ÚvodAktualityJaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských
Bylinková zahrada Kratochvíle
Příroda

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

  • 1. června 2022
Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.
Ať už pěstujete bylinky v malém, tedy v truhlících na okenním parapetu, anebo jste se pustili do větších projektů a postavili si třeba vlastní bylinkovou spirálu, výlety do speciálních zahrad vás nikdy nezklamou. Každá je jiná, každá pracuje s jinou koncepcí a leckde také pořádají nejrůznější akce a kurzy. Záleží jen na vás, zda takový výlet věnujete lovu nápadů, objevování a rozvíjení znalostí, jednoduchému odpočinku uprostřed přírody anebo nakupování čajů, esencí, mastí a jiných výrobků.


Otevřené zahrady Botanicus v Ostré

Zahrada BotanicusCentrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus jsou již otevřeny a své návštěvmíky uvítají vždy od úterý do neděle, až do 2. října 2022, vstupenka je za 120 Kč. Rostliny jsou pěstovány v ekologických zahradách, které mají nejen charakter produkčních ploch, ale zároveň slouží i jako zahrady vzdělávací a odpočinkové. Produkce firmy Botanicus je výhradně ekologická, bez použití průmyslových hnojiv, chemických postřiků a stimulátorů. Své úsilí firma zaměřuje nejen na kvalitu výrobků, ale i na originální, nápaditý, vkusný a praktický design. Při výrobě Botanicus využívá původní, tradiční receptury v kombinaci s poznatky současné moderní vědy. Kosmetické výrobky Botanicus obsahují nejvyšší možné množství rostlinného materiálu. Veškerý sortiment nabízí ve vlastních nebo franchisingových obchodech Botanicus v Čechách i v zahraničí.
 

Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích

Bylinková zahrada ValticeBylinková zahradazahradě zámku ve Valticích je milým doplňkem ke komponované krajině Lednicko-valtického areálu, zapsané mezi památkami UNESCO. Jedná se o jedinečnou zahradu s více než 300 druhy bylin. Objevíte zde okrasné záhony, na kterých jistě oceníte inspiraci pro vlastní zahrádku, děti potěší pískoviště nebo možnost zalévat bylinky. Naučné záhony vám představí zejména léčivé rostliny, najdete zde také byliny afrodiziakální, bylinky mýtů a legend, barvířské rostliny i ty, které můžete využít v aromaterapii či v kuchyni. Kuriozitou je "jedlý" záhon s rychle rostoucími bylinkami, vhodnými k časté sklizni – ochutnat můžete třeba potočnici, šruchu nebo jedlé chryzantémy. Můžete si také vybrat některý z kurzů, zaměřených na využití bylin nejenom v kuchyni a k domácímu léčení, ale také k výrobě vlastní přírodní kosmetiky. Otevřeno je denně až do konce září, v říjnu v pátek a o víkendech, vstupné stojí 60 Kč.
 

Bylinková zahrada svaté Hildegardy v Čejkovicích

Zahrada SonnentorSpolečnost Sonnentor už řadu let vyrábí bio-čaje a bio-koření. Jejich bylinkový ráj najdete v Čejkovicích na jižní Moravě. Vzorem pro bylinkovou zahradu svaté Hildegardy se staly středověké klášterní zahrady – geometrické a funkční, propojené kamennými cestičkami, plné bylinek a léčivých rostlin, ale také zeleniny a užitkových plodin, které se zpracovávaly v klášterních kuchyních. Zahrada sv. Hildegardy je členěna do několika zajímavých částí. Tvoří ji zahrada aromaterapeutická, okrasná s odpočinkovou zónou a dětský naučný koutek. Prostor pro odpočinek a relaxaci zde naleznou lidé všech věkových kategorií, od našich nejmenších pokladů v kočárku, až po babičky a dědečky. Součástí je i samoobslužný zdroj pitné vody v provedení čajových konviček. Ze zahrady je přístup na Vyhlídku na výsluní, kde se rozhlédnete do malebného okolí Čejkovic. Zde se seznámíte i s našimi včelkami medonosnými, kterým jsme poskytli příbytek na extenzivní střešní zahradě osázené sukulenty, jako jsou netřesk a rozchodník. Vyhlídka je přístupná zcela zdarma v době otevření prodejny. Ta je otevřena denně od pondělí do čtvrtka 9:00 – 17:00 hod., v pátek a sobotu 9:00 – 18:00 hod. a v neděli 9:00 – 17:00 hod. Od července do konce srpna je otevřeno denně od 9:00 až do 18:00 hodin.
 

Bylinková zahrada v Kuksu

KuksBarokní areál v Kuksu prošel náročnou rekonstrukcí a kromě střech, fasád, interiérů a hospodářských budov, které slouží jako výstavní a konferenční prostory, se obnovy dočkala i původní bylinková zahrada. Podobně jako barokní památka získala zpět svůj lesk z dob největší slávy na přelomu 17. a 18. století, kdy v ní členové řádu Milosrdných bratří pěstovali bylinky a ovoce. Dnes ve 144 záhoncích spatříte ukázky historického pěstování bylin. Lepšímu vzhledu zahrady napomohla i rekonstrukce sušárny a demolice zastaralého skleníku. Nové moderní zázemí nyní mají zahradníci a zahradnice vedle bývalé sýpky u hospitálu (u restaurace). V tomto skleníku zrárně pěstují i citrusy a jiné exotické druhy rostlin. Navíc zde přes zimu nalézají útočiště karásci z venkovních nádrží na vodu (piscin). Zahrada je zdarma otevřena každý den za rozbřesku a uzavírá se se západem slunce.
 

Kam se ještě vypravit za bylinkami?

Žena v heřmánkuTřeba tam, kde bývaly okrasné zeleninové záhony už před staletími – do zahrady u zámku Kratochvíle. U severní zdi zahrady dodnes objevíte neobvyklou renesanční zahradu s bylinkami a zeleninou v pečlivě geometricky tvarovaných záhonech. V Českém Krumlově zve k prohlídce zahrada Kouzelné bylinky, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu. Najdete ji v Důlní ulici, přibližně 100 metrů od parkoviště u hlavního vchodu do Zámecké zahrady. V areálu Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem, kde pečují o pacienty s roztroušenou sklerózou, leží nádherná bylinková zahrada Josefa Kamela.
Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré

1. 5.
Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré budou v sezóně 2025 otevřeny od čtvrtka 1. května do neděle 28. září. V říjnu se brány areálu opět otevřou od soboty 25. do středy 29. října, kdy se na vás budeme těšit během naší halloweenské akce.

Prohlídky kukské bylinkové zahrady – za bylinkami na Kuks

7. 6.8. 6.
Prohlídky kukské bylinkové zahrady – za bylinkami na Kuks

Zveme na komentované prohlídky kukské bylinkové zahrady.

Levandulová farma Starovičky – levandule z jižní Moravy Životní styl

Levandulová farma Starovičky – levandule z jižní Moravy

Farma byla založena v roce 2013, kdy zde vysadili více než 40 tisíc keříků levandule lékařské. Pole se nachází v malé obci Starovičky, nedaleko Hustopečí a Lednicko-valtického areálu – v kraji vína, lidových tradic a významných kulturních památek.

Bylinková zahrada Josefa Kamela v Žirči Příroda

Bylinková zahrada Josefa Kamela v Žirči

Bylinková zahrada v Domově svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem je místem odpočinku a relaxace nejen pro pacienty s roztroušenou sklerózou, ale také pro nejširší veřejnost. Zájemci zde mají možnost také bylinky zakoupit.

Klášterní zahrada ve Vrchlabí Příroda

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Levandulová farma Židovice pod Řípem Zážitky

Levandulová farma Židovice pod Řípem

Malá rodinná biofarma z Podřipska zaměřená na pěstování levandule s více jak desetiletou tradicí. Největší důraz je kladen na kvalitu pěstování a zpracování, veškeré práce provádí ručně. Na návštěvníky zde čeká několik desítek kultivarů. V rámci komentovaných prohlídek nabízí i konzultace.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice Příroda

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Levandulový statek Bezděkov Životní styl

Levandulový statek Bezděkov

Lukášovi a Veronice, kteří žijí na statku v Bezděkově přišlo líto nevyužívat okolní pole smysluplně a rozhodli se na něm vysázet levanduli a pole přihlásit k bio certifikaci. Dnes zde najdete prosperující statek, kam můžete přijít na prohlídku, krámeček a v obci Levandulovou expozici a galerii.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově Příroda

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Zahrada letohrádku Kratochvíle Příroda

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Při projektování letohrádku Kratochvíle vycházel jeho tvůrce Baltazare Maggi z manýristického renesančního náhledu. Součástí zámku je také renesanční zahrada se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců.

