ÚvodAktualityKalendář 2024: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě
Letní sporty

Kalendář 2024: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?
Nemusíte bloudit v terénu a vymýšlet, kudy se vám chce jít a kudy ne, trasa je daná a startovné symbolické. Účast ostatních motivuje k tomu, abyste došli až do cíle. Cestou se poznáte se zajímavými lidmi a popovídáte si. Pokud o společnost jiných nestojíte, alespoň můžete porovnávat svou výkonnost. A ještě navíc uvidíte a poznáte krásná místa, která jste v životě neviděli anebo jste kolem nich třeba jen projeli autem. Zkrátka chůze vám krajinu dovolí vnímat úplně jinak. Vezměte si trekové hůlky a dobré boty a vyrazte do terénu!

Pěší trasy, turistika a nordic walking
 

Jaro nabité pochody

Doplňme ještě jednu výhodu: na portálu Kudy z nudy na vás myslíme a náš kalendář akcí na pochody rozhodně nezapomíná. Není nic lepšího než si hned z jara protáhnout nohy na pěkném výletě. V Přerově začnou pěkně zostra, už 9. března startuje pochod Přerovská padesátka – memoriál Jiřího Caletky. Padesátky v názvu se nelekejte, tak jako u dalších pochodů lze vybírat z různých délek tras. Zde jsou k dispozici trasy 6 – 50 km. V sobotu 9. března se půjde také  příjemný jarní výlet o několika trasách krajinou, kde se psaly Staré pověsti české. Pochod Předjaří v Poohří čeká již 39. ročník. Poslední březnový den, v neděli 31. března, vystoupejte na Mědník pro velikonoční vajíčko. Odměnou vám krom vajíčka bude překrásný kruhový rozhled. 
 
V sobotu 13. dubna můžete vyrazit na Středočeskou šedesátku, která letos startuje i končí v Dobříši. Z připravených tras 9 – 60 km si vyberete pohodovou trasu i pořádně dlouhý výšlap! Dálkový turistický pochod Ústecká jarní padesátka vás v sobotu 20. dubna provede krásami Českého středohoří. Letos se jde po osmapadesáté. 

V sobotu 4. května můžete vyrazit z Karlštejna na dvanáctý ročník pochodu Karlštejnská tlapička. Pochod pořádá KČT Trilobit Barrandov a provede vás přírodou Českého krasu. Český kras si užijete i na padesátem ročníku pochodu Jarním českým krasem v sobotu 11. května. V sobotu 11. května láká milovníky chůze také střední Morava, město Přerov a turistický pochod Za přerovským zubrem a cykloturistická projížďka Přerovskem
 

Nejslavnější pochod

Milovníci dálkových pochodů ví anebo tuší, ostatní mohou hádat: co mají společného 70 km dlouhá trasa se startem v Praze-Hájích a nespočet kratších tras z Týnce nad Sázavou, Pikovic, Čerčan, Tábora, Mladé Vožice, Sedlčan, Milevska či Benešova, speciální dětská 23 km dlouhá trasa z Votic a vozíčkářská trasa z Miličína, o cyklistických trasách nemluvě? Samozřejmě cíl v Prčici a společnou hlavičku Pochodu Praha – Prčice. Letos se v sobotu 18. května koná už 57. ročník. Ale pozor! Je nutné se na vámi zvolenou trasu předem elekttronicky zaregistrovat na stránkách pochodu! Registrace probíhá od 1. do 18. května 2024, startovné přijde na 40 Kč.

rozhledna tanečniceNe všichni ale míří právě sem, konkurence slavné akce jiné organizátory neodradila. Ve stejném termínu vás pozveme například na Severní stopou – mezinárodní turistický pochod ve Šluknovském výběžku, nejsevernější části České republiky. Lokalita pochodu nabízí mnoho krásných cest se spoustou turistických zajímavostí, zjména rozhledna Tanečnice skýtá rozmanité výhledy na okolní krajinu. Beskydy a podhůří si projdou účastníci pochodu Štramberský Jasoň. Z tras si vybere aktivní turista každé kategorie – trasy jsou dlouhé od 6 do 53 km. Součástí Jasoně je také závod Jasoň45. Náročnou trasu lze zdolat chůzí i během.
 

Pochody v červnu i v létě

Užijte si krásné červnové počasí a vydejte se na pochod Krakonošova stovka. Troufnete-li si na celých 100 km, vyrazíte již večer v pátek 14. června. Na kratší trasy 50 a 25 km i horský dálkový běh 25 vyrazíte v sobotu 15. června ráno. V sobotu 22. června se můžete přidat k pochodu Memoriál kamenného brouka v okolí Hořovic či na druhé straně republiky ke 47. ročníku turistického pochodu a 26. ročníku cykloturistické jízdy Konické štrapáce a Na kole okolo Konice

Jestli vás baví turistika tolik, že jednodenní výlety jsou pro vás málo, je tu výzva 4dny. Čtyřdenní pochod 17. – 20. července v opavském Slezsku je intenzivní způsob, jak si užít rozmanitost krajiny, kterou tato část Slezska nabízí. Půjdete krajem bunkrů, horskou etapu, zámeckou trasu a poslední část vás zavede do Kravař

V sobotu 3. srpna máte možnost vrátit se trochu nostalgicky v čase a poznat místa počátků českého trampingu na pochodu Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích. Pochod pořádá KČT Trilobit Barrandov a do této oblasti zve i na konci srpna. V sobotu 31. srpna pořádají pochod Čtyři řeky s Trilobitem, řeka první, Sázava. Trasy mají různé délky a cílem je, stejně jako v případě předchozího pochodu, příjemné občerstvení Zelená rokle v Petrově u Prahy. 
 

Přírodou v podzimních barvách

Prázdniny končí, ale i v září je nádherně a výlety pokračují. Speciální akcí pro děti je v sobotu 14. září Pohádková cesta – Porta Bohemica, trasa o délce 3 km v okolí Větruše, plná pohádkových postav a soutěží. Start je před přírodním bludištěm a podíváte se i na Humboldtovu vyhlídku. V Krušných horách se 14. září půjde i poběží závod Rotavské pahorky

V sobotu 19. října projde pochod Kol dokola Kostomlat příjemnou krajinu Polabí. V sobotu 26. října si užijete barevný podzim v okolí Zlíchova a Berouna na pochodu S Trilobitem do Holyně bez holinek. Velkou listopadovou akcí, v sobotu 30. listopadu, je pochod Křížem krážem po kopečkách – Memoriál Luboše Janovského se startem v Černošicích a cílem v Jílovišti. Trasy jsou dlouhé až 50 km a už může být pěkně mrazivo, tak si nezapomeňte přibalit do batůžku i něco pro zahřátí. 
 

Pár rad na závěr

Chůze je nejpřirozenější pohybovou aktivitou a je vhodná téměř pro každého.
  • Pro udržení kondice bychom denně měli ujít nejméně 10 000 kroků. Nemáte krokoměr? Nevadí, víme, že to odpovídá přibližně 6 až 7 km.
  • Tuto vzdálenost bychom měli denně ujít pro zlepšení zdraví a udržení optimální váhy.
  • Podobně jako jiná pohybová aktivita i chůze může pomoci při snižování nadváhy.
  • Po čtyřiceti minutách chůze spálíme přibližně třetinu tabulky čokolády, jedno světlé pivo nebo 15 dkg kuřecích jater.
  • Můžete si stáhnout aplikaci do svého mobilu, pomůže vám s počítáním kroků, tras i výkonu.
  • Chcete tipy na pár zajímavých míst pro procházku? Až pojedete na některý hrad či zámek, přidejte k cestě od parkoviště k pokladně a zpět pár kilometrů zámeckými parky. Ideální jsou pro takové výlety třeba Konopiště, Kačina, Krásný Dvůr, Kynžvart nebo Kroměříž.
  • Ne, skutečně jsme si začáteční písmeno K aneb kroky nevybrali záměrně. Vyzkoušet můžete i ChudeniceAmerickou zahradou, kopce v okolí Buchlova, Průhonice, Veltrusy, Lemberk nebo Dobříš.
Kol dokola Kostomlat

19. 10.
Kol dokola Kostomlat

Přidejte se 19. října k 5. ročníku pochodu Kol dokola Kostomlat a užijte si podzimně zbarvenou krajinu.

Rotavské pahorky

14. 9.
Rotavské pahorky

Osmý ročník běžeckého a turistického závodu na 10 km pro širokou veřejnost se uskuteční v Rotavě 14. září 2024.

Čtyřdenní pochod Opava

17. 7.20. 7.
Čtyřdenní pochod Opava

Turistická akce.

Čtyři řeky s Trilobitem

31. 8.
Čtyři řeky s Trilobitem

Přidejte se k 17. ročníku pochodu Čtyři řeky s Trilobitem (řeka první – Sázava) v sobotu 31. srpna. Připraveny jsou trasy 9 – 51 km.

Křížem krážem po kopečkách – Memoriál Luboše Janovského

30. 11.
Křížem krážem po kopečkách – Memoriál Luboše Janovského

Turistický pochod Křížem krážem po kopečkách (Kopanina) – Memoriál Luboše Janovského 9. ročník.

Buď připraven! Aneb...

2. 6.
Buď připraven! Aneb...

Buď připraven! Aneb... 7. ročník turistického pochodu se startem v Jílovém u Prahy.

Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích

3. 8.
Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích

Přidejte se k pochodu Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích a poznejte krásná místa českého trampingu.

Memoriál kamenného brouka

22. 6.
Memoriál kamenného brouka

Turistický pochod KČT, který vede krajinou Brdských lesů v okolí Hořovic.

S Trilobitem do Holyně bez holinek

26. 10.
S Trilobitem do Holyně bez holinek

Turistický pochod ze Zlíchova či Berouna do Holyně.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta Příroda

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi Příroda

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Krajem vína – Expedice krajem André

22. 6.
Krajem vína – Expedice krajem André

Užijte si zvlněnou vinařskou krajinu s dalekými výhledy a zažijte atmosféru pozdního jara mezi vinicemi. Na kole nebo pěšky vyrazíte v sobotu 22. června z Hustopečí z Amfiteátru objevovat vinice a všech děvět obcí, které leží v kraji André.

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře Příroda

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře

Na trase dlouhé 8 km, která vede z Pusteven úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení, kde se dozvíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert.

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor Příroda

Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Přírodní rezervace Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území Orlických hor. Pro svůj velký význam přezdívána "botanickou zahradou Orlických hor", roste zde více než 294 druhů rostlin.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové Památky

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe Příroda

Klopotský vodopád uprostřed kaňonu Labe

V dolní části hraničního Klopotského potoka (zvaného také Gelobtbach) u Dolního Žlebu, se nachází asi 4m vysoký vodopád padající do vodní nádrže, náležící k bývalému mlýnu. Rovněž celý zdejší přírodní amfiteátr obklopený vysokými pískovcovými stěnami byl roku 1856 vytvořen lidskou rukou.

Hřebečské důlní stezky Letní sporty

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Lesnický park Křivoklátsko Příroda

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji Příroda

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje Příroda

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Další aktuality

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
29. květen 2024 15:24
Letní sporty

10 tipů pro milovníky jachtingu: kurzy, plavby, půjčovny

Snili jste vždycky o plavbě na plachetnici? Zkuste letos své sny uskutečnit! Přihlaste se do kurzu jachtingu a začněte s tímto krásným sportem. Jestliže už máte průkaz VMP, ale nevlastníte své plavidlo, můžete si jej vypůjčit na mnoha přehradách a jezerech. S větrem v zádech zažijete pod plachtami úžasné chvíle!
24. květen 2024 11:00
Letní sporty

Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Víte, co my všichni původem jsme? Ať se vám to líbí nebo ne, kdysi jsme byli lovci a sběrači. Kdo seděl doma v jeskyni u ohně, neulovil vůbec nic a posbíral tak maximálně skoliózu. Aby se člověk uživil, musel chodit. Bez chůze to nešlo a naše tělo je k ní skvěle uzpůsobeno. Chůze je zdravá i v dnešních časech, denně bychom měli ujít 10 000 kroků.
16. květen 2024 8:59
Letní sporty

Mezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

Cestování je skvělá zábava, která utužuje rodinné vztahy. Rodiny se mohou znovu spojit, povídat si o krajině, vzpomínat, hrát slovní hry a užívat si společně strávený čas. A třeba také oslavit 15. květen jako Mezinárodní den rodiny. Nudíte se při cestování nebo si jen chcete zkrátit dlouhé chvíle? Máme pro vás náměty na osvědčené hry pro zábavu právě pro podobné případy. Klasické procházky městem děti obvykle nudí, pro zpestření a zatraktivnění vycházky po městě je osvědčená hra Městské bingo. Tu a další hry pro vás máme připraveny, zkuste si je s dětmi zahrát.
15. květen 2024 15:02
Letní sporty

Tipy, kam na skály a skalky pro horolezce – zajímavé lezecké terény z celého Česka

Skalní město Adršpašské skaly, Prachovské skály, Broumovské stěny... tato místa zná každý správný horolezec. Kudy z nudy má pro vás ale i jiné zajímavé horolezecké terény po celé České republice, včetně dalších pískovcových oblastí. Nabídneme vám také netradiční místa, individuální výpravy s vlastním průvodcem a lezecké stěny, které můžete zdolávat také během nepříznivého počasí.
12. květen 2024 9:00
Letní sporty

10 tipů na místa, kde objevíte vodní parky a hravé vodní prvky aneb ve stínu a na výsluní

Jak se postarat o báječný program pro děti na výletě? Vypravte se s Kudy z nudy tam, kde si užijete hrátky s vodou. Nemyslíme bazény a koupaliště, ale zábavné vodní prvky a vodní hřiště, kde můžete sledovat tok říček a potůčků, budovat jezy, využívat stavidla a vodní kaskády, roztáčet vodní kola a mlýnky a cachtat se v korýtkách. Vydejte se s námi za vodními hrátkami!
10. květen 2024 9:08
Letní sporty

10 tipů, kam na rafting

Chcete si aktivně odpočinout a poznat, co ve vás je? Užijte si rafting! Zapomeňte však na bachraté laminátové kanoe, neforemné lodní pytle a všudypřítomné mokro! Obstarožní plavidla na českých řekách už dávno vystřídaly nafukovací rafty, lehoučké umělohmotné kanoe a moderní vybavení. Řady půjčoven vám lodě dopraví, kamkoliv si budete přát, a patřičně se postarají o veškerý komfort a zázemí. Vyberte si z tipů pro začátečníky i "hotové" vodáky.
8. květen 2024 11:00
Letní sporty

10 tipů, kam na windsurfing

Windsurfing je u nás velmi populární, mnohem více než v leckterých přímořských státech. Jde o poměrně mladý sport, který u nás přišel do módy v 70. letech a rychle u nás zdomácněl, ačkoliv pochází původně od havajských domorodců, kteří se na prknech po příbojových vlnách klouzali od nepaměti. Windsurfing – název vznikl z anglických slov wind (vítr) a surf (příboj) a přesně vystihuje oč se v tomto sportu jedná. V dnešních tipech pro vás máme lekce pod vedením našich nejlepších surfařů, půjčovny i místa kde najdete skvělou vodu, čistý vzduch a vítr na adrenalinové sporty, jako je nejen windsurfing, ale také kitesurfing nebo jachting.
8. květen 2024 9:00
Letní sporty