ÚvodAktualityVlaky se opět vrátily na zrekonstruovaný Negrelliho viadukt
Památky

Vlaky se opět vrátily na zrekonstruovaný Negrelliho viadukt

  • 2. června 2020
V pondělí 1. 6. se po tříleté rekonstrukci vrátily vlaky na Negrelliho viadukt. Stalo se tak přesně po 170 letech od jeho uvedení do provozu. Oblouky železničního mostu, který spojuje Masarykovo nádraží a ostrov Štvanice s Bubny a Holešovicemi, slouží dopravě v hlavním městě již od roku 1850.
negerlliho viaduktDíky tomu, že rekonstrukce viaduktu proběhla za maximálního využití původních materiálů i technologií, podařilo se zachovat jeho památkovou hodnotu. Současně ale trať prošla výraznou modernizací, a může se tak stát součástí rychlodráhy na Kladno s odbočkou na pražské letiště.

Rekonstrukce historického mostu z poloviny 19. století se řadí mezi unikátní stavební projekty Správy železnic. Šlo o první takto velkou opravu v jeho 170 let dlouhé historii. Výstavba empírového kamenného viaduktu o délce 1150 metrů, pojmenovaného později po svém tvůrci, začala na jaře 1846. Provoz vlaků byl na něm podle dobových pramenů zahájen 1. června 1850. Až do začátku 20. století šlo o nejdelší železniční most v Evropě. Už v 70. letech 19. století byla jeho hlavní větev z Buben na dnešní Masarykovo nádraží doplněna o 351 metrů dlouhý spojovací viadukt umožňující přímé spojení Buben s Libní.
 

Klenby viaduktu musely být kompletně rozebrány a znovu sestaveny

vlak jedeRekonstrukční práce na viaduktu začaly v dubnu 2017. Zrekonstruovalo se celkem 100 cihlových, pískovcových či žulových kleneb, z nichž osm překračuje Vltavu. Celkem 19 kleneb muselo být kompletně rozebráno a znovu sestaveno. U sedmi z nich vyšlo najevo, že jsou v horším stavu, než se původně předpokládalo. To se bohužel ukázalo až po snesení železničního svršku a kolejového lože. Právě tento fakt stál primárně za posunem termínu dokončení stavby a také zvýšení celkových investičních nákladů.

negrelliho viaduktModernizací prošel železniční spodek i svršek, což se kromě zvýšení traťové rychlosti ze 40 na 60 km/h projeví také na klidnější a plynulejší jízdě vlaků. Obyvatelé okolních domů ocení použití antivibračních rohoží či modernějších výhybek, které přispějí ke snížení hladiny hluku v nejbližším okolí viaduktu. Výměnou prošly rovněž novější mostní konstrukce z minulého století v ulicích Prvního pluku a Křižíkova.

Prvním pravidelným spojem s cestujícími po obnoveném viaduktu byl v pondělí 1. června osobní vlak 9840 Praha hl. n. – Kladno. Z hlavního nádraží odjel v 0.20 h, po úvrati ve stanici Praha-Libeň se vrátí do centra a projel přes karlínský spojovací viadukt na Negrelliho viadukt. První vlaky z Masarykova nádraží vyjely ve 4.42 h ve směru na Kralupy nad Vltavou, resp. v 5.16 h ve směru na Kladno.
Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice Památky

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Další aktuality

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
4. červenec 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha