ÚvodAktualityZnáte naše nejstarší turistické trasy?
Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Poslechněte si audio verzi článku
Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.

Nejstarší turistická mapa zobrazuje Jeseníky

JeseníkyK rozvoji turistiky docházelo na konci 19. století, kdy začaly vznikat první turistické trasy, mapy a průvodce. Nejstarším takovým kouskem u nás je mapa Jeseníků Moravskoslezského sudetského horského spolku z roku 1881. Autorem mapy byl poručík ve výslužbě Johann Ripper, zeť slavného Vincenze Priessnitze. Mapa zobrazovala celý hřeben Hrubého Jeseníku od Ramzovského sedla, přes Šerák, Červenohorské sedlo, Praděd až po Skřítek. Bylo v ní na 100 kilometrů vyznačených stezek, které dovolovaly turistům sestavit si 11 delších tras. Ty však neměly jednotné značení jako dnes, ale byly osazeny jednoduchými informačními tabulemi.

jeseníkyMapa je zakreslena v měřítku 1:75000 a byla navíc opatřena letákem, který informoval o základních službách v oblasti. Ty zahrnovaly například i vyjížďky na oslíku, které bylo možné pořídit u France Neugebauera v Grefenberku (dnešních Lázních Jeseník). Zavzpomínat na první turisty můžete například na Jesenické magistrále, která vede téměř identickými místy, jako kdysi.


Nejstarší značená turistická trasa KČT

VltavaČeši nezůstali před Němci pozadu a skupina vlastenců kolem Vojty Náprstka založila v červnu roku 1888 Klub českých turistů, který byl hned od prvopočátků velmi aktivní a začal vyznačovat síť turistických cest po celé zemi. Úplně první turistická trasa KČT byla dokončena 11. května 1889 a vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. V současné době je její část nezatopená vodními nádržemi Štěchovice a Slapy obnovena původním značením s replikami historických směrovek a doplněna informačními tabulemi. Trasu si můžete projít od štěchovické ulice Na Buku a zpět se vrátit z Třebenic po oblíbené naučné stezce Svatojánské proudy.


Na Karlštejn s Vojtou Náprstkem

karlštejnDruhou nejstarší značenou turistickou trasou je Cesta Vojty Náprstka. Klub českých turistů ji vyznačil v červnu 1889, rok po založení a pojmenoval po svém zakladateli.

Vede z Berouna přes Svatý Jan pod Skalou kolem Bubovických vodopádů, Dubu sedmi bratří až ke hradu Karštejnu.
 

Třetí a čtvrtá nejstarší trasa KČT na Skalku a Radeč

Skalka MníšekPokud nemáte daleko od svého bydliště Brdy, určitě jste se někdy vydali na Skalku. Místo bylo oblíbené odedávna, a proto i třetí nejstarší trasa KČT vedla sem, tedy z Řevnic od řeky Berounky přes vrchol Babka až nahoru na brdský hřeben, k poutnímu místu Skalka. Do dnešních dnů se trasa ve své minulé podobě nezachovala, ale projít se po ní můžete stále. Využijete k tomu modrou značku od rozcestí Řevnický les a od rozcestí Pod Strážným půjdete podél Babského potoka po zelené, až na Skalku.
 
Čtvrtou nejstarší trasou KČT, opět z roku 1889 představuje dnes červeně značená trasa na Rokycansku z Holoubkova přes Těškov na hrad Radeč (dříve Rač). Trasa o délce 8,5 km je bez problémů přístupná i dnes.
 

Franz Josef-Weg alias Krakonošova cesta

KrkonošeDalší body v naší pomyslné soutěži o nejstarší turistickou cestu patří Franz Josef-Weg čili Krakonošově cestě, která byla vybudována opět KČT, a to v letech 1889–1894. Turistům se otevřela 19. září 1894. Projít si jí můžete i dnes, a to po 15 km dlouhé zeleně značené trase ze Špindlerova Mlýna (Bedřichov) přes Dvoračky na Ručičky, odtud k Ryzímu potoku a podél něj až na parkoviště Rýžoviště do Harrachova. Jako Franz Josef-Weg cesta existovala do roku 1918, pak byla z vlasteneckých důvodů přejmenována na Krakonošovu.
 

Cesta po stopách hraběte Harracha

MumlavaTuristická trasa, která vede částečně kolem řeky Labe, se nazývá po svém zřizovateli – Harrachova cesta. Původní zhruba šestnáctikilometrovou Harrachovskou cestu nechal hrabě Jan Nepomuk František Harrach vybudovat v letech 1876–1879. Díky jeho zájmu o naše nejvyšší hory zde vzkvétalo lesní hospodářství, František Harrach se velice zasloužil o budování krkonošských komunikací, dokonce i o vznik železniční dráhy mezi Martinicemi a Rokytnicí nad Jizerou. Zřídil také řadu turistických cest, které nechal značit nejen německy, ale i česky. V roce 1889 stál u zrodu jilemnického Klubu českých turistů a stal se jeho Čestným členem. Navíc už v roce 1904 založil v Labském dole první krkonošskou přírodní rezervaci.
 
KrkonošePokud se budete chtít vydat ve stopách pana hraběte, můžete začít ve Špindlerově Mlýně, odkud vede cesta po modré značce podél Labe po dně Labský důl. Pak se šplhá Labskou roklí až k Labské boudě a odtud Pančavskou loukou ke Krakonošově snídani, a dále podle Mumlavy se známými vodopády, až do Harrachova. Vězte však, že cesta není vhodná na běžkyLabský důl je v zimě uzavřen a modrá od Pančavské louky do Krakonošovy snídaně je zcela nesjízdná.
 

Jizerky měl pod palcem Německý horský spolek

jizerské horyZatímco v nejvyšších českých horách Klub českých turistů zdomácněl, Jizerské hory patřily Německému horskému spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Ten vznikl roku 1884 a se souhlasem tehdejšího majitele jizerskohorského panství, hraběte Clam-Gallase, začal budovat síť turistických cest, které se využívají do současnosti. Například trasu označovanou jako Kammweg (Hřebenovka) spojující Sněžku, Ještěd a Růžový vrch začali členové spolku spolu se svými kolegy z Krkonoš a Lužice trasovat roku 1902. Cesty byly vyznačeny nejčastěji tvarovanými tabulkami z plechu. Původní Hřebenovka v posledních desetiletích znovu ožívá a vy si ji dnes můžete projít ve dvou větvích.

jizerkaV dobách své největší slávy se táhla od Blankensteinu nad Sálou v Německu přes celé Krušné hory, Českosaské Švýcarsko, Lužické, Ještědské a Jizerské hory, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory a Sněžník až na Praděd. Cesta v mnoha místech překračovala hranici z jedné strany na druhou, vesměs ovšem sledovala hlavní hraniční horský hřeben. Moderní Hřebenovka na tradici této stezky navazuje.

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou
 

Romantické trasy okolo Jizery a Kamenice

Riegrova stezkaHistorie Riegrovy stezky se píše již od roku 1900, kdy Klub českých turistů vybudoval tzv. starou část Riegrovy stezky ze Železného Brodu k soutoku říčky Kamenice s Jizerou. V roce 1901 měla být stezka prodloužena do Semil, ale navrhovatelé narazili na odpor tehdejšího majitele pozemků. Až tak byla celá stezka hotova až v roce 1909, kdy byl dokončen úsek z Podspálova do Semil. Celá stezka měří necelé 4 km.
 
Neméně krásná je i Palackého stezka, červeně značená trasa údolím Tanvaldské Kamenice. Začíná na železniční zastávce Spálov a vede přes Návarov, Haratice a Velké Hamry až do Tanvaldu. Klubem českých turistů byla vybudována v letech 1911–1913. Celková délka Palackého stezky je 20,5 km.

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách
 

Další oblíbené stezky a trasy aneb víte, že…?

