ÚvodAktualityPražská hromadná doprava slaví: 120 let elektrických tramvají
Památky

Pražská hromadná doprava slaví: 120 let elektrických tramvají

  • 9. března 2016
Loni Praha oslavila 140 let historie tramvajové dopravy v hlavním městě, další výročí si připomene letos. Pojďte se s portálem Kudy z nudy poohlédnout za historií první elektrifikované tramvajové linky, která se 19. března 1896 vydala na svou první jízdu z Karlína do Vysočan.
Loňské výročí připomnělo koněspřežnou tramvaj, lidově zvanou koňku, která poprvé vyjela do ulic Prahy v září 1875. Její první trasa vedla od dnešního Národního divadla přes Příkopy a Poříčí ke karlínské Invalidovně a jízda tehdy trvala přibližně dvacet pět minut. Koňku dodnes připomíná bývalá vozovna na nároží Sokolovské a Šaldovy ulice, která slouží jako prodejna a servis automobilů Mercedes, s historií městské hromadné dopravy vás seznámí Muzeum městské hromadné dopravy v tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích.
 

Tramvaj jako turistická atrakce

V roce 1891, kdy se na výstavišti v Holešovicích konala Jubilejní zemská výstava, koňka přepravila více než deset milionů cestujících. Přesto se pomalu blížil její konec – ve stejném roce totiž elektrotechnik a vynálezce František Křižík představil Pražanům prototyp první elektrické tramvaje. Ta podobně jako letenská a petřínská lanovka a rozhledna sloužila jako reklama a turistická atrakce. Trať vedla od horní stanice letenské lanové dráhy u Letenského zámečku Oveneckou ulicí k hornímu vchodu Královské obory Stromovka, po dvou letech byla prodloužena až k Místodržitelskému letohrádku. V dobách největší slávy tramvaje zdolaly 1,4 km dlouhou trať za necelých pět minut.
 

Po tramvajích zatoužila Libeň

V druhé polovině 19. století prožívala Praha překotný rozvoj; v roce 1900 žilo v hlavním městě a na předměstích v Karlíně, Holešovicích a Bubnech, na Královských Vinohradech, Smíchově, Žižkově a Vyšehradu více než 400 tisíc obyvatel. Podobně na tom byla Libeň, kde se počet obyvatel mezi lety 1869 a 1900 rozrostl téměř na čtyřnásobek. A protože cesta pěšky z Libně do centra Prahy trvala dlouho, libeňští představitelé požádali provozovatele pražské koňky Edouarda Otleta, aby k nim prodloužil trať koňky od konečné v Karlíně – ano, od té vozovny, o níž už byla řeč. Otlet je však odmítl, a tak se libeňští obrátili se stejnou prosbou na Františka Křižíka. To už se samozřejmě nejednalo o koňku, ale o elektrickou dráhu, která svou životaschopnost prokázala letenským pokusem z roku 1891.
 

Odkud a kam se jezdilo

První vozy Elektrické drobné dráhy Praha–Libeň–Vysočany, kterou zřídila a provozovala soukromá společnost Františka Křižíka, se na svou trať vydaly 19. března 1896. Tramvaje jezdily od karlínského varieté, dnešního Hudebního divadla, Křižíkovou ulicí až k dnešní Šaldově ulici, kde se stáčely na tehdejší Královskou třídu, dnešní Sokolovskou (po ní jezdila až do roku 1900 koňka), a dál mířily na Balabenku. Po dokončení všech úseků měřila druhá pražská elektrická dráha necelých osm kilometrů a rozvážela lidi až do Libně na konečnou u křižovatky dnešní Zenklovy a Prosecké ulice. Ještě v prosinci téhož roku byla trať z Karlína prodloužena až k Masarykovu nádraží, o dva roky později pokračovaly tramvaje z Balabenky do Vysočan až na dnešní náměstí OSN.

Další vývoj byl už poměrně jednoduchý: technicky zastaralou koňku město koupilo v roce 1898 a začalo ji měnit na elektrickou dráhu. Vůbec poslední koňka vyjela v květnu 1905 z Křižovnického náměstí po Karlově mostě na Malostranské náměstí po úseku, který byl elektrizován jako poslední. V srpnu 1907 prodal Elektrickou drobnou dráhu i František Křižík a Praha trať začlenila do systému elektrických tramvají, které jejími ulicemi jezdí dodnes. Historie Křižíkovy letenské elektrické dráhy se uzavřela již v roce 1902, pozemní lanová dráha na Letnou byla v provozu do roku 1916.
Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze Kultura

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Další aktuality

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:02
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Léto v Praze si užijete na 100 %!

Proč odjíždět v létě k moři, když je v Praze v tomto období zrovna nejlépe? To si říká pravděpodobně jen malá část populace největšího a nejobydlenějšího města v České republice, a jen těžko k tomu přesvědčuje ty druhé. Léto v Praze však skutečně nabízí mnoho možností, jak si ho užít na 100 %, od koupání se v lomech, objevování lesoparků, potulování se po pražských uličkách a kavárnách, venkovních sportovních aktivit, až po akčnější zážitky.
6. červenec 2025 8:52
Letní sporty, Praha