ÚvodAktualityPo stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma
Zážitky

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Tři čeští malíři a téměř současníci, ovlivnění sladkou Francií. Tři podobné osudy, tři různé umělecké styly a v současnosti vysoce ceněná díla, při prodejích lámající rekordy aukčních síní. Kdo jsou ti tři muži, kteří – ač rodáci z malých měst českého a moravského venkova – dokázali svým uměním oslnit celý svět?

Alfons Mucha

Alfons Mucha (1860–1939) byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese neboli umění „art nouveau“, autora slavných grafických listů, plakátů. 24. července 2003, v den 143. výročí umělcova narození, byla v budově bývalé radnice v jihomoravských Ivančicích otevřena stálá expozice, připomínající jeho život a dílo.



Přestože Mucha dlouhá léta žil v Paříži a USA, k rodným Ivančicím si zachoval vřelý vztah. Vytvořil plakát ke zdejší krajinské výstavě, ilustroval titulní list městské kroniky a Ivančice s typickou siluetou kostelní věže jsou zobrazeny i na jednom z pláten Slovanské epopeje. Část obrazů je vystavena v Národní galerii v Praze, část na zámku v Moravském Krumlově, jen kousek od Ivančic. Monumentální dílo Mucha započal roku 1910 na zámku Zbiroh a dokončil jej o 18 let později – roku 1928.

Umělec byl rovněž autorem první československé známky, podílel se na výzdobě katedrály sv. Víta na Pražském hradě, Primátorského sálu v Obecním domě v Praze nebo pařížského metra.

Dílo slavného malíře přehledně dokumentuje Muzeum Alfonse Muchy v barokním Kaunickém paláci na Novém Městě v Praze. Vedle stovky olejomaleb, kreseb, pastelů, soch, fotografií a osobních předmětů z rodinné sbírky jsou vystaveny i slavné plakáty, které Mucha vytvořil pro Sarah Bernhard – legendární pařížskou herečku konce 19. století. Zajímavá je také náznaková instalace Muchova ateliéru s originálním nábytkem.
 

František Kupka

František Kupka (1871–1957), český malíř a grafik světového významu se stal jedním ze zakladatelů moderního abstraktního malířství – tzv. čisté abstrakce. Narodil ve východočeském Opočně a mládí strávil v nedaleké Dobrušce. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze žil krátce ve Vídni a posléze odcestoval do Paříže. Ve Francii, kde strávil převážnou část života, se uplatnil jako kreslíř, karikaturista a ilustrátor.



Jeho obrazy patří k nejžádanějším v tuzemských i světových aukčních galeriích. Dražby jeho děl v poslední době lámou aukční rekordy. Dílo Františka Kupky je zastoupeno v předních světových galeriích jako např. v Guggenheim Museum v New Yorku, Musée d´Orsay v Paříži nebo v Národní galerii v Praze. Nejrozsáhlejší kolekce jeho děl je klenotem stálé expozice moderního evropského umění, vystavené v Museu Kampa v Sovových mlýnech na pražské Kampě. Umělcovy prvotiny si můžete prohlédnout ve Vlastivědném muzeu v Dobrušce.
 

Josef Šíma

Také Josef Šíma (1891–1971), rodák z východočeské Jaroměře, prožil velkou část života ve Francii a někdy proto bývá dokonce považován za francouzského malíře. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze ve třídě Jana Preislera; svými obrazy, plnými antické mytologie, tajemství a symboliky, navázal právě na dílo svého učitele.



Šíma patřil společně s Toyen a Jindřichem Štyrským k předním českým surrealistům. V jeho díle se projevil mimo jiné poetismus, symbolismus a další soudobé umělecké směry. Četnými záhadami obestřený obraz Návrat Theseův, který umělec vytvořil roku 1933, je součástí sbírek Galerie hlavního města Prahy a na přelomu let 2006/2007 byl součástí expozice v Domě U Zlatého prstenu.

Další aktuality

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m.
21. listopad 2024 6:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

Skiareál Špindlerův Mlýn se na zimní sezónu, která zde začne od 7. prosince 2024, intenzivně připravuje již několik měsíců. Lyžaře zde čekají skvělé sjezdovky, které byly oceněny v rámci prestižní soutěže World Ski Awards 2024 jako nejlepší z České republiky. Z nejnovějších sjezdovek se projedete na široké modré Vodárenské anebo po červené Přehradní či modré Lesní. Letošní novinkou je nový koncept sezónní permanentky Gopass Ski Flexi, který se bude líbit lyžařům-pohodářům, kteří ještě nevědí, kolik budou v sezóně lyžovat, ale chtějí využívat výhody a pohodlí sezónkaře.
18. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Lyžařský areál ve Špinderově Mlýně nabízí Gopass Ski Flexi, který platí i v zahraničí

Skiareál Špindlerův Mlýn je oblíbenou českou Mekkou zimního lyžování. Zábavu na sněhu tady zažijí nároční i nenároční lyžaři a snowboardisté a také milovníci běžek a skialpinisté. Skiareál pořádá celou řadu akcí, a to včetně těch největších mezinárodních. Zahájení letošní lyžařské sezóny zde proběhne 7. prosince 2024, už teď je však možné koupit si zcela nový koncept sezónní permanentky Gopass Ski Flexi, který platí pro 10 středisek ve střední Evropě. K dostání je také Gopass Ski sezónka pro aktivní lyžaře.
17. listopad 2024 15:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

Ještě než začnou v obchodech fronty a masová hysterie nad nákupem vánočních dárků, proběhnou v obci Kuks poklidné vánoční trhy. Ty návštěvníkům nabídnou ruční výrobky s vánoční tématikou, náměty na vánoční dárky a horkou medovinu. Navíc můžete využít poslední příležitosti navštívit v tomto roce expozici Hospitálu Kuks. Trhy a prohlídky proběhnou o víkendech 16. až 17. listopadu a 23. až 24. listopadu 2024. Využijte poslední možnost k návštěvě hospitalu v této sezóně. Otevřeny budou všechny expozice Hospitalu Kuks od 9:00 do 16:00. Užijte si hospital v netradiční "skoro zimní" atmosféře!
14. listopad 2024 4:43
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

Využijte poslední možnost toulat se barevnou přírodou našich nejvyšších hor, dokud ji opět nepokryje na několik dlouhých měsíců bílá sněhová peřina. Kudy z nudy vám tentokrát poskytne tipy na dosud málo objevená místa, kde nepotkáte davy turistů. Nezapomeňte si s sebou vzít dalekohled, bude se hodit, až se budete chtít rozhlédnout do daleka z některých zdejších vyhlídek.
11. listopad 2024 13:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

Opět po roce přiveze 11. listopadu 2024 bílý kůň na Velké náměstí v Hradci Králové pod Bílou věž Martina coby symbol přicházející zimní turistické sezóny. Ve dvě hodiny odpoledne odstartuje bohatý program pro všechny věkové generace. Ve stáncích přijdou návštěvníkům vhod svatomartinské rohlíčky či víno a mnoho dalších dobrot, oči potěší třeba živé ukázky kovářského řemesla.
10. listopad 2024 7:38
Kultura, Královéhradecký kraj

Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

Tradiční jarmark – Martinské trhy proběhnou v Hradci Králové již popatnácté. Do Hradce se vneděli 10. listopadu 2024 sjedou řemeslníci z měst, obcí a vísek celé naší krásné vlasti, aby ve všech prostorách Adalbertina a přilehlého parkoviště od 9 do 16 hodin předvedli výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel. Prodávat se bude jak v budově, tak i v okolí budovy.
10. listopad 2024 7:22
Kultura, Královéhradecký kraj

Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

Měsíc listopad přináší paletu zářivých podzimních barev, a to si žádá vyrazit do přírody. Stezka korunami stromů Krkonoše zve rodiny s dětmi k její návštěvě a po celý měsíc nabízí využití speciální nabídky na vstup na stezku pro děti do 14 let zdarma. Vstupné platí pouze dospělí.
30. říjen 2024 12:09
Příroda, Královéhradecký kraj