ÚvodAktuality#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky
Kultura

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

  • 3. května 2021
Chystáte se do Liberce? Pak byste vedle zoologické zahrady, novorenesanční radnice nebo Ještědu měli do výletního programu zařadit i prohlídku Severočeského muzea. Sídlí v budově, která vypadá jako zámek, je jednou z dominant Masarykovy třídy a hlídají ho lev a lvice.
Dvě muzea plná umění a designu: Severočeské muzeum v Liberci a Muzeum užitého umění ve Vídni
Liberec
Vídeň
Muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako vůbec nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích. Hlavní budova na Masarykově třídě vznikla v letech 1896–1898 podle projektu rakouského dvorního architekta Friedricha Ohmanna, který nápaditě kombinoval secesní a historizující formy. Do konečné podobě ale promluvili další lidé, patrně liberečtí továrníci a členové muzejního kuratoria: původní vize například nepočítala s jednačtyřicet metrů vysokou věží, která je věrnou kopií věže liberecké radnice. Nemyslíme však současnou novorenesanční radnici, ale její předchůdkyni, strženou roku 1893.
 

Lev, lvice a sedící čert aneb sochař Jaroslav Róna



Budovu Severočeského muzea zkrátka stojí za to obejít ze všech stran: trochu připomíná zámek a trochu kostel, k západní straně muzea je dokonce přistavěná kopie soukenického domu z konce 18. století, který údajně musel ustoupit stavbě banky na dnešním náměstí Českých bratří.

V letech 2018–2021 bylo muzeum zavřené kvůli rekonstrukci, která přinesla řadu novinek. Řadu z nich jako běžní návštěvníci neuvidíte, namátkou nové elektrorozvody a technologie, požární a zabezpečovací systémy nebo klimatizaci, k nejviditelnějším změnám ale patří dvě velké bronzové sochy lva a lvice, které nyní střeží velké vstupní schodiště. Lvi tu podle původních plánů měli stát už na konci 19. století, jenže tehdy na ně nezbyly peníze. Více než 120 let opuštěné sokly teď zdobí šelmy od sochaře Jaroslava Róny. Pro Liberec je to další z uměleckých děl stejného autora: známé je třeba Dítě z Marsu na Ještědu nebo Sedící čert před budovou Oblastní galerie na Masarykově třídě.
 

Severočeské muzeum a rozrůstání sbírek

Kdo zná tradice severních Čech, toho nepřekvapí, že Severočeské muzeum se od svého vzniku věnovalo především sklu a textilu. Fondy se ale rozrůstaly tak rychle, že po několika stěhováních došlo na stavbu nové budovy. Muzejní sbírky se ale úspěšně rozšiřovaly i v dalších letech, v roce 1904 například muzeum získalo přibližně 2 500 uměleckých děl z pozůstalosti významného libereckého průmyslníka a štědrého mecenáše barona Heinricha Liebiega, po roce 1945 se rozšířilo o regionální sbírky ze zrušeného Vlastivědného muzea a Přírodovědného muzea v Liberci. Dnes Severočeské muzeum pečuje zhruba o milion exponátů, drtivá většina sbírek je však uložena v depozitářích. Naplňuje se tak poslání muzea, kdy nejde jen o vystavování historických předmětů, ale rovněž o jejich zachování pro budoucnost.

Aby Severočeské muzeum mohlo nabídnout návštěvníkům co nejvíc, při modernizaci dokonce zmizely kanceláře a místo nich vzniklo další místo pro expozice. Výstavní prostory se rozrostly také díky vloženým dřevěným a sádrokartonovým vestavbám, které se po technickém a estetickém opotřebení dají snadno zbourat a oddělit od historické stavby bez zničení podlah a stropů. Citlivou opravou a náročným restaurováním prošly také původní teracové a vlýskové podlahy, historické osvětlení, truhlářské i kamenické prvky.
 

