ÚvodAktualityNové rybníčky, cesty i stromy – Stromovka prošla kompletní obnovou
Příroda

Nové rybníčky, cesty i stromy – Stromovka prošla kompletní obnovou

  • 18. listopadu 2017
Praha v těchto dnech dokončila obnovu centrální části Stromovky a slavnostně otevřela nové sourybničí. Na celkové rekultivaci se pracovalo v letech 2015-2017. Nyní ve Stromovce najdete nové cesty, krásné rybníčky i nově vysazené stromy. Přijďte se podívat!
StromovkaNejprve se v roce 2015 opravovaly stávající tři rybníky včetně historické Rudolfovy štoly, kterou se všechny rybníky ve Stromovce napájí. V roce 2016 byly na místě nejvíce podmáčených luk vybudovány dva nové rybníky o celkové ploše více než 13 200 m2, rovněž byla prokopána nová vodní koryta propojující staré a nové rybníky do jedné soustavy. Ve středu původního „Rudolfova“ velkého rybníka byl kdysi nasypán ostrov, který se stal jediným pozůstatkem této velkolepé vodní plochy. Dnes se mu říká Dubový pahorek. Nové rybníky byly tedy navrženy s ohledem na „Dubový pahorek“ tak, aby působil  jako ostrov, kterým historicky v 17. století skutečně byl. Celkově bylo vytěženo a odvezeno více než 17 700 m3 zeminy a bahna. V rámci nových rybníků byla postavena dvě dřevěná mola, umožňující snadný přístup k vodě, rovněž byl zprovozněn prám na ostrůvek na menším rybníku.
 
Veverka v parkuV roce 2017 probíhala celková rekonstrukce všech cest (celková délka 3 900 m), staré poškozené asfaltové povrchy byly změněny na mlatové, část cest byla nově trasována tak, aby zohlednily a pro pěší logicky propojily nové vodní plochy, mola a nová schodiště. Ta byla vybudována na třech místech a usnadňují překonání strmých břehů bývalého Rudolfova rybníka. Souběžně  probíhala v letech 2016 až 2017 rehabilitace trávníků na celkové ploše více než 93 000 m2 včetně terénních modelací  – odstranění historicky vzniklých nerovností. V roce 2017 bylo do Stromovky dosazeno celkem 163 stromů, a také 140 mokřadních rostlin do břehů rybníků a leknínů na vodní hladinu.

V rámci stavby bylo také v průběhu prací nalezené historické napajedlo pro koně repasováno na kašnu, bylo obnoveno pítko na dětském hřišti a pro celkové oživení vybudována fontána v novém rybníce.


Jak Královská obora vznikla

StromovkaKrálovskou oboru (dnešní Stromovku) založil Přemysl Otakar II. již ve 13. století jako ohrazenou loveckou oboru. Areál prošel v průběhu staletí mnoha změnami – nejzásadnější se odehrály v 16. století na příkaz císaře Rudolfa II., který nechal rozšířit pozemky i dnes již neexistující velký rybník.

Královská obora byla až do začátku 19. století uzavřena a prostý lid do ní směl vstoupit pouze o Velikonocích. To se změnilo v roce 1804 císařským dekretem Františka I., který otevřel oboru veřejnosti.
 

Co vše se dá ve Stromovce dělat

Stará čistírna vod BubenečStromovka patří k nejoblíbenějším pražským parkům a nabízí spoustu sportovního vyžití. Potkáte zde cyklisty, in-line bruslaře a jezdce na koních. V zimě pak rybníčky slouží pro lední bruslení. V příznivějších dnech si tu skvěle zaházíte s létajícím talířem či zahrajete pétanque. A milovníci barbecue zde najdou hned několik míst na příjemné grilování a piknik. Občerstvení poskytuje řada míst v parku, například Občerstvení na bruselské cestě, Artyčok bistro či restaurace Pražan.
 
Pokud vás stihne nepřízeň počasí, můžete si užít volný čas v Planetáriu Praha nebo v Mořském světě na Výstavišti. Velmi zajímavá bude (na bubenečské straně Stromovky) také prohlídka historické čistírny odpadních vod.
 
Větší procházkou se dostanete snadno na Císařský ostrovjezdeckou halou a dále přes visutý mostek nad Vltavou k Trojskému zámku. Zavítat můžete také k cvičnému slalomovému kanálu, kde se příští rok bude pořádat Mistrovství Evropy vodním slalomu 2018.
Piknik nebo grilování uprostřed metropole Gurmánská turistika

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Zajít si na piknik s grilováním nebo opékáním špekáčků do pražských lesů už není problém. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město, začaly v lesích hlavního města Prahy vznikat pikniková místa a místa pro grilování.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Císařský ostrov – největší pražský ostrov Příroda

Císařský ostrov – největší pražský ostrov

Císařský ostrov leží na Vltavě na pěší trase ze Stromovky do Troje. Na ostrov vedou tři mosty a lávka.

Rudolfova štola – zásobárna vody pro Královskou oboru Památky

Rudolfova štola – zásobárna vody pro Královskou oboru

Jedná se o tunel v Praze vybudovaný v 16. století pro zásobování Královské obory vodou. Štola o délce 1098 metrů překonává výškový rozdíl hladin Vltavy 110 cm. Štola probíhá asi 45 metrů pod terénem a dnešní zástavbou Letné. Štola byla ražena v letech 1589 až 1593.

Jezdecká škola a pony škola Praha 7 na Císařském ostrově Letní sporty

Jezdecká škola a pony škola Praha 7 na Císařském ostrově

Na Císařském ostrově v Praze 7 se nachází jezdecký areál s venkovní jízdárnou a halou. Ačkoliv se areál nachází v těsné blízkosti centra města, v okolí naleznete krásnou přírodu a klidné prostředí s kulisou Trojského zámku, zoologické zahrady a Stromovky.

Královská obora Stromovka v Praze Příroda

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Slalomový kanál v Troji – divoká voda v centru Prahy Letní sporty

Slalomový kanál v Troji – divoká voda v centru Prahy

Divokou vodu si můžete užít také v Praze, a to na slalomovém kanále v Troji, kterou provozuje oddíl USK Praha. Obtížnost dráhy je klasifikovaná jako WW III-IV. Sjeďte si peřeje na kterých cvičí naši olympionici a mistři světa!

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Restaurace Pražan Gurmánská turistika

Restaurace Pražan

Restaurace Pražan je stylová restaurace na pražském Výstavišti s kapacitou až 250 míst a bezbariérovým vstupem. Nově zrekonstruovaný interiér Restaurace Pražan na pražském Výstavišti – Praha 7 je výjimečným místem!

Na kole až na konec Stromovky Letní sporty

Na kole až na konec Stromovky

Cyklostezka, která začíná v Papírenské ulici v pražské Bubenči, navazuje na Stromovku a prodlužuje cyklodálnici A1 směrem k hranicím Prahy a dále podél řeky do Klecánek. Příjemnou projížďkou okolo Vltavy se dostanete k holešovickému Výstavišti nebo na opačnou stranu do Roztok.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha