ÚvodAktualityOslavte Den mrkve – upečte si mrkvance, tradiční specialitu z Polné
Gurmánská turistika

Oslavte Den mrkve – upečte si mrkvance, tradiční specialitu z Polné

Víte, že i mrkev má svůj svátek? Světový den mrkve (International Carrot Day) se slaví každý rok 4. dubna a po celém světě se pořádají různé mrkvové party, oslavy a happeningy. Pokud máte rádi mrkev, je to i váš den. Vyzkoušejte nejen 4. dubna salát z mrkve nebo tradiční mrkvance. A na podzim si nenechte ujít tradiční Mrkvancovou pouť v Polné! Budou se také prodávat mrkvance, užijete si skvělé zážitky na pouťových atrakcích, bude se konat ohňová show, večerní zábava a mnoho dalšího. Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné vítá návštěvníky z celé republiky tradičně na začátku září. Připraveny budou také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Zpřístupnění věže kostela a pouťové zábavy jsou již tradicí.

polnáPolná nabízí tradičně začátkem září nejen samotnou pouť na Husově náměstí, ale také výstavy instalované v prostorách Muzea Vysočiny pobočce Polná, v areálu polenského hradu se koná jarmark a trh s řemeslným zbožím, občerstvením a posezením. Těšit se můžete i na kostýmované prohlídky, přehlídky dravců, prohlídky muzea a damozřejmě také na hudební vystoupení.

Kromě toho návštěvníky Polné čekají pouťové atrakce a stánky na náměstí, mše svaté a taneční zábavy. Děti určitě potěší historický kolotoč. Hlavní roli při těchto slavnostech hrají samozřejmě mrkvance, které daly celé akci jméno. Jde o pečivo plněné strouhanou mrkví, které během slavností můžete ochutnat v několika různých variantách, neboť jeho receptura se mění rodinu od rodiny.
 

Recept na Mrkvance paní Novákové z Polné

Ingredience:  Těsto – mouka (hladká i polohrubá), sůl, vanilkový cukr, citrónová  kůra, kvasnice, mléko, hera, máslo, cukr  moučka, vejce, hrozinky. Náplň – mrkev (karotky), cukr, máslo, pepř.

Těsto: do 25 dkg mouky přidáme sůl (trošku) a podle chuti vanilkový cukr, 1 kostku rozdrobených kvasnic, 250 ml vlažného mléka a necháme vykynout. Až těsto vykyne, přidáváme postupně 75 dkg mouky střídavě s 250 ml vlažného mléka (více), 3 celá vejce, citrónovou kůru, hrozinky a nakonec rozpuštěné máslo s herou. Zamícháme dohromady a necháme chvíli v klidu.

mrkevNáplň: nastrouháme 1 kg mrkve (karotky). Když je suchá (bez šťávy) přidáme 1 – 2 lžíce vody. Dáme do hrnce, přikryjeme poklicí a necháme přes ¼ hod. dusit. Potom vsypeme 1 – 2 lžíce cukru a špetku pepře, přidáme  lžíci syrového másla a necháme ještě 3 min. dusit. Máslo ani mrkev se nesmí připálit. Necháme vychladnout.

Mrkvance: na pomoučněný vál dáváme lžící těsto a děláme z něj placičky (cca 1 cm silné). Na placičky dáváme hodně mrkve a vytváříme bochánky. Dáváme na plech zavázanou stranou dolů a necháme ještě chvíli vykynout. Rozšleháme vejce s trochou mléka a potřeme jím mrkvance. Poté je posypeme celým mákem a dáme péct. Když jsou červené, tak je vyndáme. Nesmíme je připálit. Až trochu vychladnou, potíráme nerozpuštěným máslem tak, aby se vytvořila vrstvička polevy. Potom podle chuti pocukrujeme. Hotové mrkvance můžeme rovnou podávat.

Židovská a historická Polná Kultura

Židovská a historická Polná

Město Polná na rozhraní Čech a Moravy láká svým bohatým kulturním životem a především místními památkami. Prohlédnout si tak můžete např. zachovalý soubor židovských památek či místní zámek, ve kterém sídlí muzeum.

Cesta – úvoz Klešter a Haberská stezka v Polné Příroda

Cesta – úvoz Klešter a Haberská stezka v Polné

Ojediněle dochovaný pozůstatek staré zemské cesty v délce asi 150 m vede hlubokým údolím či spíše soutěskou severovýchodně od centra města Polná směrem na Věžici.

Synagoga v Polné Památky

Synagoga v Polné

Pozoruhodné ghetto založené po roce 1680 se skládá ze 32 domů kolem dvou náměstí, mezi nimiž se nachází synagoga z roku 1683. Na ženské galerii se dochovala nejstarší květinová výmalba. V mužské části je expozice historie Židů v Polné, na ženské galerii expozice Příběh Leopolda Hilsnera.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné Příroda

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné

Okružní naučná stezka v městečku Polná je zaměřená na poznávání přírody a významných památek na trase. Stezka je značena klasickým tzv. zeleným psaníčkem a začíná a končí na Husově náměstí.

Deset tipů, kde si s dětmi užijete volný den na venkovských farmách

Deset tipů, kde si s dětmi užijete volný den na venkovských farmách

Hledáte místo, kde si užijete alespoň jediný den na venkovské farmě, uvidíte kozy a další domácí zvířata a ještě přitom třeba ochutnáte něco dobrého? Na portálu Kudy z nudy objevíte řadu farem, které právě takové zážitky nabízejí. Nejvděčnějšími návštěvníky bývají samozřejmě rodiny s malými dětmi.

Kalendář 2025: Máme pro vás 100 tipů na nejlepší gastronomické zážitky sezóny

Kalendář 2025: Máme pro vás 100 tipů na nejlepší gastronomické zážitky sezóny

Patříte k milovníkům kvalitní gastronomie? Těší vás jarní, letní i podzimní možnosti konzumace dobrot pod širým nebem? Nabízíme vám více než 100 tipů na letošní akce spojené s jídlem pro rok 2025. Opět si užijeme pestrou nabídku tradičních festivalů zaměřených pouze na určitou potravinu – borůvky, mrkev, jablka, ryby, chléb, česnek, cibuli i chmel. Navštívit ale můžete mnoho lokálních, komornějších akcí, které nabídnou nejčastěji burčák, víno, pivo, burgery, ale i vegetariánská jídla, polévky či pochoutky z jablek. Plánujte a ochutnávejte – je z čeho vybírat!

#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka

#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka

Představte si Česko jako velkou tržnici se spoustou druhů ovoce a zeleniny. Hraje všemi barvami, z bedniček se sypou jablka a hrušky, na ošatkách voní mandle, ve sklenicích je napěchované zelí, z trámů visí cibulové a česnekové copy a někde za rohem se odehrávají gastronomické slavnosti. Pojďte se s portálem Kudy z nudy procházet, ochutnávat, uzobávat a obdivovat ten opulentní ohňostroj vůní, chutí a barev!

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Hned v úvodu varujeme: tenhle článek není korektní! Ani nemůže být, protože nad stejným jídlem se jedni olizují až za ušima, zatímco druhým se zvedá žaludek. Které jsou největší bizarnosti české kuchyně? Co vyvolává největší nevoli a znechucení? A která jídla z našich jídelníčků jednou provždy vyřadily školní jídelny? Čtěte, bavte se a ochutnávejte – možná vám náš výběr otevře zcela nové gastronomické obzory i hloubky.

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní perla, jeden z největších chrámů v zemi, národní kulturní památka. To vše je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Vidět chrám z jeho kůrů, navštívit sály s expozicí nad sakristií, věž s hodinami, či byt zvoníka. Stálá průvodcovská služba v informačním centru schodištěm na věž chrámu.

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci Památky

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

V Polné se snoubí hrad a zámek do jednoho celku. Postaven kolem roku 1320 na ostrohu nad soutokem říčky Šlapanky a Ochozského potoka. V jádru se tyčila mohutná válcová věž, což dokládá nejstarší obraz Polné – veduta Georgie Houfnagla z roku 1617.

Expozice Stará polenská škola v Polné Kultura

Expozice Stará polenská škola v Polné

Expozice Stará polenská škola představuje historii a vývoj v oblasti školství od poloviny 18. století do konce 19. století. Přibližně z této doby uvidíte školní třídu, byt učitele, kabinet přírodnin a černou kuchyni.

Farma Vraňany – ovoce, zelenina a samosběr Gurmánská turistika

Farma Vraňany – ovoce, zelenina a samosběr

Jahody, cibule, hrášek či okurky, kam se podíváte. Takové jsou již tradičně velice oblíbené samosběry ve Vraňanech, které se zde pořádají každý rok. Celoročně je ve Vraňanech otevřena největší farmářská prodejna v ČR s pestrým sortimentem zboží.

