ÚvodAktualityPestrobarevná paleta podzimu zve na procházku do přírody
Příroda

Pestrobarevná paleta podzimu zve na procházku do přírody

  • 30. září 2023
Úžasné barevné tóny podzimní palety barev lákají k pěším procházkám i delšímu výletu. Kam vyrazit za symfonií barev a vůní vám přinášíme v dnešních tipech. Vydáte se do skalních měst, do malebných údolí říček nebo vyšplháte za jedinečným rozhledem třeba až do korun stromů?
Naučná stezka Bílá Opava Příroda

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz Příroda

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz

Chráněné území se nachází na úbočích Malého (578 m n. m.) a Velkého (603 m n. m.) Bezdězu. Oba kopce vznikly díky vulkanické činnosti cca před 34 mil. let. Rezervace je také součástí Ptačí oblasti Českolipsko-Dokeské pískovce a mokřady a zároveň je zařazena i mezi Evropsky významné lokality.

Přírodní rezervace Vlhošť na Kokořínsku Příroda

Přírodní rezervace Vlhošť na Kokořínsku

Přírodní rezervace, která zahrnuje vrchol Vlhoště a Malého Vlhoště, se nachází v CHKO Kokořínsko nedaleko České Lípy.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Přírodní památka Černolické skály –  první horolezecké skály v Čechách Příroda

Přírodní památka Černolické skály – první horolezecké skály v Čechách

Černolické "Čertovy" skály je skalní masív tvořený pevnými ordovickými křemeny, který se tyčí se nad obcí Černolice.

Jeskyně Ševcovská díra u Cvikova Příroda

Jeskyně Ševcovská díra u Cvikova

Částečně zasypaná puklinová jeskyně je až 20 metrů dlouhá. Hlavní chodba se směrem do hloubky zužuje, asi po 7 metrech se větví na dvě nízké a úzké chodby, levá ústí do rozšířeného prostoru, vysokého až 2 metry.

Vyhlídka Myší skála na Kamenického stezce Příroda

Vyhlídka Myší skála na Kamenického stezce

Ke skalní vyhlídce, která se nachází na Myší skále, vede náročné 25 metrů dlouhé stoupání, které je zajištěno řetězy.

Skalní městečko Volské kameny Příroda

Skalní městečko Volské kameny

Skalní městečko Volské kameny není příliš známé, a proto je i méně navštěvované.

Naučná stezka Vodní svět Příroda

Naučná stezka Vodní svět

Naučná stezka přibližuje jedinečný vodní ekosystém dlouhodobě nevyužívaných vodních nádrží Na Kolmu. Stezka, dlouhá necelé 2 km, je vedena okolo rybníků a seznámí vás se životem živočichů, kteří na Kolmu žijí. Zajímavostí na trase je bobří pozorovatelna.

Přírodní památka Sýkoř Příroda

Přírodní památka Sýkoř

Přírodní památka Sýkoř představuje v rámci Českomoravské vysočiny poslední dochované rozsáhlé zbytky typických bučin a bučin s javorem klenem s přirozenou skladbou bylinného podrostu. Vrchol Sýkoř má nadmořskou výšku 702 metrů.

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách Příroda

Vodopád na Černém potoce – nejmohutnější vodopád v Jizerských horách

Vodopády na Černém potoce, patřící mezi největší vodopády celých Jizerských hor, se nachází zhruba 2 km jižně od Bílého Potoka.

Přírodní lanové centrum v areálu svatého Linharta Příroda

Přírodní lanové centrum v areálu svatého Linharta

Přírodní lanové centrum Svatý Linhart je skvělým cílem pro rodinné a školní výlety, teambuildingy, ale i pro party sportovních nadšenců, kteří si rádi vyzkouší své fyzické i psychické možnosti.

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu Příroda

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.

Chráněná krajinná oblast Blaník Příroda

Chráněná krajinná oblast Blaník

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Důvodem jejího vzniku byla ochrana harmonické, vyvážené krajiny Středních Čech, jejíž ústřední dominantou je památná hora Blaník.

Drábské světničky v Českém ráji Příroda

Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje Příroda

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska na Pálavě Příroda

Národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska na Pálavě

Rezervace o rozloze 380,76 ha zaujímá severní část Pavlovských vrchů s vrcholy Děvín (554,4 m n. m.) a Kotel (483 m n. m.) mezi Pavlovem, Dolními Věstonicemi, Horními Věstonicemi, Pernou a Klentnicí. Řije zde řada vzácných rostlin a živočichů.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály Příroda

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách Příroda

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Přírodní památka Kaštanka je sadem kaštanovníků setých s plody jedlými kaštany o rozloze téměř 2 ha. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Přírodní park Ždánický les Příroda

Přírodní park Ždánický les

Přírodní park se rozprostírá v jihozápadní části Středomoravských karpat a je členěn na Hustopečskou pahorkatinu, Boleradickou vrchovinu a Dambořickou vrchovinu.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Přírodní památka Údolí Černé Desné Příroda

Přírodní památka Údolí Černé Desné

Cesta údolím z Desné směrem k přehradě Souš patří v Jizerských horách k vyhledávaným výletním cílům. Černá Desná zde tvoří divoké údolí s peřejemi a vodopády.

Hora Kleť – nejvyšší hora Blanského lesa Příroda

Hora Kleť – nejvyšší hora Blanského lesa

Kleť, královna jihočeských hor a kopců, je nejvyšší horou Blanského lesa (1083,2 m n. m.). Je viditelná ze značné části jižních Čech jako táhlý hřeben s typickou siluetou známé rozhledny a televizního vysílače.

