ÚvodAktualityPěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem
Letní sporty

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.

Vintířova stezka z Annína na Březník

Vintířova stezkaZnáte Vintířovu stezku? Jedná se o česko-bavorskou dálkovou trasu, která propojuje významná místa spjatá se středověkým poustevníkem a údajně prvním obyvatelem Šumavy, svatým Vintířem. Celkově je stezka rozdělena do 9 jednodenních etap v celkové délce 162 km. My vám doporučíme výpravu z Prášil k Vintířově skále na vrchu Březník nedaleko Hartmanic a dále do Annína. Krásná trasa romantickou krajinou, kde se střídají lesy a louky měří 20 km. Na výchozí bod trasy se dostanete snadno autobusem, stejně tak poté ze zastávky "Dlouhá Ves, Annín, rozc.0.5", kde zastavují autobusy jedoucí do Sušice, Kašperských Hor, na Kvildu, Modravu, ale i do Prahy.

Vintířova stezkaStezka vede z Prášil místy zaniklých osad, podél meandrující Křemelné, kde byly nedávno objeveny pozůstatky keltské osady. Pamětníkům se možná u bývalého Šerlova dvora vybaví film Král Šumavy – právě zde se totiž natáčely některé scény. Pod Březníkem (1006 m) se můžete posilnit v Chatě Rovina. Trasa pokračuje na vrch Březník, tedy místy, kudy sv. Vintíř procházel a kde poustevničil. Poté klesá přes Dobrou Vodu, kde vyvěrá léčivý pramen. Unikátem je zde kostel zasvěcený právě sv. Vintýři, se skleněným oltářem. V Hartmanicích si nenechte ujít návštěvu Horské synagogy. Během putování z Hartmanic k Annínu minete řadu 14 památných stromů v Palvinovské aleji, trasa nabízí i mnoho krásných výhledů do širého okolí až k pošumavské dominantě v Mouřenci. Odtud sejdete do Annína, významné šumavské sklářské osady, ležící v meandru Otavy. Dosud se zde nachází fungující sklárna z roku 1796, jejíž budovy se staly kulturní památkou. Nahlédnout můžete do Muzea skla. Autobusová zastávka se nachází asi 350 m za Hotelem Annín, na druhé straně řeky Otavy (dovede vás sem žlutá značka).
 

Zlatá stezka Šumavou

Kašperskohorská zlatá stezkaZlatá stezka (Goldsteig) je souhrnný název pro systém severo-jižních středověkých obchodních cest, které protínaly hluboké šumavské pralesy a spojovaly Čechy s Podunajím. Jednou z nejkrásnějších větví je Kašperskohorská, která spojuje Kašperské Hory s Horskou Kvildou, Kvildou a překračuje hranici na Bučině. Celkem měří 27,5 km a z Plzeňského kraje přechází na Kvildě do Jihočeského. Bývala zde i starší stezka, která vedla na Modravu, Březník a Luzenským údolím přes Modrý sloup dále do Bavorska, ovšem dnes je toto propojení uzavřeno z důvodu ochrany přírody. Zvolili jsme proto "vedlejší" trasu přes Bučinu. Nechal ji vybudovat roku 1356 Karel IV. jako kvalitní "dálnici" z Čech do Pasova a Salzburgu. Měla šířku 2,5 m, byla dlážděná a umožňovala formanskou dopravu dokonce i na kupeckých nákladních vozech! Po jejích stopách se vydáte z Kašperských Hor na Malé Kozí Hřbety k bývalé osadě Flusárna, dále vás trasa povede k bývalém Zhůří a lesy i mokřinami k Horské Kvildě. Okolo Jezerní slatě pak cesta pokračuje na Kvildu a okolo Teplé Vltavy, Vltavským lesem, k prameni Vltavy a na Bučinu.
 

Zapomenutá osada Lučina v Českém lese

LučinaJestliže dáváte přednost výpravám do neznáma, kde za celý den potkáte jen málo lidí, zkuste si naplánovat výlet v Českém lese, do zaniklé obce Lučina (Grafenried), která leží v těsné blízkosti hranice s Německem. Jako mnoho podobných míst v tomto kraji, zanikla v padesátých a šedesátých letech 20. století v důsledku vytvoření hraničního pásma. Lidé z řad bývalých rodáků a jejich příbuzných na své domovy ale nezapomněli, a tak v bývalé Lučině dnes vzniká pozoruhodný skanzen. Zbořené zdi se, díky pracovitým dobrovolníkům z obou stran hranice, postupně zbavují nánosů hlíny, se objevují stará schodiště, dlažba i náhrobní kameny... Zmizelé cesty nahrazují nové, znovu jsou tak vidět zbytky pivovaru, fary, hospody či sklárny, přístupný je i původní hřbitov. Skutečný klenot představuje kostel sv. Jiří, jímž před lety obnova Lučiny začala. V opětovně vysvěceném kostele se jednou ročně slouží mše a z výklenku nad bývalým oltářem na „svou“ Lučinu opět shlíží Krásná Marie aneb Grafenriedská madona. Jde o kopii obrazu, zachráněného z opuštěného kostela, který je nyní uložen v muzeu v německém Waldmünchenu.

LučinaPro Němce je prostor bývalé vsi častým cílem výletů, ostatně od hraničního přechodu pro pěší v Untergrafenriedu je to na bývalou náves zhruba jeden kilometr. Češi Lučinu teprve objevují, cesta od nás je trochu komplikovanější. Kromě nedalekých Nemanic, pod které Lučina spadá, zde žádná jiná sídla nenajdete. A ani v minulosti nebylo osídlení z české strany příliš husté. Původně byl i samotný Grafenried německou obcí, a to již v roce 1282, kdy se o vsi dochovala první písemná zmínka. Od roku 1708 patřila Lučina ke království českému a vesnice se rozdělila: severní část byla připojena k Čechám s názvem Obergrafenried. Jižní část zůstala Bavorsku pod názvem Untergrafenried – ta dodnes zůstala typickou bavorskou vesničkou. Na návsi Lučiny stojí Grafenriedské lípy. Ty nechala vysadit v roce 1765 hraběnka Anna Katharina Müllerová jako soubor šesti stromů. Dodnes se dochovaly tři mohutné lípy a dvě z toho jsou chráněné jako památný strom. Dosahují výšky 22 a 30 metrů s obvody kmenů 2,8 a 4,2 metru.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Naučná stezka Utajená obrana železné opony Příroda

Naučná stezka Utajená obrana železné opony

Stezka je rozdělena do dvou samostatných okruhů – Belveder a Debrník. Trasa Belveder vede volným terénem, je vhodná pouze pro pěší a má délku 1,5 km. Trasa Debrnik je vhodná také pro cyklisty a její délka je 4,5 km.

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice Příroda

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka v Petrovicích u Sušice vás seznámí se zajímavostmi zdejšího regionu, dozvíte se o rýžování zlata které bylo pro tuto oblast typické. Stezka je vhodná pro pěší turisty a měří 7 km.

Evropská dálková trasa E6 – pěšky z Chebu do Železné Rudy Letní sporty

Evropská dálková trasa E6 – pěšky z Chebu do Železné Rudy

E6 naše území jen tak olízne a spěchá dál. Její počátek lze nalézt až na finském severozápadě. K nám se dostává nedaleko Chebu, vede přes Mariánské Lázně a Šumavou k hraničnímu přechodu Alžbětín, kde se stáčí do Rakouska. Dále pak směřuje na Balkán a končí v řecké Alexandropolis.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Letní sporty

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Naučná stezka Karla Klostermanna Příroda

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu Příroda

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu

Nenáročná zážitková trasa Okolo Kostelního vrchu vás zavede do míst, kde stávala Hauswaldská kaple. Od ní se vydáte na 2,6 kilometrů dlouhý okruh, který vás zavede na celkem 5 zastavení. Tato zastavení se věnují jedinému: citátům spisovatele Karla Klostermanna.

Srnský okruh šumavskou přírodou Příroda

Srnský okruh šumavskou přírodou

Krátký a nenáročný okruh nedaleko obce Srní je bohatý na nezapomenutelné výhledy do krásné šumavské přírody. Trasa je dlouhá 8,4 km a provede vás po ní zelená turistická značka okolo Spáleného a Sedelského vrchu.

Naučná stezka Churáňov Příroda

Naučná stezka Churáňov

Naučná stezka začíná a končí v Zadově u hotelu Churáňov. Je 6,5 km dlouhá, a je na ní umístěno 10 zastávek s informačními panely. Trasa je značena zelenobílými značkami naučných stezek.

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata Příroda

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice – Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy – tzv. pinky – pozůstatky po těžbě zlata.

Hadí stezka na Pancíř Příroda

Hadí stezka na Pancíř

Naučná turistická stezka se věnuje především místním rostlinám a živočichům žijícím na území NP Šumava pod horou Pancíř na Železnorudsku. Zhruba 3 km dlouhá cesta vede z Gerlovy Hutě na vrchol Pancíře.

Přes Nebe a Peklo na Ždánov Příroda

Přes Nebe a Peklo na Ždánov

Vycházkový okruh přes hájenku Nebe, kolem vrchu Chlum do bývalé osady Ždánov, přes Kavrlík zpět do Kašperských Hor. Cestou výhledy na město a šumavské vrcholy.

Stezkou strážců hranice Příroda

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Další aktuality

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj

Jedinečnou atmosféru konce 2. světové války a květnového osvobození zažijete v Plzni a na dalších místech

Letošní Slavnosti svobody se budou v Plzni konat ve dnech 2. – 6. května 2025. Na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. K 80. výročí osvobození Plzně a konce druhé světové války budou letošní oslavy ty vůbec největší. Na jejich přípravě se mimo jiné podílejí vojensko-historické spolky napříč Evropou a USA. Plzeň po roce poctí svou návštěvou také rodiny válečných veteránů. Osvobození americkou armádou, jež na území Československa vstoupila 18. dubna 1945, si vzpomínkovými akty připomenou i dotčená města a obce jihozápadních Čech. Mimořádný bude nejen vojenský program, ale i ten kulturní. K slavnostem konce druhé světové války toho bude opravdu k vidění mnoho na spoustě míst Česka. Nebudou chybět ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci.
2. květen 2025 14:02
Kultura, Plzeňský kraj

Slavnosti svobody 2025 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

První květnový víkend si bude Plzeň připomínat již 80 let od osvobození americkou armádou! Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 2. do 6. května 2025.
30. duben 2025 14:24
Zážitky, Plzeňský kraj