ÚvodAktualityPískovcové skály, kaňony a skalní věže – to jsou Teplicko-Adršpašské skály
Letní sporty

Pískovcové skály, kaňony a skalní věže – to jsou Teplicko-Adršpašské skály

  • 22. září 2022
Teplické a Adršpašské skály najdete severně od Náchoda a jde o největší skalní město střední Evropy. Tento svět bizarních pískovcových skal, kaňonů, skalních věží, plošin a suťových jeskyní je už od roku 1933 oprávněně chráněn jako přírodní rezervace. Adršpašské a Teplické skály jsou dva víceméně samostatné skalní labyrinty, oddělené od sebe Vlčí roklí. Známější a navštěvovanější je adršpašská část, avšak ta teplická si krásou, divokostí a tajemností se svým sousedem nezadá.
Teplické skályPřirozeným východiskem je městečko Teplice nad Metují, podle něhož také skalní labyrint nese jméno. Pro teplickou stranu labyrintu jsou charakteristické souvislé skalní stěny, jejichž výška v některých místech přesahuje 70 m, štíhlé skalní věže, převisy, tajemné jeskyně a úzká údolí sevřená mezi skalami. Při procházení turistického okruhu narazíte na skály s opravdu zvláštními jmény jako je např. Housenka, Řeznická sekera, Lahvička inkoustu, Krakonošova harfa nebo Ruka se zmrzlinou. Zajímavostí tohoto skalního města je také oblast nazvaná Sibiř, ve které narazíte na sníh i v letních měsících a to hlavně proto, že soutěsky jsou zde mimořádně hluboké a klikaté takže se do nich vůbec nedostane slunce.

AdršpachTaké Adršpašské skalní město tvoří labyrint věží a soutěsek, jímž se proplétá řeka Metuje. Každý výraznější útvar má své jméno; mezi nejznámější patří Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí. Některá místa skalního města jsou dostupná jen po žebřících, zejména vysoko položené jezírko, kde se od jara do podzimu probíhají vyhlídkové jízdy na pramicích. Turistický okruh je veden po zelené značce a je dlouhý cca 4 km a na prohlídku je třeba si vyhradit minimálně 2 hodiny. Pokud se budete chtít projít v celou oblastí obou skalních měst, počítejte s cca 12 km a nejméně 6 hodinami. Od roku 2021 mají turisté povinnost vstoupit do skal po předchozí rezervaci. Rezervace je dostupná na oficiálním webu skalního města adrspasskeskaly.cz. Mimo sezónu na podzim nebo v zimě ale není problém zakoupit vstupenku na pokladně u vstupu. Do konce října stojí vstupné na pokladně 180 Kč, zatímco on-line 110 Kč. Od 1. listopadu do konce března pak 130 Kč na místě nebo 110 Kč on-line.
 

Další skalní města v okolí, kde nepotkáte davy turistů

OstašDalší skalní města objevíte na blízké stolové hoře Ostaš, kde vás značené cesty provedou Dolním a Horním labyrintem přes Kočičí skály s Kočičím hradem a Výří bránu až ke Krtičkově vyhlídce. Ta nese jméno Antonína Krtičky (1879–1952), knihaře, knihkupce, spisovatele a sběratele regionálních pověstí z Police nad Metují, který se zasloužil o propagaci skalních měst jako nikdo jiný. Psal průvodce, vyhledával a označoval nové turistické cesty a byl neúnavným průvodcem mnoha výprav do skal.

Brouovské hřibyTéměř panenská příroda Broumovských stěn nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Oblast je velmi rozsáhlá a je tvořena krásnými exempláři pískovcových skal, hlubokými roklemi, soutěskami, krásnými vyhlídkovými místy a bohatými lesy. Zdejším unikátním místem jsou tzv. Slavěnské hřiby, které můžete spatřit v lese nad obcí Slavný. Svou podobu, podobu hřibů, získaly nerovnoměrným zvětráváním. Velmi poutavým útvarem je také Kamenná brána, která má na výšku a šířku 5 metrů. Projdete-li bránou, otevře se vám krásný výhled na Broumovsko a Javoří hory. Ke kamenné bráně vás zavede žlutá turistická značka z Božanova nebo obce Slavný. Nejvyšším vrcholem Broumovských stěn je Božanovský Špičák pod jehož vrcholem se nachází spousta skalních útvarů, jako je Veverka, Ponorka, Kočka, Varan, Kovadlina, Kačenka, Velbloud, Želva... atp. Kolem nich vás provede okružní trasa z rozcestí Pánův kříž.
Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu Zážitky

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

Adršpach, to nejsou jen skály, ale i místo aktivního odpočinku a zábavy. Jedním z takových míst je skalní jezírko, připomínající tajemný kout fantasy příběhů. Na jízdu pramicí s vtipným výkladem vás zve zdejší převozník.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn Příroda

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Chata Hvězda v Broumovských stěnách Ubytování

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Romantická dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Terasa chaty poskytuje překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.

Zatopená pískovna v Adršpachu Příroda

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku Příroda

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Příroda

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují Příroda

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj