Ukazatel zobrazuje, jak populární je daný článek mezi čtenáři. Je vypočítán na základě různých faktorů, jako jsou aktuálnost, počet zobrazení, sdílení a hodnocení, které daný článek obdržel. Čím vyšší je procentuální hodnota ukazatele popularity, tím větší zájem článek mezi návštěvníky vzbuzuje. Tento ukazatel vám může pomoci najít nejzajímavější a nejaktuálnější články na našich stránkách a rychle posoudit jejich úspěch.
Připraven je bohatý program v podhradí i na hradě dle pověstí o Radoušovi. Na návštěvníky čeká pohádkový les s oživlým pánem hradu Radyně Radoušem, kouzelní skřítkové a pohádkové bytosti, malování barevnými písky i divadelní představení a šermířská vystoupení. Královský hrad Radyně byl postaven ve 14. stol. za vlády českého krále a císaře Římské říše Karla IV. Všechny báje a pověsti o hradu však mají původ u bájného zakladatele Radouše, který si přisvojil založení hradu na úkor Karla IV. Původní jméno Karlskröne se v českém prostředí neujalo, a tak byl hrad po smrti Karla IV. nazýván Radyní podle jména kopce a skály, na níž byl hrad vybudován. Hrad vyhořel za posledního ze zdejších purkrabích, a sice za hejtmana Racka, který odtud stejně jako jeho předchůdci sledoval a zajišťoval bezpečnost obchodní cesty z Norimberku přes Řezno do Prahy a vykonával správu královského majetku v okolí a soudní pravomoc nad přímými poddanými panovníka. Psala se tehdy polovina 16. století. Hrad od té doby pomalu pustnul a začala jej osidlovat strašidla. A právě strašidla lákají na Radyni dnes v rámci expozice o pohádkových bytostech hradu. Podle legend Radyni založil Ušatý Radouš – ohavné stvoření s oslími uši a kančími zuby. Dnes je vlastníkem Radyně město Starý Plzenec. Hrad je v sezóně přístupný veřejnosti. Z vrcholu věže je krásný pohled na široké okolí a památky jako např. hrad Přimda, zámek Kozel, Starý Plzenec s rotundou sv. Petra a Pavla.
Andrejšky tvoří zajímavé až bizarní skalní útvary rozkládající se v délce asi 300 metrů. Tento skalní buližníkový hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně, v blízkosti obce Starý Plzenec.
Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. n. m.) se nachází nová rozhledna. Z výšky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni. Pokud budete mít opravdu štěstí, mohli byste spatřit i vrcholky Alp.
Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.
Nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České republiky je podle některých pramenů Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Rotunda vznikla ve slovanském hradišti nad řekou Úslavou zřejmě v 2. polovině 10. století a stojí v místech, kde býval knížecí hrad.
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?