ÚvodAktualityPotápěči zkoumali vltavské dno a našli pilíř Juditina mostu
Památky

Potápěči zkoumali vltavské dno a našli pilíř Juditina mostu

  • 25. února 2016
Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Praze organizovalo průzkum části vltavského dna. Potápěči zkoumali vltavské dno od pátku 19. 2. 2016 do pondělí 22. 2. 2016 a našli několik velmi zajímavých artefaktů minulosti – mezi nimi i základ pilíře bývalého Juditina mostu. Veřejnosti ho bude moci spatřit od dubna ve Staroměstské mostecké věži.
Karlův mostNejúspěšnější nález se podařilo odhalit v neděli po poledni, kdy potápěči nalezli základ 2. pilíře Juditina mostu, resp. konstrukce ze železitého (tmavého) pískovce, která téměř jistě tímto základem je. Nález je důležitým počinem pro plánovaný projekt zaměření pilířů mostu, o nichž jsou zatím údaje náhodné, nesystematické a přibližné. Tento projekt bude dále rozvíjen odborníky z Muzea hlavního města Prahy a Národního památkového ústavu v Praze.
 
Jako vedlejší produkt byl shromážděn soubor artefaktů, který doplní a rozšíří nálezy z roku 2014. Některé artefakty byly získány ze stejných sektorů jako při minulém průzkumu a budou nyní podrobeny důkladnému zkoumání. Předměty souvisejí se životem v okolí mostu, zajímavé jsou například části dýmek z přelomu 19. a 20. století, zlomky středověkých nádob a části stavebního materiálu z okolních staveb i z Karlova mostu. Zatím je nejisté, zda byly při průzkumu detekovány pozůstatky dřevěného mostu ‒ předchůdce mostu Juditina. Získané fotografie zbytků dřev na dně Vltavy zatím nesvědčí o tom, že by šlo o fragmenty tohoto mostu, získané informace ale bude nutné ještě podrobněji vyhodnotit.
 
Nalezené předměty ze dna Vltavy budou součástí expozice Mysterium věže ve Staroměstské mostecké věži, kterou Muzeum hlavního města Prahy pro návštěvníky otevře
od 1. dubna 2016.
 

Juditin most stával paralelně s mostem Karlovým

Karlův mostMálokdo si dokáže představit, že Juditin most stál paralelně s mostem Karlovým a to minimálně do doby dostavby Karlova mostu, někdy kolem roku 1402. Juditin most byl v evropském mostním stavitelství pravděpodobně první celokamenný obloukový most v zaalpské oblasti. Podvodní archeologický průzkum nám může přiblížit způsob stavby, resp. založení původních pilířů. Říční koryto Vltavy bylo totiž prouděním vody při povodni v roce 2002 vymleto v některých místech až o několik metrů hlouběji. Díky tomuto odstranění naplavených částic můžeme lépe než dříve zkoumat často v odkrytém stavu základy pilířů Juditina mostu.

Konec Juditina mosti nastal v únoru roku 1342. Na začátku měsíce povolily mrazy a dalo se do deště. Řeky se rozvodnily a ledy začaly tát. Veliká povodeň smetla vše co jí stálo v cestě. Nad pražskou hladinou Vltavy hrdě se vypínající kamenný most musel již poněkolikáté sklonit hřbet. Tentokrát však již nepovstal. Katastrofa byla tak rozsáhlá, že se most již nedal obnovit. Zřejmě pouze provizorně opraven dřevěnými trámy a lešením sloužil až do dostavby nového, vyššího a pevnějšího kamenného mostu, dnes známého jako most Karlův.
Muzeum Karlova mostu Kultura

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Staroměstská mostecká věž v Praze Památky

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Další aktuality

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha