ÚvodAktualityChráněná krajinná oblast Pálava letos slaví 45 let od svého vzniku
Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava letos slaví 45 let od svého vzniku

  • 16. ledna 2021
Není v České republice mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak krásnou a rozmanitou přírodou a nevšední krajinou jako Pálava s jejími bělostnými skalami, jarními mozaikami rozkvetlých stepí, vinohrady, teplomilnou doubravu Milovického lesa a se zbytkem podpálavských luhů s letitými duby na břehu slepého ramene Dyje. Chráněná krajinná oblast Pálava slaví v letošním roce čtyřicáté páté výročí svého vzniku.
Pálavu s nejvyšším vrcholem Děvínem (550 m n. m.), několika zříceninami středověkých hradů, vyhlídkami a naučnými stezkami mají rádi přírodovědci i obyčejní turisté.Jednou z vinařských obcí na úbočí Pálavy je Pavlov, na opačném konci protáhlého hřbetu pak leží město Mikulov.

Chráněná krajinná oblast Pálava
byla vyhlášená v roce 1976. Harmonicky utvářenou krajinu s charakteristickým reliéfem s dominantou Pavlovských vrchů, významným podílem přirozených nebo málo ovlivněných stepních ekosystémů dopňují památky historického osídlení.

Pálava v ziměNejcennější biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí, lesostepí, teplomilných doubrav a suťových lesů se vyvinuly na vápencových kopcích Pavlovských vrchů. Lesní komplex Milovického lesa tvoří teplomilné doubravy a panonské dubohabřiny, v nichž jsou dvě obory pro chov zvěře. V nivě řeky Dyje se střídají lužní lesy s loukami a jinými mokřadními nebo vodními společenstvy.
 

Rarity pálavské přírody

pálavaPálava nabízí řadu zajímavostí. Jednou z posledních lokalit slanomilné vegetace u nás je Slanisko u Nesytu v jižní části CHKO. Na Pálavě roste i endemit – hvozdík Lumnitzerův pálavský, tj. druh, který nikde jinde nenajdete. Část území CHKO tvoří zemědělsky využívaná krajina s převahou vinic a jednotlivá sídla s výsadním postavením historického města Mikulova.

V roce 1986, tedy 10 let po vyhlášení chráněné krajinné oblasti, byla dekretem UNESCO Programu člověk a biosféra vyhlášena Biosférická rezervace (BR) Pálava a byla tak uznána jako součást mezinárodní sítě biosférických rezervací. V roce 2003 byly završeny snahy o rozšíření území biosférické rezervace o sousední Lednicko-valtický areál, lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje a na Tvrdonicku, a vznikla tak podstatně větší Biosférická rezervace Dolní Morava.
 

Kam se na Pálavě vydat na zimní procházku

Zimní PálavaOslavit významné výročí CHKO Pálava můžete pěknou zimní procházkou. Kdo rád dobývá vrcholy, může si vyšlápnout na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Děvín (550 m). Za jasného počasí se z vrcholu otevírají krásné pohledy do dálky. Také Dívčí hrad, který tvoří výraznou dominantu krajinym nezklame ani v zimě. Rozhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Z otvorů po oknech a po střílnách je krásný výhled na Pavlov a Novomlýnskou nádrž, z druhé strany na Dolní Věstonice. Také romantická silueta Sirotčího hrádku nad vsí Klentnice patří neodmyslitelně k Pálavským vrchům. Z jeho hradeb se otevírá nádherný rozhled především na masiv Děvína.

Neobvyklý zimní pohled na vinice se naskytne ze spirálové rozhledny na Kobylím vrchu. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na 200 km vzdálené vrcholky rakouských Alp. Uprostřed vinic na návrší Hradištěk-Zímarky, nedaleko Velkých Bílovic, stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.
Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů Příroda

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů Příroda

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

CHKO Soutok u Břeclavi – nová CHKO a největší obora v České republice Příroda

CHKO Soutok u Břeclavi – nová CHKO a největší obora v České republice

Obora Soutok je největší v České republice, rozprostírá se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Oblast nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi. Od 1. července 2025 se stala Chráněnou krajinnou oblastí.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích Památky

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

CHKO Pálava Příroda

CHKO Pálava

V severozápadu Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, se nachází Chráněná krajinná oblast Pálava. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Letní sporty

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

Biosférická rezervace Dolní Morava Příroda

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Další aktuality

Brněnské kašny: historické skvosty i moderní fontány s vodními efekty

V Brně se nachází několik zajímavých kašen, které jsou součástí historického dědictví města a zároveň patří i k vyhledávaným turistickým atrakcím. Mezi nejznámější patří kašna Parnas na Zelném trhu a kašna Dionýsa na Dominikánském náměstí. Další kašny se nacházejí na různých místech v centru města, například na náměstí Svobody. Nechybí ani moderní designové lahůdky, které kolejdoucí potěší pěknými vodními efekty.
19. červenec 2025 15:00
Památky, Jihomoravský kraj

Mikulov není jen městem vína: ochutnejte vůně a chutě národů Podyjí

Již tradičně se koná každé léto v Mikulově Festival kultur národů Podyjí, na němž všechny zde žijící národnostní skupiny představují své hudební, taneční, divadelní i kulinářské výtvory. Ten letošní se koná od 18. do 20. července 2025.
18. červenec 2025 12:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Kam v létě za vínem? Do sklípků na Moravu!

Pokud vás již nebaví střídající se deštivé počasí s parným létem, co zamířit několik metrů pod zem do některého z mnoha příjemně vychlazených vinných sklípků? Po celé léto se na řadě míst jižní Moravy konají zajímavé vinařské akce. Mimo to se vám bude určitě líbit i procházka unikátním vinařským podzemím.
18. červenec 2025 7:18
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dopřejte si romantickou vyjížďku kočárem

Přeneste se na chvíli do dob, kdy po cestách jezdily kočáry tažené opravdovou koňskou silou. Nechte si zapřáhnout koně do kočáru a užijte si romantickou projížďku krásnou přírodou. Nebo se zajeďte podívat do některého z muzeí, která sledují historii tohoto dopravního prostředku.
17. červenec 2025 15:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Unikátní technická památka Baťův kanál láká letní turisty

Baťův kanál je fenoménem cestovního ruchu v České republice, ale také jedním z česko-slovenských turistických produktů. Protíná Zlínský a Jihomoravský kraj a vede až do města Skalice v Trnavském kraji. Tato umělá vodní cesta, která před 2. světovou válkou sloužila k dopravě lignitu do Baťových závodů je už více než 20 let vyhledávaným cílem mnoha turistů. Plavby usnadňuje mobilní aplikace, která obsahuje nejen podrobné informace o samotném Baťově kanálu, ale také unikátní Příručku kapitána, praktického průvodce pro všechny, kdo se chtějí vydat na vodu.
17. červenec 2025 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní bez obav i s dětmi!

Přístupné jeskyně Česka cílí na rodiny s dětmi, zavádí nově rodinné vstupenky i zkrácené trasy prohlídek! Rodinné vstupenky od letní sezony 2025 platí na všechny prohlídkové trasy, kromě dvou zážitkových v Moravském krasu, kde je jednotná cena pro všechny. Na rodiny i s malými dětmi myslí i novinky ve dvou jeskyních Moravského krasu. Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních a v jeskyni Výpustek u Křtin přibyly v nabídce zkrácené prohlídky, které udrží pozornost i menších dětí.
15. červenec 2025 14:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Seriál výletů Krajem vína 2025 vína zve na letní výlet z Dolních Věstonic

Letní výletní sezóna na jižní Moravě je v plném proudu a seriál Krajem vína pokračuje pátou akcí letošního roku. Tentokrát pod názvem Na kole a pěšky za vůní Pálavy, která se uskuteční v sobotu 19. července 2025. Na trasy plné vinic, výhledů a skvělého vína jsou zváni cyklisté, pěší i rodiny s dětmi.
15. červenec 2025 10:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Miroslav o víkendu provoní meruňky

Od 18. do 20. července 2025 proběhne v Miroslavi největší místní kulturní akce – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. Letos již 34. ročník akce nabídne nákupy všeho druhu, ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, španělskou drezúru koní, soutěž v požárním sportu, koncerty a mnoho dalšího.
15. červenec 2025 8:50
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj