Továrnu na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem založil v roce 1861 truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Továrna byla ve své době největší svého druhu a stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa.
Továrna úspěšně prošla více než stoletím, aniž se zastavila výroba a dnes je obchodní firma TON významným evropským centrem výroby kvalitního nábytku z ohýbaného dřeva.
Ohýbání dřeva je technologii výroby nábytku z bukového dřeva, která spočívá v napaření dřevěného hranolku sytou párou, aby se dal lépe ohýbat. Ruční ohyb opěradlové části nejen nejznámějších židlí na světě číslo 14 a číslo 18 se provádí pomocí tvárnice, jejíž tvar kopíruje speciální pásnice zabraňující praskání ohýbaného dřeva. Parním způsobem probíhá také ohýbání sedadla, které je v současnosti více automatizované.
Tradice inspiruje dodnes
Ohýbané dřevo Michaela Thoneta se stalo inspirací pro řadu dalších designérů, kteří k podobným tvarům využívali snadněji ohýbatelnou náhražku v podobě kovových trubek. Mezi tyto designéry patřili v historii mimo jiné Le Corbusier, Marcel Breuer, Mart Stamm, Miese van der Rohe, ale i Češi Ladislav Žák nebo Jindřich Halabala.
V současné době se jedná například o jména designerů Tom Kelley, který je v novodobé historii TONu prvním zahraničním designérem, který přišel s novými moderními trendy v oblasti židlí z ohýbaného dřeva, za něž následně získal řadu ocenění. Dále se v Bystřici pod Hostýnem nechali inspirovat například Mojmír Ranný či designové studio Olgoj Chorchoj.