Další aktuality

Zoo Jihlava láká na odměnu za vysvědčení

Od čtvrtka 30. ledna do neděle 2. února 2025 přichystala jihlavská zoo pro všechny žáky a studenty speciální akci „Za vysvědčení do Zoo Jihlava“. V tyto dny budou mít všichni, kdo na pokladně předloží svoje aktuální vysvědčení, nebo jeho opis s aspoň jednou jedničkou (kladným slovním hodnocením) budou mít vstup do zoo jen za 1 Kč!
25. leden 2025 15:37
Příroda, Kraj Vysočina

Kam na sjezdovky na Vysočině? Tipy pro lyže i snowboard

I když se nejedná o oblast s vysokými horami, má Českomoravská vrchovina lyžařům rozhodně co nabídnout. Mezi nejoblíbenější ski areály patří například Fajtův či Harusův kopec anebo Jimramov. Kam všude vyrazit za sněhem na Vysočině vám prozradí Kudy z nudy.
21. leden 2025 7:00
Zimní sporty, Kraj Vysočina

Zima na Vysočině: sjezdovky, běžky a Fryšavský ledovec

Zimní čas na Vysočině je jako stvořený pro zimní radovánky. Vyrazit můžete na sjezdovky, běžky anebo jen tak do přírody obdivovat krásy zimní krajiny. Centrem lyžování je kromě Nového Města také Žďár nad Sázavou. Z Nového Města je to do Žďáru navíc jen pouhých deset kilometrů. Přes den tak můžete jezdit na běžkách nebo na lyžích a odpoledne si zajít do zajímavého muzea ve žďárském zámku, Santiniho poutního kostela, zapsaného na seznam UNESCO, anebo si s dětmi prohlédnout velké modelové kolejiště.
10. leden 2025 13:10
Zimní sporty, Kraj Vysočina

Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě zahajuje lyžařskou sezónu

Vysočina Arena zahájila 7. ledna 2025 lyžařskou sezónu. Protože počasí minulých týdnů umožnilo vyrobit dostatek sněhu, byl areál zprovozněn pro veřejnost i organizované skupiny. K dispozici je 1,5 km dlouhý okruh, ale tratě se budou postupně rozšiřovat, takže od 13. ledna už nejspíše bude možné v areálu lyžovat na 3 km dlouhém okruhu.
9. leden 2025 12:00
Zimní sporty, Kraj Vysočina

Kam na běžky na Vysočině? Poznejte nejkrásnější běžkařské trasy Českomoravské vrchoviny

Vysočina je velmi oblíbenou běžkařskou destinací. Řada kvalitně udržovaných tratí zahrnuje kratší výlety i náročné čtyřicetikilometrové okruhy. Tratě v okolí Nového Města na Moravě znají také světové špičky běžeckého lyžování: každoročně se zde koná legendární závod Zlatá lyže a světové poháry v biatlonu. Udělat si pěkný výlet v bílé stopě však můžete i v dalších místech Českomoravské vrchoviny. Projeďte se Jihlavskými či Žďárskými vrchy, v okolí Žďáru nad Sázavou anebo Čachnova.
8. leden 2025 18:00
Zimní sporty, Kraj Vysočina

Užijte si zimní plavby po Dalešické přehradě, loď Horácko vypluje na Silvestra i Nový rok

Na Dalešickou přehradu vypluje 31. 12. 2024 ve 13:00 loď Horácko a ve stejný čas se od mola v Kramolíně odlepí i o den později, aby absolvovala Novoroční plavbu. Od poloviny ledna až do března si pak můžete každou sobotu užít zimní plavbu po Dalešické přehradě. Loď Horácko vyrazí na svou tradiční zimní plavbu z přístaviště Kramolín vždy ve 13:00 hodin. Plavba trvá 1 hodinu. Dojedete zhruba na dohled stropešínského mostu a zase zpět. Cena lístku pro dospělého je 370 Kč a pro děti a seniory nad 75 let 220 Kč.
30. prosinec 2024 11:34
Zážitky, Kraj Vysočina

Zámek z pohádky Jak se budí princezny ožije koncerty

Program na zámku v Telči bude bohatý. Vánoční prázdniny v Telči nabídnou koncerty od 27. do 30. prosince 2024 v Konírně zámku v Telči. Koncerty kapel Žalman & spol., Epydemye a Nezmaři začínají vždy v 18:00 hodin.
26. prosinec 2024 13:48
Kultura, Kraj Vysočina

Betlémy v třešťských domácnostech se otvírají návštěvníkům

Od 26. 12. 2024, můžete využít příležitost užít si vánoční atmosféru v Třešti na Vysočině. Na Betlémské cestě lze až do 2. února 2025 zavítat do dvou desítek domácností, kde lidé po několik generací staví betlémy. Tradice betlémářství v Třešti je zde živá už více než 200 let. Jeden z třešťských betlémů je vystaven také v Jindřišské věži v Praze. Celoročně je ke zhlédnutí také stálá expozice betlémů v prostorách Schumpeterova domu v Třešti.
26. prosinec 2024 8:43
Kultura, Kraj Vysočina