ÚvodAktualityPoznejte s námi fascinující vesmír
Zážitky

Poznejte s námi fascinující vesmír

  • 4. října 2012
Je jen málo věcí, které zajímají člověka více než vesmír a to, co se v něm děje. Fascinuje nás jeho nekonečný prostor, miliardy hvězd a planet, ale i to, jak jsme proti němu sami zcela titěrní a nepatrní. Fascinoval už Jana Nerudu, když psal svoje Písně kosmické, a nic se na míře našeho okouzlení od 19. století nezměnilo. Víme toho pochopitelně mnohonásobně více než tenkrát. Objevy, které vědci díky moderním pozorovacím zařízením dělají prakticky každý den, nám dávají do vesmíru nahlédnout více než kdy předtím.
A právě k onomu nahlédnutí slouží hvězdárny a planetária rozesetá po celé České republice. Na to, jak malou zemí jsme, jsou naši hvězdáři na velmi vysoké úrovni a čas od času se jim podaří stát u některého dalšího významného objevu. Chcete u něj být i vy? Pokud ano, nechte se pozvat na některý z programů, které pořádá každá z observatoří. Budete nejen poučeni, ale zcela jistě také okouzleni tím, co vám bude dovoleno spatřit.

1. Ondřejovská hvězdárna Akademie věd
Akademie věd má svou hvězdárnu v Ondřejově nedaleko Prahy. Vyznačuje se největším zrcadlovým dalekohledem u nás (dvoumetrovým), který sem byl nainstalován v 70. letech minulého století. Secesní budovy jsou obklopeny arboretem, které zaručuje velmi příjemnou procházku před nebo po pozorování hvězd. Navštívit můžete i Astronomické muzeum V. Šafaříka.

2. Sexy vesmír mají v Brně
Pod heslem „vesmír je sexy“ láká na Kraví horu v Brně planetárium M. Koperníka, které patří k nejnavštěvovanějším u nás. Jedním z důvodů je jeho dvousetmístné planetárium, které dokáže zobrazit hvězdnou oblohu viditelnou z kteréhokoli místa na Zemi. Planetárium také vyniká množstvím programů, které vychovávají už více než půl století astronomické amatéry z celé Moravy a okolí. Sem se návštěvníci rádi vracejí, tak to také zkuste.

3. Za výbuchy na Slunci na Petřín
Nedaleko lanovky na Petříně naleznete Štefánikovu hvězdárnu, která je ideálním zakončením nejen víkendového odpoledne. Probíhají zde pravidelné programy pro děti i dospělé a je možno zkoumat tu denní i noční oblohu. Nejčastěji se ale na Petříně pozoruje Slunce a jeho aktivity. Když budete mít štěstí, uvidíte i pořádnou erupci!

4. Astronomická pohádka v Hradci Králové
Hřeben mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové patří mezi nejkrásnější místa Hradce. A právě tady najdete hvězdárnu a planetárium, kde mají program pro celou rodinu. Pro ty nejmenší hvězdáře zde připravili dokonce astronomickou pohádku. V okolí si můžete také projít naučnou Planetární stezku, na níž se dozvíte nejrůznější vesmírné zajímavosti.

5. Univerzitní planetárium v Ostravě
Vysoká škola báňská v Ostravě má vlastní hvězdárnu a planetárium, které jsou však přístupné také široké veřejnosti (konkrétně ve středu a v sobotu). Pokud jste ze severu Moravy, je pro vás hvězdárna J. Palisy ideální příležitostí, jak se dozvědět něco nového o vesmíru. K dispozici je také minigalerie MIRA, která může tvořit doplněk k příjemnému odpoledni v planetáriu.

6. Za dokonalou iluzí do Stromovky
Celých 843 metrů čtverečních zaujímá promítací plocha pražského planetária, čímž se řadí mezi největší na světě. Kopule je vysoká 15 metrů a do sálu se vejde 210 diváků. Sál Cosmorama dokáže díky svým jedinečným systémům dokonale simulovat hvězdnou oblohu. Od roku 2009 používá planetárium nový software, který obsahuje desítky nejrůznějších programů týkajících se kosmu. Po návštěvě si budete připadat skoro jako byste navštívili samotný vesmír.

7. Na lov komet do Uherského Brodu
Hvězdárna v Uherském Brodu vám poskytne návod, jak se vypořádat s lovem komet na hvězdné obloze. Vysvětlí vám zde vše o tom, jak kometu poznáte a jakým způsobem ji určíte. Dostanete i doporučení, jak se při lovu komet nejlépe chovat. Výhodou oproti lovu zvěře je, že nemusíte být striktně potichu. Kometu jen tak nevyplašíte.

8. Jediná hvězdárna v Plzeňském kraji
Jedinou hvězdárnu na Plzeňsku najdete v Rokycanech. Také zde můžete sledovat denní i noční oblohu a seznámit se blíže s naší nejbližší hvězdou, tedy Sluncem. Na hvězdárně na vás čeká i zrcadlový dalekohled, jehož průměr hlavního zrcadla je 508 mm. Hvězdárna leží 400 m nad mořem.

9. Vzhůru na naši nejvýše položenou hvězdárnu!
Hvězdárna na Kleti leží ve výšce 1070 m a zabývá se zkoumáním planetek. V tomto oboru patří ke světovým špičkám a Češi z tohoto stanoviště patří mezi hvězdářskou elitu. Proto neváhejte, sedněte na kolo a zajeďte se sem podívat. Ještě výše než hvězdárna je pak rozhledna, ze které jsou vidět i rakouské Alpy.

10. Kdo byl Johannes Kepler
Johannes Kepler, geniální matematik a hvězdopravec žil na dvoře Rudolfa II., kterému poskytoval cenné rady, jež vyčetl právě z hvězd. Císař jej měl v oblibě a Kepler si nemohl na svůj pražský pobyt stěžovat. V domě, ve kterém po pět let svého pražského života bydlel, vzniklo muzeum přibližující jeho osobnost. Chcete se dozvědět více o muži, který věděl ve své době o hvězdách nejvíc ze všech?
Pamětní deska Johanna Keplera Památky

Pamětní deska Johanna Keplera

Slavný německý astronom, astrolog a matematik Johannes Kepler pobýval pět let v Praze. Na domě, kde bydlel, se nachází pamětní deska.

Hvězdárna na Kleti Zážitky

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
12. říjen 2024 6:13
Památky, Praha

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2024 v Praze!
12. říjen 2024 5:05
Zážitky, Praha

Dušičkové tipy nejen na víkend na konci října v Praze a okolí

Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. Je to období plné tajemných rituálů a podivuhodných setkání, při kterých se prolíná svět živých se světem mrtvých. Bubáci se vyrojí zejména poslední říjnový den, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween. Věřte nebo ne, jeho název vznikl prostým zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých – a přesně tak to je, protože připadá na první listopadový den a den nato se slaví dušičky – Památka zesnulých. Zkrátka příležitostí ke strašidelným prohlídkám s tajuplnými světýlky se nabízí víc než dost!
11. říjen 2024 16:49
Zážitky, Praha

Praha a vládní paláce: říjnový svátek zve na unikátní prohlídky honosných interiérů

Státní svátek 28. října láká na nejrůznější prohlídky a dny otevřených dveří. Portál Kudy z nudy pro vás tentokrát vybral tipy na místa, kam se běžně nepodíváte – do vládních paláců, které otevíraní během Dne vzniku samostatného československého státu veřejnosti své dveře k nahlédnutí. Podívejte se do Senátu, Poslanecké sněmovny, Strakovy akademie, rezidence primátora, budov ministerstev a na další místa, která zase jen tak brzy neuvidíte.
11. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Havelské posvícení v Radotíně, 80. výročí letecké bitvy nad Jesenicí, Prague Coffee Festival 2024, Na úsvit času aneb k počátkům pražské pánve, Na kouzelném paloučku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Praha je plavců ráj – tipy na místa, kde si skvěle zaplavete

Praha by se dala označit jako plavecký ráj – plavci si mohou vybrat z řady klasických krytých bazénů, ale také intimních hotelových wellness center či aquaparků, které nabízejí zábavu i bohaté sportovní vyžití. Užijte si chvíle strávené v bazénu s mořskou vodou, nevšední návštěvu největšího aquaparku ve střední Evropě nebo nezapomenutelné výhledy na hlavní město.
10. říjen 2024 12:10
Životní styl, Praha

Začíná Signal Festival: rozzáří Pražský hrad, nabídne videomapping a rozsáhlou Galerijní zónu

Čtyři dny nabité audiovizuálním uměním nejen ve veřejném prostoru nabídne Signal Festival od 10. do 13. října 2024, každý den od 19:00 do půlnoci. Letošní ročník přinese dvě trasy – Hradčany a Centrum, uvede 22 uměleckých instalací a vůbec poprvé rozzáří i areál Pražského hradu. Součástí tras bude 7 zastávek placené Galerijní zóny a 2 videomappingy. Program také zahrnuje první ročník networkingové konference Signal Forum, která 11. a 12. října zaplní CAMP přednáškami s odborníky a odbornicemi z oblasti technologií, nových médií a vědy. Vstupenky na festival jsou k dostání online.
10. říjen 2024 8:00
Kultura, Praha