršího štaufského hradu jako strategické sídlo na cestě mezi Prahou a Norimberkem.



Roku 1934 se pod vrstvami staré malby podařilo objevit 112 erbů Českého království; v erbech najdete Moravu, Slezsko, Lužici i českého lva. Erbovní místnost je dodnes největší heraldickou sbírkou původních českých erbů a slouží jako slavnostní obřadní síň.
 
Dnes je z hradu muzeum a skvělá zastávka při cestě do Bavorska.
 

Norimberk, město Zlaté buly a císařské moci

Norimberk nebyl českým majetkem, ale Karel IV. z města udělal klíčové centrum své říšské politiky. Nechal tu postavit řadu významných staveb, například kostel Panny Marie. Ten měl mimo jiné sloužit k úschově korunovačních klenotů, ovšem nakonec bylo rozhodnuto o jejich převozu na český hrad Karlštejn. V Norimberku také panovník v roce 1356 vydal Zlatou bulu – „ústavu“ Svaté říše římské, která určovala pravidla volby císaře. Císaře také dodnes v poledne na hlavním náměstí připomíná orloj, kde panovníkovi vzdávají hold kurfiřti.
 


Ani tady si neodpustíme jednu historickou zajímavost: když roku 1361 na zdejším hradě porodila Anna Svídnická císaři vytouženého syna, pozdějšího krále Václava IV., Karel prý nechal v Norimberku vyzvánět všechny zvony, odpustil zaplacení říšské daně a duchovenstvu věnoval čtyři kilogramy zlata, tedy přesně tolik, kolik vážilo novorozené miminko.
 

Grodno – kamenný svědek české moci ve Slezsku

V Polsku, v oblasti Dolního Slezska, stojí řada hradů, které kdysi patřily české koruně. Jedním z nich je Grodno, mohutný goticko-renesanční hrad ve Slezském Zahoří (Zagórze Śląskie) na vrcholu hory Choina. Hrad, který hájil vliv Prahy v této bohaté oblasti, je dobře zachovaný, s krásnou vyhlídkovou věží. Celoročně otevřené expozice nabízejí příběh rodu Piastovců, mučírnu, zbraně anebo tajemnou kostru v okovech, která je spojená s pověstí o slezské princezně Markétě.


 

Když jsme měli moře...

Všechny hrady připomínají dobu, kdy česká koruna nebyla jen stříbrná, ale i železná – nesla s sebou vojenskou, kulturní i politickou moc. A přestože dnes všechny hrady leží v jiných zemích, pořád si v nich můžete připomenout chvíle, kdy Čechy nebyly jen střed Evropy, ale i její centrum.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na kole i pěšky za podstávkovými domy a tajemnými stezkami

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na kole i pěšky za podstávkovými domy a tajemnými stezkami

Když se řekne hranice, leckdo si možná vybaví celnici, závory a prchavou myšlenku, jestli má v pasu správné razítko. Na Kudy z nudy ale míříme za společným dědictvím, které nesvazují hranice, ale spojuje láska k tradici, přírodě a dobrodružství. Vydejte se s námi na kole i pěšky do pohádkové krajiny podstávkových domů v Lužických horách, Šluknovském výběžku a Horní Lužici v sousedním Německu.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Seznamte se: knížata, králové a císaři Českého království

Seznamte se: knížata, králové a císaři Českého království

Seznamte se s nejznámějšími českými panovníky, knížaty a králi! Všechny v naší řadě nenajdete, ale ty nejznámější ano. Prozradíme vám i to, který vládl nejdéle, který se dožil nejvyššího věku, anebo kdo začal Zikmundovi Lucemburskému říkat Liška ryšavá.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovinsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovinsko?

Lublaň, Bled a Bledské jezero, Kranjska Gora, jeskyně Postojna, Bohinjské jezero, soutěsky Mostnica a Vingar, světoznámé skokanské středisko Planica, Lipica a lipicánští koně, hrad Predjama, Maribor anebo pobřeží Jadranu s městy Piran a Izola: je tolik míst, která milujeme ve Slovinsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do země na pomezí Alp, Balkánu a Středomoří. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Slovinsko!

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. (1233 ? – 26. srpna 1278, Moravské pole, Rakousko) je považován za jednoho z největších českých králů z dynastie Přemyslovců. Za jeho panování sahaly hranice říše až k Jaderskému moři, založil řadu měst, hradů a klášterů. V několka našich městech jej připomínají sochy a jména náměstí.

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

První a jedinou domácí panovnickou dynastií byli Přemyslovci. Vládli nejméně 500 let, na trůnu se jich vystřídalo několik desítek a jsou s nimi spojené počátky české státnosti. V erbu měli plamennou orlici se zlatými drápy a zbrojí, po celém obvodu lemovanou plamínky. Říká se jí též Svatováclavská orlice, protože se používala již v době panování svatého Václava.

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Dovolená u Jadranu, letní atmosféra chorvatských ostrovů a pláží, úžasné moře, národní park Plitvická jezera, města Dubrovník, Poreč, Trogir, Šibenik či Pula, dary moře, kaskády řeky Krky anebo místo, kde se natáčely příběhy nejznámějšího evropského indiána, náčelníka Apačů Vinnetoua: je tolik věcí, které milujeme v Chorvatsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do nejoblíbenějších destinace letních dovolených u moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Chorvatsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Fascinující solné doly Wieliczka, Mazurská jezera, kouzelná Wrocław plná trpaslíků, Krakov s drakem a hradem Wawel, zářící historická centra Toruně a Gdaňsku, hrad Malbork, noblesní zámky, zubři v Bělověžském pralese, pobřeží Baltského moře, bigos, žurek, pirohy a zapiekanky: je tolik věcí, které máme rádi na Polsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Polsko!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Druhou ze čtyř panovnických dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu, byli Lucemburkové. Svůj původ odvozovali od bájné víly Meluzíny, která měla místo nohou hadí ocas a jejím domovem byl francouzský hrad Lusignan. Ve skutečnosti ovšem původním panstvím Lucemburků bylo území dnešního Lucemburska, jednoho z nejmenších států v Evropě, a belgické provincie Luxembourg.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

#světovéČesko a Chebský hrad: jediná císařská falc v Česku

#světovéČesko a Chebský hrad: jediná císařská falc v Česku

Cheb je město, které leží v blízkosti lázeňského trojúhelníku a jen pár kilometrů od hranic s Německem. Už zdálky uvidíte věže kostela sv. Mikuláše, na další zajímavosti se ale musíte přijet podívat zblízka, ty tolik nevyčnívají. Kromě Špalíčku, komplexu jedenácti hrázděných kupeckých domů, a Pachelbelova domu, kde v únoru 1634 zavraždili Albrechta z Valdštejna, patří ke zdejším unikátům Chebský hrad.

#světovéČesko a orloje: který je nejkrásnější a který nejstarší?

#světovéČesko a orloje: který je nejkrásnější a který nejstarší?

Pražský orloj je nejslavnější v Česku a možná i na světě, ale zdaleka není jediný. S portálem Kudy z nudy se tentokrát vypravíme na přehlídku astronomických hodin v českých městech, vesnicích a dokonce i za hranicemi. Třeba k italskému orloji v Padově nebo do Norimberku, kde figuru císaře složitě obchází sedm kurfiřtů.

Další aktuality

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky

Kdo vládne církvi: Papež, kardinál, biskup a ti druzí

Církevní hierarchie může na první pohled působit složitě. Tituly jako papež, biskup, arcibiskup nebo kardinál se často skloňují ve zprávách, ale co přesně znamenají? Jak se volí papež, co je to konkláve, jak dlouho existuje Pražské arcibiskupství, kdy odcházejí arcibiskupové do důchodu a kdo z českých svatých tuto funkci zastával? Na Kudy z nudy si to jednoduše vysvětlíme a přidáme i pár dalších zajímavostí ze světa papežů.
9. květen 2025 0:04
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
7. květen 2025 17:48
Památky

Zámky jako ze snů: kde u nás najdete novogotické skvosty?

Líbí se vám naše novogotické zámky? Historizující novogotický sloh se objevil v polovině 18. století v Anglii. Určitě znáte Hlubokou nad Vltavou nebo Hrádek u Nechanic, ale ukážeme vám i sídla téměř neznámá a pak ta zapomenutá, která na své objevitele teprve čekají.
6. květen 2025 20:21
Památky