Svatojánské proudy jsou jistě jedním z nejkrásnějších úseků Vltavy a jsou oblíbené jak běžnými návštěvníky, tak trempy, kteří zde založili Ztracenku, jednu z nejstarších osad. Tímto místem také prochází naučná stezka Svatojánské proudy s naučnými prvky, dlouhá 8,5 km. Ze Štěchovic ke Svatojánským proudům vedla také nejstarší značená stezka, která zde byla vytyčena 11. května 1889. V letošním roce tedy trasa slaví 130 let a pozorný výletník zde najde i repliky původních cedulí z roku 1890.
Bylo to místo tak krásné, že sem jezdili lidé z Prahy na výlety, ale zároveň tak nebezpečné, že z něj měli všichni voraři respekt. Výstavbou Štěchovické přehrady ve čtyřicátých letech minulého století však došlo k zatopení kaňonu a dramatické splouvání řeky tak pamatují jen naši pradědové a staré fotografie. Co zde však zůstalo, je krásné údolí porostlé dubohabrovými lesy se suťovými poli a vystupujícími skalisky, pod kterými se jako had dnes už líně vine tok Vltavy. Po jejím levém břehu vede již zmíněná naučná stezka.
Cestu nově provází 15 zastavení, která se věnují okolní přírodě, ale přenesou vás také do dob minulých. Informační tabule připomínají umění vorařů, kteří se s vory dokázali plavit ze Šumavy až do Německa, dále se věnují také jedné z prvních trampských osad Ztracená naděje (nazývané místními trempy něžně "Ztracenka,"), přírodním zajímavostem v okolí, život v řece, historii obcí Štěchovice a Třebenice i stavby přehrad.
Na děti po cestě čekají různé interaktivní prvky a na bolavé nohy jsou po cestě připravena odpočívadla. Naučné cedule navíc obsahují QR kódy -pomocí chytrého telefonu si tak můžete tyto kódy nahrát a poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie. Stezka, která měří 8,5 km je přístupná po celý rok, avšak je zcela nevhodná pro cyklisty a rodiče s kočárky. Dobrý pozor si zde také musíte dávat při zhoršených klimatických podmínkách, zejména při dešti.