ÚvodAktualityBojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!
Památky

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

  • 26. listopadu 2024
Slavkovské bojiště se od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2024 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 219 lety. Výroční akce Austerlitz 2024 se zúčastní 1000 aktérů a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 30. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
bitva tří císařůOd doby, kdy se pod kopcem Santonem odehrála bitva tří císařů, uplynulo již 219 let. U Slavkova se tehdy střetli francouzský císař Napoleon I., car Alexandr I. a rakouský císař František I. Prvním poraženým byl car Alexandr I., který poté i se svou armádou opustil střední Evropu. Francie s Rakouskem pokračovala v boji, ale nakonec Napoleon s Františkem I. uzavřeli příměří a podepsali mírovou smlouvu v Bratislavě. Sám Napoleon považoval bitvu u Slavkova za své vůbec nejvydařenější vítězství.

Tak, jako každý rok i letos připravuje Projekt Austerlitz 219. výročí bitvy u Slavkova, bitvy tří císařů – Austerlitz 2024, které proběhne ve dnech 29. listopadu až 1. prosince 2024. Předpokládá účast bude přibližně 1000 účastníků ze 14 zemí světa (ze zřejmého důvodu letos opět bez Ruska), 60 koní, 15 děl, a úplný program zahrnující vzpomínkovou akci v Kučerově (27. listopadu), ohně na Žuráni (29. listopadu), rekonstrukci bitvy u Slavkova na bojišti pod Santonem u Tvarožné (30. listopadu) a pietní akt na Mohyle míru u Prace (1. prosince).
 

Austerlitz 2024: Napoleonovo vítězství a porážka Koalice

Bitva tří císařůProjekt Austerlitz 2024 je hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě. Připomínka výročí bitvy u Slavkova však není oslavou Napoleona, či jeho vítězství a už vůbec ne oslavou bitvy, či války jako takové. Austerlitz má za cíl zajímavou formou připomenout a podpořit poznávání historických událostí a okolností, které zásadním způsobem ovlivnily Evropu. Zároveň je ideální příležitostí pro setkávání milovníků historie, ale také všech, kteří si rádi zpestří víkend netradičním zážitkem.

NapoleonHlavní bitva věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na Slavkovském bojišti v sobotu 30. listopadu 2024 od 14:00 hodin. V poli pod Santonem nedaleko Tvarožné se utká pěchota – na Napoleonově straně v převážně modrých uniformách, včetně polských, vyzbrojená 380 puškami; na rusko-rakouské straně v převážně zelených a bílých uniformách, vyzbrojená 370 puškami a nebude chybět ani rusko-rakouské dělostřelectvo a francouzské dělostřelectvo. Bitvy se zúčastní také na tři desítky jezdců na každé straně. Roli Napoleona opět přijal americký historik, herec, a také veterán armády Spojených států, účastník mise v Bosně, Mark Schneider. Nezpochybnitelně nejpřesvědčivější představitel francouzského císaře, který kdy u Slavkova uniformu obléká. Po skončení bitvy se vám zúčastněné jednotky představí při závěrečném slavnostním defilé. Ukázku bude komentoval osvědčená komentátorská dvojice Leonid Křížek (účastník prvních akcí u Tvarožné již v 70. letech 20. století) a Jiří Kučera.
 

Pietní akce u Mohyly míru

mohyla míruVyvrcholením Vzpomínkových akcí je setkání jednotek, zástupců zúčastněných národů, vlády, kraje, obcí, církví apod. před památníkem obětí bitvy – Mohylou míru v neděli 1. prosince v poledne. Pratecké návrší je symbolickým místem, které je považováno za místo, kde se rozhodlo o Napoleonově vítězství. Bylo to místo nejprudších bojů z 2. prosince 1805. Uvnitř Mohyly míru se nachází kaple s kostnicí, kam se již od dvacátých let 20. století ukládají ostatky padlých nalezených na slavkovském bojišti. Mohyla je prvním mírovým památníkem v Evropě. Akci připravují v rámci Projektu Austerlitz Středoevropská napoleonská společnost, obce Kučerov, Tvarožná a Prace a Austerlitz z.s.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.

Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

29. 11.30. 11.
Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin, Napoleonských válek.

Tenkrát ve Slavkově 1805

28. 11.29. 11.
Tenkrát ve Slavkově 1805

Slavkov u Brna se 28. a 29. 11. vrátí o 218 let zpět. Bude vzpomínat na jednu z nejzásadnějších evropských bitev, v níž francouzský císař Napoleon Bonaparte 2. prosince 1805 porazil koaliční Rakousko – Ruskou (s podporou Anglie) armádu a při níž bojovalo téměř 160 tisíc vojáků.

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě Zážitky

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku Příroda

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Naučná stezka Bitva tří císařů Památky

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Památník návrší Žuráň u Podolí Památky

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Další aktuality

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Léto v Mikulově láká na prohlídky i projekt výtvarná Dílna

Léto je v regionálním muzeu v Mikulově ve znamení nočních kostýmovaných prohlídek i unikátního výtvarného projektu "Dílna", který se tradičně koná v rámci festivalu Křehký Mikulov. K návštěvě láká také Horní synagoga, Dietrichsteinská hrobka nebo zřícenina Kozí hrádek.
30. červen 2025 9:25
Památky, Jihomoravský kraj