Jiřičná: takhle jednoduše se jmenuje
retrospektivní výstava, kterou u příležitosti
životního jubilea Evy Jiřičné chystá
Centrum DOX v
Praze. Začne
22. března a modely, projekty i ukázky interiérového designu
světoznámé české architektky si budete moci prohlížet až
do 12. srpna. A protože pro Evu Jiřičnou jsou typická
křehká schodiště ze skla a oceli, jedno z nich uvidíte přímo na výstavě: bylo vytvořeno pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David v roce 1994.
První zastávka: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Proč právě ve
Zlíně? Protože tady se
Eva Jiřičná v roce 1939 narodila a baťovská funkcionalistická tradice výrazně poznamenala její přístup k architektuře. Podle jejího návrhu vyrostlo
Kongresové a univerzitní centrum Univerzity Tomáše Bati s
koncertním sálem a
střešní restaurací Spirit, nejnověji pak budova, kde sídlí Fakulta humanitních studií. Kulturní a univerzitní centrum získalo titul
Stavba roku Zlínského kraje a čestné uznání
Grand Prix Obce architektů v kategorii Novostavba. Eva Jiřičná se také v dubnu stane držitelkou
Ceny města Zlína za celoživotní dílo v oboru architektury a za šíření dobrého jména svého rodiště.
Druhá zastávka: Pražský hrad
Eva Jiřičná také byla jedním z umělců, kteří pomáhali bývalému prezidentu Václavu Havlovi zvelebovat areál
Pražského hradu. Její značku nese
oranžerie, nejmladší budova
Královské zahrady; najdete ji těsně nad
Jelením příkopem vedle
renesanční míčovny. Téměř devadesát metrů dlouhý prosklený tubus s konstrukcí z nerezové oceli vznikl v roce 1999 na místě staršího skleníku a na první pohled upoutá novodobým designem. Víte, že citrusy, mandloně a další teplomilné plodiny pěstovali hradní zahradníci už za Rudolfa II.? Interiéry oranžerie si prohlédnete v hlavní sezoně denně.
Třetí zastávka: Pražská křižovatka
Pro nadaci Vize 97 Václava a Dagmar Havlových upravila Eva Jiřičná
interiéry gotického kostela sv. Anny, který náleží k bývalému klášteru dominikánek na
Starém Městě v Praze. Vzniklo tu
multikulturní centrum Pražská křižovatka, kde můžete vidět řadu uměleckých děl, namátkou sousoší Zvěstování od
sochaře Olbrama Zoubka, vázy
sklářského výtvarníka Bořka Šípka, Boží mlýnky Václava Havla od
Daniela Pešty, několik děl
sochaře Kurta Gebauera a také
Srdce pro Václava Havla, objekt, který vznikl z vosku svíček zapálených po smrti Václava Havla na ulicích a náměstích po celém Česku.
Zastávka 4 a 5: Praha, Josef a Maxmilian
„Uvnitř objektů mě fascinuje světlo a práce s ním. Světlost, průhlednost a materiály ve své ryzí podobě," říká Eva Jiřičná. Stoprocentně to platí pro
hotel Josef v jedné z uliček historického centra
Prahy, přímo v srdci
Starého Města. Moderní, prostorný a skvěle prosvětlený hotel překvapuje minimalismem, čistými liniemi i geniem loci. Architektka nenavrhla jen stavbu, ale také interiéry včetně vybavení, textilií a detailů. Vůbec první designový hotel v zemích bývalé východní Evropy získal řadu ocenění. Eva Jiřičná se podílela také na rekonstrukci
hotelu Maxmilian v Haštalské ulici.
Šestá a sedmá zastávka: pražské kavárny
Do hotelů se možná nevypravíte, ale vyzkoušet můžete
kavárny, i v nich Eva Jiřičná zanechala výraznou stopu. Oslnivé skleněné točité schodiště můžete obdivovat v
Lékařském domě na
náměstí I. P. Pavlova, výhled na pražské střechy se otvírá z
kavárny Černá labuť, která svým jménem odkazuje k sousední budově,
obchodnímu domu Bílá labuť.
Co byste měli vědět o Evě Jiřičné?
- Tatínek Evy Jiřičné byl architekt a pracoval pro Tomáše Baťu, rodina bydlela v jednom z baťovských domků v Lomné. Na konci války se rodina přestěhovala ze Zlína do Prahy.
- V roce 1962 dokončila studia architektury na ČVUT a na AVU v ateliéru architekta Jaroslava Fragnera a začala pracovat v Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze. V roce 1968, kdy se Československo na pár měsíců otevřelo světu a dalo se cestovat, odjela na stáž do Londýna. Její výjezdní doložka ale byla zrušena a velvyslanectví jí oznámilo, že její návrat do vlasti je z důvodu veřejného zájmu nežádoucí. Doma ji v nepřítomnosti odsoudili ke třem rokům vězení.
- Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu.
- Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Získala čestné doktoráty a profesury na několika vysokých školách, pravidelně zasedá v mezinárodních porotách a publikuje v renomovaných časopisech.
- Mezi nejznámější projekty české architektky patří interiér londýnské budovy pojišťovny Lloyds, Hugo Boss, Kenzo, Joseph, Vidal Sassoon a další módní obchody na známých ulicích Londýna či New Yorku a řada kaváren a restaurací.
- Interiéry kanceláří Tančícího domu a další místa Prahy, kterým dala Eva Jiřičná tvář a nejsou určeny pro návštěvy široké veřejnosti, poznáte při doprovodných programech výstavy Jiřičná v Centru DOX. Kromě tematických vycházek se chystá přednáška samotné architektky, programy pro školy i pro rodiny.