ÚvodAktualityBojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!
Památky

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

  • 26. listopadu 2024
Slavkovské bojiště se od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2024 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 219 lety. Výroční akce Austerlitz 2024 se zúčastní 1000 aktérů a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 30. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
bitva tří císařůOd doby, kdy se pod kopcem Santonem odehrála bitva tří císařů, uplynulo již 219 let. U Slavkova se tehdy střetli francouzský císař Napoleon I., car Alexandr I. a rakouský císař František I. Prvním poraženým byl car Alexandr I., který poté i se svou armádou opustil střední Evropu. Francie s Rakouskem pokračovala v boji, ale nakonec Napoleon s Františkem I. uzavřeli příměří a podepsali mírovou smlouvu v Bratislavě. Sám Napoleon považoval bitvu u Slavkova za své vůbec nejvydařenější vítězství.

Tak, jako každý rok i letos připravuje Projekt Austerlitz 219. výročí bitvy u Slavkova, bitvy tří císařů – Austerlitz 2024, které proběhne ve dnech 29. listopadu až 1. prosince 2024. Předpokládá účast bude přibližně 1000 účastníků ze 14 zemí světa (ze zřejmého důvodu letos opět bez Ruska), 60 koní, 15 děl, a úplný program zahrnující vzpomínkovou akci v Kučerově (27. listopadu), ohně na Žuráni (29. listopadu), rekonstrukci bitvy u Slavkova na bojišti pod Santonem u Tvarožné (30. listopadu) a pietní akt na Mohyle míru u Prace (1. prosince).
 

Austerlitz 2024: Napoleonovo vítězství a porážka Koalice

Bitva tří císařůProjekt Austerlitz 2024 je hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě. Připomínka výročí bitvy u Slavkova však není oslavou Napoleona, či jeho vítězství a už vůbec ne oslavou bitvy, či války jako takové. Austerlitz má za cíl zajímavou formou připomenout a podpořit poznávání historických událostí a okolností, které zásadním způsobem ovlivnily Evropu. Zároveň je ideální příležitostí pro setkávání milovníků historie, ale také všech, kteří si rádi zpestří víkend netradičním zážitkem.

NapoleonHlavní bitva věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na Slavkovském bojišti v sobotu 30. listopadu 2024 od 14:00 hodin. V poli pod Santonem nedaleko Tvarožné se utká pěchota – na Napoleonově straně v převážně modrých uniformách, včetně polských, vyzbrojená 380 puškami; na rusko-rakouské straně v převážně zelených a bílých uniformách, vyzbrojená 370 puškami a nebude chybět ani rusko-rakouské dělostřelectvo a francouzské dělostřelectvo. Bitvy se zúčastní také na tři desítky jezdců na každé straně. Roli Napoleona opět přijal americký historik, herec, a také veterán armády Spojených států, účastník mise v Bosně, Mark Schneider. Nezpochybnitelně nejpřesvědčivější představitel francouzského císaře, který kdy u Slavkova uniformu obléká. Po skončení bitvy se vám zúčastněné jednotky představí při závěrečném slavnostním defilé. Ukázku bude komentoval osvědčená komentátorská dvojice Leonid Křížek (účastník prvních akcí u Tvarožné již v 70. letech 20. století) a Jiří Kučera.
 

Pietní akce u Mohyly míru

mohyla míruVyvrcholením Vzpomínkových akcí je setkání jednotek, zástupců zúčastněných národů, vlády, kraje, obcí, církví apod. před památníkem obětí bitvy – Mohylou míru v neděli 1. prosince v poledne. Pratecké návrší je symbolickým místem, které je považováno za místo, kde se rozhodlo o Napoleonově vítězství. Bylo to místo nejprudších bojů z 2. prosince 1805. Uvnitř Mohyly míru se nachází kaple s kostnicí, kam se již od dvacátých let 20. století ukládají ostatky padlých nalezených na slavkovském bojišti. Mohyla je prvním mírovým památníkem v Evropě. Akci připravují v rámci Projektu Austerlitz Středoevropská napoleonská společnost, obce Kučerov, Tvarožná a Prace a Austerlitz z.s.
Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.

Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

28. 11.30. 11.
Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin, Napoleonských válek.

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě Zážitky

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku Příroda

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Naučná stezka Bitva tří císařů Památky

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Památník návrší Žuráň u Podolí Památky

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Další aktuality

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 25. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
21. leden 2025 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Poznejte místa, která jsou spojena s markrabětem Joštem a bohatou historií Brna i Moravy

Znáte příběh moravského markraběte a římského krále Jošta? Současníci ho považovali za nejschopnějšího člena lucemburské královské rodiny své doby. Podařilo se mu obnovit brněnskou mincovnu a po celou dobu vlády razil vlastní mince. Byl posledním moravským panovníkem, který usiloval o nezávislost Moravy. Po jeho smrti už titul moravského markraběte vždy připadl českým králům. Diplomat a vzdělanec Jošt Moravský (říjen 1354 – 18. ledna 1411) sídlil v Brně, které i díky němu získalo v zemích Koruny české značný věhlas a váhu. Pojďte si připomenout místa spojená s touto nejvýznamnější osobností moravské větve dynastie Lucemburků!
18. leden 2025 5:39
Památky, Jihomoravský kraj

V Moravské galerii v Brně to žije celý rok: nové intervence, výstavy i budova!

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v Česku, v letošním roce se navíc změní z konceptu 1 instituce a 5 budov na 6 budov 1 galerie. Na jaře chystá otevření Otevřeného depozitáře, což bude první depozitář svého druhu v naší zemi. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího v letošní sezoně můžete v galerii vidět i zažít.
17. leden 2025 9:14
Kultura, Jihomoravský kraj

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se především na víno a kulturu

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2025? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které se bude letos konat po 40., se například můžete podívat na jazzové koncerty, filmový festival či můžete ochutnat Znojmo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše jihomoravské město připravuje.
15. leden 2025 12:55
Památky, Jihomoravský kraj

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

Karel Absolon (1877–1960): archeolog, geograf a speleolog, badatel a skvělý manažer. Jeho jméno bude navždy spojené s objevováním jeskyní, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů pod Pálavou či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně. Muž, který objevil řadu jeskyní a zasloužil se o vznik turistického ruchu v Moravském krasu, rozhodně stojí za seznámení zblízka!
15. leden 2025 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Legendární zpěvačka Bonnie Tyler přijede do Brna

Jedna z největších legend světové pop rockové scény, majitelka nezaměnitelného "chrapláku", velšská zpěvačka Bonnie Tyler přijede již 15. února 2025 do Brna. Fanoušci budou mít možnost si připomenout její největší hity naživo v atmosféře koncertní haly.
13. leden 2025 10:17
Kultura, Jihomoravský kraj

Zapojte se do kopání písku ve vinném sklepě v Šaldorfu

V sobotu 18. ledna 2025 od 10:00 hodin se koná ochutnávka vín v otevřených vinných sklepech Nového Šaldorfu a sklepními uličkami zazní cimbálová hudba. Nebude chybět ani dobrovolná recesistická soutěž družstev v kopání písku v chodbě vinného sklepa. Příchozí se mohou těšit na zábavu s živou hudbou, občerstvením a šaldorfským vínem.
12. leden 2025 12:17
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jihomoravské Mikulčice si podmaní košt pálenek a zelí

V Mikulčicích se budete moci na vlastní kůži přesvědčit, co všechno dobrého se dá vyrobit z kysaného zelí. Gurmáni Mikulčice v sobotu 18. ledna 2025 pořádají v kulturním domu v Mikulčicích již 22. ročník koštu ovocných pálenek a kysaného zelí. Čekají na vás speciality ze zelí, krajové pečivo a různé druhy ovocných pálenek.
12. leden 2025 11:56
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj