Město Terezín bylo založeno na konci 18. století jako vojenská pevnost a během druhé světové války sloužilo jako koncentrační tábor pro občany židovského původu.
Návštěvníci mohou v Památníku Terezín navštívit Malou pevnost s Národním hřbitovem, Muzeum ghetta, Magdeburská kasárna, Židovský hřbitov a systém opevnění s podzemními chodbami.
Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku připomíná období let 1942-1943, kdy zde fungoval protektorátní cikánský tábor a byly zde koncentrovány romské rodiny před transportem do Auschwitz II-Birkenau.
Památník Ploština připomíná tragické osudy míst v regionu, které byly ke konci války vypáleny nacisty.
24. června 1942 obec Ležáky byla vyhlazena nacisty, její obyvatelé zaplatili svými životy za to, že zde byla objevena tajná vysílačka Libuše.
Obec Lidice je známá tragickou událostí z 10. června 1942, kdy byla obec nacisty vypálena a srovnána se zemí, což byla odveta za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Národní památník nabízí moderní expozice, které jsou doplněny audiovizuální technikou a nachází se v místech, kde během války probíhaly intenzivní boje.
V Schwarzenberské hrobce, která je akusticky vynikající, se konají vedle prohlídek také koncerty a jiné kulturní akce.
Památník Tomáše Bati je vrcholným dílem zlínského funkcionalismu, který lze navštívit v rámci komentovaných prohlídek.
Kostnice u sv. Jakuba v Brně je druhou největší v Evropě z hlediska počtu nalezených kostí, po pařížských katakombách a dnes slouží jako umělecky navržená expozice.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.