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově Příroda

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově

Bylinková zahrada v Českém Krumlově pro odbornou i laickou veřejnost nabízí exkurze pro skupiny, školy, školky. Provozuje jógové a vzdělávací studio, obchůdek přímo v zahradě, kde lze zakoupit bylinky, bylinné čaje nebo knihy.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích Příroda

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Další aktuality

Přírodní katastrofy v Česku: důlní neštěstí, povodně i výbuchy

Pády letadel, povodně, erupce islandské sopky Eyjafjallajökull, potopení Titaniku a požáry pařížské katedrály Notre-Dame či hradu Pernštejn: všechny uvedené katastrofy se odehrály 15. dubna. Zkrátka to je datum, kdy je lepší mít se na pozoru!
13. duben 2025 9:05
Příroda

Poznejte krásu našich divokých koní

Divokým koním původně z anglického Exmooru, kteří pomáhají udržovat rozsáhlé louky a pastviny, se u nás daří dobře a dá se říci, že v České republice již zdomácněli. To dokládají také vědecká pozorování, která konstatují, že původní koně přivedli na svět další mláďata. Nejvíce jich je ve středočeských Milovicích a v Národním parku Podyjí na Jižní Moravě. Většina pastvin (či vyhlídek na ně) je volně přístupná, a tak se s koňmi můžete setkat velmi zblízka. Kam se za divokými koňmi vypravit, napoví portál Kudy z nudy.
12. duben 2025 8:52
Příroda

Den Země 2025, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
11. duben 2025 12:00
Příroda

Nechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat

Populace tetřívka obecného bojuje na území Šumavy o přežití. V národním parku žije zhruba 50 kohoutků tetřívka a dalších 30 se vyskytuje ve vojenském prostoru Boletice. Národní park Šumava proto omezil vstup na některá tokániště, například v okolí Dobré, Cazova, Kunžvartu a Stožce. Zákaz vstupu na určené lokality platí až do 31. května 2025.
9. duben 2025 10:00
Příroda

Geo zajímavosti Česka: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Proč zrovna "geo"? Protože tímto slovním základem začíná mnoho pojmů souvisejících s naší planetou. Slovo geo znamená v řečtině země. Stejně tak se naše dnešní tipy budou zabývat zajímavostmi, které nějak souvisí s geodézií, geologií či geografií. Poradíme vám například, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům, pólům a dalším zajímavostem vyznačených v terénu. Vyrazte na procházku k vyhledávaným turistickým kuriozitám!
8. duben 2025 10:00
Příroda

Znáte lužní lesy? Udělejte si výlet za poznáním tohoto vzácného biotopu

Luhy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním. Lužní les, který je plný rozmanitých druhů vzácných rostlin, živočichů a hmyzu, které jinde nežijí. V létě se stává neprostupnou džunglí s mnoha malými močály, liánami, hmyzem a zpívajícími ptáky. Věděli jste, že se jedná se o ekosystém, který se nejvíce podobá tropickému pralesu? Lužní lesy mají schopnost zadržet vodu v krajině ze které by se jinak rychle vytratila. Během záplav jsou nedocenitelným ochráncem – dokáží pojmout mnohem větší množství vody než přehrady, a tím chrání okolní vesnice i města před devastující silou vody. Mezi typické obyvatele lužních lesů patří obojživelníci, ptáci vázaní na vodu, stromy, které snesou dlouhodobé zamokření a světlomilnější rostliny, jako je třeba orsej jarní, bledule jarní, sněženka nebo česnek medvědí.
7. duben 2025 8:00
Příroda

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2025!

Již po čtyřiadvacáté můžete rozhodnout o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2025. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 1. 4. a bude pokračovat až do 18. 5. 2025. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne během měsíce června. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2025 v online hlasování od 21. července do 5. října 2025. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
6. duben 2025 15:00
Příroda

Svátky jara se blíží! Jak a z čeho uplést pomlázku?

K oblíbeným svátkům jara se váže řada tradic, z nichž k těm nejrozšířenějším patří výroba pomlázky. Nejčastěji se k pletení používají vrbové proutky. Z jakého druhu vrby lze získat ty správné a čím se dají nahradit, pokud ve svém okolí žádnou vrbu nemáte? Máme pro vás několik tipů pro jarní tvoření.
6. duben 2025 9:53
Příroda