ÚvodAktualityProzkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO
Zdroj foto: FB Průhonický park
Příroda

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří park k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Od roku 2010 je také na seznamu chráněných památek UNESCO, jako součást pražské památkové rezervace.

Park PrůhonicePohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města, to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 250 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič a je ideální místem pro relaxaci i romantickou procházku. V každé roční době tu něco kvete, takže milovníci květin tu mají co objevovat po celý rok. Nejkrásnější období, které láká k procházkám, je od května do října, kdy park Průhonice zdobí barevná záplava květů ikonických rododendronů, magnolií, narcisů, tulipánů, šafránů, pivoněk, růží, zvonků, hortenzií, denivek, hořců, aster a na konci vegetačního období ocúnů a vřesů.

park průhoniceKaždé roční období tu má své kouzlo a proměňující se příroda poskytuje nekonečnou možnost poučení nebo jen odpočinku v překrásném prostředí. Park je mimořádně cenný jako sbírka domácích a cizokrajných rostlin – nachází se zde okolo 1800 taxonů a kultivarů dřevin. Nejznámějším rodem pěstovaným v Průhonickém parku je pěnišník – Rhododendron, okolo 8000 kusů ve 100 taxonech a kultivarech. Součástí parku je také unikátní Alpinum o rozloze 3 ha představující dnes sbírku 3000 taxonů skalniček, trvalek a dřevin. Celková rozloha parku je 250 ha, délka parkových cest je přibližně 23 km.
 

Mimořádné dílo zahradní architektury Silva-Taroucy

park průhoniceMistrovské dílo zahradní architektury založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Panství Průhonice získal sňatkem a začal zde podle svých představ tvořit Průhonický park. Za předlohu mu sloužil park v Čechách pod Kosířem, především však proslulý park knížete Pückler-Muskau na Nise v Horní Lužici. Průhonický park byl založen v době, kdy krajinářský styl dosáhl již svého vrcholu a kdy anglické parky v Evropě byly obohacovány rostlinami cizokrajného původu. Při zakládání parku bylo využito původních zalesněných částí a jejich vzrostlých dřevin, které tvořily kostru novým výsadbám. Tak zůstaly zachovány některé přirozené partie, někde byly ponechané dřeviny použity pro stínění či ochranu nových výsadeb. Porosty dřevin, skupiny stromů a keřů se střídají s volnými lučními plochami, s rybníky, potoky a jejich slepými rameny. Cesty, tvořící v parku hustou síť, jsou vedeny v přirozených křivkách, sledují tvary terénu a zpřístupňují partie a výhledy řešené s vytříbeným vkusem a umem. Dovedně je využita proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích především po stránce barevnosti – při rašení, kvetení či podzimním zbarvování listů.

Jako mimořádné dílo zahradní architektury 19. století nominovalo Průhonický park již v roce 1992 na seznam UNESCO Ministerstvo životního prostředí ČR. Zápis byl uznán až v roce 2010, kdy byl park Průhonice přidán k již zapsanému středu města Prahy, i když je od něj vzdálen 19 km a správně se nachází ve Středočeském kraji.
 

Zámek, Česká chaloupka, Rybárna a Wachhaus

park průhonicePark je otevřen celoročně, denně. Navštívit zde můžete také přízemí zámku, kde naleznete stálou expozici věnovanou zakladateli Průhonického parku, hraběti Taroucovi, výstavy v galerii Natura a interaktivní Botanické příběhy, které přibližují fascinující svět rostlin. Na tzv. Malém zámku můžete nahlédnout do Návštěvnického centra, kde získáte rychlý přehled o celém areálu. Za pozornost stojí také drobné stavby Průhonického parku, jejichž interiéry se návštěvníkům otevřely teprve od sezóny 2024. Nachází se zde tři drobné stavby, které ukrývají zajímavé expozice pro malé i velké návštěvníky. Těsně u zámku (u Sádkového rybníčku) můžete navštívit Rybárnu, která původně sloužila jako zázemí pro rybniční hospodářství v parku. Česká chaloupka se nachází poblíž vstupu „Hájovna“. Byla postavena pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (1895). Pro svůj romantický vzhled zahrála v několika českých pohádkách. Strážní domek Wachhaus je zakreslen v mapě stabilního katastru již v roce 1841. Stál nad údolím potoka Botič v době, kdy ještě neexistoval rybník Bořín, a sloužil Spolku pobotičských mlynářů. Součástí parku se stal v roce 1904.

Romantické kouty parku tvoří také vyhlídka Gloriet (Kozí hrádek) v přední části parku anebo krásné průhonické vodopády v zadní části parku, u rybníka Bořín. Nejsou to však vodopády v pravém slova smyslu, ale jedná se o přepady rybníků přes skalní bloky.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Wachhaus v Průhonickém parku Památky

Wachhaus v Průhonickém parku

Strážní domek Wachhaus je zakreslen v mapě stabilního katastru již v roce 1841. Stál nad údolím potoka Botič v době, kdy ještě neexistoval rybník Bořín, a sloužil Spolku pobotičských mlynářů. Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca koupil rybník Bořín a připojil ho k parku v roce 1904.

Česká chaloupka v Průhonickém parku Památky

Česká chaloupka v Průhonickém parku

Česká chaloupka se nachází poblíž vstupu „Hájovna“. Byla postavena pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (1895) a do parku byla převezena zakladatelem parku Arnoštem Emanuelem Silva-Taroucou.

Rybárna v Průhonickém parku Příroda

Rybárna v Průhonickém parku

Rybárna se nachází poblíž zámku u Sádkového rybníčku. Původně sloužila jako zázemí pro rybniční hospodářství v parku. V roce 2022 ji bylo nutné zbourat, následně byla postavena replika dle dobových fotografií. Navštívit zde můžete dvě zajímavé expozice.

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku Příroda

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje se pouze na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Průhonické jiřinky 2025

5. 8.28. 9.
Průhonické jiřinky 2025

Pro tradiční výstavu jiřinek v tuto dobu připravujeme přes 200 odrůd ze všech důležitých skupin, od jednoduše kvetoucích, přes dekorační, kaktusovité, pompónkovité, dekorační až po exoticky vyhlížející pavoukovité a okružíkové formy.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku Památky

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Pivoňkova vyhlídka v Průhonickém parku Příroda

Pivoňkova vyhlídka v Průhonickém parku

Pohled přes Sádkový rybník v Průhonickém parku prodlužuje tzv. Pivoňková vyhlídka. Je jedním z lučních průhledů, které představují důležitý architektonický prvek Průhonického parku. Vyhlídka je součástí prvního vycházkového okruhu.

Návštěvnické centrum Průhonického parku Zážitky

Návštěvnické centrum Průhonického parku

V přízemí průhonického zámku naleznete Návštěvnické centrum věnované parku i Botanického ústavu Akademie věd ČR, která park spravuje. Návštěvníci zde získají rychlý přehled o aktuálním kvetení v parku, pořádaných akcích a informace o rostlinách.

Další aktuality

Poznejte zajímavá místa Brd: 10 tipů, kam vyrazit pěšky

Brdy i Podbrdsko jsou protkány řadou turistických tras a zajímavostí. Vyrazit na pěší výlet tady může vášnivý turista, jehož cílem je zdolání co nejvíce kilometrů a vrcholů, i rodiny s malými dětmi nebo senioři toužící po krátké procházce s příběhem.
20. květen 2025 10:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Lešanské muzeum zahájí koncem května novou sezónu

Vojenské technické muzeum Lešany vstoupí do své již 26. muzejní sezóny, a to v sobotu 31. května 2025. Za téměř třicet let své existence získalo Vojenské technické muzeum Lešany velmi dobré jméno a především se stalo mimořádně populární muzejní destinací, kterou i přes pouze letní sezónu navštíví desítky tisíc návštěvníků. Muzeum, které je dnes klíčovou a nedílnou součástí Vojenského historického ústavu Praha, patří i v evropském rozměru k těm nejkomplexnějším a největším. Vstupné do muzea je zdarma.
19. květen 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Hořovice i Brandýs nad Labem, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i muzeum Vltavy v Chotilsku, Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích anebo Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku.
18. květen 2025 10:06
Památky, Středočeský kraj

Novinky turistické sezóny středních Čech 2025: poutní i naučné stezky, oslavy UNESCO nebo expozice na hradě

Střední Čechy nabízejí každoročně nové možnosti, kam se vydat. Přehled novinek letošního roku, které Středočeský kraj pro turisty připravil, vám přináší portál Kudy z nudy. Pozveme vás například do nových nebo upravených expozic, památek, přístavišť či na oslavy UNESCO.
18. květen 2025 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Počítačová hra se mění v turistický hit: Kingdom Come láká na výlety do české historie

Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance si získala srdce hráčů po celém světě – a teď zve i na reálné výpravy po české krajině. Projekt KCDlive propojuje digitální dobrodružství s autentickými místy, zážitky i akcemi. Ať už jste oddaní fanoušci hry, milovníci historie nebo jen hledáte nevšední výlet, s Kudy z nudy si na své přijde každý. Prostě středověk, jak má být – zábavný, poctivý a také trochu špinavý.
15. květen 2025 10:42
Životní styl, Středočeský kraj

Objevte tajemství krásy rododendronů v zámeckém parku Průhonice

Pěnišníky neboli rododendrony jsou častou a oblíbenou dřevinou parků a zahrad. Nejedná se o rostlinu novou, v Průhonickém parku ji například vysazoval zakladatel parku, hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca již před 120 lety. A věděl proč. Pohled na keře různých tvarů a velikostí s bohatými květy v odstínech od čistě bílé, přes různé tóny růžové, tmavě modrou, až po jasně žlutou, na jaře rozzáří i ten nejtemnější kout zahrady. Navíc, s ostatními vřesovištními rostlinami umí vytvořit nádherné a neotřelé zahradní kompozice.
13. květen 2025 12:00
Příroda, Středočeský kraj

Přijďte na Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově

Po celé dva dny, 16. až 17. května 2025, pro vás budou otevřena odborná pracoviště Astronomického ústavu na Ondřejově a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba je 9:00 až 18:00 hodin, na pátek i sobotu večer je navíc připraven i doprovodný program. Návštěva je vhodná pro vážné zájemce o astronomii, ale také laiky či rodiny s dětmi. Vstup, stejně jako doprovodný program, je zdarma.
12. květen 2025 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

Posílá vás někdo do Prčic? Udělejte jemu i sobě radost a zažijte atmosféru našeho nejznámějšího dálkového pochodu, který se letos bude konat již po osmapadesáté! Na sobotu 17. května 2025 je pro vás připraveno 21 tras různých obtížností, ze kterých si vyberou jak pěší turisté, tak i cyklisté. Pamatováno je také na sportovce s hendikepem, kteří jsou na vozíčku. Dětská pěší trasa startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej. I letos je třeba se na závod předem registrovat.
12. květen 2025 11:00
Letní sporty, Středočeský kraj