ÚvodAktualityRozhledna na Studenci slaví pět let od svého znovuzrození
Rozhledna na Studenci slaví pet let od svého znovuzrození
Příroda

Rozhledna na Studenci slaví pět let od svého znovuzrození

  • 18. června 2014
Od chvíle, kdy po desetiletích mohli turisté opět vystoupat na vrchol rozhledny na Studenci, uplynulo už pět let. Nejen nadšenci z Občanského sdružení pod Studencem, ale každý milovník dalekých rozhledů, může výročí tohoto slavnostního okamžiku oslavit v neděli 22. června 2014 v 11 hodin na vrcholu Studence.

Šestnáct metrů vysoká železná rozhledna nedaleko České Kamenice je po rozhledně Slovanka na stejnojmenném vrchu v Jizerských horách mezi obcemi Lučany a Janov nad Nisou druhou nejstarší rozhlednou v České republice. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla pomocí vrtulníku znovu dopravena a opět zpřístupněna pro turisty.

Příběh rozhledny na Studenci je smutný, ale se šťastným koncem: pamatuje časy, kdy sem přicházely stovky návštěvníků denně. V roce 1854 na něm nechal kníže Ferdinand Kinský postavit dřevěnou vyhlídkovou věž, s největší pravděpodobností nejstarší doloženou vyhlídkovou stavbu v regionu a podle tradovaných zpráv po Kleti druhou nejstarší českou rozhlednu. Po jedenácti letech provozu ji ale musela v roce 1865 správa panství dát kvůli špatnému stavu strhnout.
 

Rozhledna na Studenci je o dva roky starší než Eiffelovka

Vrchol se znovu otevřel výletníkům v létě roku 1888, kdy si děčínský Horský spolek pro České Švýcarsko (Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz) zvolil Studený vrch za místo pro postavení své první rozhledny. Výstavba rozhledny na Studenci byla zahájena dva roky před stavbou slavné pařížské Eiffelovy věže, stavitel Gustav Dittrich 24. dubna 1888 započal stavbu, na níž podle soudobého trendu použil železnou konstrukci. Obyvatelé ze širokého okolí považovali za svoji čest, že se mohli podílet na dopravě materiálu pro stavbu rozhledny na vrchol Studence a rozhledna tak byla zbudována během několika málo měsíců.

Železná konstrukce byla vytvořena subtilními válcovanými profily spojovanými nýtováním. Vznikla vyhlídková věž o výšce 16,2 metrů, jejímž středem prochází spirálovité litinové schodiště, ukončené vyhlídkovou plošinou. Na vyhlídkovou plošinu pro maximálně 25 návštěvníků vede schodiště s 92 stupni a s několika odpočívadly.

Na konci devadesátých let se návštěvníku Studence naskytl velmi smutný pohled na chátrající rozhlednu a výstup na zkorodovanou konstrukci, byl velmi nebezpečný. Na začátku roku 1995 proto iniciovala Společnost přátel Děčína jednání o záchraně rozhledny. Proti rekonstrukci se ale vyjádřily Lesy ČR i CHKO Lužické hory a rozhledna měla být 30. 5. 1996 stržena. Těsně před zahájením demontáže však rozhodnutí Ministerstva kultury a Státního ústavu památkové péče bourání zastavilo, protože byla 28. 3. 1997rozhledna prohlášena technickou památkou.
 

Rozhlednu donesl k opravě vrtulník

17. září 2007 byla zahájena rekonstrukce rozhledny. Za přísného dozoru statika stavby byla konstrukce rozdělena na tři části a pomocí vrtulníku snesena z vrcholu Studence. Po demontáži byla převezena do dílen společnosti LANA s.r.o. v Litoměřicích, kde probíhaly rekonstrukční práce.

Město Česká Kamenice 1. 11. 2007 vyhlásilo veřejnou sbírku, následně za měsíc i akci „Podpořte rozhlednu – darujte rozhledně nový schod“ Do dárcovské akce bylo majitelem stavby dáno 89 starých stupňů schodiště. Cena za nový schod byla stanovena 5 tisíc korun. Úspěšná akce trvala pouze 120 dnů a celkový výnos za 80 schodů byl 400 tisíc korun.
 

Od června 2009 můžete vystoupat na vrchol rozhledny

Obnovená rozhledna byla slavnostně znovuotevřena 21. června 2009 a od té doby již pět let vyhlídková věž z roku 1888 dál nabízí prožitky krásy zdejší krajiny. Nyní je rozhledna ve vlastnictví Města Česká Kamenice. Rozhledna je volně přístupná.

Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a podobně jako několik dalších míst v okolí byla údajně pojmenována podle pramene neobvykle chladné vody na severovýchodním svahu. Rozhled ze Studence je na Děčínský Sněžník, Růžový vrch a Vlčí horu.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách Příroda

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Křinický pivovar v Krásné Lípě Gurmánská turistika

Křinický pivovar v Krásné Lípě

Křinický pivovar navazuje na tradici vaření piva v Krásné Lípě. Při výrobě piva je kladen důraz na kvalitu a správné vyladění chuti jednotlivých druhů piv a proto je základní nabídka omezena pouze na dva až tři druhy piv ležáckého typu, které příležitostně doplňují speciály.

Rozhledna Studenec Příroda

Rozhledna Studenec

Nedaleko České Kamenice leží šestnáct metrů vysoká železná rozhledna na vrchu Studenec. Unikátní technická památka prošla v roce 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla znovu dopravena pomocí vrtulníku. Z vrchu se nabízí krásný pohled do širokého okolí.

Další aktuality

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 21. a 22. září 2024 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
17. září 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj

Most zve na Mostecké slavnosti

Mostecké slavnosti na konci léta se 13. a 14. září 2024 konají v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nejvýznamnější slavnosti města jsou doplněny o bohatý kulturní program a stánkový prodej. V průběhu slavností zahrají například Chinaski, Wohnout, Tři Sestry, Divokej Bill, Petra Janů, Dalibor Janda nebo Tomáš Klus. Kromě koncertů se příchozí mohou těšit také na zábavné atrakce, soutěže, atrakce z BagrParku, vyhlídkové lety a mnoho dalšího.
11. září 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Pamětní síň Emila Filly otevřena – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla

Milovníci výtvarného umění jsou zváni do zámku v Peruci, který se po dlouhé generální rekonstrukci otevírá veřejnosti. Velkých změn doznala Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku, kde vznikla moderní galerie tohoto kubustického malíře, který na zdejším zámku mezi lety 1947 až 1952 bydlel a měl zde svůj ateliér, kde tvořil. Výstava nazvaná Orel rozsápe orla představuje především pozdní Fillova díla a ukázky z jeho sbírky čínského umění. Výstavu doplňují také fotografie Josefa Sudka, kterého pojilo s Fillou přátelství.
10. září 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Nenechte si ujít podzimní zahradní veletrh Zahrada Čech – pro rok 2024 zrušeno

Oblíbený podzimní veletrh Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na severu Čech, vstupuje letos do svého 48. ročníku. Výstava zaměřená na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody letos trvá 6 dní – od 13. do 18. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na pestrost v sortimentu jednotlivých vystavovatelů, řadu novinek i bohatý kulturní program.
9. září 2024 15:00
Životní styl, Ústecký kraj

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Nevíte kam vyrazit za odpočinkem? V Lázních Teplice v Čechách nabízí pohodovou dovolenou, a to ne ledajakou, ale přímo lázeňskou i císařskou! Je toho mnoho, co spojuje císařovnu Alžbětu, známou jako Sissi, s teplickými lázněmi. Sissi Teplice navštívila a požívala tady termálních koupelí. Dokonce ještě za doby monarchie byl nově postavený lázeňský dům pojmenován jako Lázně císařovny Alžběty. Sepjetí s někdejší první ženou rakousko-uherské říše připomíná 7 zastavení s císařovnou Sissi. Dokonalou relaxaci vám nabídnou Císařské lázně Teplice, kde najdete vše pod jednou střechou.
8. září 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 7. září 2024 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9:00 do 16:00 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
5. září 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město na břehu řeky Labe. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou do Českého středohoří anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a v blízkém okolí , která snadno poznáte za jediný den.
4. září 2024 8:11
Zážitky, Ústecký kraj