ÚvodAktualityNové dvě tradice na seznamu UNESCO
Nové dve tradice na seznamu UNESCO
Památky

Nové dvě tradice na seznamu UNESCO

  • 18. listopadu 2010
Od 16. listopadu má Česká republika již tři tradice, které jsou zapsané na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O nových kandidaturách z celého světa rozhoduje mezivládní výbor UNESCO pro nehmotné kulturní dědictví, který od pondělí do pátku zasedá v keňské metropoli Nairobi.

Kromě již zapsaného slováckého verbuňku (tance mladíků odvedených na vojnu) nově na seznamu přibyly i tradice sokolnictví a masopustní průvody a masky na Hlinecku. Zápis sokolnictví navrhlo 11 zemí včetně Česka.

Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO se zapisují tradice, kterým hrozí úpadek či zánik a které skupina obyvatel pokládá za součást svého kulturního dědictví. Kandidující státy se také musí zavázat, že toto dědictví budou zhodnocovat a dále podporovat jeho přenášení z generace na generaci.

Na zasedání zástupců 24 členských států výboru, mezi nimiž měla své zastoupení také Česká republika, se letos posuzovalo 47 nominací z 29 zemí. Mezi nimi byli například francouzská gastronomie, španělská hudební a taneční kultura flamenco nebo čínská akupunktura.

Doposud na takzvaném Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva figurovalo 166 tradic ze 77 zemí.

Tipy na návštěvu památek zapsaných na seznamu UNESCO:
Zámek Telč
 
Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Zámek patří k nejkrásnějším ukázkám italské renesance v České republice. Architektonická hodnota komplexu dalece přesahuje český význam. Od roku 1992 je zapsán na seznamu UNESCO. 


Unikátní prohlídka selského baroka v Holašovicích

Prohlédněte si jedinečně dochovanou jihočeskou vesnici s domy ve stylu selského baroka v Holešovicích nedaleko Českých Budějovic. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
 
Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené v roce 1388 je společně s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky. V interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.

Sloup Nejsvětější Trojice představuje olomoucké baroko
 
Jednou ze známých olomouckých památek je bez pochyby sloup Nejsvětější Trojice, který je od roku 2000 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Sloup je vůbec největším seskupením barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou
 
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je Národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla, kterému se zde podařilo mistrovsky spojit výrazové prostředky baroka i gotiky.
Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci Památky

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 32 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Další aktuality

Užijte si léto na Zámku Loučeň

Léto plné zážitků a dobrodružství vás čeká na Zámku Loučeň. Prohlídky se na zámku konají každý den, a to jak klasické, tak také dětské, čokoládové nebo večerní. Otevřeno je samozřejmě i labyrintárium s 12 labyrinty a bludiští, dětský lanový park a odpočinková zóna. A na co se v průběhu letní sezóny můžete těšit? Tak například na narozeniny zámeckých labyrintů, bosou turistiku, Léto s Robinem Hoodem či Hradozámeckou noc.
3. červenec 2025 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj