Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Smetanova Litomyšl je v naší zemi prvním velkým festivalem, jehož se po dlouhé „koronavirové“ době konečně zúčastní skutečné publikum.
Ačkoli organizátoři museli program festivalu z důvodu trvající pandemie v krátkém čase změnit, podařilo se dané téma nejenže v celistvosti udržet, ale dokonce ho i rozvinout. A tak se během festivalu zaposloucháte například do Mé vlasti, jejího severského pandánu, symfonické básně Finlandia, moravských a slovenských národních písní, Rumunských tanců, latinskoamerické hudby ve Velkém finále, Irské suity, či se v Ptáku Ohnivákovi navrátíte do světa slovanských pohádek.
Přehlídka v Litomyšli kromě svého partnerského orchestru, České filharmonie, přivítá například Českou Sinfoniettu, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, soubory Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Barocco sempre giovane, Pavel Haas Quartet, Moravia Brass Band, ale také třeba Epoque Quartet a Josef Vejvoda Trio. Hned dvakrát vystoupí rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka, na Galakoncert ve Smetanově domě se připravují Simona Šaturová a Petr Nekoranec. Na nádvoří litomyšlského zámku se vrátí opery, které v loňském ročníku poprvé ve festivalové historii pochopitelně zcela chyběly. Janáčkova opera Národního divadla Brno přiveze Pucciniho Bohému a Evžena Oněgina od Petra Iljiče Čajkovského, Opera Národního divadla moravskoslezského Ostrava pak Dvořákovu Rusalku a Smetanovu Hubičku. Návštěvníci festivalové stagiony na zámku v Nových Hradech se mohou těšit na premiéru mimořádného projektu Třikrát Ariadna s díly Monteverdiho, Bendy a Martinů.
Slavnostní zahajovací koncert bude 1. července od 20:15 hodin živě přenášen na ČT art. Bude-li večerům přát počasí, mohou 1. a 11. července přímé přenosy ze zámeckého nádvoří sledovat také návštěvníci ve Festivalových zahradách.
Také volně přístupná doprovodná scéna Smetanovy Litomyšle dnes představuje chystaný program slibující například koncerty Anety Langerové, kapely Jelen nebo francouzských The Cracked Cookies. Novinkou letošního ročníku je formát "Večerní klasika". Krátké koncerty komorní klasické hudby mohou být skvělým prvním krůčkem pro ty, kteří se na operu v nádvoří ještě necítí.
XVII. Smetanova výtvarná Litomyšl
Smetanova výtvarná Litomyšl zaštítěná
Městskou galerií Litomyšl a Bohemian Heritage Fund uvede letos celkem
osmnáct výstav. Kromě místních galerií a muzea ovládne i veřejný prostor
města. Nabídne druhý ročník
open-air výstavy předních českých umělkyň a umělců Plán B a také odhalení sochy Krištofa Kintery. Sedmimetrová plastika pro
Litomyšl nazvaná
Praying Wood představuje klečící antropomorfní postavu a měla být vrcholem minulého ročníku výtvarného festivalu. Její výrobu ve slovenské Galantě však v roce 2020 zkomplikovala pandemie a uzavření hranic. Pro všechny, kteří osud sochy znají je její představení v
Litomyšli symbolem naděje, že bude opět lépe.