
Přibližná hodnota pí je 3,14. Protože ve Spojených státech se v datu píše nejdřív měsíc a teprve poté den, slaví se Den pí právě 14. března. Shodou okolností si ve stejný den připomínáme výročí narození matematika a fyzika
Alberta Einsteina (1879–1955).
Pí je matematická konstanta, která udává poměr obvodu jakéhokoli kruhu v eukleidovské rovině k jeho průměru; také je to hodnota poměru obsahu kruhu ke čtverci jeho poloměru. Babyloňané v roce 2000 př. n. l. jeho hodnotu určili jako 3,125, Egypťané používali 3,16. Velmi přesně číslo π určil až Archimedes. Zcela přesně ovšem nelze číslo vyjádřit, protože pomocí počítačového programu se zatím podařilo určit 2,7 bilionu desetinných míst čísla π a zatím nebyla nalezena žádná jeho část, která by se opakovala.
Protože π se používá k výpočtu obvodu kruhu, oslavy Dne pí většinou provází kulaté koláče. Důvod opět hledejme v anglicky mluvících zemích: slovo pie (koláč) a π jsou totiž homofony, slova stejně znějící, ale s jiným obsahem.
Připojte se k oslavám Mezinárodního dne matematiky a Dne π v České republice a objevte zajímavá technická muzea.
Pí neboli π je matematická konstanta, která udává poměr obvodu jakéhokoli kruhu v eukleidovské rovině k jeho průměru a také poměr obsahu kruhu ke čtverci jeho poloměru.
Mezinárodní den matematiky a Den π se slaví každoročně 14. března.
Přibližná hodnota pí je 3,14.
Protože ve Spojených státech se v datu píše nejdřív měsíc a teprve poté den, a 3,14 odpovídá datu 14. března.
V České republice se nachází Technické muzeum v Brně, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě nebo Národní technické muzeum v Praze.
Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě, které detailně dokumentuje život a dílo J. A. Komenského.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.