ÚvodAktualityPražská Loreta slaví 390 let: už jste slyšeli slavnou zvonkohru?
Památky

Pražská Loreta slaví 390 let: už jste slyšeli slavnou zvonkohru?

  • 31. května 2016
V pátek 3. června uplyne přesně 390 let ode dne, kdy byl položen základní kámen k pražské Loretě. Na prohlídku barokního areálu se Svatou chýší obestavěnou ambity, kostelem Narození Páně a věží se zvonkohrou se vydejte s portálem Kudy z nudy.
Kaple, napodobující loretánskou svatou chýši, která stála v Nazaretu a před níž se dle legendy odehrálo zvěstování Panně Marii, vyrůstaly v evropských katolických zemích v době baroka jako houby po dešti. V Česku jich najdete přibližně šedesát, a to od zřícenin až po pečlivě opravené stavby. Pražská Loreta patří k vůbec nejznámějším.
 

Předloha z Mikulova?

Loreta není jen vzácnou architektonickou památkou, ale zároveň věhlasným poutním místem, jehož proslulost lze v rámci Prahy srovnat snad jedině se soškou Pražského Jezulátka.

Zakladatelkou a první patronkou pražské Lorety byla roku 1626 česká šlechtična Benigna Kateřina z Lobkovic, kterou prý uchvátila starší loreta v Mikulově. Pro duchovní správu si vybrala kapucíny, kteří si poblíž postavili klášter. Pod lobkovickým patronátem poutní místo fungovalo až do 20. století, přímo pod Svatou chýší je umístěna lobkovická krypta.

Málo se však ví, že dnešní barokní průčelí vzniklo až téměř sto let po založení Lorety. Výraznou architektonickou kulisu vytvořil architekt Kryštof Dientzenhofer společně se svým synem Kiliánem Ignácem – a právě na zajímavou stavební historii loretánského průčelí se zaměřuje letošní hlavní sezonní výstava, která se v Loretě otevírá ve středu 15. června. Uvidíte, jak se Loreta měnila v průběhu 17. a 18. století, jak přibývaly kaple a proměnilo se i její průčelí včetně sochařské výzdoby.

Loreta je otevřena každý den včetně sobot, nedělí a většiny svátků. Základní vstupné je 150 Kč, snížené pro děti do 15 let 80 Kč, pro studenty 110 Kč a pro seniory nad 70 let 130 Kč, zájemci si mohou areál projít s audioprůvodcem.
 

6 222 loretánských diamantů

Jedním z nejobdivovanějších míst je klenotnice s loretánským pokladem, kolekce několika set uměleckých skvostů, většinou pocházejících z darů vděčných poutníků. Mezi nejvzácnější díla patří sbírka velkých barokních monstrancí, prvotřídní ukázka zlatnictví z přelomu 17. a 18. století. Pověstná je například diamantová monstrance Pražské slunce, kterou na sklonku 17. století vyrobili vídeňští zlatníci podle návrhu architekta a designéra Johanna Bernarda Fischera z Erlachu. Monstranci zdobí 6 222 diamantů, které k sňatku dostala od svého třetího, o pětatřicet let mladšího manžela hraběnka Ludmila Kolovratová; v závěti uvedla, že z nich má být vyrobena monstrance pro Loretu.
 

Loretánské zvonky aneb hudba, kterou jinde v Praze neuslyšíte

Pozoruhodnou historickou raritou je loretánská zvonkohra, která má příchozí každou hodinu povzbuzovat k modlitbě. Loretě ji věnoval bohatý malostranský obchodník Eberhard z Glauchova, autorem sedmadvaceti signovaných zvonků je amsterodamský městský zvonař a dělolijce Claudy Fremy, instalaci a propojení s věžními hodinami provedl pražský hodinář Petr Neumann. Při slavnostním svěcení měl každý zvon svého kmotra z řad vysoké šlechty, nad prvním z nich dokonce převzal patronát sám císař Leopold I. Poprvé se loretánské zvonky rozezněly nad pražskými střechami 28. září 1695.

Ačkoli podobné zvonkohry se dochovaly například v Amsterodamu, Delftu či Bruggách, v Loretě uslyšíte jeden z posledních dochovaných evropských barokních nástrojů v Evropě, jehož mechanismu se nedotkla modernizace. Záměrně píšeme v Loretě – ačkoli ji uslyšíte i zvenčí, zvonkohra byla navržena tak, aby hrála loretánským poutníkům shromážděným na nádvoří u svaté chýše. Hudební zážitek je tam prý docela jiný než venku na náměstí. Nevěříte? Zřejmě si to budete muset ověřit na vlastní uši.
Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech Ubytování

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Kapucinát na Hradčanech nabízí krátkodobé ubytování pro všechny, kteří hledají nocleh v centru Prahy za přijatelnou cenu. Ubytování je vhodné nejen pro turisty – jednotlivé poutníky či rodiny s dětmi, ale také například pro školní výlety či různá společenství.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze Příroda

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety Památky

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Otevřené zahrady Černínského paláce

17. 5.30. 9.
Otevřené zahrady Černínského paláce

Také v letošním roce bude zájemcům z řad veřejnosti zpřístupněna zahrada Černínského paláce, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.

Černínský palác a zahrada v Praze Příroda

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
30. červen 2025 12:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, BeerFest Nechvalice 2025, Ve znamení ledňáčka, Gotický jarmark na hradě Houska, Cestou necestou, z Kačiny do Kutné Hory. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
30. červen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na procházku, za sluncem, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
29. červen 2025 10:22
Příroda, Praha

Indický festival Ratha-Yatra roztančí Prahu

Ulice letní Prahy se na jeden den promění v jiný svět – centrem města bude 29. června 2025 procházet pestrobarevný, slavnostní průvod Ratha-yatra. Tradice stará tisíce let pravidelně plní ulice i srdce Pražanů i pražských návštěvníků radostí a povznášející atmosférou. Kromě zvuků Prahy, na které jsme zvyklí, jako je křik turistických průvodců, sirény sanitek, klaksony nervózních řidičů a cinkání tramvají, uslyšíte také troubení lastur, zvonění činelků a dunění bubnů a ucítíte vůně, které vás s jistotou vytrhnou z rutiny všedních dní.
29. červen 2025 8:36
Zážitky, Praha

Historická tramvaj č. 42 bude červenci a srpnu křižovat Prahu častěji

Historická tramvajová linka č. 42, kterou provozuje společnost Prague City Tourism společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, prodlužuje od soboty 28. června až do 31. srpna 2025 svůj provoz. Kvůli zvyšujícímu se zájmu o tento typ dopravy bude tramvaj, místo původních 40minutových intervalů, jezdit každých 30 minut a během jednoho dne tak ujede o 5 okruhů městem více!
27. červen 2025 13:00
Památky, Praha

Česko ve filmu: Zlaté opojení a české stopy Charlieho Chaplina

Na filmovém plátně se kolébavým krokem přibližuje muž v buřince. Na opuštěný srub kdesi na Aljašce tiše padá sníh, na sporáku se vaří boty, láska je daleko a hlad veliký. Psal se rok 1925 a Charlie Chaplin ukázal světu, že i smích může bolet. Film Zlaté opojení nebyl jen groteskou – byl tichou elegií o tom, jak se člověk i ve vánici dokáže zasmát osudu. Podívejte se s Kudy z nudy na film, který se zapsal do filmové historie i české kultury.
26. červen 2025 7:02
Zážitky, Praha

Nejlepší koupání: tipy pro letní koupání v Praze, kde si skvělě zaplavete

Zůstáváte přes léto v hlavním městě, ale příjemné slunečné počasí vás táhne k vodě? V Praze to není žádný problém – vybírat můžete jak z akvaparků, tak ale také z míst, která nabízejí přírodní koupání. K dispozici je samozřejmě i množství koupališť a plováren. A nechybí ani aktivity pro sportovně založené obyvatele Prahy! Na mnoha místech si lze vypůjčit paddleboardy nebo wakeboardy, vyzkoušet můžete jízdu na vodních lyžích anebo si zasurfovat na umělé vlně. Užijte si letní pohodičku u vody a přitom ne daleko od domova!
25. červen 2025 18:00
Letní sporty, Praha