ÚvodAktualityPět nových expozic láká na počítače, zápasníka, rybníkáře i pravěk
Kultura

Pět nových expozic láká na počítače, zápasníka, rybníkáře i pravěk

  • 21. února 2016
Chcete vidět největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě, neobyčejnou galerii ve stylu dada, sbírku medailí Gustava Frištenského anebo interaktivní výstavu o třeboňském rybníkářství? Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat nejnovější přírůstky v rodině muzejních expozic!

Novinka první: Apple Museum Praha

Nejžhavější novinka mezi pražskými muzei? Bezpochyby Apple Museum s největší světovou soukromou sbírkou produktů společnosti Apple. Najdete ho na Starém Městě, v domě na nároží Husovy a Karlovy ulice. K vidění je kolekce počítačů z let 1976 až 2012 se spoustou rarit i osobních předmětů z majetku Steva Jobse. V přízemí objevíte stylovou kavárnu a vegan raw bistro, děti se zabaví v interaktivní místnosti.

Apple Museum má otevřeno denně od 10 do 22 hodin. Vstupenka pro dospělé stojí 300 korun, pro studenty 220 korun a pro děti 140 korun, rodinné vstupné vás vyjde na 700 korun.  
 

Novinka druhá: Frištenský & Litovel

Při prohlídce historické expozice litovelského pivovaru uvidíte stůl, u něhož si prý svůj oblíbený nápoj vychutnával legendární zápasník Gustav Frištenský. Rodák z Kamhajku u Kolína měl k Litovli a zejména ke zdejšímu pivovaru velice osobní vztah: vzal si totiž za ženu dceru prvního sládka a v letech 1908 až 1917 s ní bydlel přímo v pivovaru. Jednoho z nejslavnějších českých zápasníků nepřipomíná jen litovelský pivní speciál, ale také nová stálá expozice Gustav Frištenský, otevřená v podkroví místního muzealednu 2016. Otevřeno je od středy do neděle od 9 do 16 hodin. Lístek pro dospělé stojí 40 korun, pro děti od 6 let, studenty a seniory 20 korun.
 

Novinka třetí: na návštěvu za třeboňskými rybníkáři

Za duchovního otce velké rybniční soustavy, která kolem Třeboně začala vznikat koncem 15. století, je považován Štěpánek Netolický, roku 1515 jmenovaný novým třeboňským porybným – fišmistrem. Do jeho soukromí můžete nahlédnout v domě, kde žil, přímo na Masarykově náměstí v Třeboni. V lednu sem vstoupili první návštěvníci, aby si prohlédli nově otevřené Centrum třeboňského rybníkářského dědictví. Vedle expozice o rybníkářství se seznámíte i s dalšími lidmi, kteří zažili vznik slavné rybniční soustavy, uvidíte originály dokumentů a map nebo dobové rybářské náčiní.

Nová expozice v Domě Štěpánka Netolického bude otevřená až do konce března vždy od čtvrtka do neděle od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin, v letní sezoně se otvírací doba prodlouží. Vstupenka pro dospělé stojí 30 korun, pro děti, studenty a seniory 15 korun. 
 

Dvě obnovené premiéry

Pokud jezdíte do Štramberku, už jste zřejmě někdy navštívili muzeum světově uznávaného malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana. Expozice se pravidelně obměňuje, abyste tu každý rok našli něco nového. Letos došlo na obnovenou výstavu Cesta do pravěku. Přijďte se podívat na díla Zdeňka Buriana, která inspirovala Karla Zemana k natočení stejnojmenného filmu! Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Lístek pro dospělé stojí 50 korun, pro děti, studenty a seniory 20 korun, děti do 6 let mají vstup zdarma.
Sklářské muzeum Annín Kultura

Sklářské muzeum Annín

Muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, můžete navštívit ve sklárně Annín na Klatovsku.

Expozice Gustava Frištenského v Litovli Kultura

Expozice Gustava Frištenského v Litovli

Tato stálá výstava Muzea Litovel se věnuje významnému litovelskému sportovci Gustavu Frištenskému. K vidění jsou zde těžké činky, zápasnické úbory, nesčetné medaile, poháry, ale i dobové fotografie či předměty denní potřeby.

Museum of Bricks v Kutné Hoře Kultura

Museum of Bricks v Kutné Hoře

Na ploše více než 150 m² uvidíte více než 1000 originálních modelů, mezi nimiž nechybí velkolepý model sedlecké Kostnice!

Muzeum Olomouckých tvarůžků Kultura

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Jsme jediné muzeum svého typu v České republice, zabývající se historií i současnou výrobou Olomouckých tvarůžků.

Film Legends Museum Poděbrady Kultura

Film Legends Museum Poděbrady

Pokud máte rádi film, komiks, sběratelství, akční hrdiny či legendy stříbrného plátna, pak je pro vás Film Legends Muzeum ta správná volba.

Muzeum berounské keramiky v Berouně Kultura

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou Kultura

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Galerie výtvarného umění v Chebu Kultura

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu je orientovaná na české umění 19. a 20. století a na gotické umění z historického regionu Chebska. Nejkvalitnější díla ze sbírkových fondů si můžete prohlédnout v několika expozicích, které galerie neustále doplňuje.

Muzeum autíček na zámku Příseka Kultura

Muzeum autíček na zámku Příseka

Navštivte unikátní muzeum v nově zrekonstruovaném zámku Příseka, jehož historie sahá až do 13. století a připomeňte si tak hračky, se kterými jste si hráli jako malí. Připravena je expozice plná zajímavostí, raritních modelů a překvapení.

Apple museum v Praze – trvale uzavřeno Kultura

Apple museum v Praze – trvale uzavřeno

Americká značka výpočetní techniky Apple mívala v pražské Husově ulici své muzeum, to však bylo v roce 2020 natrvalo uzavřeno. Muzeum tak již nadále neexistuje.

Muzeum Jantarové stezky na Slezkoostravském hradě – uzavřeno, v příparavě nová expozice Kultura

Muzeum Jantarové stezky na Slezkoostravském hradě – uzavřeno, v příparavě nová expozice

Ukončena činnost Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty. Příprava zcela nové expozice.

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku Kultura

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Muzeum minerálů Kadaň Kultura

Muzeum minerálů Kadaň

Už jste viděli jaspis-ametystového naleziště, odkud císař Karel IV. čerpal materiál k obložení stěn kaple sv. Víta i na Karlštejně? Ve sklepení františkánského kláštera v Kadani se ukrývá expozice, která mapuje nerostné bohatství z blízkého či vzdálenějšího okolí Kadaně.

Muzeum břidlice Budišov nad Budišovkou Kultura

Muzeum břidlice Budišov nad Budišovkou

Expozici o historii a současnosti těžby břidlice najdete v Budišově nad Budišovkou. Expozice muzea dokumentuje historii nářadím, vzorky a výrobky a je doplněna o geologický vývoj Země, bohatou fotodokumentaci z historie i současnosti.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni Kultura

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka Kultura

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v obci Lužná u Rakovníka vás zve na výlet za historií vonící po benzínu. Ve 4 halách a venkovních expozicích naleznete přes 80 těch nejzajímavějších luxusních veteránů americké produkce. Hlad a žízeň uhasíte v místním stylovém bistru BAR59.

Další aktuality

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!
16. září 2024 14:45
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy 2024

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
15. září 2024 8:47
Kultura

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Výlety do světa koní: tipy, kam za chovem koní

Chov koní má v českých zemích bohatou tradici. Nejstarší hřebčín na světě, který navíc v roce 2019 vstoupil na Seznam UNESCO, najdete v Kladrubech nad Labem. Jezdecký sport u nás dosahuje vysoké úrovně v mezinárodním měřítku, a to v drezurním i skokovém jezdění. Udělejte si výlet do stájí a hřebčínů anebo se přijďte podívat na nějakou zajímavou koňáckou akci!
9. září 2024 11:00
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura