ÚvodAktualityČeské značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky
Životní styl

České značky: TON a slavné thonetky aneb židle, které padaly z Eiffelovky

  • 4. listopadu 2021
Poslechněte si audio verzi článku
Šest ručně ohýbaných bukových kulatin, dva šrouby a deset vrutů: když je složíte dohromady, vznikne ikonická thonetka aneb židle číslo 14, nejprodávanější židle historie. Ohýbaný nábytek z továren Michaela Thoneta se poprvé představil na průmyslové výstavě v roce 1841 a vzápětí zaplavil celý svět. Jen slavných čtrnáctek bylo v letech 1860 až 1930 po celém světě prodáno více než 50 milionů.
Legendární thonetky se dodnes vyrábí v Bystřici pod Hostýnem: ostatně rodina Thonetů znamenala v 19. století pro město totéž jako o několik desítek let později Tomáš Baťa pro Zlín. Pro továrnu i pro obec nechali Thonetové vybudovat vodovod a kanalizaci, pro perspektivní zaměstnance stavěli dělnické domy, zaplatili železnici z Hulína do Bystřice včetně vlečky do továrního areálu, postavili nemocnici a založili tovární školu, kde se vyučovala technologie, fyzika, chemie, ekonomie i lesní hospodářství. Díky nim se Bystřice během několika málo let proměnila doslova před očima a už v roce 1864 byla povýšena na město.
 

Stará klasika, moderní design

thonetkami se setkáte doslova po celém světě. Sedí se na nich ve společnostech Microsoft a Google, popíjí káva ve Starbucks, uvidíte je v kanceláři PreciosySingapuru stejně jako v 8mičce v Humpolci, v restaurantu La Villa ve Zlíně nebo v pražské cukrárně Myšák.

Nadčasovou klasiku z TONu uznávají i dnešní tvůrci. V nabídce společnosti dnes je 250 modelů ve 40 tisících modifikacích, a ačkoli třetina patří klasickým thonetkám, najdete mezi nimi i ryze moderní kousky – například od Toma Kelleyho, prvního zahraničního designéra v novodobé historii TONu. Práci ohýbačů, kteří pracují úplně stejným způsobem a s podobným fortelem jako jejich předchůdci před 160 lety, si do Bystřice pod Hostýnem jezdí zkoušet výtvarníci, architekti i renomovaní designéři. Thonetky už dávno miluje celý svět, nové úspěchy sklízí především novinky: například židle Merano – na rozdíl od thonetek s rovnýma nohama – před několika lety získala nejvyšší ocenění ve světě designu Red Dot Design Award, ocenění se dočkal i věšák Petalo či barová židle Rioja.
 

Na návštěvu do společnosti TON

Dnes na zámku v Bystřici pod Hostýnem najdete stálou expozici, která vás provede tím nejzajímavějším z dlouhé historie od zakladatele Michaela Thoneta (1796–1871) až po současnou produkci TON. Bývalá Thonetova vila se proměnila v showroom, kde společnost představuje jak současnou produkci, tak historické kusy, jimiž se kdysi Michael Thonet proslavil.

Společnost se má čím chlubit: pověstnou čtrnáctku, ale také osmnáctku z roku 1867 anebo houpací křesla zvěčnili na svých obrazech Toulouse-Lautrec, Picasso, Renoir nebo Salvador Dalí, v pracovně je měl Lev Nikolajevič Tolstoj. Ve svých interiérech je používal i Le Corbusier, s nímž firma Thonet spolupracovala, jejich kvality uznávali i architekti Adolf Loos, Miese van der Rohe a také ti, kteří ve dvacátých a třicátých letech 20. století „objevili“ nábytek, jehož kostru místo dřeva tvořily ohýbané kovové trubky.
 

Tonetky nebo thonetky?

Truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet pocházel z Boppardu v Porýní. Ohýbaný nábytek poprvé představil roku 1841 na průmyslové výstavě v Koblenzi; tu si přijel prohlédnout i rakouský kancléř Metternich a právě na jeho doporučení přesídlil Thonet v následujícím roce do Vídně a později na Moravu. Důvod byl zřejmý: bukové lesy s bohatými zásobami dřeva byly tak blízko, že Thonetové ušetřili obrovské náklady na materiál i jeho přepravu. Přírodě ale zároveň mnohé vraceli: těžba dřeva, svoz a dokonce i ochrana ptactva v lesích, kde se dřevo těžilo, se řídily přísnými zásadami.

První TON, továrnu na ohýbaný nábytek, založil Michael Thonet v roce 1856 v Koryčanech (a právě tam vznikla v roce 1859 proslulá „čtrnáctka“), v roce 1861 pak zřídil pobočky v Bystřici pod Hostýnem a ve Vsetíně. Tady je také odpověď na otázku, zda je správně výraz thonetka nebo tonetka. Ani v jednom případě neuděláte chybu: v prvním případě je odvozená od jména zakladatele, v druhém od názvu závodu.
 

Víte, že?

  • Thonetka číslo 14 se do historie nábytkářství zapsala jako první židle navržená pro tovární výrobu. Pro nízkou hmotnost, dobrou cenu a pověstnou pevnost si rychle našla své místo ve vídeňských kavárnách, od čehož získala přídomek „kavárenská židle“.
  • Čtrnáctka není jen nadčasová a elegantní, ale také téměř nezničitelná. Protože dřevo nemá přeřezaná vlákna, nelze ji rozbít ani přerazit. Traduje se historka, jak Michael Thonet využil její nezničitelnost v reklamě: během Světové výstavy v Paříži prý židli házeli z Eiffelovy věže. Tehdy získala zlatou medaili, možná i za svou odolnost.
  • Jiná verze stejné historky mluví jen o tom, že ji Thonet pouze vyhodil z okna kanceláře, ale každopádně hod thonetkou vstoupil do dějin. Jako vrhací zbraň ji používali komici Laurel a Hardy, nábytek z TONu si zamiloval i Charlie Chaplin.
Podívejte se, kde se narodila slavná „thonetka“

Podívejte se, kde se narodila slavná „thonetka“

Nadčasová elegantní židle, která se řadí mezi ikony designu, to je slavná „thonetka“. Obdivovali ji architekti Le Corbusier, Adolf Loos i Miese van der Rohe. Její původ musíte ale hledat v Bystřici pod Hostýnem, kde roku 1861 Michael Thonet založil tehdy ve světě ojedinělou továrnu na ohýbaný nábytek.

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů Památky

Zámek Bystřice pod Hostýnem – sídlo rodiny Laudonů

Bystřický zámek je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Nejznámějšími majiteli byl rod Laudonů, kteří zámek vlastnili 106 let. Socha známého vojevůdce Ernesta Gideona Laudona zdobí zámek dodnes. Roku 1897 pobýval na zámku sám císař František Josef I.

Michael Thonet – továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem Zážitky

Michael Thonet – továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem

Továrnu na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem založil v roce 1861 truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu a stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa.

Replika funkcionalistické Zemanovy kavárny v Brně Gurmánská turistika

Replika funkcionalistické Zemanovy kavárny v Brně

Unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925 stojí v Jezuitské ulici v Brně. Původní jedinečná stavba byla zbořena v roce 1964, replika Zemanovy kavárny pak byla slavnostně otevřena 24. března 1995, v den 100. výročí Fuchsova narození.

Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou

Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou

Ochutnáte raději slivovici, pivo a víno anebo léčivou vodu ze zdejších pramenů? Východní Morava nabízí od všeho kousek: hrady a zámky, rozhledny, kopce a hřebeny s dalekými výhledy, poutní stezky i lidovou architekturu. Která místa patří k nejoblíbenějším?

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Propadněte kouzlu českého moderního designu!

Český design nabízí v mnoha oborech vysoký standard a originalitu. Mladí čeští designéři zaznamenávají úspěchy po celém světě a v jejich kvalitních a přitom dostupných, výrobcích s osobitým stylem nechybí pořádná dávka humoru či fantazie. Hledáte-li nový nápaditý styl, nechte se přesvědčit, že současný český design má co nabídnout – k zajímavým designovým kouskům patří elegantní a přitom technicky dokonalé vázy z varného skla studia Ogloj Chorchoj nebo výrobky Ronyho Plesla ze světélkujícího uranového skla. Úsměv na tváři vyvolají výrobky Maxima Velčovského, mezi které patří například popelník ve tvaru České republiky.

Josef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese

Josef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese

Architekt a designér Josef Hoffmann (15. prosince 1870, Brtnice – 7. května 1956, Vídeň) byl jednou z ústředních postav vídeňské moderny. Společně s Kolomanem Moserem založil Wiener Werkstätte, téměř 30 let fungující umělecké řemeslné dílny usilující o obnovu výtvarných a technických kvalit tehdejších výrobků. Pro tyto dílny pracovali nejlepší soudobí designéři a jejich výrobky vnášely do života zákazníků i svých tvůrců nevídanou krásu a eleganci.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to je zajímavá architektura a interiéry, móda, oděvní doplňky, šperky a umění, ale také grafický design, ilustrace, knihy a produkty, například hračky, sklo, porcelán či dopravní prostředky. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete expozice s přehlídkou designových skvostů, kam si zajít na výstavy, a představíme vám i zajímavé designové akce.

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.

Expozice ohýbaného nábytku na zámku Slezské Rudoltice Kultura

Expozice ohýbaného nábytku na zámku Slezské Rudoltice

Přehlídku nábytku z ohýbaného dřeva najdete na zámku Slezské Rudoltice. Produkci firem a nejlepší kusy nábytku z přelomu 19. a 20. století zastupují firmy Gebruder Thonet, Jacob a Josef Kohn, D.G. Fischel, Mundus, L.A. Bernkop.

Další aktuality

Jen jednou za tři roky: v Hluku se chystají Dolňácké slavnosti s jízdou králů!

Dolňácké slavnosti písní a tanců, jedinečný festival slováckých zvyků a kultury, začínají v Hluku ve čtvrtek 3. a potrvají do pondělí 7. 7. 2025. Jejich součástí bude též legendární jízda králů, starobylý národopisný zvyk zapsaný na listinu světového dědictví UNESCO. Uskuteční se v neděli 6. 7. od brzkých ranních hodin. Hlucká jízda králů je tak druhou, jež můžete letos vidět. Jednou za šest let se konají v jednom roce všechny tři jízdy králů: vlčnovská, hlucká a kunovská. Všechny tři jízdy bychom podle těchto pravidel měli v jeden rok vidět opět až v létě 2028.
1. červenec 2025 10:00
Kultura, Zlínský kraj

Buchlovický zámek ozdobí tisíce růží

Zámek v Buchlovice ozdobí od 3. do 6. července 2025 květinové vazby z tisíce růží a dalších květin. Nejen zámek ozdobený květinami je překrásný, můžete si projít také přilehlý zámecký park s cizokrajnými dřevinami. Na zámku je k vidění také sbírka fuchsií patřící mezi nejvýznamnější ve střední Evropě.
1. červenec 2025 6:00
Příroda, Zlínský kraj

100 let živé tradice v srdci Valašska: Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby

Valašské muzeum v přírodě a také celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá od 4. do 6. července 2025 zpěvem a tanci. Folklorní soubory z České republiky i ze zahraničí se představí na Mezinárodním folklorním festivalu Rožnovské slavnosti. Hudba, tanec a lidové obyčeje naplní město i Valašské muzeum v přírodě a připomenou jedinečný odkaz minulosti. Během tří dnů se představí více než čtyřicet valašských souborů a hosté z Belgie, Maďarska, Rumunska a krajanský soubor z Chorvatska.
30. červen 2025 9:23
Kultura, Zlínský kraj

Dny lidí dobré vůle na Velehradě nabídnou duchovní a společenský program

4. a 5. červenec patří na Velehradě již tradičně lidem dobré vůle. Sjíždí se sem ze všech koutů nejen České republiky, aby oslavili Den slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Zatímco 4. července organizátoři chystají bohatý program pro všechny věkové kategorie – návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na koncerty, fotografický workshop, soutěž ve fotbalových dovednostech nebo celou řadu zajímavých výstav či aktivit pro děti. Následující den, 5. červenec, patří tradičně Národní poutní mši svaté.
28. červen 2025 6:00
Kultura, Zlínský kraj

Jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice se pojede v Holešově

V Holešově na Východní Moravě se v sobotu 28. června 2025 uskuteční již 32. ročník Bikemaratonu Drásal České Spořitelny. Jde o jeden z nejkultovnějších cyklistických závodů na horských kolech v České republice. Přestože jde o jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice, je to akce, na kterou mohou přijet celé rodiny.
26. červen 2025 8:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Valachy man startuje už tento víkend

Nejnavštěvovanější veřejný triatlonový závod v České republice je opět tu! Už v sobotu 28. června 2025 bude žít vodní nádrž Bystřička na Vsetínsku legendárním Valachy manem. Pořadatelé v okolí přehrady připravili trasy úplně pro všechny: pro děti, začátečníky, hobíky i zkušené sportovce. Také letos je závod zařazen do Českého poháru v terénním triatlonu 2025.
25. červen 2025 16:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Na Soláni proběhne tradiční Sečení lúk

Již po pětadvacáté ožije vrchol hory Soláň nad Velkými Karlovicemi na Valašsku slavností Sečení lúk. Uskuteční se v pátek 27. června 2025 po spadnutí večerní rosy v 18 hodin a nabídne soutěž sekáčů i folklórní vystoupení. Celou soutěž zahájí střelbou z pušek Portáši. Vystoupí cimbálová muzika Soláň, zazpívají Karlovjanky, mužský pěvecký sbor z Kunovic a Valašský sbor portášský.
25. červen 2025 10:00
Životní styl, Zlínský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi ve Zlínském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Zlínského kraje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Určitě vám pomohou doporučení portálu Kudy z nudy, které jsou ušity rodině přesně na míru. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky živými či kovovými, do skanzenu či si zařádit v dětském světě? Stačí si vybrat.
24. červen 2025 12:19
Zážitky, Zlínský kraj