Nové expozice: sever, umění a sklo



Po rekonstrukci jsou prakticky všechny expozice nové, například ta nazvaná Doteky severu v přízemí budovy. Prostřednictvím dioramat přibližuje nejvýznamnější přírodní fenomény českého severu, tedy Jizerské hory, Ještědský hřbet i Frýdlantsko. Nově v muzeu najdete rovněž expozici Liberecké fragmenty zaměřenou na historii města, naopak vzpomínkou na staré muzejní časy je populární stálá výstava automatofonů. Vyzkoušet si tu můžete různé mechanické hudební automaty od pianol přes orchestriony, polyfony a malé hřebíčkové strojky až po flašinety. Za vidění stojí také další starý exponát, tedy Metelkův mechanický betlém, jedinečná ukázka betlemářského umění Západních Krkonoš.

Další nová stálá expozice v patře muzejní budovy nazvaná Krása + užitek mapuje vývoj uměleckých řemesel v Evropě od antiky do současnosti. Kromě designu skla, keramiky, porcelánu, textilu, tapiserií, nábytku, dřevořezeb, hodin, starých tisků, šperků, ušlechtilých i obecných kovů se zaobírá i funkcí vystavených předmětů; ostatně to je jedna z úloh uměleckoprůmyslového muzea. Expozice je vybavena interaktivními prvky, můžete se například dotýkat kopií uměleckých děl nebo si vyzkoušet specializované pracovní postupy. Pozoruhodná je také funkčně instalovaná kolekce soudobých svítidel od Ronyho Plesla, Bořka Šípka, Jitky Kamencové-Skuhravé a dalších. Tím ovšem přehlídka skleněných skvostů nekončí: novinkou jsou také lustry, které dodaly tři místní slavné firmy, Lasvit, Preciosa a Wranovsky.
 

Vídeň: vzor pro česká uměleckoprůmyslová muzea

  • Vzorem pro Severočeské muzeum v Liberci, Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně i Uměleckoprůmyslové museum v Praze se stalo Muzeum užitého umění ve Vídni / Museum für angewandte Kunst/Gegenwartskunst, zkráceně také MAK. Vzniklo v roce 1863 pod názvem C.k. Muzeum umění a průmyslu, bylo první svého druhu v Rakousku-Uhersku a současný název nese od roku 1947.
  • Muzeum hrálo důležitou roli jako působiště osobností Vídeňské školy dějin umění, výrazně zaměřené na užité umění a design. V expozicích si prohlédnete například Thonetovy židle z ohýbaného dřeva, dodnes používané ve vídeňských kavárnách, sklo a porcelán, stříbro a textil. Skutečným pokladem je třeba lístkovým zlatem pozlacený návrh Gustava Klimta na vlys v bruselském paláci Stoclet anebo umělecké kousky z Wiener Werkstätte / Vídeňské dílny, kterou roku 1903 založili Josef Hoffmann a Koloman Moser.
  • Budovu muzea najdete na vídeňské Ringstrasse (Stubenring 5) nedaleko stanice metra U3 Stubentor.
21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

I když byl minulý rok velmi náročný, podařilo se dokončit řadu dlouhodobých rekonstrukcí, vytvořit nové expozice a připravit pro budoucí návštěvníky řadu dalších zajímavostí. Co si tedy zapsat do diářů a kam se letos vypravit? Přehled toho nejlepšího, co nás v roce 2021 čeká vám přináší Kudy z nudy.

Severočeské muzeum v Liberci Kultura

Severočeské muzeum v Liberci

MUZA | Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

Zamilovali jste si adventní trhy a jiné akce před vídeňskou radnicí? Kouzelnou atmosféru plnou vůní, zářících světel a dobrot si zrovna tak užijete na trzích před radnicí v Liberci. Té vídeňské se hodně podobá, a rozhodně nejde o náhodu.

Naučná stezka Příběh liberecké žuly Zážitky

Naučná stezka Příběh liberecké žuly

Vítejte na geologické procházce! Její délka je asi 4 km a provede vás libereckým Zahradním městem, krásnou historickou čtvrtí, vystavěnou na přelomu 19. a 20. století pro místní elity.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek, do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, prozkoumejte Krkonošské muzeum v Jilemnici, Městské muzeum v Železném Brodě i Johanitskou komendu v Českém Dubu.
18. květen 2025 9:11
Památky, Liberecký kraj

Výlet na Ještěd pěšky, autobusem, autem i lanovkou: nahoře potkáte Marťana!

Plačící Marťánek, unikátní horský hotel, sportovní areál, přírodní park, sedačková lanovka a fantastický výhled do všech světových stran: mnozí z vás dobře tuší, že je řeč o Ještědu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy trochu blíže na tento náš unikát.
17. květen 2025 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Frýdlant zve na Valdštejnské slavnosti: dobové městečko, bitvy i koncerty

Ve dnech 16. až 18. května 2025 si udělejte výlet do Frýdlantu – po dvou letech se ve městečku pod Jizerskými horami uskuteční tradičně třetí květnový víkend oblíbené a skvělé Valdštejnské slavnosti. Akci, která je pořádána vždy každý lichý rok, čeká letos změna, část programu Valdštejnských slavností se přesouvá na nové místo, do zámeckých koníren! Těšte se na tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance i historických vojsk a bitev. Akce každoročně připomíná odkaz vévody Albrechta z Valdštejna, který měl ve Frýdlantu své mocenské a hospodářské centrum.
14. květen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Největší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích

Dvoudenní festival Maker Faire Prague se uskuteční od 10. do 11. května 2025 v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Již osmý ročník festivalu přiláká největší celebrity z maker komunity a divákům ukáže originální projekty vytvořené studenty i poloprofesionály. Řasy, které svítí ve tmě. Motýlí droni. Vzájemná destrukce robotů nebo první živý kámen na světě. Jsou věci, které jinde než na festivalu Maker Faire Prague pohromadě neuvidíte. Festival nabídne víc enež 170 inteligentních atrakcí pro celou rodinu.
9. květen 2025 8:58
Zážitky, Liberecký kraj

Anifilm v Liberci představuje to nejlepší ze současné animované tvorby

V Liberci právě probíhá 24. ročník mezinárodního festivalu Anifilm, který chce představit to nejlepší ze současné světové animované tvorby. Ve dnech ve dnech 6. až 11. května 2025 nabídne to nejzajímavější ze světové animace v osmi kategoriích – od celovečerních filmů přes krátkometrážní snímky a počítačové hry až po virtuální realitu.
6. květen 2025 19:24
Zážitky, Liberecký kraj

Na Frýdlantu se rozhlédnete z hradní věže po Terra felix

Terra felix – Šťastná země, tak se říkalo Frýdlantsku v severních Čechách za časů, kdy mu vládl Albrecht z Valdštejna. Přijďte poznat kraj pod Jizerskými horami z ptačí perspektivy! Hrad a zámek Frýdlant se tyčí na čedičové skále nad řekou Smědou. Hrad byl pro turisty zpřístupněn již roku 1801, čímž se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě. Kromě obvyklých sbírek zámeckého nábytku a vybavení je součástí expozice také rozsáhlá sbírka zbraní, ojedinělá vrchnostenská kancelář, dětský pokojíček, zámecká koupelna nebo dochovaná kuchyně. Děti navíc potěší speciální okruh právě pro nejmenší návštěvníky, který je zábavnou formou seznámí s životem na panském sídle.
4. květen 2025 9:31
Památky, Liberecký kraj

Výletní lodě na Máchově jezeře zvou na pohodovou výletní plavbu

Udělejte si výlet po hladině Máchova jezera se zdejší Regatou. Během května a června vyplouvají lodě po vodní hladině každou sobotu a neděli podle pravidelného jízdního řádu. Loď vyráží z přístaviště v Doksech na vody Máchova jezera v jarních měsících o víkendech v pravidelných časech 13:00 a 14:30 hodin. Během prázdnin pak lodě vyplouvají denně. Nastupte na palubu jedné ze čtyř lodí a za půl hodiny uvidíte celé Máchovo jezero – včetně krásných zátok, pláží, slavných vil ve Starých Splavech nebo hradu Bezděz na obzoru.
4. květen 2025 8:50
Zážitky, Liberecký kraj

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.
30. duben 2025 6:00
Životní styl, Liberecký kraj