Šestnáct metrů vysoká železná rozhledna nedaleko České Kamenice je po rozhledně Slovanka na stejnojmenném vrchu v Jizerských horách mezi obcemi Lučany a Janov nad Nisou druhou nejstarší rozhlednou v České republice. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla pomocí vrtulníku znovu dopravena a opět zpřístupněna pro turisty.
Příběh rozhledny na Studenci je smutný, ale se šťastným koncem: pamatuje časy, kdy sem přicházely stovky návštěvníků denně. V roce 1854 na něm nechal kníže Ferdinand Kinský postavit dřevěnou vyhlídkovou věž, s největší pravděpodobností nejstarší doloženou vyhlídkovou stavbu v regionu a podle tradovaných zpráv po Kleti druhou nejstarší českou rozhlednu. Po jedenácti letech provozu ji ale musela v roce 1865 správa panství dát kvůli špatnému stavu strhnout.
Rozhledna na Studenci je o dva roky starší než Eiffelovka
Vrchol se znovu otevřel výletníkům v létě roku 1888, kdy si děčínský Horský spolek pro České Švýcarsko (Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz) zvolil Studený vrch za místo pro postavení své první rozhledny. Výstavba rozhledny na Studenci byla zahájena dva roky před stavbou slavné pařížské Eiffelovy věže, stavitel Gustav Dittrich 24. dubna 1888 započal stavbu, na níž podle soudobého trendu použil železnou konstrukci. Obyvatelé ze širokého okolí považovali za svoji čest, že se mohli podílet na dopravě materiálu pro stavbu rozhledny na vrchol Studence a rozhledna tak byla zbudována během několika málo měsíců.
Železná konstrukce byla vytvořena subtilními válcovanými profily spojovanými nýtováním. Vznikla vyhlídková věž o výšce 16,2 metrů, jejímž středem prochází spirálovité litinové schodiště, ukončené vyhlídkovou plošinou. Na vyhlídkovou plošinu pro maximálně 25 návštěvníků vede schodiště s 92 stupni a s několika odpočívadly.
Na konci devadesátých let se návštěvníku Studence naskytl velmi smutný pohled na chátrající rozhlednu a výstup na zkorodovanou konstrukci, byl velmi nebezpečný. Na začátku roku 1995 proto iniciovala Společnost přátel Děčína jednání o záchraně rozhledny. Proti rekonstrukci se ale vyjádřily Lesy ČR i CHKO Lužické hory a rozhledna měla být 30. 5. 1996 stržena. Těsně před zahájením demontáže však rozhodnutí Ministerstva kultury a Státního ústavu památkové péče bourání zastavilo, protože byla 28. 3. 1997rozhledna prohlášena technickou památkou.
Rozhlednu donesl k opravě vrtulník
17. září 2007 byla zahájena rekonstrukce rozhledny. Za přísného dozoru statika stavby byla konstrukce rozdělena na tři části a pomocí vrtulníku snesena z vrcholu Studence. Po demontáži byla převezena do dílen společnosti LANA s.r.o. v Litoměřicích, kde probíhaly rekonstrukční práce.
Město Česká Kamenice 1. 11. 2007 vyhlásilo veřejnou sbírku, následně za měsíc i akci „Podpořte rozhlednu – darujte rozhledně nový schod“ Do dárcovské akce bylo majitelem stavby dáno 89 starých stupňů schodiště. Cena za nový schod byla stanovena 5 tisíc korun. Úspěšná akce trvala pouze 120 dnů a celkový výnos za 80 schodů byl 400 tisíc korun.
Od června 2009 můžete vystoupat na vrchol rozhledny
Obnovená rozhledna byla slavnostně znovuotevřena 21. června 2009 a od té doby již pět let vyhlídková věž z roku 1888 dál nabízí prožitky krásy zdejší krajiny. Nyní je rozhledna ve vlastnictví Města Česká Kamenice. Rozhledna je volně přístupná.
Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a podobně jako několik dalších míst v okolí byla údajně pojmenována podle pramene neobvykle chladné vody na severovýchodním svahu. Rozhled ze Studence je na Děčínský Sněžník, Růžový vrch a Vlčí horu.