ÚvodAktualityKalendář 2024: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí
Zážitky

Kalendář 2024: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Co byste řekli například na projížďku jizerskohorskou Zubačkou, anebo výlety vlaky tažené parní lokomotivou. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
Spousty zajímavých akcí a tratí nabízejí také železniční muzea. Největší z nich naleznete v Lužné u Rakovníka, další třeba v Mladějově na Moravě, v Kořenově v Jizerských horách, pěknou sbírku má i Národní technické muzeum a to jak v budově v Praze na Letné, tak v depozitáři v Chomutově.
 

Pravidelné trasy nostalgických vlaků

Pražský motoráček

Celoroční provoz má takzvaný pražský motoráček, který jezdí o víkendech a státních svátcích. Vláček jezdí po po tzv. Pražském semmeringu ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.
 

Posázavský Pacifik

posázavský pacifikKe klasickým vlakovým výletům mnoha generací patří oblíbená trať Posázavím, nejen trampy nazývaná Posázavský Pacifik. Na malebné trati jezdí Posázavský motoráček, který vás sveze každý víkend se zastávkami Praha hl.n. – Praha-Braník – Vrané n. Vltavou – Davle – Luka pod Medníkem – Jílové u Prahy – Týnec nad Sázavou a Čerčany. Na trati jezdí denně také pravidelné vlaky Českých drah.

V okolí tratě se nachází mnoho kulturních památek, včetně několika hradů (Zbořený Kostelec, Český Šternberk) a mnoho turistických cílů (muzeum zlata a trampinguJílovém u Prahy, pivovar Kácov) a tras jak pro pěší turistiku, tak pro výlety na kolech. Nejznámější z nich je Posázavská stezka (z Petrova u Prahy do Kamenného Přívozu).
 

Brdský motoráček

Od 23. března bude každou sobotu až do 26. října v provozu Brdský motoráček, který vás zaveze z Prahy až do Dobříše. Soupravu vlaku tvoří elegantní osobní vozy Bix ze 60. let tažené variantně motorovým vozem ř. M 262.0 „Kredenc“, případně motorovým vozem řady M 286.1 "krokodýl".
 

Rakovnický rychlík

Od 23. března každou sobotu do 26. října vyjíždí na svou trasu Rakovnický rychlík. Jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun, Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do konce října. Souprava vlaku je složena z legendární motorové lokomotivy "zamračená" řady T 478.1 a elegantních osobních vozů ze 60. let řady Bmx.
 

Lužickohorský rychlík

I Lužickohorský rychlík vyjede letos poprvé 23. března a bude jezdit každou sobotu do 26. října. Vlak je vhodný pro návštěvníky Máchova kraje – turisty i cyklisty. Vlak je sestaven z motorové lokomotivy "Zamračená" řady T 478.1 a klasických kupátkových vozů zachovaných v původním provedení.


Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Díky podpoře Libereckého kraje dochází od roku 2024 k významnému navýšení provozu nostalgických vlaků na Zubačce. Historické motoráčky na Zubačce vyjedou v roce 2024 celkem v 49 termínech.

Na rok 2025 je Správou železnic s. o. připravována velká rekonstrukce Zubačky Tanvald – Kořenov, která je pro další fungování trati nezbytná. V rámci této rekonstrukce bude od dubna do října 2025 zastaven provoz všech vlaků mezi Tanvaldem a Kořenovem.

Navštívit můžete také Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově (přímo na vlakové zastávce) v sezoně 2024 je otevřeno celoročně. V časech: 11:45 a 14:45 hod. probíhá komentovaná prohlídka Výtopny Kořenov.
 

Sklářská lokálka

Dne 29. března 2024 zahajuje provoz sklářská lokálka, která vás sveze mezi Kamenickým Šenovem a Českou Kamenicí. V sezoně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny. Navštivte v Kamenickém Šenově tamní Sklářské muzeum a zajděte se podívat na Panskou skálu; určitě ji znáte z pohádky Pyšná princezna. 
 

Podřipský motoráček

Od 29. března jezdí turistická linka T5 Podřipský motoráček v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně. Vláček jezdí o víkendech a státních svátcích až do 3. listopadu.
 

Podkrušnohorský motoráček

Dalším v Ústeckém kraji motoráčkem je vlak z Děčína do Telnice a zpět, po části takzvané Kozí dráhy jezdí retro motorový vůz řady M 152.0 od 29. března do 3. listopadu jezdí o víkendech a svátcích. 
 

Úzkorozchodná železnice Zbýšov u Brna

Z nádraží Zbýšov, areálu bývalého dolu Jindřich II., můžete vyrazit na jízdu motorovým či parním vláčkem. Vláčky jezdí jen v uvedených termínech, kdy je otevřené i muzeum. První jízda parním vlakem se koná 18.května., motorovým 13. července.
 

Mladějovská průmyslová dráha anebo vlakem do lesa

Jedenáct kilometrů dlouhá úzkokolejka o rozchoduMladějov 600 mm v Mladějově na Moravě vznikla na sklonku první světové války. Až do roku 1991 se po ní dopravovaly lupek, šamot a uhlí, dnes o ni pečuje Průmyslové muzeum Mladějov a jezdí po ní výletní vlaky.

Vyjížďku si zpestříte prohlídkou areálu bývalého šamotového závodu, kde je k vidění několik expozic železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky. Pravidelné jízdy výletních vlaků vedených historickou parní lokomotivou se konají vybrané soboty v květnu, červnu, každou prázdninovou sobotu a vybrané soboty v září. Zahájení sezony je na programu 18. května.
 

​Parní vlaky do Osoblahy

Úzkorozchodná železnice, jediná svého druhu v Českém Slezsku vedoucí z Třemešné ve Slezsku přes Slezské Rudoltice do Osoblahy, si udržela celoroční provoz a vláčky po ní jezdí několikrát denně. Od začátku června až do poloviny září se můžete vydat na výlet parním vlakem, které se konají zpravidla o víkendu a o státních svátcích. Doporučujeme si jízdy ověřit na stránkách osoblazsko.com.
 

Švestková dráha 

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Jméno trati dalo v tehdejší době velké množství švestkových sadů a alejí, z nichž do dnešních dnů zůstaly pouze nepatrné zbytky. ejí historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.
 

Zubrnický motoráček

Od 6. dubna do 27. října jsou každou sobotu, neděli a státní svátek v provozu historické motorové vlaky na trase Ústí n. L. Střekov – Velké Březno – Zubrnice. Základním vozidlem na Zubrnické dráze je motorový vůz řady 801 (M 131.1) Hurvínek.
 

Kokořínský rychlík

Od 23. března do 28. října jezdí na své trase Praha – Mělník – Mšeno Kokořínský rychlík, který tvoří legendární motorová lokomotiva československé konstrukce řady T 478.1 a klasické kupátkové vozy vyrobené ve východním Německu v původním provedení. 
 

Hanácké léto na kolejích

Každou prázdninovou sobotu od 29.6. do 31.8. bude jezdit mezi mezi Kroměříží, Kojetínem, Tovačovem a Chropyní výletní vlak. Otevřené bude i železniční muzeum v Kroměříži.
 

Moldavská horská dráha

Moldavská horská dráha (nazývaná též Teplický Semmering) je lokálkou vedoucí ze severočeské uhelné pánve až na samotný hřeben Krušných hor.
Trať byla postupně vystavěna v letech 1887 – 1885. Vlaky zde jezdí po celý rok o víkendech a státních svátcích. V budově nádraží Osek – město je vybudovaná expozice o této unikátní trati, otevřeno v roce 2024 bude 16.03., 20.04., 18.05., 15.06., 20.07., 17. - 18.08., 14.09., 19.10.
 

Táborská Elinka a Bobina 

Ke správnému létu v jižních Čechách patří projížďky ElinkouTábora do Bechyně. Vůbec první elektrifikovanou dráhu Rakouska-Uherska vybudoval vynálezce František Křižík, je jen o rok mladší než Zubačka v Jizerských horách a podobně jako ona patří mezi železniční tratě se stálým provozem, takže se tu můžete svézt vlastně kdykoliv. Harmonogram nostalgických jízd tažených Elinkou a druhou lokomotivou Bobinkou zatím nebyl zveřejněn. Pravděpodobně budou jezdit v době prázdnin. 
 

Vyjímečné akce se konají po celou sezonu

Březen: Velikonoce na Kolínské řepařské, či vítání jara ve Starém Plzenci

Milovníci gastrozážitků ocení jízdu historickým rychlíkem z Prahy do pivovaru Chodovar na pravou chodskou zabíjačku s doprovodným programem 2.3.

Letos poprvé se budete moci svést na Plzenecké železnici 23.3., kdy se zde bude vítat jaro od 14 do 17 hodin.

Velikonoční jízdy chystají pro turisty a turistky na Kolínské řepařské drážce. Jízdy s parní lokomotivou se konají 30. a 31. 3.  
 

Duben: Otevření muzea ČD v Lužné

V dubnu bude 13.4. a 14.4 a 27.4. otevřená Plzenecká železnice

Neobyčejný zážitek můžete zažít 13.4., kdy Výtopna Slaný pořádá výlet na Velkou Ameriku.

Kolínská řepařská drážka slavnostně zahájí 18. sezonu o víkendu 27. až 28. 4. Nenechte si ujít ani zahájení sezony Muzea ČD v Lužné, které se bude konat 27. 4. Návštěvníci se mohou těšit na zrekonstruovanou část expozic nebo prodloužený okruh úzkorozchodné dráhy a chybět nebudou ani jízdy parních vlaků.
 

Květen: Parní víkend, Muzejní noc

Plzenecká železnice chystá na 11.5. květinové jízdy. Na víkend 11. až 12. 5. je v Muzeu ČD v Lužné připraven Parní víkend. Vyzkoušet si můžete interaktivní exponáty, přestavte návěstidlo, spusťte železniční přejezd či dejte vlaku signál k odjezdu. Na 17. 5. bude na programu Muzea ČD Muzejní noc, ke které se přidává letos poprvé. 
 

Červen: Rodinný den, Den dětí v Kořenově, Kralovický rychlík

Hned na začátku června, 1. 6., se můžete vypravit na Rodinný den v Muzeu ČD v Lužné. Pro návštěvníky budou připraveny různé soutěže a hry s odměnou na konci. V provozu bude také úzkorozchodná drážka s parní lokomotivou Krauss č. 21. Na den dětí se můžete vypravit i na Plzeneckou železnici.

Den dětí chystají na 1. 6. na jediné české ozubnicové tratiTěšit se můžete na zvláštní vlaky a další program. Startuje se v 10 hodin. V Kořenově můžete mimojiné navštívit i Muzeum ozubnicové dráhy a výtopnu.

Po naší nejstrmější a jediné ozubnicové železniční trati, která spojuje Jizerské horyKrkonošemi, projel první vlak 30. června 1902. Od té doby trať funguje neustále, i když pravidelný provoz na trati Tanvald – Kořenov – Harrachov je dnes čistě adhezní, tedy bez použití ozubnice. Avšak v letní sezoně tu historické lokomotivy a vagóny potkáte, a to díky Železniční společnosti Tanvald, která provozuje nostalgické jízdy vlaky s unikátní ozubnicovou lokomotivou.

V pátek 7.6. můžete využít Kralovického rychlíku a vyrazit z pražského hlavního nádraží do Kralovic u Rakovníka na noc kostelů. Souprava vlaku je složena z legendární motorové lokomotivy "zamračená" řady T 478.1 a elegantních osobních vozů ze 60. let řady Bix. Znovu Kralovickým rychlíkem můžete jet 28.6.
 

Červenec: Parní jízdy z muzea ČD, motoráčkem do Mariánské Týnice

Z Muzea ČD v Lužné je možné se 3.7. a každou další prázdninovou středu svézt nostalgickým vlakem na návštěvu chomutovského depozitáře Národního technického muzea

Pojeďte 6.7. historickou soupravou s lokomotivou „Kremák“ z železničního muzea v Lužné u Rakovníka k Berounce, na Křivoklát a do Nižboru. Nostalgická jízda parní lokomotivy bude případě vyhlášení nebezpečí sucha nahrazena motorovou lokomotivou.

Nebo o den později, 7.7., můžete vyrazit na výlet z Lužné do Kolešovic. Jízda výletním vlakem povede do Krupé a poté krajinou chmele po běžně neprovozované trati do Kolešovic.

České dráhy na 9.7. chystají další zajímavý výlet, tentokrát se můžete historickým motoráčkem vyjet do Mariánské Týnice. Další termín této akce je 23.7.

Zajímavou akci chystají na 20. až 21. 7. v Muzeu ČD v Lužné, kde se setkají drezíny. A 20.7. můžete vyrazit s dětmi na Zubačku vyrazit za pohádkou. Pro děti bude připraven pohádkový okruh okolo nádraží v Kořenově, jezdit budou zvláštní ozubnicové vlaky. Ve stejný den bude otevřená i Plzenecká železniceKralovického rychlíku můžete využít v pátek 26.7. 
 

Srpen: Parní výlet k Berounce či motoráčkem do Mariánské Týnice, Model víkend

První srpnovou sobotu, 3.8., se podruhé letos zopakuje Parním vlakem z muzea ČD k Berounce. Ve stejný den se koná Modelářská sobota na Zubačce. Těšit se můžete na železniční modely všech velikostí i na zvláštní vlaky po jediné české ozubnicové trati. V neděli 4.8. se opakuje výlet z Lužné do Kolešovic.

Na víkend 3. a 4. 8. se chystá Bezdružické parní léto, v loňském roce nemohly kvůli suchu vyjet parní lokomotivy, letos uvidíme, zda bude počasí přát.

V srpnu můžete opět vyrazit historickým motoráčkem vyjet do Mariánské Týnice a to konkrétně 6. a 20.8. Každou středu můžete opět spojit návštěvu našeho největšího železničního muzea v Lužné u Rakovníka s projížďkou historickým vlakem, který vás doveze do Chomutova, kde bude zpřístupněn železniční depozitář Národního technického muzea.

Již 11. ročník Model víkendu proběhne od 17. do 18.8. v Muzeu ČD v Lužné. Modelářská výstava je zaměřené nejen na železniční modelářství, ale i na modely silniční nebo bojové techniky. Na Zubačce chystají 17.8. Borůvkovou sobotu. Těšit se můžete na borůvkové dobroty a, pokud počasí dovolí, tak přijede i parní lokomotiva „Kafemlejnek“ se soupravou historických vozů. A ve stejný den bude otevřená i Plzenecká železnice.
 

Září: Mochovský motoráček, Národní den železnice v České Třebové, Bramborová sobota na Zubačce

Na 1.9. je naplánovaná letos jediná jízda Mochovského motoráčku. Trať Čelákovice – Mochov, dlouhá pouhé 4 km, byla zprovozněna dne 11. 2. 1883 společností Rakouská společnost místních drah a to pro nákladní dopravu do cukrovaru v Mochově. Pravidelná doprava byla ukončena dne 9. 12. 2006.

O víkendu 7. a 8. 9. bude otevřená Plzenecká železnice, která chystá provoz železnice po oba dny od 10:00 do 18:00 hodin.

Letošní Národní den železnice bude hostit Česká Třebová 21.9. Těšit se můžete na bohatý program.
Přesný program a přehled vozidel se nyní připravují. Už v tuto chvíli je však jisté, že součástí akce budou expozice Svět historie, Svět změny, Svět zábavy a chystá se také jedinečná Noční světelná show.

Na 28.9. se chystá Bramborová sobota na Zubačce, kde vás čekají dobroty z brambor a zvláštní jízdy s ozubnicovou lokomotivou.
 

Říjen: Setkání Hektorů

První tematické setkání lokomotiv T 435.0 a T 458.1 přezdívaných Hektor se uskuteční 5 a 6.10 v Muzeu ČD v Lužné. Na 5.10. chystají Drakiádu na Plzenecké železnici
 

Další vlakové zajímavosti

V roce 2022 bohužel ukončila provoz turisty oblíbená úzkokolejka z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, o její záchranu usilují okolní obce. Na nádraží v Nové Bystřici se však můžete zastavit v muzeu úzkokolejné dráhy a jako správní fandové technických památek nezapomeňte ani na Muzeum amerických veteránů; v létě je otevřené denně kromě pondělí.

Nezapomeňme ani na Legiovlak, který můžete navštívit zdarma napříč republikou. Letošní trasa ještě nebyla zveřejněna. Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
Nostalgické jízdy na úzkokolejce Zbýšov

14. 9.
Nostalgické jízdy na úzkokolejce Zbýšov

Z nádraží Zbýšov, areálu bývalého dolu Jindřich II., můžete vyrazit na jízdu motorovým či parním vláčkem. Vláčky jezdí jen v uvedených termínech, kdy je otevřené i muzeum.

Železniční muzeum Zlonice-Lisovice Kultura

Železniční muzeum Zlonice-Lisovice

Mašiny, vagóny, nádraží, depa, návěstidla, závory, koleje, výhybky a vše ostatní co se životem na železnici souvisí uvidíte v Železniční muzeum v Lisovicích, nedaleko Zlonic, severně od Slaného.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR Kultura

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Výtopna Slaný – výletní vlaky a budoucí železniční muzeum Zážitky

Výtopna Slaný – výletní vlaky a budoucí železniční muzeum

Spolek Výtopna Slaný vlastní 5 ks historických exponátů kolejových vozidel, které jsou v různém stádiu renovace, a několik desítek exponátů železniční zabezpečovací techniky. Pořádá několik výletů do roka.

Moldavská horská dráha – vlakové spojení Ústí nad Labem – Moldava

10. 12.14. 12.
Moldavská horská dráha – vlakové spojení Ústí nad Labem – Moldava

Moldavská horská dráha (nazývaná též Teplický Semmering) je lokálkou vedoucí ze severočeské uhelné pánve až na samotný hřeben Krušných hor.

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách Památky

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek – město, která je součástí unikátní trati Most – Moldava.

Jízdy Plzenecké železnice – provoz na úzkorozchodné trati ve Starém Plzenci

5. 10.
Jízdy Plzenecké železnice – provoz na úzkorozchodné trati ve Starém Plzenci

Úzkorozchodná trať v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci se otevírá pro veřejnost několikrát do roka.

Kokořínský rychlík

23. 3.28. 10.
Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do prvního listopadového víkendu.

Brdský motoráček

23. 3.26. 10.
Brdský motoráček

Brdský motoráček jezdí z Prahy po trati přes Vrané nad Vltavou a Mníšek pod Brdy do Dobříše a zpět. Vlak jede každou sobotu od konce března konce října.

Rakovnický rychlík

23. 3.26. 10.
Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu od konce března do konce října.

Lužickohorský rychlík

23. 3.26. 10.
Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu od konce března až do konce října.

Kralovický rychlík

20. 9.
Kralovický rychlík

Kralovický rychlík je nejrychlejším železničním spojením Prahy se západním Rakovnickem a se severním Plzeňskem. Rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Rakovník do Kralovic a zpět, a to vybrané dny.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha Zážitky

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov Památky

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Navštivte muzeum v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě a prohlédněte si sbírku úzkorozchodných průmyslových lokomotiv, historických motocyklů, bagrů a buldozerů, traktorů a další zemědělské i stavební techniky, ale také dobových kočárků.

Národní Den železnice v České Třebové 2024

21. 9.22. 9.
Národní Den železnice v České Třebové 2024

Letošní Národní den železnice bude hostit Česká Třebová, kde se v minulosti konaly Regionální dny železnice. Těšit se můžete na bohatý program.

Podkrušnohorský motoráček na Kozí dráze

29. 3.3. 11.
Podkrušnohorský motoráček na Kozí dráze

Podkrušnohorský motoráček je jedním z nabídky turistických linek Dopravy Ústeckého kraje. Jezdí z Děčína hl. n. do Telnice zpět o víkendech a svátcích od konce března do začátku listopadu a představuje obnovení provozu na části železniční trati z Děčína do Oldřichova známé jako Kozí dráha.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Setkání Hektorů v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka

5. 10.6. 10.
Setkání Hektorů v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka

První tematické setkání lokomotiv T 435.0 a T 458.1 přezdívaných Hektor. Těšit se můžete nejen na přehlídku lokomotiv na točně ale také na jízdy zvláštních vlaků či ranní a noční fotografování v areálu muzea.

Bramborová sobota na Zubačce

28. 9.
Bramborová sobota na Zubačce

Tradiční bramborové hody na Zubačce s bohatým programem. Čekají vás dobroty z brambor a zvláštní jízdy s ozubnicovou lokomotivou.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Jízdy historického motoráčku na Zubačce

14. 9.
Jízdy historického motoráčku na Zubačce

Chcete poznat Zubačku poklidněji bez velkého množství lidí a přitom se svézt historickým vlakem? Přijďte se svézt historickým motoráčkem na Zubačce!

Zážitkové výletní vlaky – Praha a Čechy Zážitky

Zážitkové výletní vlaky – Praha a Čechy

Turistické spoje z Prahy na zajímavá místa Čech. Zážitkové jízdy historickými vlaky a motoráčkem z nádraží Praha hl.n. nebo Praha-Smíchov. Zvláštní vlakové spoje na prohlídku elektrárny Temelín, Koněpruských jeskyní, pivovarů, zámků, adventní jízda na Křivoklát, Vánoční jízda Posázavím a další.

Podřipský motoráček

29. 3.3. 11.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 29. března 2024 do posledního říjnového víkendu.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

29. 3.3. 11.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2024 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 29. března do 3. listopadu o víkendech. Od 3. června do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

23. 3.27. 10.
Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Pravidelný víkendový provoz historickými vlaky po zubrnické železnici. Základním vozidlem je motorový vůz řady 801 (M 131.1) Hurvínek.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova Zážitky

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka – kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes Památky

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Expozice historických železničních vozidel ze sbírky Klubu historie kolejové dopravy KHKD. Uvidíte zde jedenáct parních a tři motorové lokomotivy a motorové osobní a nákladní vozy. Expozice je otevřena jen v době jízd historických parních a motorových vlaků.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově Kultura

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z nostalgických jízd – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Výtopna Kořenov Památky

Výtopna Kořenov

Kořenovská výtopna byla vybudována v roce 1903 jako součást technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra).

Železniční muzeum KMD v Kroměříži Památky

Železniční muzeum KMD v Kroměříži

Železniční muzeum se nachází v areálu lokomotivního depa a točny na vlakovém nádraží v Kroměříži. Staňte se alespoň na chvíli železničářem a přijďte si vyzkoušet práci signalisty, postavte cestu svému vlaku nebo si prodejte svou vlastní jízdenku.

Železniční stanice Nová Bystřice Památky

Železniční stanice Nová Bystřice

Nádraží se nachází ve východní části města, bylo uvedeno do provozu v roce 1897, a je konečnou stanicí jindřichohradecké úzkokolejky (od roku 2022 mimo provoz). Bývalo zde také Regionální muzeum úzkokolejné dráhy.

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru Zážitky

Výletní vlak z Liberce k Máchovu jezeru

K Máchovu jezeru se turisté dostanou spěšným výletním vlakem. Jede z Liberce do Starých Splavů a do Doks (a zpět). Turistický vlak jezdí během léta o víkendech a svátcích až do konce srpna. Jedná se o německý osobní vlak, který vyjíždí z Drážďan přes Žitavu do Liberce a Doks.

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos Památky

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Patříte-li k milovníkům vláčků, přijdete si na své v Národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových Lázní. Čeká tu na vás jízda důlní úzkorozchodnou dráhou Kateřina. Vagony, které dřív vozily vytěžený jíl, dnes slouží turistům.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově Památky

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435 mm) na úzký (600 mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Kozí dráha – vlakem malebnou krajinou z Děčína do Telnice Zážitky

Kozí dráha – vlakem malebnou krajinou z Děčína do Telnice

Města a obce Děčín, Jílové, Libouchec, Telnice, Krupku, Novosedlice a Oldřichov u Duchcova propojují koleje již od roku 1871. Dlouhá historie nic neubrala na kráse a regionální důležitosti trati, kterou již naši prapraprarodičové nazvali "Kozí dráha".

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak Zážitky

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice Zážitky

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic Kultura

Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic

V bývalé výtopně ve Frýdlantu provozuje Spolek Frýdlantské okresní dráhy železniční muzeum, které připomíná historii úzkokolejky nazývané Heřmanička. Spolek také vlastní funkční typ původní lokomotivy, která na trati jezdila ve 40. a 50. letech s několika vagóny.

Další aktuality

Užijte si hornické slavnosti: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Hornické dny po celé republice připomínají těžkou a nebezpečnou práci při dolování podzemního bohatství. Města s hornickou tradicí, ale i dosud fungující podniky zabývající se dolováním, připravili bohatý zábavný i kulturní program. Oslavy probíhají od začátku září až do konce měsíce. Souvisí i s vydáním Jihlavského horního řádu (Ius regale montanorum) v roce 1249, což je vůbec nejstarší sepsaný soubor hornických norem na světě, který původně stanovoval pravidla pro dolování rud na Jihlavsku, avšak postupně byl doplňován dalšími normami a rozšířil se na celé České království a do dalších zemí.
9. září 2024 12:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (14.9. – 15.9.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den Muzea – 120 let Muzea města Brno, Bambifest Ostrava 2024, ČEZ RunTour Brno 2024, Den evropského dědictví v Jablonci nad Nisou, Den města Třebíč . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
9. září 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (14.9. – 15.9.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic, Vinobraní v Kuksu, Oživený zámek Náměšť nad Oslavou, Festival řízků v Malé Morávce 2024, Dny evropského dědictví 2024 na zámku Fryštát. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. září 2024 7:00
Zážitky

Česko mezi řádky: Teorie ženského třesku a Mayim Bialiková

Mayim Bialiková (*1975) je americká herečka a hvězda seriálu Teorie velkého třesku. Víte, že vědkyně Amy aneb filmová partnerka Sheldona Coopera vydala knihu v češtině? Jmenuje se Teorie ženského třesku (v originálním znění Girling Up) a Mayim ji věnovala své babičce, která ve třicátých letech emigrovala z Československa.
8. září 2024 10:52
Zážitky

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.
6. září 2024 8:36
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.
6. září 2024 2:06
Zážitky

Vypravte se s dětmi za dinosaury do DinoParků

Užijte si s dětmi výpravu do druhohor! DinoParky jsou skvělým nápadem, jak strávit společný čas, užít si spoustu legrace a i trochu poučení. Vyrazte na výlet za pravěkými obry do Prahy, Plzně, Vyškova, Ostravy anebo Liberce. Ale pozor, na konci letní sezóny se někteří dinosauři ukládají k zimnímu spánku.
5. září 2024 15:30
Zážitky

Triky zpoza hledáčku či kamery: tipy, kam za filmem a fotografií

Vydejte se za historií a zábavou! Interaktivní prezentace animovaného či trikového filmu nebo historických fotografických technik přináší zábavu i poučení a působí na smysly a pocity. Vydejte se i do míst kde se točily nejen oblíbené české i zahraniční filmy. Naučte se lépe fotografovat, zúčastněte se fotografických dílen!
5. září 2024 9:00
Zážitky