ÚvodAktualityJeleni v Krkonoších potřebují v zimě trochu klidu
Příroda

Jeleni v Krkonoších potřebují v zimě trochu klidu

  • 8. prosince 2024
Na české straně hor jich žije přibližně 650. Pokud v zimě nemají ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží 18 přezimovacích obůrek, kde je zvěř v zimě uzavřena. Aby měla klid, tak na 19 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každý rok zákaz vstupu. Ten platí od 1. prosince 2024 do 30. dubna 2025.
JelenPočátkem zimy do obůrek přicházejí jeleni za potravou a zůstávají v nich až do jara. Přezimovací obůrky jsou převážně v odlehlých částech hor, i přesto je ale nezbytné pro zachování pohody zvěře zachovávat v jejich okolí klid. Z tohoto důvodu vydává pravidelně Správa KRNAP zákaz vstupu do jejich bezprostřední blízkosti. Zákaz vstupu začal platit 1. prosince a trvá až do konce dubna 2025

Když napadne sníh, zvěř nemá co jíst a může působit škody v lese. Dostatek potravy a zajištění nerušeného pobytu lesní zvěře v krajině obstarávají právě krkonošské obůrky. Ty začaly na různých místech hor vznikat také z toho důvodu, že jelen kvůli lidským zásahům na úpatí Krkonoš ztratil přirozené migrační trasy, v létě do hor a v zimě do podhůří. Bohužel pro jeleny, většina míst v těchto nižších polohách je však právě v zimním období hojně využívána lyžaři a ostatními zimními návštěvníky hor. V obůrkách, ve kterých mají klid a pravidelný přísun potravy, zase žijí zvířata na relativně malém prostoru, a je proto potřeba předcházet jejich rušení a plašení, které by mohlo vést ke zranění nebo dokonce smrti zvířat. Zvěř v obůrkách mohou bohužel mohou rušit i milovníci přírody, kteří se na zvěř chtějí přijít podívat, stejně rušivé je venčení psů v jejich blízkosti. V neposlední řadě zvěř plaší zábavní pyrotechnika. Prosíme tedy lyžaře, turisty a další návštěvníky našich hor, aby byli k jelenům a ostatní divoké zvěři v tomto čase ohleduplní.


Kam platí zákaz vstupu?

jelenV okolí Harrachova je to Spodní Janova cesta (výjezd ze silnice I. tř. č. 14 v lokalitě Dlouhý potok ve směru z Mýta na Vilémov) a Fišerova rokle (na odbočce cesty z Dolní Rokytnice na Studenov v místě protnutém hranicí NP s místním označením „Hranice“). Uzavřena je také Bílá voda (Bělovodský důl) a Malinová cesta.

U Špindlerova Mlýna se zákaz týká Judeichovy cesty (žlutě značená cesta od rozcestí Svatý Petr – hotel Horal k úbočí Kozích hřbetů), Ke Krakonošově strouze (křižovatka s cestou k Assmannově studánce při cestě po modré z Labské na Horní Mísečky), Zvonička – Klauslův potok (Klauslovy Boudy, okraj lesa), Povalková cesta (křižovatka s cestou Struhadla) a zákaz vstupu se týká také zeleně značené turistické trasy nad Michlovým Mlýnem podél Dřevařského potoka (rozc. U Hromovky). Dále se nesmí na okraj lesa v jižním rohu pastviny nad vrchem Pevnost. Uzavřena je také cesta zvaná Horní Velbloudka z Rovinky do Herlíkovic.

jeleni laněPece pod Sněžkou se týká omezení v okolí Janovy Boudy, a to neznačené lesní cesty přibližně 450 m nad křižovatkou s cestou do Dolní Malé Úpy. Pozor si dejte také v okolí Černého dolu, kde je uzavřena cesta na Bönischovy Boudy. Jedná se o cestu, která odbočuje z modré turistické trasy, tzv. Idiny cesty (Horní Lánov – Hrnčířské Boudy) směrem na Černý důl. Uzavřena je také cesta Cestník – Filip, místo zvané „Cestník“ na cestě z Horních Albeřic na Malou Úpu (křižovatka žluté a modré turistické cesty v Horních Lysečinách). U Vítkovic je uzavřen Vysoký hřbet, křižovatka na pravé straně silnice č. 286 ve směru na Dolní Mísečky v lokalitě Skelné Hutě. Nesmí se také chodit Nad Dušnicí, od křižovatky cest Nad Dušnicí a Nad Vejpalicemi, poblíž Rezku.

Zákaz vstupu je platný v období od 1. prosince 2024 do 30. dubna 2025.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Malá Úpa

Malá Úpa

Malá Úpa je malebná krkonošská vesnička ležící kousek od Sněžky v nadmořské výšce 1 050 metrů. Jezdí sem znalci hor stejně jako milovníci klidné, pohodové i aktivní dovolené uprostřed nedotčené přírody. Jestli skutečně hledáte místo, kde načerpáte novou sílu a energii, tohle je to pravé.

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů Příroda

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka na východním okraji Kozích hřbetů v Krkonoších se nachází v nadmořské výšce 1421 metrů.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

V srdci Krkonoš, tam, kde řeka Labe meandruje do údolí, leží skryté město Špindlerův Mlýn. Krkonošské horské městečko se mohlo jmenovat úplně jinak – třeba Svatý Petr, protože to bylo dlouho jediné místo s hustším osídlením v údolí horního Labe. Pak si však mlynář Špindler postavil na Labi mlýn, vrchnost povolila stavbu kostela a kolem se začalo pomalu rozrůstat město.

Horská chata Rezek v Krkonoších Ubytování

Horská chata Rezek v Krkonoších

Horská osada Rezek se nachází ve III. zóně Krkonošského národního parku mezi středisky Rokytnice nad Jizerou, Vítkovice a Mísečky. Horský hotel leží na pěkném zalesněném hřebeni, jižní rozsoše Lysé hory pod Preislerovým kopcem.

Harrachov

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

Černý Důl

Černý Důl

Znáte Černý Důl, jedno z horských středisek v Krkonoších? Leží v údolí říčky Čistá na úpatí Černé hory mezi Vrchlabím a Janskými Lázněmi. Jméno mu zřejmě dala poloha uprostřed hlubokých temných lesů, první zmínky pocházejí z 16. století v souvislosti s dolováním železné rudy.

Böhnischovy boudy v Krkonoších Ubytování

Böhnischovy boudy v Krkonoších

Nejrozsáhlejší, k jihu vystavené luční enklávy jsou vysunuty na svazích krkonošských rozsoch, spadajících příkře do podhůří. Ve středních Krkonoších mezi ně patří především louky a pastviny Bönischových Bud na svahu Jeleního vrchu nad Černým Dolem.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj