
Všechna
nouzová nocoviště se nacházejí poblíž páteřní červené trasy vedoucí napříč
Šumavou a jsou přístupná celý rok. Podmínky pro přespání jsou stanoveny
provozním řádem. Vzdálenost mezi jednotlivými šumavskými nocovišti se pohybuje se v rozmezí
od 11 do 15 km. Na tábořišti se vždy nachází chemické wc.
Nevytíženějšími jsou nouzová nocoviště na vrcholu
Poledníku,
Modravě (západně od
Modravy při červené turistické značce) a na jihu také
Pod Plešným jezerem (pod rozcestím Jezerní stezka) a v
Novém Údolí. Přes léto je hojně využívané také nouzové nocoviště na
Bučině. Mimo to lze nocovat i ve
Strážném (u rozcestí červené a žluté TZ) či na
Hůrce (pod
jezerem Laka v bývalé osadě Hůrka na rozcestí modré a žluté TZ).
Provozní řád nocovišť stanovuje, že místa k přespání je možno využít
vždy jen pro jednu noc, kapacita nocoviště je omezena,
nesmí se zde rozdělávat oheň, odpadky si turista musí odnést s sebou a je třeba tu dodržovat klid. Provoz nouzových nocovišť je
celoroční, turisté se zde mohou zdržovat od 18:00 do 9:00 hodin.
Nouzová nocoviště na Šumavě jsou místa určená k přespání turistů, která se nacházejí především podél červené turistické značky. Jsou přístupná celý rok a kempování nebo rozdělávání ohňů je zde zakázáno, s výjimkou Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Nouzová nocoviště se nachází podél páteřní červené trasy vedoucí napříč Šumavou a poblíž státní hranice, od Železné Rudy do Nové Pece.
Podmínky pro přespání jsou stanoveny provozním řádem, který mimo jiné zahrnuje omezení na jednu noc, nutnost odklizení veškerého odpadu, zákaz rozdělávání ohňů a dodržování klidu.
Turisté mohou na Šumavě navštívit Plešné jezero, obdivovat rozhlednu Poledník s výhledy na českou i německou část Šumavy, prozkoumat kapli Panny Marie ve Strážném nebo zjistit historii zaniklé osady Hůrka.
Mezi nejvíce využívaná nouzová nocoviště patří ta na vrcholu Poledníku, v Modravě a Pod Plešným jezerem, stejně jako nouzové nocoviště na Bučině.
Obec Strážný, dříve známá jako Kunžvart, vznikla v 17. století u Zlaté stezky a byla chráněna hradem postaveným v blízkosti. V obci se nachází kaple Panny Marie z roku 1834 s oltářem otočeným na východ.
Plešné jezero je nejširší ledovcové jezero na české straně Šumavy, vzniklé po ústupu ledovce. Je charakteristické 40metrovou čelní morénou a 250 metrů vysokou jezerní stěnou.
Rozhledna Poledník poskytuje nádherné výhledy na Šumavu a její okolí a je populárním cílem turistů, zejména v turistické sezóně.
To znamená, že v oblasti Bučiny na Šumavě spadne ročně nejvíce srážek, přibližně 1600 mm, což ji činí nejvlhčím místem v regionu.
Provoz nouzových nocovišť je celoroční. Turisté se zde mohou zdržovat od 18:00 do 9:00 hodin následujícího dne.