ÚvodAktualityNoc kostelů: navštivte kostely a chrámy ve večerní atmosféře
Památky

Noc kostelů: navštivte kostely a chrámy ve večerní atmosféře

  • 5. června 2017
V pátek 9. června se otevřou brány kaplí a kostelů v nezvyklou dobu – bude se konat oblíbená Noc kostelů. Letošní, již devátý ročník, nabídne pestrý kulturně-duchovní program, který organizují tisíce dobrovolníků z jednotlivých farností. Jen v Praze a Středočeském kraji se otevřou téměř tři stovky kostelů. Těšit se můžete na komentované prohlídky, koncerty, workshopy i prohlídky jindy nepřístupných prostor. Pojďte se s portálem Kudy z nudy toulat nocí!
noc kostelůMálokterá akce měla tak raketový start jako Noc kostelů. Myšlenka, která se zrodila před třinácti lety ve Vídni, se během čtyř let rozšířila do celého Rakouska i Česka, na Slovensko a do Estonska. Každý rok se k ní připojují další kostely a modlitebny.

V pátek 9. června 2017 se tedy výjimečně a zdarma otevřou pro všechny návštěvníky brány zhruba 1500 chrámů, kostelů a modliteben po celé České republice.

Ti, kteří navštíví kamenné kostely nebo modlitebny, si mohou vybrat z nesmírně pestré nabídky: nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení. Možnost bude nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů. Velký zážitek slibuje i tradiční Pouť světla přes Karlův most. Tu mohou lidé absolvovat s hořící svící v ruce z kostela sv. Tomáše na Malé Straně do kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí. Zájemci si budou moci vyzvednout svíčku a zapálenou ji přes Karlův most individuálně či spolu s ostatními přenést na druhou stranu Vltavy. Tam ji v kostele uloží na označené místo.
 

V Praze vás čeká kostel na vodě

Ponton na VltavěLetos Arcibiskupství využilo jedinečnou nabídku Povodí Vltavy a pozve vás tak nejen do kostelů, které obvykle stojí na nějakém kopci, ale i na hladinu Vltavy. Právě v tomto pomyslném nejnižším bodě Prahy bude u Karlova mostu zakotven obrovský ponton "František" – Zakotvený kostel.

Během večera bude pro všechny návštěvníky možné na tomto velmi neobvyklém místě naslouchat rozhovoru moderátora, svatovítského kanovníka Tomáše Rouleho s mnoha zajímavými hosty. Z pontonu bude navíc možný pohled na panorama Prahy z málo známé perspektivy.

Jinak se v Praze můžete tradičně vypravit například na Pražský hrad do katedrály sv. Víta, na Vyšehrad do baziliky Petra a Pavla (kde bude možné dd 19:00 do 21:00 navštívit nejstarší prostory kostela – pozůstatky baziliky sv. Vavřince) nebo do karlíneského Cyrila a Metoděje. Netradiční výstavu pro vás nachystal kostel sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech – tam si prohlédnete předměty, které používají vojenští kaplani pro bohoslužby v polních podmínkách: vojenské bible a modlitební knížky různých armád.

Chrám sv. MikulášeNa pivo si zajděte ke sv. Tomášovi na Malé Straně. Ne že by se přímo v prostorách kostela snad nalévalo, ale v ambitu kláštera se dozvíte něco o historii zdejšího tradičního klášterního piva, které se u sv. Tomáše vaří od roku 1352.

Na Praze 4 v Záběhlicích, v kostele sv. Anežky České a sv. patronů českých můžete od 17 do 17:20 hodin nechat požehnat vašemu domácímu mazlíčkovi. Svatý František podle legendy kázal lesní zvěři, svým kázáním napravil zlého vlka a zvířata nazýval bratry a sestrami. A zdejší františkáni budou žehnat domácím mazlíčkům, které ke kostelu převedete.
 

Šalina Noci Kostelů v Brně

BrnoLetošní novinkou Noci kostelů je jízda Šaliny Noci Kostelů v centru Brna s doprovodným programem: rozhovory a setkání se zajímavými hosty, pozvánky na právě probíhající programy v nedalekých kostelech i hudební a taneční ukázky na zastávce před kostelem sv. Tomáše. V této části Moravského náměstí budou probíhat i tradiční dětské programy – workshopy či pátrací soutěž pro dvojice chlapců a dívek od 8 do 15 let s názvem Tajemství brněnských kostelů.

Trasa se skládá z těchto zastávek: Hlavní nádraží – Mahenovo divadlo – Česká – Šilingrovo nám. – hlavní nádraží – Zelný trhNám. SvobodyČeská – Komenského nám.-odstavná kolej vedle budovy FSS MU (zde bude odstavena v časech mimo výjezdy). Šalina bude jezdit od 17:00 do 22:00 hodin.
 

Stálí účastníci i nováčkové

Desítky kostelů a kaplí můžete navštívit Ostravě i v Plzni, v Liberci a v Olomouci. Všude vás čekají koncerty, společné modlitby, divadelní představení, prohlídky věží a krypt či příjemná setkání. Bohatý program nabídne Noc kostelů v Kutné Hoře i ve vesnických kostelech v okolí, letos podruhé se do akce zapojí Bečov nad Teplou. Během podvečera a večera nahlédnete nejenom do kostela sv. Jiří, ale také do hradní kaple Navštívení Panny Marie, zámecké kaple svatého Petra a výjimečně otevřené soukromé kaple Eleonory Beaufort-Spontin v letohrádku Komtesa.

Sázavský klášter si připravil pro malé i velké hudební vystoupení a výtvarné dílničky, v Kladrubském klášteře na Plzeňsku se otevře klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. V 18:30 hodin se můžete dostavit na komentovanou prohlídku. Kdo by se raději vydal na zámek či hrad, může zajít například do hradní kaple v moravském Šternberku, do Chebského hradu, do hospitálu Kuks či na hrad Landštejn. Na zámku Hrubý Rohozec bude odhalen zámecký poklad, který se většinu roku ukrývá v trezoru u pracovny hraběte Mikuláše Vladimíra.
Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně Památky

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Kostel sv. Jakuba v Brně Památky

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí Památky

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky