ÚvodAktualityPo stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma
Zážitky

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Tři čeští malíři a téměř současníci, ovlivnění sladkou Francií. Tři podobné osudy, tři různé umělecké styly a v současnosti vysoce ceněná díla, při prodejích lámající rekordy aukčních síní. Kdo jsou ti tři muži, kteří – ač rodáci z malých měst českého a moravského venkova – dokázali svým uměním oslnit celý svět?

Alfons Mucha

Alfons Mucha (1860–1939) byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese neboli umění „art nouveau“, autora slavných grafických listů, plakátů. 24. července 2003, v den 143. výročí umělcova narození, byla v budově bývalé radnice v jihomoravských Ivančicích otevřena stálá expozice, připomínající jeho život a dílo.



Přestože Mucha dlouhá léta žil v Paříži a USA, k rodným Ivančicím si zachoval vřelý vztah. Vytvořil plakát ke zdejší krajinské výstavě, ilustroval titulní list městské kroniky a Ivančice s typickou siluetou kostelní věže jsou zobrazeny i na jednom z pláten Slovanské epopeje. Část obrazů je vystavena v Národní galerii v Praze, část na zámku v Moravském Krumlově, jen kousek od Ivančic. Monumentální dílo Mucha započal roku 1910 na zámku Zbiroh a dokončil jej o 18 let později – roku 1928.

Umělec byl rovněž autorem první československé známky, podílel se na výzdobě katedrály sv. Víta na Pražském hradě, Primátorského sálu v Obecním domě v Praze nebo pařížského metra.

Dílo slavného malíře přehledně dokumentuje Muzeum Alfonse Muchy v barokním Kaunickém paláci na Novém Městě v Praze. Vedle stovky olejomaleb, kreseb, pastelů, soch, fotografií a osobních předmětů z rodinné sbírky jsou vystaveny i slavné plakáty, které Mucha vytvořil pro Sarah Bernhard – legendární pařížskou herečku konce 19. století. Zajímavá je také náznaková instalace Muchova ateliéru s originálním nábytkem.
 

František Kupka

František Kupka (1871–1957), český malíř a grafik světového významu se stal jedním ze zakladatelů moderního abstraktního malířství – tzv. čisté abstrakce. Narodil ve východočeském Opočně a mládí strávil v nedaleké Dobrušce. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze žil krátce ve Vídni a posléze odcestoval do Paříže. Ve Francii, kde strávil převážnou část života, se uplatnil jako kreslíř, karikaturista a ilustrátor.



Jeho obrazy patří k nejžádanějším v tuzemských i světových aukčních galeriích. Dražby jeho děl v poslední době lámou aukční rekordy. Dílo Františka Kupky je zastoupeno v předních světových galeriích jako např. v Guggenheim Museum v New Yorku, Musée d´Orsay v Paříži nebo v Národní galerii v Praze. Nejrozsáhlejší kolekce jeho děl je klenotem stálé expozice moderního evropského umění, vystavené v Museu Kampa v Sovových mlýnech na pražské Kampě. Umělcovy prvotiny si můžete prohlédnout ve Vlastivědném muzeu v Dobrušce.
 

Josef Šíma

Také Josef Šíma (1891–1971), rodák z východočeské Jaroměře, prožil velkou část života ve Francii a někdy proto bývá dokonce považován za francouzského malíře. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze ve třídě Jana Preislera; svými obrazy, plnými antické mytologie, tajemství a symboliky, navázal právě na dílo svého učitele.



Šíma patřil společně s Toyen a Jindřichem Štyrským k předním českým surrealistům. V jeho díle se projevil mimo jiné poetismus, symbolismus a další soudobé umělecké směry. Četnými záhadami obestřený obraz Návrat Theseův, který umělec vytvořil roku 1933, je součástí sbírek Galerie hlavního města Prahy a na přelomu let 2006/2007 byl součástí expozice v Domě U Zlatého prstenu.

Další aktuality

Září v broumovském klášteře bude ve znamení burčákobraní a Podzimního trhu

Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat pohodovou atmosféru sousedských trhů! Potkat se, popovídat si, relaxovat u hudby, ochutnat burčák nebo nakoupit regionální produkty na trhu… To budou hlavní cíle dvou tradičních zářijových akcí v broumovském klášteře: Klášterního Burčákobraní, které se bude konat v sobotu 7. září, a Podzimního trhu, který na nádvoří kláštera „vyroste“ v sobotu 21. září. Na obě akce je vstup zdarma. Návštěvníky čeká široká nabídka lokálních produktů.
5. září 2024 13:15
Zážitky, Královéhradecký kraj

V České Skalici se chystají Jiřinkové slavnosti

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu neodmyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 6. až 8. září 2024. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.
3. září 2024 14:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda

V sobotu 7. září 2024 se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program, který se na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, odehraje v centru města Náchoda. Těšit se můžete na divadlo, hudbu, prodejní stánky i komentované prohlídky muzea.
2. září 2024 7:09
Zážitky, Královéhradecký kraj

Nevíte, kam na výlet an Hradecku? Vyzkoušejte Fajnpark u Chlumce nad Cidlinou

Užijte si skvělý den s dětmi při návštěvě zábavního parku, který nabízí atrakce pro malé i velké! Fajnpark nedaleko Chlumce nad Cidlinou láká na trampolíny, zvířátka, dinosaury nebo třeba autodráhu s Ufo Cars. Otevřeno je tu od dubna do konce října.
31. srpen 2024 10:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Festival Za poklady Broumovska pomalu končí, oblast stojí za návštěvu i po koncertech

Patnáctým koncertem v pořadí bude v sobotu 31. srpna 2024 ukončen 19. ročník mezinárodního festivalu Za poklady Broumovska. Koncert začíná od 18 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na festival, ale i co dalšího můžete na Broumovsku zažít.
28. srpen 2024 12:15
Kultura, Královéhradecký kraj

Hořice v Podkrkonoší opět vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!

Stalo se již tradicí, že náměstí Jiřího z Poděbrad ožívá ma přelomu srpna a září slavnostmi na počest hořických trubiček, vyhlášené pochoutce, které se v Hořicích připravují od roku 1812. Další ročník slavností je připraven na sobotu 31. srpna 2024 a těšit se můžete na pestrý program na pódiu, ale i na stánky prodejců. Přijďte si zamlsat, zasoutěžit a užít si příjemný den protkaný koncerty pod širým nebem!
27. srpen 2024 21:55
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
27. srpen 2024 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zvoníci se sjedou ve středu do Hradce Králové – městem projde průvod v renesančních kostýmech

V Hradci Králové se bude ve středu 28. 8. 2024 odpoledne konat slavnost Den zvoníků s neobyčejným Ceremoniálem zvoníků. Jedná se o slavnosti na počest sv. Augustina, patrona nejen zdejšího zvonu, ale především všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Ceremoniál zvoníků se uskuteční před slavnostním zvoněním na zvon Augustin. Průvod hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech půjde od Adalbertina k Bílé věži. Poté bude pasován nový zvoník. Následně se do šíré dáli rozezní Augustin, třetí největší zvon v republice.
26. srpen 2024 14:00
Památky, Královéhradecký kraj