ÚvodAktualityPoznejte s námi fascinující vesmír
Zážitky

Poznejte s námi fascinující vesmír

  • 4. října 2012
Je jen málo věcí, které zajímají člověka více než vesmír a to, co se v něm děje. Fascinuje nás jeho nekonečný prostor, miliardy hvězd a planet, ale i to, jak jsme proti němu sami zcela titěrní a nepatrní. Fascinoval už Jana Nerudu, když psal svoje Písně kosmické, a nic se na míře našeho okouzlení od 19. století nezměnilo. Víme toho pochopitelně mnohonásobně více než tenkrát. Objevy, které vědci díky moderním pozorovacím zařízením dělají prakticky každý den, nám dávají do vesmíru nahlédnout více než kdy předtím.
A právě k onomu nahlédnutí slouží hvězdárny a planetária rozesetá po celé České republice. Na to, jak malou zemí jsme, jsou naši hvězdáři na velmi vysoké úrovni a čas od času se jim podaří stát u některého dalšího významného objevu. Chcete u něj být i vy? Pokud ano, nechte se pozvat na některý z programů, které pořádá každá z observatoří. Budete nejen poučeni, ale zcela jistě také okouzleni tím, co vám bude dovoleno spatřit.

1. Ondřejovská hvězdárna Akademie věd
Akademie věd má svou hvězdárnu v Ondřejově nedaleko Prahy. Vyznačuje se největším zrcadlovým dalekohledem u nás (dvoumetrovým), který sem byl nainstalován v 70. letech minulého století. Secesní budovy jsou obklopeny arboretem, které zaručuje velmi příjemnou procházku před nebo po pozorování hvězd. Navštívit můžete i Astronomické muzeum V. Šafaříka.

2. Sexy vesmír mají v Brně
Pod heslem „vesmír je sexy“ láká na Kraví horu v Brně planetárium M. Koperníka, které patří k nejnavštěvovanějším u nás. Jedním z důvodů je jeho dvousetmístné planetárium, které dokáže zobrazit hvězdnou oblohu viditelnou z kteréhokoli místa na Zemi. Planetárium také vyniká množstvím programů, které vychovávají už více než půl století astronomické amatéry z celé Moravy a okolí. Sem se návštěvníci rádi vracejí, tak to také zkuste.

3. Za výbuchy na Slunci na Petřín
Nedaleko lanovky na Petříně naleznete Štefánikovu hvězdárnu, která je ideálním zakončením nejen víkendového odpoledne. Probíhají zde pravidelné programy pro děti i dospělé a je možno zkoumat tu denní i noční oblohu. Nejčastěji se ale na Petříně pozoruje Slunce a jeho aktivity. Když budete mít štěstí, uvidíte i pořádnou erupci!

4. Astronomická pohádka v Hradci Králové
Hřeben mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové patří mezi nejkrásnější místa Hradce. A právě tady najdete hvězdárnu a planetárium, kde mají program pro celou rodinu. Pro ty nejmenší hvězdáře zde připravili dokonce astronomickou pohádku. V okolí si můžete také projít naučnou Planetární stezku, na níž se dozvíte nejrůznější vesmírné zajímavosti.

5. Univerzitní planetárium v Ostravě
Vysoká škola báňská v Ostravě má vlastní hvězdárnu a planetárium, které jsou však přístupné také široké veřejnosti (konkrétně ve středu a v sobotu). Pokud jste ze severu Moravy, je pro vás hvězdárna J. Palisy ideální příležitostí, jak se dozvědět něco nového o vesmíru. K dispozici je také minigalerie MIRA, která může tvořit doplněk k příjemnému odpoledni v planetáriu.

6. Za dokonalou iluzí do Stromovky
Celých 843 metrů čtverečních zaujímá promítací plocha pražského planetária, čímž se řadí mezi největší na světě. Kopule je vysoká 15 metrů a do sálu se vejde 210 diváků. Sál Cosmorama dokáže díky svým jedinečným systémům dokonale simulovat hvězdnou oblohu. Od roku 2009 používá planetárium nový software, který obsahuje desítky nejrůznějších programů týkajících se kosmu. Po návštěvě si budete připadat skoro jako byste navštívili samotný vesmír.

7. Na lov komet do Uherského Brodu
Hvězdárna v Uherském Brodu vám poskytne návod, jak se vypořádat s lovem komet na hvězdné obloze. Vysvětlí vám zde vše o tom, jak kometu poznáte a jakým způsobem ji určíte. Dostanete i doporučení, jak se při lovu komet nejlépe chovat. Výhodou oproti lovu zvěře je, že nemusíte být striktně potichu. Kometu jen tak nevyplašíte.

8. Jediná hvězdárna v Plzeňském kraji
Jedinou hvězdárnu na Plzeňsku najdete v Rokycanech. Také zde můžete sledovat denní i noční oblohu a seznámit se blíže s naší nejbližší hvězdou, tedy Sluncem. Na hvězdárně na vás čeká i zrcadlový dalekohled, jehož průměr hlavního zrcadla je 508 mm. Hvězdárna leží 400 m nad mořem.

9. Vzhůru na naši nejvýše položenou hvězdárnu!
Hvězdárna na Kleti leží ve výšce 1070 m a zabývá se zkoumáním planetek. V tomto oboru patří ke světovým špičkám a Češi z tohoto stanoviště patří mezi hvězdářskou elitu. Proto neváhejte, sedněte na kolo a zajeďte se sem podívat. Ještě výše než hvězdárna je pak rozhledna, ze které jsou vidět i rakouské Alpy.

10. Kdo byl Johannes Kepler
Johannes Kepler, geniální matematik a hvězdopravec žil na dvoře Rudolfa II., kterému poskytoval cenné rady, jež vyčetl právě z hvězd. Císař jej měl v oblibě a Kepler si nemohl na svůj pražský pobyt stěžovat. V domě, ve kterém po pět let svého pražského života bydlel, vzniklo muzeum přibližující jeho osobnost. Chcete se dozvědět více o muži, který věděl ve své době o hvězdách nejvíc ze všech?
Pamětní deska Johanna Keplera Památky

Pamětní deska Johanna Keplera

Slavný německý astronom, astrolog a matematik Johannes Kepler pobýval pět let v Praze. Na domě, kde bydlel, se nachází pamětní deska.

Hvězdárna na Kleti Zážitky

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.
16. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024, Rožnění uherského býka ve Slaném, Svatoludmilská pouť na Tetíně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
15. září 2024 12:00
Památky, Praha

Festival Triangl otevře dveře tří vil v Pelléově ulici

V sobotu 14. 9. 2024 tři pražské vily – Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé – otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu můžete všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu. Od 10:00 do 21:00 jsou přichystány přednášky z oblasti popularizace vědy, různorodé výstavy, divadelní představení a literární čtení na téma Franze Kafky, performance Petra Nikla a koncert Lakomých Barek. Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny a divadlo. Vstup na festival je zdarma.
13. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán

Již podesáté se v neděli 15. září, a poté ještě 22. září 2024 zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Akce Radnice dokořán se koná u příležitosti 686. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program! Nahlédněte do historických sálů, věže a do podzemí! Letos bude možnost prozkoumat i běžně nepřístupné románské podzemí Staroměstské radnice.
13. září 2024 8:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
12. září 2024 14:00
Zážitky, Praha

Chystáte se na výlet do Prahy? Vyberte si nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
12. září 2024 11:00
Památky, Praha

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend! – pro rok 2024 zrušeno

V pořadí už podevatenácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 14. a 15. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
12. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha