ÚvodAktualityPo stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma
Zážitky

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Tři čeští malíři a téměř současníci, ovlivnění sladkou Francií. Tři podobné osudy, tři různé umělecké styly a v současnosti vysoce ceněná díla, při prodejích lámající rekordy aukčních síní. Kdo jsou ti tři muži, kteří – ač rodáci z malých měst českého a moravského venkova – dokázali svým uměním oslnit celý svět?

Alfons Mucha

Alfons Mucha (1860–1939) byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese neboli umění „art nouveau“, autora slavných grafických listů, plakátů. 24. července 2003, v den 143. výročí umělcova narození, byla v budově bývalé radnice v jihomoravských Ivančicích otevřena stálá expozice, připomínající jeho život a dílo.



Přestože Mucha dlouhá léta žil v Paříži a USA, k rodným Ivančicím si zachoval vřelý vztah. Vytvořil plakát ke zdejší krajinské výstavě, ilustroval titulní list městské kroniky a Ivančice s typickou siluetou kostelní věže jsou zobrazeny i na jednom z pláten Slovanské epopeje. Část obrazů je vystavena v Národní galerii v Praze, část na zámku v Moravském Krumlově, jen kousek od Ivančic. Monumentální dílo Mucha započal roku 1910 na zámku Zbiroh a dokončil jej o 18 let později – roku 1928.

Umělec byl rovněž autorem první československé známky, podílel se na výzdobě katedrály sv. Víta na Pražském hradě, Primátorského sálu v Obecním domě v Praze nebo pařížského metra.

Dílo slavného malíře přehledně dokumentuje Muzeum Alfonse Muchy v barokním Kaunickém paláci na Novém Městě v Praze. Vedle stovky olejomaleb, kreseb, pastelů, soch, fotografií a osobních předmětů z rodinné sbírky jsou vystaveny i slavné plakáty, které Mucha vytvořil pro Sarah Bernhard – legendární pařížskou herečku konce 19. století. Zajímavá je také náznaková instalace Muchova ateliéru s originálním nábytkem.
 

František Kupka

František Kupka (1871–1957), český malíř a grafik světového významu se stal jedním ze zakladatelů moderního abstraktního malířství – tzv. čisté abstrakce. Narodil ve východočeském Opočně a mládí strávil v nedaleké Dobrušce. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze žil krátce ve Vídni a posléze odcestoval do Paříže. Ve Francii, kde strávil převážnou část života, se uplatnil jako kreslíř, karikaturista a ilustrátor.



Jeho obrazy patří k nejžádanějším v tuzemských i světových aukčních galeriích. Dražby jeho děl v poslední době lámou aukční rekordy. Dílo Františka Kupky je zastoupeno v předních světových galeriích jako např. v Guggenheim Museum v New Yorku, Musée d´Orsay v Paříži nebo v Národní galerii v Praze. Nejrozsáhlejší kolekce jeho děl je klenotem stálé expozice moderního evropského umění, vystavené v Museu Kampa v Sovových mlýnech na pražské Kampě. Umělcovy prvotiny si můžete prohlédnout ve Vlastivědném muzeu v Dobrušce.
 

Josef Šíma

Také Josef Šíma (1891–1971), rodák z východočeské Jaroměře, prožil velkou část života ve Francii a někdy proto bývá dokonce považován za francouzského malíře. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze ve třídě Jana Preislera; svými obrazy, plnými antické mytologie, tajemství a symboliky, navázal právě na dílo svého učitele.



Šíma patřil společně s Toyen a Jindřichem Štyrským k předním českým surrealistům. V jeho díle se projevil mimo jiné poetismus, symbolismus a další soudobé umělecké směry. Četnými záhadami obestřený obraz Návrat Theseův, který umělec vytvořil roku 1933, je součástí sbírek Galerie hlavního města Prahy a na přelomu let 2006/2007 byl součástí expozice v Domě U Zlatého prstenu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj