ÚvodAktualityPražská hromadná doprava slaví: 120 let elektrických tramvají
Památky

Pražská hromadná doprava slaví: 120 let elektrických tramvají

  • 9. března 2016
Loni Praha oslavila 140 let historie tramvajové dopravy v hlavním městě, další výročí si připomene letos. Pojďte se s portálem Kudy z nudy poohlédnout za historií první elektrifikované tramvajové linky, která se 19. března 1896 vydala na svou první jízdu z Karlína do Vysočan.
Loňské výročí připomnělo koněspřežnou tramvaj, lidově zvanou koňku, která poprvé vyjela do ulic Prahy v září 1875. Její první trasa vedla od dnešního Národního divadla přes Příkopy a Poříčí ke karlínské Invalidovně a jízda tehdy trvala přibližně dvacet pět minut. Koňku dodnes připomíná bývalá vozovna na nároží Sokolovské a Šaldovy ulice, která slouží jako prodejna a servis automobilů Mercedes, s historií městské hromadné dopravy vás seznámí Muzeum městské hromadné dopravy v tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích.
 

Tramvaj jako turistická atrakce

V roce 1891, kdy se na výstavišti v Holešovicích konala Jubilejní zemská výstava, koňka přepravila více než deset milionů cestujících. Přesto se pomalu blížil její konec – ve stejném roce totiž elektrotechnik a vynálezce František Křižík představil Pražanům prototyp první elektrické tramvaje. Ta podobně jako letenská a petřínská lanovka a rozhledna sloužila jako reklama a turistická atrakce. Trať vedla od horní stanice letenské lanové dráhy u Letenského zámečku Oveneckou ulicí k hornímu vchodu Královské obory Stromovka, po dvou letech byla prodloužena až k Místodržitelskému letohrádku. V dobách největší slávy tramvaje zdolaly 1,4 km dlouhou trať za necelých pět minut.
 

Po tramvajích zatoužila Libeň

V druhé polovině 19. století prožívala Praha překotný rozvoj; v roce 1900 žilo v hlavním městě a na předměstích v Karlíně, Holešovicích a Bubnech, na Královských Vinohradech, Smíchově, Žižkově a Vyšehradu více než 400 tisíc obyvatel. Podobně na tom byla Libeň, kde se počet obyvatel mezi lety 1869 a 1900 rozrostl téměř na čtyřnásobek. A protože cesta pěšky z Libně do centra Prahy trvala dlouho, libeňští představitelé požádali provozovatele pražské koňky Edouarda Otleta, aby k nim prodloužil trať koňky od konečné v Karlíně – ano, od té vozovny, o níž už byla řeč. Otlet je však odmítl, a tak se libeňští obrátili se stejnou prosbou na Františka Křižíka. To už se samozřejmě nejednalo o koňku, ale o elektrickou dráhu, která svou životaschopnost prokázala letenským pokusem z roku 1891.
 

Odkud a kam se jezdilo

První vozy Elektrické drobné dráhy Praha–Libeň–Vysočany, kterou zřídila a provozovala soukromá společnost Františka Křižíka, se na svou trať vydaly 19. března 1896. Tramvaje jezdily od karlínského varieté, dnešního Hudebního divadla, Křižíkovou ulicí až k dnešní Šaldově ulici, kde se stáčely na tehdejší Královskou třídu, dnešní Sokolovskou (po ní jezdila až do roku 1900 koňka), a dál mířily na Balabenku. Po dokončení všech úseků měřila druhá pražská elektrická dráha necelých osm kilometrů a rozvážela lidi až do Libně na konečnou u křižovatky dnešní Zenklovy a Prosecké ulice. Ještě v prosinci téhož roku byla trať z Karlína prodloužena až k Masarykovu nádraží, o dva roky později pokračovaly tramvaje z Balabenky do Vysočan až na dnešní náměstí OSN.

Další vývoj byl už poměrně jednoduchý: technicky zastaralou koňku město koupilo v roce 1898 a začalo ji měnit na elektrickou dráhu. Vůbec poslední koňka vyjela v květnu 1905 z Křižovnického náměstí po Karlově mostě na Malostranské náměstí po úseku, který byl elektrizován jako poslední. V srpnu 1907 prodal Elektrickou drobnou dráhu i František Křižík a Praha trať začlenila do systému elektrických tramvají, které jejími ulicemi jezdí dodnes. Historie Křižíkovy letenské elektrické dráhy se uzavřela již v roce 1902, pozemní lanová dráha na Letnou byla v provozu do roku 1916.
Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze Kultura

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Další aktuality

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Cesta za kometou ve Štefánikově hvězdárně, BeerFest Nechvalice 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha