ÚvodAktualityPřed 135 lety vznikl Klub českých turistů
Pred 125 lety vznikl Klub ceských turistu
Letní sporty

Před 135 lety vznikl Klub českých turistů

  • 6. června 2023
Dne 11. června 1888 byl v tehdejším Rakousku-Uhersku založen Klub českých turistů, který u nás působící dodnes. Jeho předsedou byl tehdy zvolen známý cestovatel, milovník přírody a demokratický veřejný činitel Vojtěch Náprstek.
Před 125 lety vznikl Klub českých turistůKlub českých turistů byl založen 11. června 1888 v Praze, v malém sále Mašťanské besedy z iniciativy nadšenců v čele s Dr. Vilémem Kurzem (předseda Národní jednoty Pošumavské), Dr. Františkem Čížkem (předseda Národní jednoty Severočeské) a architektem Vratislavem Pasovským. Za předsedu si ustavující sjezd nové turistické organizace sice zvolil známého cestovatele a veřejného činitele Vojtěcha Náprstka.

Od počátku byl Klub velice aktivní – velice rychle vyrostla síť turistických ubytoven, vznikla hustá síť značených cest a řada předních osobností země si považovala za čest, že mohla být jeho členy. Mezi hlavní aktivity klubu patřila výstavba turistických chat, rozhleden, úprava a značení turistických tras, tvorba turistických map a dalších zařízení pro veřejnost, jako byla např. Petřínská rozhledna. KČT organizoval pravidelné vycházky do okolí měst (zejména slavný byl pražský „kroužek šlapáků“) a pořádaly se i větší výlety do zahraničí (první akcí KČT byla výprava českých turistů na Světovou výstavu do Paříže roku 1889). První výlety byly výhradně pěší, poměrně rychle se však rozšířila zimní turistika na lyžích, vodní turistika a v pozdějších letech vysokohorská turistika, krasová turistika, s rozvojem automobilismu pak mototuristika a další formy turistiky.

Od počátku byl Klub velice aktivní – velice rychle vyrostla síť turistických ubytoven a vznikla hustá síť značených cestZřetelné změny ve formě pěší turistiky nastaly po první světové válce – turistika se stala častěji vyhledávanou aktivitou ve volném čase, rozšířila se skautská a trampská hnutí. Během druhé světové války byla činnost KČT silně omezena, práce na značení cest a objevování nových turisticky zajímavých míst ale neustala. KČT formálně zrušen nebyl. Stal se útočištěm členů rozpuštěného Sokola a Junáka. Svou činnost plně obnovil po roce 1945, brzy však byl zařazen pod státem kontrolovaný Československý svaz tělesné výchovy. K jeho obnovení došlo až v roce 1990. Dnes KČT sdružuje téměř 40 000 turistů po celém Česku.

Pokud bás historie KČT zaujala, zajeďte na výlet do jihočeské Bechyně, kde naleznete první Muzeum turistiky v České republice. Muzeum se pyšní řadou zajímavých exponátů včetně interaktivní mapy, která umožňuje seznámit se se všemi 218 rozhlednami na území naší republiky.
7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

Geniálně jednoduché, dobře promyšlené a už přes 135 let staré: takové jsou české turistické značky. Kudy vedly ty první, jak vypadaly kdysi a nyní, o čem vypovídají jejich barvy, kolik jich celkem aktuálně je a kde najdete podobné značení ve světě? Poradíme vám!

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

České turistické značení patří k nejpropracovanějším na světě – a má k tomu dobré historické důvody. Už v 19. století se po našich horách a lesích proháněli první nadšení výletníci s mapou v ruce, občas v klobouku a s holí, zato bez GPS. Za turistickými značkami, které dnes bereme jako běžnou součást krajiny, stojí desetiletí práce, plánování a nadšení lidí, kteří věřili, že nejkrásnější místa mají být dostupná všem – krok za krokem, po stezce. Na Kudy z nudy vám proto představíme Klub českých turistů, nadšené značkaře i nejstarší turistické trasy.

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Dnes považujeme turistické značení za samozřejmost – barevné čáry nás bezpečně vedou krajinou, ať míříme na rozhlednu, do skal nebo ke zřícenině. Ale jak vlastně celý tenhle systém vznikl? Kdy se na stromy a kameny začaly malovat první značky? A kdo mapoval trasy, když na horách nebyly ani asfaltky, ani turistické chaty? Nahlédněte s Kudy z nudy do historie a vydejte se po nejstarších značených stezkách! Chodili po nich už naši prapradědečci – jen měli mapu z papíru a svačinu v ruksaku z plátna.

Muzeum turistiky v Bechyni Kultura

Muzeum turistiky v Bechyni

Je prvním muzeem tohoto zaměření v České republice. Muzeum dokumentuje vývoj turistiky u nás i v Evropě, vývoj Klubu českých turistů včetně jeho činností, historických objektů. Představuje významné osobnosti Klubu českých turistů.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Cesta Vojty Náprstka z Berouna na Karlštejn Příroda

Cesta Vojty Náprstka z Berouna na Karlštejn

Nejstarší dosud existující značenou turistickou trasou je Cesta Vojty Náprstka. Klub českých turistů ji vyznačil krátce po založení v roce 1889 a pojmenoval po svém zakladateli. Měří 13 km a je určena pěším turistům.

Další aktuality

Kam na výlet se psem? Vyberte si z tipů na procházky a výlety se psy z celého Česka

Inspirujte se našimi tipy na procházky a vyrazte se svým psem na výlet! K tomu aby se pes mohl realizovat a přirozeně se vyvíjet, a to jak fyzicky tak psychicky, potřebuje procházky, kde se potká s různými psy, lidmi a pachy. Základním pravidlem pro bezpečné venčení je držet psa na vodítku, pokud se nemůžete spolehnout na jeho poslušnost. Vyhlášky vydané městskými zastupitelstvy většinou striktně nařizují majitelům psů, aby měli při venčení psa na vodítku. Jsou sice také místa, kde to vyhláška nezakazuje, ale ve městech je jich poměrně málo.
3. červenec 2025 14:00
Letní sporty

Už jste se koupali v přírodním biotopu?

Teplé dny začátku léta lákají k příjemnému osvěžení ve vodě. Užijte si tedy přírodní koupání bez chloru a chemie! Přírodní koupací biotop má daný poměr regenerační zóny tzv. čisté vodní plochy, a mělké vody, jež je osázena bahenními a vodními rostlinami. Tento "bazén" tvoří část pro plavce a regenerační zóny – laguny s rostlinami propojenými v cirkulačním systému. V biologické části probíhá čištění vody (filtrace) bez přidání chemických přípravků.
30. červen 2025 10:00
Letní sporty

10 tipů na přírodní skryté koupání aneb ve stínu i na výsluní

Letní dny je nejlepší strávit u vody, to je jasná věc. Na Kudy z nudy vám poradíme kam se vydat, když vás nelákají aquaparky a koupaliště plná atrakcí. Místo nich vás pozveme do zatopených pískoven a lomů, kam se dlouhá léta nesmělo, na málo známé malé pláže, a nabídneme vám skutečné přírodní skvosty.
29. červen 2025 8:09
Letní sporty

Kam za letní relaxací? Vyberte si z tipů na skoro neobjevená místa ke koupání

Hledáte zajímavá místa ke koupání, především na netradičních, málo známých či bezplatných lokalitách? Z nabídky našich tipů jsme vybrali pětadvacet netradičních míst ke koupání, které mají naši čtenáři nejraději. Prostě skvělá místa pro pravý letní odpočinek, relaxaci a místo pro příjemné koupání v parných letních dnech.
27. červen 2025 14:00
Letní sporty

10 tipů, kde nahodit háček v soukromých revírech

Zapomeňte na rybník za domem. Naložte auto tučnými návnadami a vydejte se rybařit na ta nejhezčí místa v Česku. Chytat ryby můžete i bez povolenky v soukromém revíru, kde vám půjčí také veškeré vybavení. Stačí si jen vybrat z našich 10 tipů.
27. červen 2025 11:00
Letní sporty

Koupaliště a plovárny: 30 tipů, kam jít na klasickou plovárnu v Česku

Většina venkovních plováren vítá návštěvníky během letní sezóny, od května do září. Teplé a slunečné dny tohoto období jsou tak ideální příležitostí pro výlety k vodě a koupání. Ať už přijdou tropické teploty znenadání anebo je léto pořádně horké, budou se vám hodit tipy na příjemné osvěžení u vody – Kudy z nudy vás pozve na klasické plovárny a koupaliště ve městech i v přírodě, které lákají ke koupání a relaxaci. Sbalte si deku a vyrazte! Z našich tipů si určitě vyberete.
27. červen 2025 10:00
Letní sporty

Objevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování

Toužíte po výhledech, klidu, fyzické výzvě a noci pod hvězdami? Vítejte ve světě hřebenovek – horských přechodů, které vedou po hřebenech našich nejkrásnějších pohoří. Česká republika jich nabízí překvapivé množství. Na Kudy z nudy vám přinášíme přehled těch nejzajímavějších a nejnáročnějších – od Šumavy po Beskydy.
26. červen 2025 12:03
Letní sporty

30 biotopů, kde si užijete koupání v krásné čisté vodě

Chcete užít pěkné slunné chvíle na místě s kvalitní vodou? Portál Kudy z nudy vám poradí, kde vyzkoušet biotopy, v nichž se o čistou vodu nestará chemie, ale příroda. Jedná se o přírodní koupání, kde se voda čistí biologicky kořenovým systémem. Biotop bývá rozdělen na hlubokou plaveckou část a mělkou část pro neplavce. Slunit se můžete na trávě, v areálech koupališť je možné využít také sociální zařízení, šatny a občerstvení.
25. červen 2025 13:00
Letní sporty