Areál
Kolínské řepařské drážky s
parkovištěm, nádražím, výtopnou a malým muzeem najdete na
severním okraji Kolína v
Sendražicích. Zatímco budete čekat na odjezd vlaku, můžete si prohlédnout expozici o historii pěstování, zpracování a dopravy cukrové řepy v
Polabí. Nudit se nebudou ani děti, pro které je připraveno
malé modelové kolejiště, venkovní hřiště, hrací koutek, trampolíny a další příjemné detaily včetně
občerstvení.
Když vlakem jezdila řepa
Úzkorozchodné železničky u Kolína vznikly na přelomu 19. a 20. století a všechny tratě dohromady měřily přes 130 km. Nejstarší z nich byla právě
Kolínská řepařská drážka,
postavená v roce 1894, která vedla z Jestřabí Lhoty přes Býchory až do kolínského cukrovaru a vozila řepu téměř sedmdesát let.
Na místě, kde stával
cukrovar, dnes najdete kolínskou elektrárnu, a zub času postupně zapracoval na většině tratí. Všechno se změnilo před několika lety, kdy se o vzkříšení nejstarší železničky
postaral Klub pro obnovu řepařské drážky. V listopadu 2005 se slavnostně poklepávalo na kolejnici a v létě 2007 vyjel na část původní tratě první vlak. Od té doby se železnice postupně prodlužuje. V roce 2019 vznikla
nová
zastávka Býchory, u níž vyrostlo
dětské hřiště a
příjemné místo k posezení.
Prázdniny na Řepařce

Vlaky na obnoveném úseku historické řepařské drážky jezdí
každý víkend od začátku července do konce srpna.
Pravidelně se tu střídají vlaky tažené parní nebo dieselovou lokomotivou. Na každý druhý víkend o prázdninách se chystá parní provoz. Odjezdy vlaků ze stanice Kolín – Sendražice: 9:45, 11:00, 12:15, 13:30, 14:45 a 16:00 hodin. Odjezdy vlaků ze stanice ze stanice Býchory: 10:10, 11:25, 12:40, 13:55, 15:10, 16:25 hodin.
Z Kolína až do Býchor

Navzdory novým úsekům
řepařská drážka není žádná obryně, měří
přibližně čtyři kilometry, ale přesto si tu užijete spoustu zábavy. Kdo si koupí jízdenku, toho čeká přibližně hodinová projížďka v obnovených nebo nově postavených krytých i otevřených osobních vozech, které táhne parní nebo motorová historická lokomotiva; k dispozici je i vagon pro kočárky a vozíčkáře.
Stanice Výrovna a
Mlýnek jsou na znamení, na
konečné v Býchorách samozřejmě můžete vystoupit, projít se po okolí a jakýmkoliv vláčkem se pak vrátit zpět do Sendražic.
Protože trať lemuje
železniční naučná stezka Za historií řepařské drážky a okolí, můžete se vracet také pěšky. Kromě informačních panelů cestou objevíte
různé atrakce pro děti i
kryté posezení. Z Býchor to také máte jen kousek do
volnočasového areálu Vigvam v Němčicích, kde stojí údajně největší vigvam na světě.
Kolínská řepařská drážka je historická úzkorozchodná železnice v Polabí, která byla původně postavena pro dopravu cukrové řepy do cukrovaru. Dnes slouží pro turistické jízdy.
V areálu najdete parkoviště, nádraží, výtopnu, malé muzeum s expozicí o historii pěstování, zpracování a dopravy cukrové řepy, modelové kolejiště pro děti, venkovní hřiště, hrací koutek a trampolíny.
Na Kolínské řepařské drážce se střídají vlaky tažené parní a dieslovou lokomotivou.
Trať má délku přibližně čtyři kilometry a nabízí historickou jízdu s možností vystoupení na koncových stanicích, procházky po okolí a návrat zpět. Okolo trati je také naučná stezka s informačními panely a atrakcemi pro děti.
Odjezdy vlaků ze stanice Kolín - Sendražice jsou v časech 9:45, 11:00, 12:15, 13:30, 14:45 a 16:00 hodin a ze stanice Býchory v časech 10:10, 11:25, 12:40, 13:55, 15:10, 16:25 hodin.
Vlaky jezdí každý víkend od začátku července do konce srpna. Parní provoz je plánován na každý druhý víkend.
Řepánkovy slavnosti se konají v areálu Kolínské řepařské drážky a návštěvníci se mohou těšit na jízdy parními vlaky, atrakce pro děti, kovboje a tradiční řepánky.
V blízkosti drážky se nachází volnočasový areál Vigvam v Němčicích s největším vigvamem na světě a možnosti pro pěší turistiku díky naučné stezce s historickým tématem.
V okolí drážky je možné využít cyklistický okruh vhodný pro různé věkové kategorie, který vede přes Včelín, Býchory, Ovčáry a končí u nádraží Kolín - Sendražice.
Drážka má historický význam jako nejstarší polabská řepařská drážka, která byla založena v roce 1894 a původně sloužila pro dopravu cukrové řepy. Je to jediná zachovaná drážka tohoto typu v regionu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.