ÚvodAktualitySvětový den vody 2025: Prohlídky vodáren, čistíren a přehrad
Památky

Světový den vody 2025: Prohlídky vodáren, čistíren a přehrad

  • 21. března 2025
Oslavy Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, jsou tradičně spojeny s množstvím akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit jinak nepřístupná místa spojená s vodou. Motto letošního Světového dne vody je Ochrana ledovců. Užijte si prohlídky vodáren, čistíren, přehrad a dalších neobvyklých míst. Pozor, některé exkurze se konají i v týdnu před oslavou dne vody.

Jiný pohled na Prahu nabídne vodárna v Podolí

Každý rok v rámci Světového dne vody pořádá Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně den otevřených dveří. Letos se sem můžete vypravit po celý víkend 22. a 23. března od 10:00 do 17:00 hodin. Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II., originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830 či model čerpacího soustrojí českého vynálezce Josefa Božka. Prohlídka bude bez odborného komentáře, avšak za přítomnosti historiků Pražských vodovodů a kanalizací. Pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Pro vozíčkáře bude k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová. Vstup je zdarma bez předchozí registrace.
 

Na prohlídky zvou také přehrady a vodní elektrárny

Povodí Odry slaví Světový den vody celkem velkolepě a 22. března pro veřejnost otevírá přehrady Slezská Harta, Šance a nádrž Morávka a vodohospodářský dispečink a vodohospodářské laboratoře státního podniku Povodí Odry v Ostravě. Vodohospodáři vás provedou běžně nepřístupnými místy přehrad – prohlédnete si štolu v hrázi i malou vodní elektrárnu. V Ostravě vám ukáží, jak vypadá práce na vodohospodářském dispečinku a co všechno řeší vodohospodářské laboratoře.

Vodní dům HuliceVe stejný den, 22.března, slaví i Povodí Labe a zve vás na prohlídky několika vodních děl. Můžete vyrazit například do Jablonce nad Nisou, Josefova Dolu, Poděbrad, Brandýse nad Labem či Roudnice nad Labem. Na 29. březen je pak naplánovaná exkurze na VD Pařížov. V sobotu 12. dubna 2025 se zájemcům otevře VD Les Království. Světový den vody 22. března můžete také oslavit ve Vodním domě Hulice, kde vás čekají různorodé aktivity, občerstvení a úžasně strávený čas. Přijďte si vyrobit vodní mlýnek nebo nakrmit žábu.


Den otevřených dveří čistíren odpadních vod

Oslavte Světový den vody návštěvou čističek odpadních vod. Vodárna Plzeň zve už tradičně Plzeňany v sobotu 22. března 2025 od 10:00 hodin do 16:00 hodin na Den otevřených dveří. Pořádá jej u příležitosti Světového dne vody, který slaví lidé na celém světě.

U příležitosti Světového dne vody si mohou zájemci prohlédnout také čistírnu odpadních vod v Rokycanech, komentované prohlídky se budou konat taktéž během soboty 22. března 2025.

Ve čtvrtek 20. března od 14:00 do 18:00 hodin můžete zavítat do ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace. Návštěvníky čekají komentované prohlídky provozu a informace, jak probíhá čištění odpadní vody, kterou doma denně využívají. Ve středních Čechách bude otevřená v pátek 21. března ČOV Příbram, prohlídky začínají v 9:00, 10:00, 11:00 a 13:00 hodin. 
 

Světový den vody slaví i lázně

Důležitost vody připomenou i akce v lázních. Například Priessnitzovy lázně budou slavit Den vody 22. března. Připraveny jsou workshopy, přednášky i procházky. Komentovanou procházku připravilo i TIC v Mariánských Lázních na 22. března. Vydejte se po stopách nejvýznamnějších léčivých pramenů a seznamte se s malebnou lázeňskou atmosférou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Pramen Ondrášovské kyselky u Moravského Berouna Lázně a wellness

Pramen Ondrášovské kyselky u Moravského Berouna

Přírodní minerální voda Ondrášovka je jímána ze zdrojů v Sedmi Dvorech u Moravského Berouna v podzemním rezervoáru.

Hydroelektrárna Poděbrady Památky

Hydroelektrárna Poděbrady

Prvorepubliková stavba vodní elektrárny v Poděbradech patří k nejstarším svého druhu na řece Labe a od roku 2017 je na seznamu kulturních památek České republiky.

Vodní nádrž Kružberk Památky

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Minerální pramen Sadka Příroda

Minerální pramen Sadka

Pramen Sadka najdete v Prokopově ulici v obci Sadská nedaleko Nymburka. V Sadské vyvěrá alkalicko – zemitá kyselka o teplotě 11°C, jejíž složení je podobné jako u zřídel v Poděbradech. Okus tuto vodu můžete jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin.

Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře Letní sporty

Přehrada Pastviny na Divoké Orlici u Nekoře

V letech 1932-38 byla na Divoké Orlici vybudována vodní nádrž Pastviny. Součástí přehrady je i hydroelektrárna. Účelem přehrady je výroba elektrické energie, regulace průtoku, ochrana před povodněmi a využití pro rekreaci.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Vodní nádrž Josefův Důl Letní sporty

Vodní nádrž Josefův Důl

Josefodolská přehrada je největší a zároveň nejmladší přehradou v Jizerských horách. Sestává se ze dvou sypaných hrází s výškou 43 m a délkou okolo 720 m. Obě hráze poskytují ideální podmínky in-line bruslařům.

Přehrada Pařížov Památky

Přehrada Pařížov

Přehrada Pařížov je nádherné vodní dílo, které pro neznalé zůstává ukryto v údolí řeky Doubravy nad obcí Pařížov na Chrudimsku. Jedná se o kamennou přehradu postavenou v letech 1909 až 1913, která nedávno oslavila 100 let své existence.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov Zážitky

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Vodní nádrž Šance Příroda

Vodní nádrž Šance

Údolní nádrž na Ostravici u železniční zastávky Šance byla podle původních úvah o potřebě ochrany před povodněmi později doplněných záměrem zásobení ostravského průmyslu a obyvatelstva pitnou vodou vybudována v letech 1964 až 1969.

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem Památky

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Navštívit zde můžete také zajímavou expozici.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí Kultura

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

V muzeu se seznámíte s historií úpravy a dopravy vody v Praze, s procesem výroby pitné vody v Úpravně vody Podolí a exkurzi zakončíte komentovanou procházkou kolem areálu vodárny.

Libušská meteorologická observatoř ČHMÚ Památky

Libušská meteorologická observatoř ČHMÚ

Bývalý meteorologický radar v Praze 4 – Kamýku je mezi lidmi znám jako Meteorologická věž Libuš. Od roku 1979 až 2000 sloužila ke sledování oblačnosti, jednalo se zároveň o první takový radar u nás. Dnes už věž slouží jako lokální meteorologická stanice a působí zde i mobilní operátoři.

Další aktuality

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
23. červen 2025 11:00
Památky

Rodinné klany: Dientzenhoferové, architekti a stavitelé vrcholného baroka

Loreta, Klementinum a malostranský chrám svatého Mikuláše v Praze, Broumovský klášter a kostely Broumovské skupiny, ale také kostel sv. Martina a biskupská rezidence v německém Bamberku, poutní kostel Panny Marie Pomocné v Ambergu nebo zámek Weißenstein: to všechno jsou stavby několika generací českých barokních architektů a stavitelů rodu Dientzenhoferů. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
23. červen 2025 10:41
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
23. červen 2025 10:29
Památky