Kamenné varhany Zlatý vrch Příroda

Kamenné varhany Zlatý vrch

V západní části Lužických hor, přibližně čtyři kilometry od města Česká Kamenice a půl kilometru od obce Líska, se nachází čedičový kopec Zlatý vrch. Kolem roku 1870 byl v tomto místě spuštěn provoz lomu. Získával se tu stavební kámen z vylomených až šest metrů dlouhých čedičových sloupců.

Naučná stezka Údolím Labe z Lysé nad Labem do Čelákovic Příroda

Naučná stezka Údolím Labe z Lysé nad Labem do Čelákovic

Naučná stezka Údolím Labe vede od Husova náměstí v Lysé nad Labem k Městskému muzeu v Čelákovicích. Trasa měří 16 kilometrů a prochází zdejšími lesy a přírodní rezervací Hrbáčkovy tůně.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku Příroda

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Naučná stezka Cvilín u Krnova Příroda

Naučná stezka Cvilín u Krnova

Naučná stezka Cvilín zaměřená na lesnictví, ekologii a přírodu Jeseníků vás provede smíšenými lesy v okolí Cvilína a postupně představí všechny zdejší obyvatele z říše rostlin i živočichů.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky Příroda

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Skalní vyhlídka Ořešník Příroda

Skalní vyhlídka Ořešník

Skalní dominanta Ořešník se tyčí ve Smědavské pahorkatině nad obcí Hejnice, ve výšce 800 m.n.m. Na vrcholek se dostaneme po schůdcích vytesaných do skály. Je zde kříž, původně postaven františkány z kláštera v Hejnicích.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky Příroda

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina Příroda

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Mezi Jistebnicí a Sedlcem – Prčice se nachází malebná oblast členité kopcovité krajiny s pestrou mozaikou polí, luk a lesíků, s množstvím vodních ploch a menších toků. Odborně se nazývá Jistebnická vrchovina, ale místní jí neřeknou jinak než Čertova hrbatina.

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba Příroda

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku Příroda

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří Příroda

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří

Vulkanickou činností vzniklé čedičové a znělcové shluky kopců, osamocené masivy homolí a kup vytvářejí pestré členění špičatých vrcholů a hluboká romantická údolí.

Nýznerovské vodopády u Žulové Příroda

Nýznerovské vodopády u Žulové

Nýznerovské vodopády se nacházejí v osadě Nýznerov u Žulové v údolí Stříbrného potoka. Jedná se o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik vodopádů a kaskád, kde se vlivem vymílání skály výřivým proudem vody vytvářejí jámy a obří hrnce různých tvarů až několikametrových rozměrů.

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin Příroda

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin

Na okraji Zábřežské vrchoviny se nachází přírodní rezervace Terezské údolí, které se rozprostírá mezi Laškovem a Náměští na Hané. Daří se tu mnoha vzácným rostlinám, na podzim zde "hrají prim" modrofialové květy ocúnu.

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů Příroda

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Přírodní památka Vlčí rokle u Kamenného Přívozu Příroda

Přírodní památka Vlčí rokle u Kamenného Přívozu

Vlčí rokle v Posázaví, nad městečkem Kamenný Přívoz, ukrývá zajímavý přírodní klenot – obloukovitou rokli, kterou vyplňuje kamenné moře z až několik metrů velkých žulových balvanů. Místo navíc ozvláštňují až 200 let staré bučiny.

Skalní oblast Malý a Velký Štolpich v Jizerských horách Letní sporty

Skalní oblast Malý a Velký Štolpich v Jizerských horách

Významná oblast skal. Nacházejí se ve strmých svazích podél Malého a Velkého Štolpišského potoka a na úbočí Ořešníku v Jizerských horách. Materiál tvoří hrubozrnná žula. Oblast se dělí na Malý Štolpich, Velký Štolpich a Zahradní stěnu.

Další aktuality

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den offline? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
8. září 2024 11:21
Příroda

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.
6. září 2024 17:00
Příroda

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?
3. září 2024 15:00
Příroda

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Příjemné počasí většinou vydrží až do konce září, někdy i do poloviny října, a volné dny se tak stávají skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Nechejte se tady inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet, než přijdou přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami.
30. srpen 2024 16:00
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
30. srpen 2024 6:40
Příroda

Prohlédněte si netopýry zblízka na Mezinárodní noci pro netopýry

Fascinují vás netopýři, tajemní noční létající savci? Chcete se dozvědět víc o jejich životě, významu, ohrožení i ochraně? Pak navštivte některou z akcí, která provází Mezinárodní noc pro netopýry. Osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů se odehrává pravidelně na přelomu srpna a září. Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy a vyražte za zajímavým zážitkem.
29. srpen 2024 17:18
Příroda

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádu víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.
24. srpen 2024 15:30
Příroda

Swamp, Pecopala, Salingburg: prázdninové cestování za exotikou, kterou ještě stihnete

Nemusíte cestovat tisíce kilometrů za hranice, i u nás najdete řadu míst, která vypadají skutečně exoticky anebo alespoň mají exotický název, na kterém si nejeden cestovatel už zlomil jazyk. Už jste navštívili třeba Soos, Swamp nebo místo s tajemně znějícím názvem Pecopala? Pozveme vás ale třeba i do Kalifornie.
24. srpen 2024 5:59
Příroda