ÚvodAktualityPřipomeňte si "memento mori" ve svatyni veselé smrti
Pripomente si
Zážitky

Připomeňte si "memento mori" ve svatyni veselé smrti

  • 8. prosince 2014
Ztvárnění myšlenky memento mori nesoucí odkaz napříč staletími, ukrývá hlubokou symboliku. V kutnohorské kostnici ji však kníže Schwarzenberg pojal tak trochu jinak. Výzdoba kostnice jak ji známe dnes, je výsledkem oprav, které v roce 1870 provedl řezbář František Rint z České Skalice, kterého sem pozval již zmíněný kníže. Zastavte se zde uprostřed vánočního shonu, kostnice je otevřena denně od 9 do 16 hodin.
Kostnice Kutná HoraFrantišek Rint vytvořil na přání knížete, kterému patřilo sedlecké panství u Kutné Hory, v nenápadné kapli Všech svatých unikátní dílo, které jezdí obdivovat turisté z celého světa. Vytvoření této bizadrní výzdoby však nebylo vůbec jednoduché.

Kníže Schwarzenberg se na Rinta obrátil poté, co uviděl jeho výtvor uspořádaný po válce roku 1866 ze zbraní a vojenských potřeb válčícího Rakouska a Pruska, které obdivoval na radnici v České Skalici i samotný císař František Josef I., který tam zavítal roku 1866 při své cestě po bojištích. Cit pro detaily a zajímavá kompozice Schwarzenberga zaujala natolik, že se rozhodl zakázku svěřit právě Rintovi.

KostnicePůvodně řezbář z České Skalice do tvorby zapojil celou rodinu – spolu s manželkou a dvěma dětmi všech čtyřicet tisíc kostí namáčel do chlorového vápna, aby ostatky vybělil a dezinfikoval. Tato práce jim zabrala tři roky života. Z kostí potom Rint vytvořil erb rodu Schwarzenbergů, který je dodnes umístěn na čestném místě kostnice. Detailní zpracování zaujme každého návštěvníka – levé pole zobrazuje useknutou hlavu Turka a havrana, který mu vyklovává oko, což bylo tady v kostnici (oproti malířským plátnům) dovedeno k dokonalosti. Tureckou hlavu totiž nahradila bělostná lebka a také klovající pták je sestaven z malých kůstek. Havrana mají Schwarzenbergové ve znaku za zásluhy v boji proti tureckému nebezpečí.

Kostnice KHK dalším podivuhodnostem výzdoby sedlcké kostnice je obrovský lustr, monstrance, poháry a girlandy. Nad čtyři obří pyramidy visí také čtyři koruny symbolizující nebeské království. Výzdoba kostnice má evokovat vzkříšení a vést návštěvníky k zamyšlení nad vlastní existencí a k hledání vzájemné harmonie. Ostatky pocházejí z morových epidemií a z obětí husitských válek. 

Kostnice je všem zájemcům v prosinci otevřena denně od 9 do 16 hodin. Dospělý zaplatí na vstupném 90 korun, snížené vstupné pal činí 60 korun.
Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Další aktuality

Noční oblohu rozzáří superúplněk – jeden z největších úplňků letošního roku

Na noční obloze bude možné ze čtvrtka 17. na pátek 18. října 2024 pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 7 % větší a bude také o 14 % jasnější. Úkaz se na obloze objeví letos již pošesté.
17. říjen 2024 12:15
Příroda, Středočeský kraj

Přijeďte v neděli na posvícení do kouřimského skanzenu!

V Muzeu lidových staveb v Kouřimi je pro návštěvníky připravena tradiční podzimní akce na neděli 20. října 2024. Návštěvníci slavnosti uvidí barokní lidový zvyk „stínání kohouta“, zrekonstruovaný podle záznamu z roku 1672, dozví se zajímavosti o jídle a hodování, uslyší jarmareční písně a těšit se mohou také na malý jarmark, tradiční dobroty jako jsou řepánky, sváteční koláče či miletínské modlitbičky. Zajímavé budou také ukázky zpracování zelí.
17. říjen 2024 8:00
Životní styl, Středočeský kraj

Loučeňský zámek nabídne čokoládové podzimní prázdniny

Celkem pět dnů volna čeká od 26. do 30. října 2024 na všechny školou povinné děti. Zámek Loučeň pro ně nachystal čokoládové prohlídky! Kde se vzala na světě čokoláda? To vám i vašim dětem sdělí kněžna, kníže či komorník. Jeden z nich se stane vaším průvodcem při speciálních čokoládových prohlídkách zámku. V jejich průběhu se bude o čokoládě nejen mluvit. Čokoláda se bude i koštovat! – a to ne jen tak ledajaká!
13. říjen 2024 11:58
Zážitky, Středočeský kraj

Kde se oralo čertem? ... aneb podzimní výlet na Sázavu

Svatý Prokop to s pekelníky uměl: legenda jak zapřáhl ďábla do pluhu není jediná, která jeho činy provází. Co všechno podivné spřežení vyoralo a jaký odkaz světec zanechal? To můžete zjistit na příjemném výletě do okolí města Sázavy. Pro zdatné výletníky pak máme tip na krásnou túru po stopách čertovských legend.
13. říjen 2024 10:24
Památky, Středočeský kraj

Máslovické dýňování bude opět bavit malé i velké

Tradiční akce obce Máslovice spojená s ochutnáváním a vyřezáváním dýní proběhne v sobotu 19. října 2024. Další ročník této oblíbené akce se neobejde bez zdobení a vyřezávání dýní. Stejně tak nebude chybět vaření z dýní na návsi a pro jedlíky je připravena soutěž v pojídání dýňových specialit. Děti se mohou těšit na pohádkově strašidelný les.
13. říjen 2024 9:55
Příroda, Středočeský kraj

Oslavte letošní Samhain v Nižboru mezi Kelty

V sobotu 19. října 2024 ožije zámek Nižbor oslavami keltského svátku Samhain. Každý návštěvník si bude moci vyzkoušet některá tradiční řemesla anebo sledovat ukázky kovářství, šperkařství či ražby mincí. Po celou dobu konání akce bude otevřeno Informační centrum keltské kultury a nová přilehlá výstava Mincovnictví Keltů v Evropě. Čeká vás hudba, Vousův kmen, archeologické dílny a mnoho překvapení.
13. říjen 2024 9:45
Zážitky, Středočeský kraj

V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy vás oslní blyštivá expozice zlata

Překrásnou a oslňující expozici zlata naleznete od září 2024 v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Pět místností blyštivé nádhery nabízí tolik prožitků, že jejich návštěva u vás může vyvolat zlatou horečku! Zlatá expozice v Jílovém je stálá a věčná, jako zlato samotné.
12. říjen 2024 15:00
Kultura, Středočeský kraj

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Sice získaly nelichotivé přezdívky jako králíkárny nebo Husákovy hradby, režisérka Věra Chytilová o nich natočila satirický film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, ale spokojeně v nich bydlí miliony lidí. Řeč je o panelácích a sídlištích. Typická architektura druhé poloviny 20. století se před časem dokonce dočkala speciální výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, v Kladně pak můžete navštívit vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.
11. říjen 2024 17:45
Památky, Středočeský kraj