ÚvodAktualityPříběhy staré Šumavy: pět zimních výletů pro neběžkaře kolem Hartmanic
Životní styl

Příběhy staré Šumavy: pět zimních výletů pro neběžkaře kolem Hartmanic

Šumavu nemusíte poznávat jen na sjezdovkách nebo běžkách, i pěší výlety mají své kouzlo. Zvlášť když k nim doplníme zajímavé příběhy: vypravte se s portálem Kudy z nudy do Hartmanic a odtud k umrlčím prknům, do skleněného kostela na Březníku anebo k horské synagoze.
Nekonečné lesy a pláně, úžasné vyhlídky a Šumava ve své nejryzejší podobě čeká na ty, co se vypraví do horského městečka Hartmaniceceloročně otevřenou horskou synagogou. Nejenže je nejvýše položenou synagogou u nás, ale expozici spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě si můžete prohlédnout i v zimních měsících o víkendech. Lákavé jsou i historické fotografie, přehlídka šumavských vesnic zlikvidovaných za komunistického režimu i část, která mapuje život hartmanické židovské obce, stavbu synagogy, její otevření v roce 1883 a její další osudy. Podívejte se také na kalendář akcí, pravidelně se tu konají filmová představení, koncerty a výstavy.
 

První výlet: na Dobrou Vodu

Návštěvu horské synagogy spojte s prohlídkou Muzea Dr. Šimona Adlera; to je otevřené denně kromě pondělí. Najdete je v Dobré Vodě, osadě ležící v místě s oslnivým výhledem do kraje jen dva kilometry od Hartmanic. Kousek od muzea stojí kostel sv. Vintíře. Zvenčí docela obyčejný kostelík má neobyčejný interiér: zdobí ho totiž oltář z nazelenalého, takzvaného lesního skla, ze skla je i čtrnáct skleněných plastik s tematikou křížové cesty, čtenářský pult a socha sv. Vintíře v životní velikosti, vesměs díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové.
 

Druhý výlet: za doktorem na koni a na Vintířovu skálu

vintířova skálaZ Dobré Vody můžete podniknout krátkou vycházku na Vintířovu skálu a k Vintířově kapličce; čeká vás 1,6 km dlouhá trasa s převýšením něco málo přes 100 metrů a povede vás modrá a zelená turistická značka. Cesta míjí jednu ze zaniklých šumavských obcí, Pustinu. Stojí tu už jen jediná budova, připomínající zámeček: v letech 1964–93 tu žil MUDr. Zdeněk Kostrouch, známá šumavská postava novodobé historie. Říkalo se mu doktor na koni: tak totiž jezdil nejenom do hartmanické ordinace, ale i za pacienty v okolí. Jeho památku připomíná pomník ve stylu prastarých šumavských umrlčích prken.
 

Třetí výlet: k památníku a mlýnu na Žežulce

dvorec BusilZápadně od Hartmanic na březích Pstružného potoka kdysi stávalo sedm mlýnů. Zbyl jen jediný: Sterzmühle, zvaný též Hrabánkův mlýn. Před zánikem ho zachránil Václav Hrabánek, který v něm desítky let žil a vytvářel překrásné obrázky malované na skle – dodnes jsou k vidění v řadě šumavských kostelů a kaplí. Romantický mlýn s dřevěnou pavláčkou si podobně jako přírodní rezervaci Žežulka oblíbili filmaři: Jiří Menzel tu natáčel část filmu Obsluhoval jsem anglického krále, Jiří Strach pak scény z pohádky Tři životy.

Hartmanic vede k Žežulce a Hrabánkovu mlýnu silnička, končící po necelých šesti kilometrech na Busilu, jednom z posledních šumavských králováckých dvorců. Kousek od pohádkového mlýna objevíte pamětní prkno věnované Miloslavu Říhovi z Písku (1914–1943); organizátor protiněmecké odbojové organizace se před nacisty uchýlil do osady Žežulka, byl těžce raněn a následující den zemřel v Sušici. Prkno stojí na místě dnes již neexistujícího domu, kde se skrýval.
 

Čtvrtý výlet: na Mouřenec

mouřenecJiří Strach si Šumavu oblíbil: nenatáčel jen na Žežulce, ale také na Kašperku a na Mouřenci. Také k pověstnému kostelu z pohádky Anděl Páně se z Hartmanic dostanete celkem snadno: stačí odbočit do Palvínova, odkud k Mouřenci vede pohodlná procházka téměř po rovině. Cesta tam a zpátky na palvínovskou náves měří necelých pět kilometrů. Na trase kromě kostela objevíte Švédské hroby. Tak se říká výklenkové kapličce ohrazené čtvercovou kamennou zídkou, kde během třicetileté války Švédové pohřbívali své padlé.
 

Pátý výlet: umrlčí prkna na Kochánově

S Šumavou je spojený dávný zvyk, který nemá obdobu nikde jinde v Česku: v zimě, kdy bývaly cesty zaváté a země zmrzlá, bývali nebožtíci ukládáni na umrlčí prkna na půdách nebo ve stodolách. Pohřbívalo se až na jaře, když rozmrzla země, umrlčí prkna pak byla vystavena poblíž jejich domovů. S prastarým zvykem se seznámíte například v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách, ale v krajině se jich dochovalo pramálo, dávný zvyk zmizel společně se stovkami vesnic za totality. K raritám proto patří umrlčí prkna manželů Josefa a Anny Schreinerových v Kochánově z let 1936 a 1939. Pokud sem zamíříte směrem od Hartmanic, naplánujte si cestu z Hořejšího Těšova, odkud na Kochánov vede Farmářská naučná stezka. Kromě posledních pár stovek metrů půjdete celou dobu po asfaltové silničce, tam a zpátky vás čeká 11 kilometrů. Kratší trasa vede z osady Keply po silničce, která míří do Petrovic u Sušice.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Vodopád Bílá strž – největší šumavský vodopád Příroda

Vodopád Bílá strž – největší šumavský vodopád

Nejvyšší vodopád v české části Šumavy se nachází v hlubokém kaňonovitém údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m. Vodopád uzavírá tři kilometry dlouhou rokli Bílá strž, která tvoří osu stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou Příroda

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení Zimní sporty

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Pokud rádi bruslíte, využijte krásných 12 km bruslařské dráhy na zamrzlé lipenské přehradě. Bruslení na Lipně je českým unikátem, který láká o slunečných víkendech až pět tisíc lidí denně. Za příznivých pozmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!

Farma Busil – jediný dochovaný královácký dvorec na Šumavě Životní styl

Farma Busil – jediný dochovaný královácký dvorec na Šumavě

Těsně před likvidací ho koupil v roce 1964 pan Mourek, postupně dvorec zrekonstruoval a rozšířil. V současnosti je dvorec Busil soukromým majetkem, majitel se věnuje ekologickému zemědělství a agroturistice.

Horská synagoga Hartmanice Památky

Horská synagoga Hartmanice

Horská synagoga v Hartmanicích z 19. století již v dnešní době svému původnímu účelu neslouží. Od roku 2006 je zde muzeum Soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě a památník místní židovské komunity.

Kaple na Vintířově skále u Dobré Vody Památky

Kaple na Vintířově skále u Dobré Vody

Kaplička pod vrcholovou skalou hory Březník u Dobré vody nad Hartmanicemi je místo spojeno se svatým Vintířem (Günther), poustevníkem, původně bavorským šlechticem, který zprostředkovával spojení mezi Čechami a Bavorskem.

Přírodní rezervace Žežulka u Hartmanic Příroda

Přírodní rezervace Žežulka u Hartmanic

Přírodní rezervace Žežulka leží jihozápadně od Hartmanic. Je tvořena lesními a nelesními biotopy, kterými prochází Pstružný potok.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory Kultura

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

Alpská architektura ve Volarech Památky

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.

Poutní místo Svatý kámen Památky

Poutní místo Svatý kámen

Původ poutního místa Svatý Kámen sahá až do první poloviny 16. století, kdy se objevily legendy, vážící se k balvanu, rozdělenému na dvě části, ležícímu nedaleko Rychnova nad Malší.

Klostermannova chata na Modravě Gurmánská turistika

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR Památky

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích Kultura

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína Kultura

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.

CHKO Český les Příroda

CHKO Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena chráněná krajinná oblast Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a do Bavorského lesa

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a do Bavorského lesa

Šumava, to jsou stovky kilometrů tras pro pěší i cyklisty, naučných stezek i cest, na kterých vás žádné značky provázet nebudou. A také fantastická příroda jako z jiného světa, nouzová nocoviště, kilometry plavebních kanálů a sjízdných řek, zaniklé obce a tisíce zajímavostí. Přitažlivé jsou všechny, ale některé z nich vás přesto spolehlivě přilákají, ať už jedete na Šumavu poprvé nebo posté. Které to jsou?

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata Příroda

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Farmářská stezka u Sušice Příroda

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí Památky

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí

Nad městečkem Rabí u lomu stojí zřícenina kaple Všech svatých. Historie kaple je opředena mnoha legendami.

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic Památky

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic

Mlýn, nazýván také Sterzmühle, je technickou památkou a leží na Pstružném potoce 5 km od Hartmanic.

Skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích Památky

Skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích

Most přes řeku Otavu v Čepicích u Sušice na Klatovsku zdobí největší skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na světě. Socha je oboustranná, prohlédnout si ji tedy mohou kolemjdoucí i vodáci. Autorkou sochy je sklářka Vladimíra Tesařová.

Vintířova skála u Dobré Vody Příroda

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Skleněná socha sv. Vintíře v Anníně Památky

Skleněná socha sv. Vintíře v Anníně

Na Vitnířově stezce potkáte neobvyklou skleněnou sochu svatého Vintíře od sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Nachází se nedaleko kostela sv. Mořice v Anníně.

Umrlčí prkna na Kochánově Památky

Umrlčí prkna na Kochánově

Na Kochánově u Hartmanic se dochovalo několik umrlčích prken, která dokládají velmi starý zvyk. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž stavení.

Další aktuality

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 11. a 12. července 2025 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
10. červenec 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná od 4. července, a potrvá určitě alespoň do 20. července 2025.
4. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj