Zázrak výroby ručního papíru
Kupříkladu v
dílně ručního papíru v Litoměřicích se dozvíte tolik, kolik je potřeba vědět a umět k tomu, abyste si uměli
vyrobit papír, a ne ledajaký. Vyrobíte papír, který je užitečný, přátelský, ekologický a krásný zároveň, a to vše podle receptu, který je starý bezmála 2000 let!
Další dílna na výrobu papíru se nachází i v
Zoo Praha, v provozu
od března do října. Tady se získává papír z neobyčejné "suroviny" –
sloního trusu! Tento proces, který se můžete v zoologické zahradě vyzkoušet má velmi dlouhou tradici například na Srí Lance. Z neobvyklého ručního papíru s originální strukturou a potiskem se zde vyrábějí drobné dárkové předměty, například dopisní papíry s obálkami, záložky atd. Během
zážitkového programu, který si musíte
zajistit předem (na webových stránkách zoo), se naučíte
čerpání papíru pomocí síta a následné vysušení budoucího archu včetně
lisování. Hotový papír si pak dozdobíte různými výtvarnými technikami.
Vyrobit si
arch ručního papíru si mohou také návštěvníci naší nejstarší manufakturní dílny,
ruční papírny ve Velkých Losinách. Přímo u kádí si sami vyzkoušíte ruční výrobu a odnesete si nejen zajímavou zkušenost, ale také vlastnoručně vyrobený papír. Výroba 1 kusu papíru stojí v dílně 100 Kč.
Zážitky v keramické dílně
Vždycky jste toužili zkusit si něco vyrobit v keramické dílně? Pak se musíte vydat do
keramické dílny Oáza Maříž, kde si můžete vlastnoručně
namalovat keramický hrnek nebo plastiku zvířátka, talíř, konvici, mísu... na výběr je cca 80 druhů keramiky v různých tvarech! Vybrat si můžete z mnoha štětců, rydel, barev a k ruce vám bude
lektor, který vám postupně vysvětlí,
jak s keramikou pracovat, jaké jsou techniky malování, co použít za barvy apod.
I v centru
Prahy existuje keramická dílna, kde si můžete namalovat svůj jedinečný kousek. Jmenuje se
Kreativní zebra a najdete ji v pražských Vinohradech. Nabídka produktů je opravdu široká, od různých
hrnečků, přes
talířky,
zvířátka,
vázy až po
aromalampu. Kdo by se chtěl keramice věnovat hlouběji, může se přihlásit na některý z kurzů.
A kde si zatočíte
hrnčířským kruhem? Třeba v
Točírně pod Svatou Horou v
Příbrami. Během každého čtvrtletí věnují keramici z
Točírny jeden víkend jen a pouze točení na kruhu, jak pro
začátečníky tak pro
pokročilé. Během tohoto kurzu se naučíte správné
centrování hlíny,
baňatý a
rovný tvar. Budeme točit, přetáčet, ušatit. Zkusíte si vytvořit podšálek, misku, pokličku, svícen. Výrobky si naglazujete, případně ozdobíte engobou, která krásně vynikne pod transparentní glazurou.
Sklo, korálky a bižuterie
Vinuté perle,
korálkování, korálková dílna anebo
smaltování plecháčků nabízí Tvořivá dílna Dany Augustové
Nadechni se v Horní Malé Úpě. Výrobky z dílny paní Dany mají certifikát "Krkonoše originální produkt". Rezervujte si svůj termín na výrobu vinutých perlí pro začátečníky i pokročilé a další sklářské a
bižuterní workshopy. Pokud byste si chtěli vyzkoušet
klasickou výrobu mačkaných korálků, objednejte si tuto aktivitu předem v
Muzeu výroby korálků společnosti Beadgame – Skleněná bižuterie, a.s., které naleznete v Pěnčíně. Bez objednání můžete přijít
od května do září do muzejní
kreativní dílničky na tvoření suvenýrů –
navlékání korálků a skládání obrázků ze skleněných perel a kamínků. Činnost je to zábavná por velké i malé. Otevřeno je zde denně od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00 hodin.
Sklárna Ajeto v Lindavě u
Cvikova produkuje
luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa. Kdo neodolá, může si dokonce práci sklářů vyzkoušet a pomocí
sklářské píšťaly si vytvořit
svůj první skleněný výrobek. Můžete využít originální sklářský program "Vytvoř si sám", kterého se může za poplatek zúčastnit každý, od malého dítěte až po seniora. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jaké to je být
foukač skla, v
harrachovské sklárně si to můžete zkusit sami! Po předchozím objednání si sami můžete vyzkoušet práci zdejších sklářů pod jejich odborným dohledem.
Vyfouknete si vlastní baňku, kterou si odvezete na památku domů. Foukání skla je třeba objednat alespoň den předem.
Za výrobou skla, skleněných výrobků a figurek se určitě vydejte do města sklářů – Železného Brodu. Po celý rok můžete navštívit zdejší sklářské dílny – ve firmě DT Glass uvidíte, jak vzniká foukané sklo. Výrobou dekoračního a technického skla se zabývá firma Detesk a nabízí hodinovou exkurzi za sklářskou prací. Do tradiční výroby foukaných figurek vás zasvětí pan Karel Sobotka. Pod jeho vedením si práci u kahanu lze také vyzkoušet. Prodejnu korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby najdete také u firmy Lampglas, jejíž výrobky nesou značku "Regionální produkt Českého ráje".
Krásné svíčky a voňavá mýdla
Do světa voňavých ručně vyráběných mýdel se dostanete například v Mýdlárně Rubens v obci Růžová na Děčínsku. Vyrábí se zde mýdla podle rodinné originální receptury staré více než sto let. Mýdla se zde vyrábí pouze z látek vyskytujících se v přírodě, proto blahodárně působí na pokožku. Kromě obchůdku v Růžové naleznete také tvořivou dílničku, kde si můžete mýdlo ozdobit anebo si vytvořit mýdlovou kolekci vykrajováním několika druhů mýdel. Tvořivá dílnička je k dispozici od úterý až do neděle od 09:00-17:00 hodin, od 1. 9. 2022 pouze každou sobotu.
V Moravském krasu jste zváni do chráněné dílny Mydlidědek. V obchůdku si můžete koupit celou řadu ručně vyráběných výrobků, v dílně pak vyzkoušet vaši zručnost. Dílničky jsou otevřeny do konce srpna denně od 9:00 do 18:00 hodin.
Učiněným rájem pro tvořivé děti je svíčkárna, mýdlárna a výrobna kosmetických přípravků Rodas v Šestajovicích. V areálu svíčkárny Rodas můžete navštívit různé výrobní dílny, ve kterých si můžete sami vyrábět, tvořit a zdobit: svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky, perníky a belgické čokolády. Také si můžete pohladit zvířátka, která žijí na zdejší minifarmě. Otevřeno je zde po celý rok, vždy o víkendu od 10:00 do 18:00 hodin. Výrobu svíčky, mýdla, papíru a dalších rukodělných výrobků si hraví návštěvníci a děti mohou zkusit v Historické vesnici umění a řemesel Botanicus Ostrá u Lysé nad Labem. Areál je otevřen ale jen do začátku října. Milovníci svíček z Moravy si mohou vlastnoručně nabarvit svíčku v rožnovské galerii svíček Unipar.