ÚvodAktualityChráněná krajinná oblast Pálava letos slaví 45 let od svého vzniku
Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava letos slaví 45 let od svého vzniku

  • 16. ledna 2021
Není v České republice mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak krásnou a rozmanitou přírodou a nevšední krajinou jako Pálava s jejími bělostnými skalami, jarními mozaikami rozkvetlých stepí, vinohrady, teplomilnou doubravu Milovického lesa a se zbytkem podpálavských luhů s letitými duby na břehu slepého ramene Dyje. Chráněná krajinná oblast Pálava slaví v letošním roce čtyřicáté páté výročí svého vzniku.
Pálavu s nejvyšším vrcholem Děvínem (550 m n. m.), několika zříceninami středověkých hradů, vyhlídkami a naučnými stezkami mají rádi přírodovědci i obyčejní turisté.Jednou z vinařských obcí na úbočí Pálavy je Pavlov, na opačném konci protáhlého hřbetu pak leží město Mikulov.

Chráněná krajinná oblast Pálava
byla vyhlášená v roce 1976. Harmonicky utvářenou krajinu s charakteristickým reliéfem s dominantou Pavlovských vrchů, významným podílem přirozených nebo málo ovlivněných stepních ekosystémů dopňují památky historického osídlení.

Pálava v ziměNejcennější biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí, lesostepí, teplomilných doubrav a suťových lesů se vyvinuly na vápencových kopcích Pavlovských vrchů. Lesní komplex Milovického lesa tvoří teplomilné doubravy a panonské dubohabřiny, v nichž jsou dvě obory pro chov zvěře. V nivě řeky Dyje se střídají lužní lesy s loukami a jinými mokřadními nebo vodními společenstvy.
 

Rarity pálavské přírody

pálavaPálava nabízí řadu zajímavostí. Jednou z posledních lokalit slanomilné vegetace u nás je Slanisko u Nesytu v jižní části CHKO. Na Pálavě roste i endemit – hvozdík Lumnitzerův pálavský, tj. druh, který nikde jinde nenajdete. Část území CHKO tvoří zemědělsky využívaná krajina s převahou vinic a jednotlivá sídla s výsadním postavením historického města Mikulova.

V roce 1986, tedy 10 let po vyhlášení chráněné krajinné oblasti, byla dekretem UNESCO Programu člověk a biosféra vyhlášena Biosférická rezervace (BR) Pálava a byla tak uznána jako součást mezinárodní sítě biosférických rezervací. V roce 2003 byly završeny snahy o rozšíření území biosférické rezervace o sousední Lednicko-valtický areál, lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje a na Tvrdonicku, a vznikla tak podstatně větší Biosférická rezervace Dolní Morava.
 

Kam se na Pálavě vydat na zimní procházku

Zimní PálavaOslavit významné výročí CHKO Pálava můžete pěknou zimní procházkou. Kdo rád dobývá vrcholy, může si vyšlápnout na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Děvín (550 m). Za jasného počasí se z vrcholu otevírají krásné pohledy do dálky. Také Dívčí hrad, který tvoří výraznou dominantu krajinym nezklame ani v zimě. Rozhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Z otvorů po oknech a po střílnách je krásný výhled na Pavlov a Novomlýnskou nádrž, z druhé strany na Dolní Věstonice. Také romantická silueta Sirotčího hrádku nad vsí Klentnice patří neodmyslitelně k Pálavským vrchům. Z jeho hradeb se otevírá nádherný rozhled především na masiv Děvína.

Neobvyklý zimní pohled na vinice se naskytne ze spirálové rozhledny na Kobylím vrchu. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na 200 km vzdálené vrcholky rakouských Alp. Uprostřed vinic na návrší Hradištěk-Zímarky, nedaleko Velkých Bílovic, stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.
Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů Příroda

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů Příroda

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

CHKO Soutok u Břeclavi – budoucí CHKO a největší obora v České republice Příroda

CHKO Soutok u Břeclavi – budoucí CHKO a největší obora v České republice

Obora Soutok je největší v České republice, rozprostírá se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Oblast nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi. Od 1. července 2025 se stane Chráněnou krajinnou oblastí.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích Památky

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

CHKO Pálava Příroda

CHKO Pálava

V severozápadu Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, se nachází Chráněná krajinná oblast Pálava. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Letní sporty

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

Biosférická rezervace Dolní Morava Příroda

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být Památník písemnictví v Rajhradě, muzeum v Ivančicích, stará huť u Adamova, Papouščí zoologická zahrada Bošovice, zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou anebo zámek Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
18. květen 2025 8:09
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mikulov zve na tradiční Slavnosti města

Přijďte nasát současnou i historickou vůni města jihu, přijďte prožít Slavnosti města Mikulova. Od 16. do 18. května 2025 jsou zváni všechny generace na pestrý víkendový program plný dobrého jídla, pití a zábavy. Těšit se můžete na oblíbený jarmark, hudební vystoupení na náměstí či promítání filmu na zeď panelového domu.
16. květen 2025 12:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Oblíbená místa prezidenta Masaryka: kam utíkal od politiky?

Vydejte se s Kudy z nudy po stopách muže, který věřil ve svobodu, pravdu a sílu vzdělání. První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk miloval krajinu, rozhledy, ticho i setkání s lidmi. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají? Jeho oblíbená místa najdeme v Česku, na Slovensku i za hranicemi – a každé z nich vypráví kus příběhu, který je i náš.
15. květen 2025 15:20
Památky, Jihomoravský kraj

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 17. a 18. května 2025 se uskuteční osmý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos přes sto objektů, do čtyřicítky z nich je třeba rezervace, ale ostatní místa si lze prohlédnout bez rezervace. Některé z lokací jsou navíc ve sdíleném režimu, kdy je místo přístupné volně a rezervace jsou nutné jen na komentované prohlídky.
15. květen 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem vydejte ve dnech 16. až 18. května 2025 do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatým chřestovým menu a kuchařskou show, duely vína a jídla i nabitým doprovodným programem... a hlavně s pravým u nás vypěstovaným chřestem!
13. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Sezóna výletů Krajem vína 2025 pokračuje májovým putováním okolím Modrých Hor

Putování Malovaným krajem, sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách, pokračuje i v sobotu 17. května 2025. Tentokrát se cyklisté a pěší turisté vydají do Modrých hor ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny. Na trasách vás přivítají místní vinaři s ochutnávkami vín, biomoštů i specialit jako jsou domácí sýry, paštiky, vegetariánský boršč nebo škvarky. Ve Vinařství Mikulica předvedou sabráž předvede sabráž a nabídne hroznový olej, trdelník či koláče. Ve Vinařství Vinium navštívíte  Výstavu Vinná poezie a historické sklepení.
11. květen 2025 8:06
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
4. květen 2025 8:37
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Na Kyjovsko za lahodným mokem, krásnou krajinou i do mlýna

Vypravit se na Slovácko, to je vždycky dobrý nápad. Je to jedno z mála míst střední Evropy, kde je ještě folklor stále živý. Zdejší tanec verbuňk je dokonce zapsán na seznamu památek UNESCO. A k návštěvě zvou nejen folklorní slavnosti a festivaly, ale také archeologická naleziště a stará slovanská hradiště, poutní místa, hrady a zámky i zvlněná krajina Moravského Toskánska. Objevte tento rázovitý region při svých toulkách Českem!
3. květen 2025 10:53
Životní styl, Jihomoravský kraj