A právě k onomu nahlédnutí slouží hvězdárny a planetária rozesetá po celé České republice. Na to, jak malou zemí jsme, jsou naši hvězdáři na velmi vysoké úrovni a čas od času se jim podaří stát u některého dalšího významného objevu. Chcete u něj být i vy? Pokud ano, nechte se pozvat na některý z programů, které pořádá každá z observatoří. Budete nejen poučeni, ale zcela jistě také okouzleni tím, co vám bude dovoleno spatřit.
1. Ondřejovská hvězdárna Akademie věd Akademie věd má svou hvězdárnu
v Ondřejově nedaleko Prahy. Vyznačuje se největším zrcadlovým dalekohledem u nás (dvoumetrovým), který sem byl nainstalován v 70. letech minulého století. Secesní budovy jsou obklopeny arboretem, které zaručuje velmi příjemnou procházku před nebo po pozorování hvězd. Navštívit můžete i Astronomické muzeum V. Šafaříka.
2. Sexy vesmír mají v Brně Pod heslem „vesmír je sexy“ láká na Kraví horu v Brně
planetárium M. Koperníka, které patří k nejnavštěvovanějším u nás. Jedním z důvodů je jeho dvousetmístné planetárium, které dokáže zobrazit hvězdnou oblohu viditelnou z kteréhokoli místa na Zemi. Planetárium také vyniká množstvím programů, které vychovávají už více než půl století astronomické amatéry z celé Moravy a okolí. Sem se návštěvníci rádi vracejí, tak to také zkuste.
3. Za výbuchy na Slunci na Petřín Nedaleko lanovky na Petříně naleznete
Štefánikovu hvězdárnu, která je ideálním zakončením nejen víkendového odpoledne. Probíhají zde pravidelné programy pro děti i dospělé a je možno zkoumat tu denní i noční oblohu. Nejčastěji se ale na Petříně pozoruje Slunce a jeho aktivity. Když budete mít štěstí, uvidíte i pořádnou erupci!
4. Astronomická pohádka v Hradci Králové Hřeben mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové patří mezi nejkrásnější místa Hradce. A právě tady najdete
hvězdárnu a planetárium, kde mají program pro celou rodinu. Pro ty nejmenší hvězdáře zde připravili dokonce astronomickou pohádku. V okolí si můžete také projít naučnou Planetární stezku, na níž se dozvíte nejrůznější vesmírné zajímavosti.
5. Univerzitní planetárium v Ostravě Vysoká škola báňská v Ostravě má vlastní hvězdárnu a planetárium, které jsou však přístupné také široké veřejnosti (konkrétně ve středu a v sobotu). Pokud jste ze severu Moravy, je pro vás
hvězdárna J. Palisy ideální příležitostí, jak se dozvědět něco nového o vesmíru. K dispozici je také minigalerie MIRA, která může tvořit doplněk k příjemnému odpoledni v planetáriu.
6. Za dokonalou iluzí do Stromovky Celých 843 metrů čtverečních zaujímá promítací plocha
pražského planetária, čímž se řadí mezi největší na světě. Kopule je vysoká 15 metrů a do sálu se vejde 210 diváků. Sál Cosmorama dokáže díky svým jedinečným systémům dokonale simulovat hvězdnou oblohu. Od roku 2009 používá planetárium nový software, který obsahuje desítky nejrůznějších programů týkajících se kosmu. Po návštěvě si budete připadat skoro jako byste navštívili samotný vesmír.
7. Na lov komet do Uherského Brodu
Hvězdárna v Uherském Brodu vám poskytne návod, jak se vypořádat s lovem komet na hvězdné obloze. Vysvětlí vám zde vše o tom, jak kometu poznáte a jakým způsobem ji určíte. Dostanete i doporučení, jak se při lovu komet nejlépe chovat. Výhodou oproti lovu zvěře je, že nemusíte být striktně potichu. Kometu jen tak nevyplašíte.
8. Jediná hvězdárna v Plzeňském kraji Jedinou hvězdárnu na Plzeňsku najdete
v Rokycanech. Také zde můžete sledovat denní i noční oblohu a seznámit se blíže s naší nejbližší hvězdou, tedy Sluncem. Na hvězdárně na vás čeká i zrcadlový dalekohled, jehož průměr hlavního zrcadla je 508 mm. Hvězdárna leží 400 m nad mořem.
9. Vzhůru na naši nejvýše položenou hvězdárnu! Hvězdárna na Kleti leží ve výšce 1070 m a zabývá se zkoumáním planetek. V tomto oboru patří ke světovým špičkám a Češi z tohoto stanoviště patří mezi hvězdářskou elitu. Proto neváhejte, sedněte na kolo a zajeďte se sem podívat. Ještě výše než hvězdárna je pak rozhledna, ze které jsou vidět i rakouské Alpy.
10. Kdo byl Johannes Kepler Johannes Kepler, geniální matematik a hvězdopravec žil na dvoře Rudolfa II., kterému poskytoval cenné rady, jež vyčetl právě z hvězd. Císař jej měl v oblibě a Kepler si nemohl na svůj pražský pobyt stěžovat. V domě, ve kterém po pět let svého pražského života bydlel, vzniklo
muzeum přibližující jeho osobnost. Chcete se dozvědět více o muži, který věděl ve své době o hvězdách nejvíc ze všech?