ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách
Letní sporty

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

Poslechněte si audio verzi článku
Geniálně jednoduché, dobře promyšlené a už přes 135 let staré: takové jsou české turistické značky. Kudy vedly ty první, jak vypadaly kdysi a nyní, o čem vypovídají jejich barvy, kolik jich celkem aktuálně je a kde najdete podobné značení ve světě? Poradíme vám!
turistická značkaO značkách vám zkrátka prozradíme téměř úplně všechno, dokonce i to, jak se bez našich dokonalých značek obejdete v cizině. Těm, kteří rádi chodí pěšky, nabídneme i velký rozcestník portálu Kudy z nudy. Klub českých turistů, který v roce 2023 oslavil 135 let od svého založení, pečuje o tisíce kilometrů značených stezek. V celém Česku je připraveno na 44 000 kilometrů cyklotras. Celou republikou jsou protkány také značky, které mají žlutý podklad a podobají se směrovkám pro motorová vozidla – ty jsou určené cyklistům. Je jich u nás asi 10 000 kilometrů dálkových tras a zhruba 30 000 kilometrů regionálních a místních tras. Pásovým značením, které má svislé pruhy, je opatřeno asi 3 900 kilometrů cyklotras. V zimě mají běžkaři k dispozici přibližně 550 kilometrů tras, pro vozíčkáře je vyhrazeno 149 kilometrů tras. Vyznačeno je také 2 800 kilometrů jezdeckých stezek pro milovníky jízdy na koních.
 

1. Kudy vedly první značky?

stará značkaPrvní trasa Klubu českých turistů byla vyznačena v roce 1889 ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Nevedla však podél Vltavy, ale přes sedlo Kolna. Nedávno byla obnovena, a to v retro stylu, tedy s původním značkami a replikami historických směrovek. V roce 1889 vznikla také druhá trasa: má číslo 0001 a její nejstarší úsek, nazvaný podle zakladatele KČT Cesta Vojty Náprstka, vede z Berouna přes obec Svatý Jan pod Skalou do Karlštejna. Mezi nejstarší trasy patřila také Krakonošova stezka, vybudovaná v letech 1889–1894 z Bedřichova do Horní Rokytnice, Posázavská stezka, Riegrova stezka údolím Jizery, Palackého stezka a také první dálková trasa přes Brdy na Šumavu; ta byla dokončena v roce 1912.
 

2. Vypadaly první značky jinak?

První značky byly o něco větší než dnes: střední pruh měl šířku 10 centimetrů a lemovaly ho tenčí bílé pruhy se šířkou čtyř centimetrů. Dnešní značky mají rozměry 10 x 10 cm, všechny vodorovné pruhy jsou stejně široké, prostřední udává barvu trasy a krajní bílé slouží k tomu, aby byly lépe vidět.
 

3. Proč jsou značky barevné?

Až do první světové války se pro turistické značení používala výhradně červená. Později se začalo značit i barvou modrou a od roku 1916 se používaly čtyři barvy, jak je známe dnes. Značky mají svou logiku: červeně jsou vyznačené dálkové nebo hřebenové trasy, zkrátka ty nejnáročnější. Modré značky lemují významnější trasy, zelená barva je určená pro místní trasy a žlutá vás bude provázet na zkratkách, spojnicích a kratších cestách. Na důležitějších křižovatkách, v obcích a u zajímavých lokalit značky doplňují rozcestníky; na nich jsou tabulky s názvem místa a informací o nadmořské výšce, krátké texty a také směrovky k dalším místům na trasách.
 

4. Jak vypadají jednotlivé značky a kolik jich ročně přibude?

značkaJak jsme již zmínili Česko křižuje více než 44 tisíc kilometrů pěších a lyžařských turistických tras s 67 tisíci směrovkami a více než 40 tisíc kilometrů cyklotras. Díky Klubu českých turistů jsou trasy jednotně značené, pravidelně udržované a aktualizované. Ročně přibude asi 400 až 500 kilometrů nových tras a naopak 200 až 300 kilometrů se ruší. V roce 2022 Klub českých turistů obnovil značení na zhruba 16 000 kilometrech tras a zrušil ho či přeložil na 260 kilometrech tras.

značkyVšichni určitě známe pěší turistické značky vyznačeny v terénu pásovými značkami, které se skládají ze tří vodorovných pásů – dvou bílých a prostředního, který určuje barvu značené trasy. Je buď červený, modrý, zelený nebo žlutý. Konec značené trasy symbolizuje místo pruhu čtvereček, odbočka k hradu nebo zajímavému místu vypadá jako L a vrchol či vyhlídku připomíná trojúhelníček. Pro cyklisty se používá dvojí značení cest – silniční a terénní. Jezdci v terénu (například na horách) se orientují podle podobných značek jako pěší turisté, avšak barevné pruhy jsou uprostřed žlutých pásů. Oproti pěším turistům se pro cyklisty používá místo žluté značky bílá. Pro silniční cyklisty se používají žluté tabulky se symbolem kola, podobné jako pro motoristy. Značky obsahují kromě čísla trasy také názvy cílů a vzdálenosti k nim. Značení lyžařských tras se v podstatě neliší od značení tras pěších, používá se stejných druhů značek, stejné tabulky i směrovky, zachovávají se i jejich rozměry. Odlišná je pouze barva krajních pásů značek, která je oranžová. Do systému patří i jezdecké stezky (hipostezky) pro jezdce na koních - jedná se o barevný kruh v bílém čtverci. Odlišné jsou také naučné stezky značené bílým čtvercem se šikmým zeleným pruhem.
 

5. Jak se značky malují?

S kontrolami tras a obnovou značek pomáhá Klubu českých turistů přibližně 1750 dobrovolníků. Trasy se kontrolují každé tři roky; obnovují se chybějící značky, prořezává se porost kolem nich a mapuje se schůdnost cest. K základní výbavě značkařů proto nepatří jen barvy a štětce, ale také šablony pro značky, škrabky, zahradnické nůžky nebo pilky. Tu a tam je potřeba vyznačit nové úseky, třeba k novým rozhlednám, k čemuž se využívají stromy, kameny nebo pařezy, ve volné krajině je občas nutný i speciální značkařský kolík a samolepicí značky, které se používají hladké povrchy.

značkařPokud vás tato činnost láká a sami byste se chtěli stát značkařem, není to zas tak jednoduché. Značkařem se stane ten, kdo v doprovodu vedoucího či instruktora z řad KČT značení provede vyznačkování (obnovu) značené trasy v délce minimálně 10 km. Tím získá kvalifikaci zaškoleného značkaře, která ovšem neumožňuje samostatné značkování v terénu. Pokud byste sami chtěli vést skupinu značkařů, můžete v dalším roce od roku, kdy se stanete zaškoleným značkařem, absolvovat školení a po úspěšně složených zkouškách se stát vedoucím značkařem.
 

6. Koho české značky inspirovaly?

slovensko značkyPodobné značky se používají na Slovensku, v rumunském Banátu, v Chorvatsku na ostrově Krk kolem Bašky nebo na ostrově Žirje. Od roku 2007 se české značky rozšířily na území bývalého prvorepublikového Československa na Podkarpatské Rusi; na směrových tabulkách se tam objevuje cyrilice i latinka. Nejdál do světa se naše značky dostaly do Brazílie do oblasti kolem města Batayporã, které založil Jan Antonín Baťa.
 

7. Jak chodit bez našich značek?

značka FrancieTuristické značky nám závidí celý svět, na druhou stranu díky dokonalosti českého systému občas v zahraničí bloudíme, váháme anebo nestíháme. Leckde – třeba u sousedů na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Německu ale také ve Francii, Itálii a jinde v Evropě i ve světě – se totiž nepoužívá údaj o vzdálenosti v kilometrech, ale v čase. Je to užitečné, ale bohužel jsme zvyklí na něco jiného.

Na závěr proto připojujeme krátký návod, jak se v časových údajích vyznat: pro výpočet času se využívá evropský standart DIN 33466 a tedy koeficienty: za hodinu byste měli vystoupat 300 výškových metrů, po rovině ujít čtyři kilometry a sestoupat 500 výškových metrů. K výslednému času se připočítávají ještě rezervní minuty navíc podle vzdálenosti. Když je cíl blíž než 45 minut chůze, připočítává se rezervních pět minut, když je na jeho dosažení potřeba hodina až dvě, přidává se patnáct minut, a když je dál než dvě hodiny, rezerva je 30 minut. Pokud v cestě jsou ferraty, ledovce nebo extrémně strmé výstupy, čas se ještě o něco prodlužuje. Podobně je tomu na stezkách pro děti nebo naučných stezkách: tam se zase počítá se zdržením kvůli čtení informací na panelech podél cesty a také kvůli hrám malých výletníků.
Projeďte se na kole po dálkových cyklotrasách a trasách EuroVelo křížem krážem po Česku

Projeďte se na kole po dálkových cyklotrasách a trasách EuroVelo křížem krážem po Česku

Česká republika nabízí skvělé podmínky pro cykloturistiku. Stávající délka cyklostezek je přibližně 3 500 kilometrů, cyklotras je tu nepřeberné množství v délce zhruba 44 tisíc kilometrů a křižují se tu také čtyři mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 4, 7, 9 a 13. Rozjet se tedy můžete všemi směry, stačí si jen vybrat podle náročnosti terénu.

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Které dálkové turistické trasy vedou Českem? Dálkové pěší trasy křižují naši republiku různými směry. Některé z nich dokonce dostaly pojmenování po významných osobnostech spojených s rozvojem turistiky, kultury a sportu. Další se jmenují podle toho, kudy procházejí a jiné připomínají význačné události z historie. Několik tras vedoucích přes naše území je evropského významu, jedná se o dálkové trasy, které protínají několik států. Kudy z nudy vám přináší přehled těchto tras. Projdete se po nějaké?

Stezku Českem může jít každý, krásy naší země ukáže herec Miroslav Vladyka

Stezku Českem může jít každý, krásy naší země ukáže herec Miroslav Vladyka

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka, jedná se o dálkovou trasu podél českých hranic připravenou partou nadšenců, kteří sami chodí po horách,ů. Je jen na vás, kdy, kde a jak se po ní vydáte. Můžete ji jít vcelku po vzoru světových treků anebo po jednotlivých úsecích, buď severní nebo jižní trasou, za západu na východ, či naopak, sami, nebo s partou. Jak krásná je naše země skrze Stezku Českem, ukáže herec Miroslav Vladyka v novém pořadu České televize, který startuje 7. března 2024. Partnerem pořadu je i agentura CzechTourism a portál Kudy z nudy.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála Příroda

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do letních hor a nejvyšších míst České republiky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do letních hor a nejvyšších míst České republiky

…aneb když už to výš nejde, mohl by znít podtitulek našeho článku. Na Kudy z nudy jsme pro vás připravili sérii výletů do nejvyšších míst České republiky. Pojďte s námi do hor a do přírody! Čekají nás nejenom krásné procházky do tradičních cílů, ale i do málo známých lokalit, hodně vzdálených od civilizace. Užijte si letní dny na slunci a čerstvém vzduchu a inspirujte se našimi tipy!

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského Příroda

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí – rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi Příroda

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Šumava a Krušné hory jsou na souvislé túry po hřebenech příliš dlouhé, Krkonoše zase krátké, Novohradské hory z velké části leží na území Rakouska a v přechodu Brd z jednoho konce na druhý brání posádkové cvičiště Jince. Proto jsme vybrali tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát: přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami i spoustou zajímavých míst.

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení má v našich luzích a hájích velkou tradici a patří ke světové špičce. Ale ruku na srdce, opravdu se vyznáte ve všech značkách určených pro turistiku? A nemáme na mysli pouze pěší turistiku, cyklistiku, jízdu na koni nebo systém značení tras pro lyžaře. Existuje spousta dalších značek, například pro řidiče na silnicích anebo pro malá i velká plavidla na říčních cestách České republiky. Pro ty, kteří tak v tom trochu tápou, má Kudy z nudy připravený velký přehled turistických značek a značení, na které během svého putování Českem můžete natrefit.

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Oblíbili jste si dálkové trasy pro pěší? Nejste sami, každý rok se na ně vydávají tisíce výletníků. Pro ně i další cestovatele, kteří dálkové putování teprve plánují, máme na Kudy z nudy pár dobrých zpráv – třeba tu, že na dálkových trasách Via Czechia vznikne přibližně 150 nových útulen. Teď už vás noc v horách daleko od civilizace nezaskočí!

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

O značení turistických tras se v České republice stará Klub českých turistů. Značení pěších tras se věnuje víc než 1 700 dobrovolníků v téměř stovce značkařských obvodů, na které dohlíží krajské komise. Ty rozhodují o tom, kde budou vyznačeny nové trasy, a určují, na kterých úsecích je v daném roce potřeba obnovit staré značení. Každá pěší trasa se obnovuje každé tři roky. Také je nutné pečovat o cyklotrasy a lyžařské stezky.

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická cesta zvaná Modrá hřebenovka, která vede kolem celé České republiky, byla vyznačena turistickými spolky už na začátku minulého století. Označovala ji turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby. Trasy se různě propojovaly, a říkalo se , že jde o nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě. Její délka byla cca 1 000 km.

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Nejdelší hřebenová trasa v Česku vede v pohraničním horském pásu, odkud pokračuje do Německa, kde končí ve městě Žitava. Trasa prochází nejkrásnějšími úseky, které lze hřebeny našich hor projít. Vhodná je jak pro pěší turisty a cyklisty, tak v zimě pro vyznavače běžeckého lyžování.

Zažít Česko bez lidí a bez davů aneb pět míst bez turistů

Zažít Česko bez lidí a bez davů aneb pět míst bez turistů

Alespoň jednou cestovat světem, který budete mít jen sami pro sebe? Zažít Česko bez lidí a bez davů? Jde to, a ideální čas nastává právě teď. Začíná škola, rodiny s dětmi se stahují z prázdnin zpět domů, krajina se vylidňuje. Nás ale budou zajímat místa, která se často vůbec nezalidňují.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Svatojakubská stezka – trasa na jižní Moravě Příroda

Svatojakubská stezka – trasa na jižní Moravě

První značená Svatojakubská cesta na Moravě je trasa Brno – Mikulov s návazností na rakouskou Svatojakubskou cestu vedoucí částí Weinviertel v Dolním Rakousku. Hlavním výchozím bodem Svatojakubské cesty je v Brně kostel sv. Jakuba, který je centrem Svatojakubských cest na jižní Moravě.

Další aktuality

Sport v roce 2025: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci ani aktivní sportovci se v roce 2025 rozhodně nebudou nudit. Můžeme se těšit na spoustu mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Tróji, Jilemnická 50 a další závody v běžeckém lyžování, triatlon, Velká Pardubická, Světový pohár horských kol, automobilové i motocyklové závody a nespočet běžeckých závodů. Každý si najde to své. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2025!
22. listopad 2024 14:22
Letní sporty

Česko ve filmu: Muži v offsidu, Okresní přebor a Vyšehrad: Fylm aneb nejlepší filmy o fotbale

Pojďte s Kudy z nudy na fotbal! Tentokrát vás ale nezveme na zápasy a stadiony, ale do kina a k televizním obrazovkám. Bylo by divné, kdyby se fotbal jako nejpopulárnější kolektivní sport na světě neobjevil i ve filmech a seriálech. Víte, které jsou ty nejznámější a kde se natáčely?
19. listopad 2024 10:19
Letní sporty

Tipy na zimní procházky se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
31. říjen 2024 12:00
Letní sporty

Vraníci, bělouši, ryzáci i plaváci: poznejte slavné hřebčíny a česká plemena koní

Jezdeckých klubů a míst, kde si můžete prohlížet svět z koňského hřbetu, je u nás celá řada. Vyznáte se ale v našich hřebčínech? Víte, který je nejstarší? Kde se specializují na chov ceremoniálních kočárových koní? Odkud pocházeli koně, kteří stáli modelem pro naše nejznámější jezdecké pomníky? A které hřebčíny zvou na zajímavé prohlídky? Vydejte se s námi po stopách koňských kopyt.
30. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
28. říjen 2024 7:59
Letní sporty

Adrenalin na padáku: tipy, kde zažít tandemové seskoky

Vychutnejte si zcela v pohodě volný pád i let s padákem nad krajinou. Chcete se naučit řídit volný pád? Stát se parašutistou? Neváhejte! Máme tipy pro všechny, kteří si oblíbili tandemové seskoky nebo si chtějí tandemový seskok padákem teprve zkusit.
10. říjen 2024 11:00
Letní sporty

Podzim se stříbrem ve vlasech: tipy pro aktivní a zvídavé seniory

Než napadne sníh musíme si ještě užít poslední pěší výlety do přírody! Vezměte s sebou na výlet partnera, kamarády nebo vnoučata a vyrazte na příjemnou procházku či horskou túru. A kdyby pršelo, nemusíte výlet rušit. Naopak – nabídneme vám tipy do jeskyní, botanických skleníků a na další příjemná místa, kam lze přijít v jakémkoli počasí.
9. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Adrenalin na kole: tipy na bikeparky a traily, kde se bikeři vyřádí

Rádi jezdíte na kole, ale rovné, upravené cyklostezky vás už nebaví? Nebojíte se pustit to rychle z kopce a do zatáček kolo pořádně naklopit? Ať už hledáte rodinné výlety nebo toužíte po vzrušení a náročných sjezdech v bikeparku, máme pro vás připraveny trasy všech obtížností. Inspirujte se našimi tipy a vydejte se do některého z bikeparků nebo na trať pro horská kola. Vychutnejte si jízdu plnou adrenalinu pokud počasí dovolí!
5. říjen 2024 9:04
Letní sporty