  • KrkonošeJestlipak jste někdy stoupali po Slezské stezceKrkonoších? Jedná se o někdejší obchodní trasu z Vrchlabí přes hřebeny krkonošských hor, která vede přímo do města Karpacz. Slezská cesta patří mezi vůbec nejstarší doložené krkonošské stezky a její podrobný popis se nachází už v Hüttelově kronice ze 16. století. Její trasu dnes kopíruje Naučná stezka Slezská stezka ze Strážného (Jelení domky) do sedla k Výrovce.   
  • posázavská stezkaPrvní síť turistických značených tras v českých zemích byla vybudovaná v roce 1884 Pohorskou jednotou Radhošť v Beskydech. Jednalo se o trasy v okolí Radhoště, které byly značeny tvarovými značkami. První dálková turistická trasa Českem vedla přes Brdy na Šumavu a vyznačil ji Klub českých turistů v roce 1912.
  • Kdo by neznal ikonickou turistickou trasu s názvem Posázavská stezka. Mekka všech trempů vznikla roku 1920, kdy KČT proznačil úsek cesty nad řekou Sázavou mezi Pikovicemi, Třebsínem a Žampachem. Hlavní část stezky je červeně značena jako pěší turistická trasa č. 0001.   
  • Nejstarší turistickou trasou Orlických hor je od roku 1921 Jiráskova cesta. Jedná se o vůbec první značenou trasu po hřebeni těchto malebných hor.   
  • zlatá stezka českým rájemZlatá stezka Českého ráje spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa této oblasti. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy. Název a koncepce stezky pochází z roku 1937, ještě před válkou byl o stezce natočen i propagační film.   
  • Cinibulkova naučná stezka  z roku 1946 začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.   
  • Köglerova naučná stezkaKöglerova naučná stezka Krásnolipskem je nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách. Vyznačena byla již roku 1941 a zavede vás na ta nekrásnější místa Lužických hor, Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko.   
  • Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou v jižních Čechách a 2. nejstarší v ČR, jež prochází CHKO Šumava. Náročná stezka vedoucí do míst, kde žila a posléze byla zastřelena poslední šumavská medvědice, byla vyznačena roku 1967.
Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě
Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Patříte k aktivním sportovcům, kteří nejraději poznávají svět okolo sebe chůzí pěšky? Kudy z nudy pro vás připravilo tipy na výlety ve stopách dálkových pochodů, kam se můžete vypravit sami a kdykoli. Zkuste se projít okolo Prčic, Posázavím, Bezručovou Moravicí, Severní stopou anebo Kladským pomezím.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

Geniálně jednoduché, dobře promyšlené a už přes 135 let staré: takové jsou české turistické značky. Kudy vedly ty první, jak vypadaly kdysi a nyní, o čem vypovídají jejich barvy, kolik jich celkem aktuálně je a kde najdete podobné značení ve světě? Poradíme vám!

Naučná stezka Svatojánské proudy Příroda

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála Příroda

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Zlatá stezka Českého ráje Příroda

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska Příroda

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery Letní sporty

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Tentokrát na Kudy z nudy uděláme radost všem fanouškům legend a tajemství. Pozveme vás do míst, kde dodnes ožívají staré báje a pověsti, opředené oparem tajemna. Projdeme všechny kraje Česka a budeme objevovat tajuplná zákoutí staré Prahy, skalních měst i hlubokých lesů. Vypravte se s námi za draky, kamennými pannami, čerty, zázračnými studánkami a dokonce i za Franzem Kafkou!

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí Příroda

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko Příroda

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Vodopády na Bubovickém potoce patřily k nejkrásnějším místům na Karlštejnsku. Tvořily je až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. V současné době jsou z neznámých příčin zcela vyschlé.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského Příroda

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí – rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách Příroda

Vrchol Komáří hůrka u Krupky v Krušných horách

Komáří hůrka je nejvyšším bodem Nakléřovské vrchoviny. Kromě horní stanice lanové dráhy a Horského hotelu Komáří vížka se zde nachází mnoho pozůstatků dobývání cínu – je zde jáma Ditrich, býv. Důl Glatz, Velká pinka a nedaleko se nachází kaple sv. Wolfganga.

Cesta Vojty Náprstka z Berouna na Karlštejn Příroda

Cesta Vojty Náprstka z Berouna na Karlštejn

Nejstarší dosud existující značenou turistickou trasou je Cesta Vojty Náprstka. Klub českých turistů ji vyznačil krátce po založení v roce 1889 a pojmenoval po svém zakladateli. Měří 13 km a je určena pěším turistům.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy Příroda

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

O značení turistických tras se v České republice stará Klub českých turistů. Značení pěších tras se věnuje víc než 1 700 dobrovolníků v téměř stovce značkařských obvodů, na které dohlíží krajské komise. Ty rozhodují o tom, kde budou vyznačeny nové trasy, a určují, na kterých úsecích je v daném roce potřeba obnovit staré značení. Každá pěší trasa se obnovuje každé tři roky. Také je nutné pečovat o cyklotrasy a lyžařské stezky.

Palackého stezka okolo Tanvaldské Kamenice Příroda

Palackého stezka okolo Tanvaldské Kamenice

Palackého stezka vede nejkrásnějším úsekem údolí řeky Kamenice. Červeně značená Palackého cesta zavede turisty z Tanvaldu přes Velké Hamry a Plavy do romantického údolí horské řeky Kamenice, která se tu divoce prodírá mezi skalami až k soutoku s Jizerou ve Spálově.

Přírodní park Trhoň Příroda

Přírodní park Trhoň

Přírodní park Trhoň byl zřízen roku 1979 v rozloze cca 45 km². Nachází se v Plzeňském kraji, v okrese Rokycany, mezi obcemi Holoubkov a Strašice. Na severu sousedí s PřP Radeč (hranici mezi oběma přírodními parky tvoří silnice II/605), na jihu se Středními Brdy.

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách Příroda

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách

Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor Příroda

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Stezka Zdenka Sedláčka Letní sporty

Stezka Zdenka Sedláčka

Turistická stezka pojmenovaná po činovníku KČT Zdenku Sedláčkovi měří 5,5 km a vede krásnou přírodou Chřibů z obce Košíky ke skalám Miláčka a Budačina. Vhodná je jen pro pěší turisty.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí Příroda

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.

Další aktuality

Česko ve filmu: Muži v offsidu, Okresní přebor a Vyšehrad: Fylm aneb nejlepší filmy o fotbale

Pojďte s Kudy z nudy na fotbal! Tentokrát vás ale nezveme na zápasy a stadiony, ale do kina a k televizním obrazovkám. Bylo by divné, kdyby se fotbal jako nejpopulárnější kolektivní sport na světě neobjevil i ve filmech a seriálech. Víte, které jsou ty nejznámější a kde se natáčely?
19. listopad 2024 10:19
Letní sporty

Tipy na zimní procházky se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
31. říjen 2024 12:00
Letní sporty

Vraníci, bělouši, ryzáci i plaváci: poznejte slavné hřebčíny a česká plemena koní

Jezdeckých klubů a míst, kde si můžete prohlížet svět z koňského hřbetu, je u nás celá řada. Vyznáte se ale v našich hřebčínech? Víte, který je nejstarší? Kde se specializují na chov ceremoniálních kočárových koní? Odkud pocházeli koně, kteří stáli modelem pro naše nejznámější jezdecké pomníky? A které hřebčíny zvou na zajímavé prohlídky? Vydejte se s námi po stopách koňských kopyt.
30. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
28. říjen 2024 7:59
Letní sporty

Adrenalin na padáku: tipy, kde zažít tandemové seskoky

Vychutnejte si zcela v pohodě volný pád i let s padákem nad krajinou. Chcete se naučit řídit volný pád? Stát se parašutistou? Neváhejte! Máme tipy pro všechny, kteří si oblíbili tandemové seskoky nebo si chtějí tandemový seskok padákem teprve zkusit.
10. říjen 2024 11:00
Letní sporty

Podzim se stříbrem ve vlasech: tipy pro aktivní a zvídavé seniory

Než napadne sníh musíme si ještě užít poslední pěší výlety do přírody! Vezměte s sebou na výlet partnera, kamarády nebo vnoučata a vyrazte na příjemnou procházku či horskou túru. A kdyby pršelo, nemusíte výlet rušit. Naopak – nabídneme vám tipy do jeskyní, botanických skleníků a na další příjemná místa, kam lze přijít v jakémkoli počasí.
9. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Adrenalin na kole: tipy na bikeparky a traily, kde se bikeři vyřádí

Rádi jezdíte na kole, ale rovné, upravené cyklostezky vás už nebaví? Nebojíte se pustit to rychle z kopce a do zatáček kolo pořádně naklopit? Ať už hledáte rodinné výlety nebo toužíte po vzrušení a náročných sjezdech v bikeparku, máme pro vás připraveny trasy všech obtížností. Inspirujte se našimi tipy a vydejte se do některého z bikeparků nebo na trať pro horská kola. Vychutnejte si jízdu plnou adrenalinu pokud počasí dovolí!
5. říjen 2024 9:04
Letní sporty

Vodácké loučení se sezónou aneb zamykání řek 2024

S koncem léta končí i hlavní část vodácké sezony. Letos ji ovlivnily výkyvy počasí i povodně v polovině září. V průběhu října se konají akce, které potěší srdce každého správného vodáka. Každoročně bývají organizovány hromadné sjezdy k ukončení sezóny a poslední závody Českého poháru vodáků. Ačkoli se vodácká obec obvykle obává, zda-li bude vody dost, letos mít obavu nemusí, naopak. Některé řeky, jako je například Lužnice, se dosud na některých svých úsecích potýkají s povodňovými stupni, oblíbené akce však zatím zrušeny nebyly. Mějte proto na zřeteli, že na aktuálním vodním stavu velmi záleží a je dobré se těsně před akcí informovat u pořadatele, jak se věci mají. Nepřeceňujte také své síly, zvýšené průtoky řek kladou na vodáky zvýšené nároky a jindy nenáročné úseky se stávají obtížnějšími.
29. září 2024 6:00
Letní sporty