ÚvodAktualityPěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem
Letní sporty

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.

Vintířova stezka z Annína na Březník

Vintířova stezkaZnáte Vintířovu stezku? Jedná se o česko-bavorskou dálkovou trasu, která propojuje významná místa spjatá se středověkým poustevníkem a údajně prvním obyvatelem Šumavy, svatým Vintířem. Celkově je stezka rozdělena do 9 jednodenních etap v celkové délce 162 km. My vám doporučíme výpravu z Prášil k Vintířově skále na vrchu Březník nedaleko Hartmanic a dále do Annína. Krásná trasa romantickou krajinou, kde se střídají lesy a louky měří 20 km. Na výchozí bod trasy se dostanete snadno autobusem, stejně tak poté ze zastávky "Dlouhá Ves, Annín, rozc.0.5", kde zastavují autobusy jedoucí do Sušice, Kašperských Hor, na Kvildu, Modravu, ale i do Prahy.

Vintířova stezkaStezka vede z Prášil místy zaniklých osad, podél meandrující Křemelné, kde byly nedávno objeveny pozůstatky keltské osady. Pamětníkům se možná u bývalého Šerlova dvora vybaví film Král Šumavy – právě zde se totiž natáčely některé scény. Pod Březníkem (1006 m) se můžete posilnit v Chatě Rovina. Trasa pokračuje na vrch Březník, tedy místy, kudy sv. Vintíř procházel a kde poustevničil. Poté klesá přes Dobrou Vodu, kde vyvěrá léčivý pramen. Unikátem je zde kostel zasvěcený právě sv. Vintýři, se skleněným oltářem. V Hartmanicích si nenechte ujít návštěvu Horské synagogy. Během putování z Hartmanic k Annínu minete řadu 14 památných stromů v Palvinovské aleji, trasa nabízí i mnoho krásných výhledů do širého okolí až k pošumavské dominantě v Mouřenci. Odtud sejdete do Annína, významné šumavské sklářské osady, ležící v meandru Otavy. Dosud se zde nachází fungující sklárna z roku 1796, jejíž budovy se staly kulturní památkou. Nahlédnout můžete do Muzea skla. Autobusová zastávka se nachází asi 350 m za Hotelem Annín, na druhé straně řeky Otavy (dovede vás sem žlutá značka).
 

Zlatá stezka Šumavou

Kašperskohorská zlatá stezkaZlatá stezka (Goldsteig) je souhrnný název pro systém severo-jižních středověkých obchodních cest, které protínaly hluboké šumavské pralesy a spojovaly Čechy s Podunajím. Jednou z nejkrásnějších větví je Kašperskohorská, která spojuje Kašperské Hory s Horskou Kvildou, Kvildou a překračuje hranici na Bučině. Celkem měří 27,5 km a z Plzeňského kraje přechází na Kvildě do Jihočeského. Bývala zde i starší stezka, která vedla na Modravu, Březník a Luzenským údolím přes Modrý sloup dále do Bavorska, ovšem dnes je toto propojení uzavřeno z důvodu ochrany přírody. Zvolili jsme proto "vedlejší" trasu přes Bučinu. Nechal ji vybudovat roku 1356 Karel IV. jako kvalitní "dálnici" z Čech do Pasova a Salzburgu. Měla šířku 2,5 m, byla dlážděná a umožňovala formanskou dopravu dokonce i na kupeckých nákladních vozech! Po jejích stopách se vydáte z Kašperských Hor na Malé Kozí Hřbety k bývalé osadě Flusárna, dále vás trasa povede k bývalém Zhůří a lesy i mokřinami k Horské Kvildě. Okolo Jezerní slatě pak cesta pokračuje na Kvildu a okolo Teplé Vltavy, Vltavským lesem, k prameni Vltavy a na Bučinu.
 

Zapomenutá osada Lučina v Českém lese

LučinaJestliže dáváte přednost výpravám do neznáma, kde za celý den potkáte jen málo lidí, zkuste si naplánovat výlet v Českém lese, do zaniklé obce Lučina (Grafenried), která leží v těsné blízkosti hranice s Německem. Jako mnoho podobných míst v tomto kraji, zanikla v padesátých a šedesátých letech 20. století v důsledku vytvoření hraničního pásma. Lidé z řad bývalých rodáků a jejich příbuzných na své domovy ale nezapomněli, a tak v bývalé Lučině dnes vzniká pozoruhodný skanzen. Zbořené zdi se, díky pracovitým dobrovolníkům z obou stran hranice, postupně zbavují nánosů hlíny, se objevují stará schodiště, dlažba i náhrobní kameny... Zmizelé cesty nahrazují nové, znovu jsou tak vidět zbytky pivovaru, fary, hospody či sklárny, přístupný je i původní hřbitov. Skutečný klenot představuje kostel sv. Jiří, jímž před lety obnova Lučiny začala. V opětovně vysvěceném kostele se jednou ročně slouží mše a z výklenku nad bývalým oltářem na „svou“ Lučinu opět shlíží Krásná Marie aneb Grafenriedská madona. Jde o kopii obrazu, zachráněného z opuštěného kostela, který je nyní uložen v muzeu v německém Waldmünchenu.

LučinaPro Němce je prostor bývalé vsi častým cílem výletů, ostatně od hraničního přechodu pro pěší v Untergrafenriedu je to na bývalou náves zhruba jeden kilometr. Češi Lučinu teprve objevují, cesta od nás je trochu komplikovanější. Kromě nedalekých Nemanic, pod které Lučina spadá, zde žádná jiná sídla nenajdete. A ani v minulosti nebylo osídlení z české strany příliš husté. Původně byl i samotný Grafenried německou obcí, a to již v roce 1282, kdy se o vsi dochovala první písemná zmínka. Od roku 1708 patřila Lučina ke království českému a vesnice se rozdělila: severní část byla připojena k Čechám s názvem Obergrafenried. Jižní část zůstala Bavorsku pod názvem Untergrafenried – ta dodnes zůstala typickou bavorskou vesničkou. Na návsi Lučiny stojí Grafenriedské lípy. Ty nechala vysadit v roce 1765 hraběnka Anna Katharina Müllerová jako soubor šesti stromů. Dodnes se dochovaly tři mohutné lípy a dvě z toho jsou chráněné jako památný strom. Dosahují výšky 22 a 30 metrů s obvody kmenů 2,8 a 4,2 metru.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Naučná stezka Utajená obrana železné opony Příroda

Naučná stezka Utajená obrana železné opony

Stezka je rozdělena do dvou samostatných okruhů – Belveder a Debrník. Trasa Belveder vede volným terénem, je vhodná pouze pro pěší a má délku 1,5 km. Trasa Debrnik je vhodná také pro cyklisty a její délka je 4,5 km.

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice Příroda

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka v Petrovicích u Sušice vás seznámí se zajímavostmi zdejšího regionu, dozvíte se o rýžování zlata které bylo pro tuto oblast typické. Stezka je vhodná pro pěší turisty a měří 7 km.

Evropská dálková trasa E6 – pěšky z Chebu do Železné Rudy Letní sporty

Evropská dálková trasa E6 – pěšky z Chebu do Železné Rudy

E6 naše území jen tak olízne a spěchá dál. Její počátek lze nalézt až na finském severozápadě. K nám se dostává nedaleko Chebu, vede přes Mariánské Lázně a Šumavou k hraničnímu přechodu Alžbětín, kde se stáčí do Rakouska. Dále pak směřuje na Balkán a končí v řecké Alexandropolis.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Letní sporty

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. V roce 2025 se stezka dočkala prodloužení až do Prahy k Břevnovskému klášteru.

Naučná stezka Karla Klostermanna Příroda

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu Příroda

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu

Nenáročná zážitková trasa Okolo Kostelního vrchu vás zavede do míst, kde stávala Hauswaldská kaple. Od ní se vydáte na 2,6 kilometrů dlouhý okruh, který vás zavede na celkem 5 zastavení. Tato zastavení se věnují jedinému: citátům spisovatele Karla Klostermanna.

Srnský okruh šumavskou přírodou Příroda

Srnský okruh šumavskou přírodou

Krátký a nenáročný okruh nedaleko obce Srní je bohatý na nezapomenutelné výhledy do krásné šumavské přírody. Trasa je dlouhá 8,4 km a provede vás po ní zelená turistická značka okolo Spáleného a Sedelského vrchu.

Naučná stezka Churáňov Příroda

Naučná stezka Churáňov

Naučná stezka začíná a končí v Zadově u hotelu Churáňov. Je 6,5 km dlouhá, a je na ní umístěno 10 zastávek s informačními panely. Trasa je značena zelenobílými značkami naučných stezek.

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata Příroda

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice – Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy – tzv. pinky – pozůstatky po těžbě zlata.

Hadí stezka na Pancíř Příroda

Hadí stezka na Pancíř

Naučná turistická stezka se věnuje především místním rostlinám a živočichům žijícím na území NP Šumava pod horou Pancíř na Železnorudsku. Zhruba 3 km dlouhá cesta vede z Gerlovy Hutě na vrchol Pancíře.

Přes Nebe a Peklo na Ždánov Příroda

Přes Nebe a Peklo na Ždánov

Vycházkový okruh přes hájenku Nebe, kolem vrchu Chlum do bývalé osady Ždánov, přes Kavrlík zpět do Kašperských Hor. Cestou výhledy na město a šumavské vrcholy.

Stezkou strážců hranice Příroda

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Další aktuality

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
26. červen 2025 18:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

Poslední červnovou sobotu, letos 28. 6. 2025, se v Horažďovicích konají slavnosti Kaše. Slavnosti Kaše doprovází bohatý kulturní program, historické skupiny, vaření a vyhlášení nejlepší kaše a krále kaše – největšího jedlíka. Jako hlavní host večera vystoupí skupina Civilní obrana. Proč zrovna Kaše? Protože dne 4. 7. 1307 zemřel při obléhání Horažďovic Rudolf Habsburský přezdívaný pro svou střídmost v jídle, v tehdejších dobách u panovníků opravdu nezvyklou, "král Kaše", vévoda rakouský v letech 1298 – 1306 a český král v letech 1306 – 1307.
24. červen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj