ÚvodAktualityPlavba na lodičkách Punkevními jeskyněmi letos slaví rovných 100 let
Příroda

Plavba na lodičkách Punkevními jeskyněmi letos slaví rovných 100 let

  • 31. března 2021
Už sto let si návštěvníci Punkevních jeskyní v Moravském krasu užívají půlkilometrovou trasu po hladině podzemní říčky Punkvy na lodičkách. Z vodní hladiny lze vidět smaragdová jezírka i Masarykův dóm s bohatou krápníkovou výzdobou. Poprvé se loďky na svou cestu po smaragdové vodě vydaly dne 30. března 1921, kdy byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm.
Punkevní jeskyněJe to neuvěřitelné, ale letos je to rovných 100 let od okamžiku, kdy se první turisté svezli na lodičkách v podzemní kráse Punkevních jeskyní. Ve středu 30. března 1921 byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm. Plulo se tehdy na čtyřech dřevěných člunech s vesly, každý z nich uvezl 16 osob. Dnes se této prohlídce říká zkrácená vodní plavba.

Téměř půlkilometrová trasa začínající u dna propasti Macochy, která nemá nejen v České republice obdoby, vznikla po třinácti letech složitých podzemních prací pod vedením Karla Absolona. Její podoba je stejná do dnešních dnů. V nitru Země za propastí Macocha je zbudován malý přístav. Pluje se pak klikatým labyrintem chodeb a dómů po Punkvě, jejíž dno je místy až čtyřicet metrů hluboko pod dnem dnešních elektromotorických člunů, klouzajících v tichém hrčení motorů, tu podle podvodních útesů, tam zase pod jícny komínů po smaragdově zelené vodě, kterou nasvětlují reflektory.
 

Splavnění Punkvy bránil Zlý sifon

punkevní jeskyněZbudování vodní cesty však nebylo vůbec jednoduché. Snažilo se o to mnoho badatelů, například hrabě František Salm počátkem 19. století nebo doktor Jindřich Wankel roku 1857. Plány však vždy ztroskotaly na tzv. sifonech, což jsou skalní stěny pod hladinou. Pod nimi sice voda proudí, ale samotné stěny jsou i 30 m dlouhé. Do boje s nimi se pustil doktor Karel Absolon, známý archeolog, geograf, paleontolog, speleolog a objevitel i výzkumník mnoha jeskyní v Moravském krasu. Jako první slanil na dno propasti Macocha a v Dolních Věstonicíh objevil se svým týmem Věstonickou Venuši. Absolonovi nedalo splavnění Punkvy spát a pustil se do náročného projektu.

Punkevní jeskyněV roce 1920 s pomocí kamenovrtacího oddílu československé armády a nejmodernějších technologií navrtali a sestřelili sifony, které jim stály v cestě. Bylo to velmi náročné a drahé, ale Absolon si peníze dokázal sehnat od mnoha sponzorů. Práce se však zastavily u Zlého sifonu, jenž sahal do hloubky až 30metrů. Až roku 1933 se za pomoci čerpadel, které odčerpávaly vodu z přítoků říčky, podařilo vyvrtat odvodňovací štolu. Pak už spalvnění nestálo v cestě nic a trasa mohla být otevřena v celé své kráse. Dodejme ještě, že teplota vody v podzemí se pohybuje zhruba od čtyř do sedmi stupňů, vzduch je jen o něco málo teplejší.
 

Od loděk s bidly po dnešní elektrolodě

punkevní jeskyně lodičkyNěkteří životem zkušenější čtenáři si možná vzpomenou na to, jak se v 80. letech plavili po Punkvě v dřevěných člunech. Ty měly zadáka, která odbsuhoval motor v zadu a kormidelníka vpředu, který plavidla pomocí tyče odrážel od stěn v ostrých zatáčkách.

Současné moderní elektrické lodě, které tichounce plují po hladině, bohužel zatím smutně odpočívají v přístavišti. Ale těší se, že jednou se snad pandemická situace uklidní a jeskyně znovu přivítá své návštěvníky.
Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj